تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

لیست کامل دادگاه های گرگان+【شماره تماس و آدرس】⚖️

اکثر افراد هنگام مواجهه با مشکلات حقوقی و طرح شکایات مختلف همچون شکایت از تعمیرکار خودرو به مراجع ذی صلاح مراجعه می کنند. دستگاه قضایی در حقیقت مجموعه مراجع قضایی را در بر می گیرد که دادگاه در راس آن ها قرار دارد. قاضی ریاست دادگاه ها را به عهده دارد و مسئول رسیدگی به پرونده های قضایی می باشد. قاضی در دادگاه با توجه به شکایت مطرح شده و دلایل موجود می تواند رای نهایی را صادر کند. در تمامی شهرها و استان های کشور، دادگاه های مختلف وجود دارند که مسئول رسیدگی به پرونده های مختلف هستند. در ادامه با لیست دادگاه های گرگان همراه شما خواهیم بود تا در صورت نیاز بتوانید به راحتی به آن ها مراجعه کنید و از حقوق خود دفاع نمایید.

لیست دادگاه های گرگان

همواره توصیه می شود قبل از مراجعه به دادگاه برای طرح شکایات خود با بهترین وکیل گرگان مشورت نمایید و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمایید. لیست دادگاه های گرگان را در این بخش به شما معرفی خواهیم کرد. آدرس این مراجع را نیز در ادامه در اختیار شما قرار خواهیم داد تا در صورت نیاز بتوانید به راحتی به این محاکم مراجعه کنید.

لیست دادگاه های گرگان

1. دادگاه عمومی و انقلاب گرگان

یکی از دادگاه های گرگان که به دعاوی و پرونده های مختلف ساکنین این شهر رسیدگی می کند، دادگاه عمومی و انقلاب گرگان می باشد. این دادگاه دارای چندین شعبه متعدد است که به دعاوی حقوقی و پرونده های مربوط به مواد مخدر، قاچاق، خرید و فروش آن، توهین به مقام رهبری و اقدام علیه امنیت ملی رسیدگی می کند. ساکنین گرگان در صورت مواجهه با این موضوعات باید شکایت خود را به شعب این دادگاه ارسال نمایند.

آدرس: گرگان، میدان وحدت، ابتدای خیابان شهید بهشتی


2. شورای حل اختلاف

از دیگر دادگاه های گرگان می توان به شورای حل اختلاف آن اشاره کرد. این دادگاه مرجع رسیدگی به دعاوی و پرونده های حقوقی مردم می باشد. برخی دعاوی مختلف که امکان صلح و سازش در آن ها وجود دارند در این مرجع مورد رسیدگی قرار می گیرند. این دادگاه در مناطق مختلف دارای شعبه های مختلف می باشد و به مردم گرگان خدمات حقوقی ارائه می دهد.

آدرس: گرگان، خیابان شهید بهشتی، نبش بهشت 16


3. دادگاه تجدید نظر

دادگاه تجدید نظر از دیگر دادگاه های گرگان می باشد. این دادگاه صلاحیت رسیدگی به پرونده هایی را دارد که یکی از طرفین دعوا نسبت به رای بدوی آن اعتراض کرده باشد. این پرونده ها مجدد در دادگاه تجدید نظر مورد بررسی قرار می گیرند و رای نهایی توسط آن ها صادر می گردد.

آدرس: گرگان، پردیس، خیابان امیرکبیر، خیابان جرجانی


4. دادگاه خانواده

از دیگر مراجع قضایی گرگان می توان به دادگاه خانواده آن اشاره کرد. شکایات و پرونده های حوزه خانواده در این نهاد مورد رسیدگی قرار می گیرند. پرونده های مربوط به طلاق، مهریه، نفقه، جهیزیه، ارث و میراث و اختلافات مربوط به حوزه خانواده را می توان در این دادگاه با کمک بهترین وکیل خانواده در گرگان حل و فصل کرد.

آدرس: گلستان، گرگان

صلاحیت دادگاه های گرگان

دادگاه های مختلف تنها مجاز به رسیدگی به پرونده هایی هستند که در صلاحیت آن ها باشد. به طور کلی می توان گفت دادگاه ها از لحاظ صلاحیت به دو دسته طبقه بندی می شوند. دادگاه صلاحیت ذاتی یا صلاحیت محلی دارد. دادگاه با صلاحیت ذاتی به طور معمول به دادگاهی گفته می شود که به صورت ذاتی قادر به رسیدگی به تمام دعاوی و اختلافات موجود می باشد. گاهی اوقات ممکن است موضوع پرونده به صورت اختصاصی در صلاحیت دادگاه های دیگر باشد.

در حالی که صلاحیت محلی دادگاه به معنای دادگاهی است که تنها به دلیل قرارگیری در محله مشخص قادر به رسیدگی به پرونده های محدوده خود می باشد. دادگاه می تواند صلاحیت دادگاه ها را برای رسیدگی به پرونده های مختلف مشخص سازد. در صورتی که دادگاه تشخیص دهد پرونده ارسالی در حیطه فعالیت ایشان نمی باشد، قرار عدم صلاحیت را صادر خواهد کرد و در نهایت پرونده مرجوع می شود. دادگاه مرجوع الیه در این شرایط موظف است صلاحیت دادگاه را خارج از نوبت مورد بررسی قرار دهد و در صورت وجود اختلاف در تعیین صلاحیت ایشان، پرونده برای تشخیص صلاحیت به دادگاه تجدید نظر ارسال می شود. در این شرایط نظر دادگاه تجدید نظر قطعی است و نیاز به پیروی دادگاه دارد. در روند پیگیری پرونده ها می توان از وکلای گرگان کمک گرفت. بهترین وکلای گرگان با استفاده از دانش و تخصص خود در دستیابی به نتایج دلخواه در پرونده به شما کمک می کنند.

دادسرا کجاست؟

برخی افراد ممکن است گاهی اوقات با این سوال مواجه شوند که دادسرا چه مکانی است؟ برای پاسخ دهی به این سوال باید عنوان کرد که در رابطه با دعاوی کیفری پرونده قبل از ارجاع به دادگاه باید به صورت مقدماتی مورد بررسی قرار گیرد. از این رو شاکی پس از طرح شکایت در این پرونده ها، آن ها را برای بررسی دقیق به دادسرا ارجاع می دهد. دادسرا در این نهاد با کمک دیگر پرسنل، تحقیق در رابطه با پرونده را آغاز می کند. وظیفه این مجموعه در حقیقت تحقیق، کشف جرم و تعقیب متهم می باشد.

پس از تکمیل تحقیقات در دادسرا و تعیین مجرمیت یا عدم مجرمیت متهم، پرونده به دادگاه ارسال می شود تا قاضی حکم نهایی را با توجه به نتیجه تحقیقات و مدارک پرونده صادر کند. دادسرا در صورت اثبات جرم می تواند کیفرخواست تنظیم کند و آن را همراه پرونده به دادگاه ارائه دهد. دادسرا در برخی مواقع تنها قادر به صدور قرار می باشد و مجوز صدور حکم را ندارد. بر خلاف تصور برخی افراد، دادگاه و دادسرا نهادهای کاملا مجزا می باشند و فعالیت آن ها در راستای یکدیگر می باشد.

کلام آخر

دادگاه های گرگان تنها قادر به رسیدگی به پرونده ها و دعاوی می باشند که در صلاحیت آن ها قرار دارند. در غیر این صورت دادگاه ها مجاز به بررسی و صدور حکم در رابطه با پرونده نخواهند بود. در صورت تشخیص دادگاه نسبت به عدم صلاحیت خود در رسیدگی به پرونده، باید آن را ارجاع دهد تا در رابطه با تعیین صلاحیت او تصمیم نهایی گرفته شود. امیدواریم اطلاعات جمع آوری شده در این محتوا برای شما مفید باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا