تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت کارگر از کارفرما در صورت اخراج چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

اختلافات موجود بین کارگر و کرفرما به موضوعات خاص محدود نیست و زمینه این اختلافات کاری بسیار گسترده و وسیع می باشد. اعلام شکایت کارگر و کارفرما علیه یکدیگر کاملا طییعی است. به طور کلی می توان گفت این شکایات در اکثر روابط کاری پیش می آید. بر اساس تحقیقات صورت گرفته منشا مشکلات کاری در اکثر موارد از سوی کارفرماست. کارگر و کارفرما با توجه به روابط کاری وظایف خاصی به عهده دارند. در صورت انجام صحیح امور محول شده به کارگر و اجرای وظایف کارفرما به صورت قانونی بین آن ها مشکلی ایجاد نخواهد شد و طرفین بدون هیچ گونه دردسری قادر به انجام وظایف خود خواهند بود. یکی از مواردی که ممکن است باعث بروز مشکلات بین کارگر و کارفرما شود، اخراج بدون دلیل نیرو می باشد. این موضوع شرایط را برای شکایت کارگر از کارفرما در صورت اخراج را فراهم می سازد.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران کلیک کنید

شرایط طرح شکایت کارگر از کارفرما در صورت اخراج

آیا می دانید شکایت کارگر از کارفرما در صورت اخراج در چه شرایطی امکان پذیر می باشد؟ کارفرما قادر به اخراج کارگر خود تحت شرایط خاصی است که به عنوان حقوق قانونی ایشان محسوب می شود. در صورت اخراج کارگر از سوی کارفرما بدون دلیل خاص امکان طرح شکایت علیه ایشان وجود دارد. در صورت اخراج کارگر توسط کارفرما به صورت غیرقانونی، کارگر قادر به طرح شکایت علیه ایشان می باشد. اگر کارفرما بخواهد نیروی کاری خود را اخراج کند باید برای این تصمیم خود دلایل قانع کننده ارائه دهد. عدم ارائه دلایل منطقی از سوی کارفرما به منظور اخراج پرسنل خود شرایط را برای طرح دعوا علیه ایشان فراهم می سازد. شکایت کارگر از کارفرما در صورت اخراج هنگامی امکان پذیر است که کارفرما بدون ارائه دلایل و مدارک موجود در این زمینه اقدام به اخراج کارگر کند.

شرایط شکایت کارگر از کارفرما در صورت اخراج

تنظیم شکواییه برای طرح شکایت کارگر از کارفرما در صورت اخراج

بروز اختلافات و درگیری بین کارگر و کارفرما امری بدیهی و آشکار است و در اکثر حوزه های کاری شاهد این وقوع اختلافات می باشیم. مراجع صالح همچون شورای حل اختلاف و شورای اسلامی کار در نظر گرفته شده اند تا افراد بتوانند دعاوی مربوط به روابط کارگر و کارفرما را مطرح کنند. اگر قصد ارائه شکایت کارگر از کارفرما در صورت اخراج را دارید بهتر است ابتدا نسبت به تنظیم شکواییه مربوط به موضوع دعوا اقدام نمایید. در صورت عدم تنظیم شکواییه به صورت صحیح شکایت مطرح شده توسط مراجع ذی صلاح رسیدگی نخواهد شد.

به طور کلی می توان گفت نخستین و مهمترین گام شکایت کارگر از کارفرما در صورت اخراج، ارائه شکواییه به مراجع ذی صلاح می باشد. در صورت تمایل به بررسی شکایت خود در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون وجود مشکل خاص باید قادر به تنظیم شکواییه با رعایت اصول قانونی باشید. این کار اغلب توسط وکلا و کارشناسان حقوقی انجام می گیرد و توصیه می شود تنظیم شکواییه را به اشخاص متخصص در حوزه حقوق کار بسپارید. شما می توانید از بهترین وکیل حقوقی در تهران بخواهید تا شکواییه مربوط به دعاوی کار را برای شما تنظیم کند.

مهلت ارائه شکایت کارگر از کارفرما در صورت اخراج

در صورت تمایل به طرح شکایت کارگر از کارفرما در صورت اخراج باید این نکته را به خاطر داشت که با محدودیت زمانی مواجه هستید. اگر یک کارگر قصد شکایت از کارفرمای خود به دلیل اخراج را داشته باشد باید در طول یک ماه شکواییه و دادخواست خود را به مراجع صالح رسیدگی گننده در اداره کار ارائه دهد. در صورتی که در طول این بازه زمانی کارگر اقدامی نکند به دادخواست ایشان ترتیب اثر داده نخواهد شد. در صورت مواجهه با حکم اخراج از سوی کارفرما در اولین فرصت ممکن باید به اداره کار مراجعه کرد و مراحل شکایت کارگر از کارفرما در صورت اخراج را طی کرد.

مهلت ارائه شکایت

روش های مختلف طرح این شکایت

اگر کارفرما برای اخراج نیروی خود قادر به ارائه ادله کافی نباشد محکوم خواهد شد و نمی تواند کارگر خود را اخراج کند. در صورت اخراج کارگر زودتر از اتمام قرارداد کاری، امکان طرح شکایت کارگر از کارفرما در صورت اخراج وجود دارد. لازم به ذکر است که برای طرح این شکایات شروط دیگری نیز مورد نیاز است. از جمله این شروط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بازگشت کارگر پس از مرخصی بدون حقوق و عدم پذیرش ایشان توسط کارفرما
  • بازگشت کارگر پس از مرخصی تحصیلی بعد از گذشت دو سال و پذیرش نشدن از سوی صاحب کار

در این موارد قرارداد کاری موجود بین طرفین دعوا تعلیق می شود و کارفرما قادر به اخراج کارگر خود نمی باشد.

طرح شکایت در اداره کار

کارگران در صورت داشتن شکایت از صاحب کار قبلا باید مراتب را به صورت سنتی و از طریق مراجعه حضوری به اداره کار یا شعب بیمه تامین اجتماعی پیگیری می کردند. این روش ها در حال حاضر نیز کاربرد دارند اما در صورت عدم امکان مراجعه حضوری به این مراکز می توان این شکایت را به صورت اینترنتی مطرح کرد. بدون مراجعه حضوری به ادارات کار می توان شکایت خود را از طریق سامانه جامع روابط کاری پیگیری کرد. اگر کارگر قصد طرح شکایت علیه کارفرمای خود را داشته باشد می تواند وارد این سامانه شود. کارگران می توانند شکایات خود را به صورت اینترنتی پیگیری کنند. به این منظور ابتدا کارگر باید هویت خود را احراز نماید و شکایت مورد نظر را از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت مطرح نماید.

ارائه شکایت به اداره کار

کلام آخر

کارفرما می تواند به دلیل بی مسئولیتی کارمند ایشان را اخراج کند البته به شرطی که از قبل توسط فرم کتبی به ایشان اخطار داده باشد. در این مواقع کارفرما می تواند حقوق باقی مانده کارمند خود و سنوات ایشان را پرداخت کرده و عذر ایشان را بخواهد. برای طرح شکایت کارگر از کارفرما در صورت اخراج می تواند به مراجع و ماخذهای مربوطه مراجعه کند و اظهارات خود را عنوان کند. در صورت عدم ارائه دلیل قانع کننده از سوی کارفرما برای اخراج، ایشان محکوم خواهند شد و قادر به فسخ قرار نمی باشند. شما می توانید برای طرح این شکایت با بهترین وکلای فعال در این زمینه مشورت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 4

  1. باسلام
    بنده در یک پروژه معدن به عنوان سرپرست اداری مشغول بکار بودم بعداز سه ماه که به رست خود رفتم در راه رفتن به معدن بامن تماس گرفته شد که نباید بروم بنابه دلایلی نامعلوم قرارداد هم با بنده امضا نشده است ولی تایم شیت و حقوق و بیمه موجود است حال بلاتکلیف مانده ام و نمیدانم چکار باید بکنم لطفا مرا راهنمایی کنید

  2. دیدگاه من نسبت به این داستان نوشته بیشتر بدانید رو مطالعه کردم گفتم مثل بقیه اعضا جوابتو رو میدادن مشاهده هیچ واریز نمیکنم هر کسی تو هر شفا و مقامی قسم یاد میکنه بخاطر کشور عزیز ما ایران سنت شکنی بکنه سر پل صلوه یقه اونو میگیرم واز خداوند میخوام به جزای اعمالش رسیدگی بشه دیگه دنیا بی اصحابی نیست که من زندگینامه منو در اختیار بذارم برای راهنمایی کردم چون شکایتی نبوده و نیستم اینم فقط بخاطر حق و حقوقم حرفهایی که زده و عمل نکرده و پول منو خورده اخراج کرده میگه پیک نمیخوام بیرون بر نداریم هر از پل گذشت دیگه ممنونم خواهرش خوهشا خداوند بهتونرخطر بده اموراتتون رو بیامرز بچه ها تو و خونوادتون رو نگه داره راهنمایی کنین

  3. سلام تاریخ هفتم آبان هزاروچهارصدیک شروع به کار کردم که تااخر سال بعد از گفتن چندین بار از تاریخ فروردین هزاروجهارصددو لیست بیمه مرا رد کرد اون هم گفتم ترک کار میکنم دیگر موجبور شد .مورد دوم من که راننده میکسر بودم اداره کار حقوق دوازده میلیون اعلام کرده بود ولی ایشان هشت میلیون پرداخت میکرد .ازبیستم فروردین هزاروچهارصدوسه هم اخراج شدم به دلیل اینکه زمانی که تا ساعت دوازده نیمه شب کار تموم میشد انتظار داست که ساعت هفت صبح سر کار حاضر شوی

  4. سلام من سه سال در لبنیاتی کار کردم به عنوان فروشنده ودر طول این سه سال حقوق مشخص نشد ولی هر وقت که تقاضای پول کردم داده شد اما حقوق کلی معلوم نبود به طوری که بنده در کل مبلغ ۱۵ملیون بدهکار شدم و الان هم بیکار هستم لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا