تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از تعمیرکار خودرو چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

در صورت مواجهه با تخلف تعمیرکار خودرو در حیطه کاری، امکان طرح شکایت از تعمیرکار خودرو علیه ایشان وجود دارد. یکی از اصناف که در سال های اخیر شکایات زیادی علیه ایشان صادر شده، تعمیرکار خودرو است. در بررسی اعتراضات مردمی متوجه خواهیم شد که تخلفات تعمیرکاران خودرو بسیار زیاد است و شکایت از ایشان در صدر اعتراضات شهروندان قرار دارد. اگر خودرو دچار نقص فنی شود یا بخش هایی از قطعات آن خراب شود، برای تعمیر آن می توان به مراکز تعمیرات خودرو مراجعه نمود. در صورت عدم تعمیر خودرو به نحو صحیح یا دریافت مبالغ گزاف در ازای اضافه کردن قطعه به خودرو، زمینه برای طرح این شکایت فراهم می شود.

نحوه طرح شکایت از تعمیرکار خودرو

شما می توانید از تعمیرکاران خودرو که هزینه های بالا در مقابل ارائه خدمات تعمیراتی دریافت می کنند، به صورت قانونی شکایت کنید. با توجه به موضوع شکایت از تعمیرکار خودرو، مراجع مختلف ممکن است به پرونده رسیدگی کنند. این شکایت از ابعاد مختلف قضایی، حقوقی و کیفری قابل رسیدگی می باشد. برای طرح این شکایت می توان از طریق سامانه های مختلف که برای این منظور طراحی شده اند اقدام کرد.

نحوه شکایت از تعمیرکار خودرو

در مرحله نخست طرح شکایت از تعمیرکار خودرو باید متناسب با موضوع دعوا، دادخواست تنظیم کرد. برای تهیه و تنظیم این دادخواست همواره توصیه می شود با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در مشهد مشورت نمایید. پس از تنظیم دادخواست، شکایت شما در دفاتر خدمات الکترونیکی ثبت خواهد شد و برای رسیدگی به دادگاه صالح مرجوع می شود. پس از ارجاع دادخواست، مدیر دفتر دادگاه دادخواست را بررسی خواهد کرد و در صورت عدم وجود مشکل در دادخواست، وقت دادرسی تعیین خواهد شد. در زمان مشخص طرفین باید به دادگاه مراجعه کنند تا روال قانون دادرسی طی گردد.

مالک خودرو به عنوان شاکی و تعمیرکار به عنوان متشاکی در این شکایت شناخته می شوند. در صورت عدم حضور تعمیرکار در جلسه دادگاه رای نهایی در غیاب ایشان صادر خواهد شد. در نهایت مقررات مربوط به حکم غیابی اعمال می گردد.به خاطر داشته باشید که عدم حضور تعمیرکار در جلسه دادگاه به ضرر ایشان تمام خواهد شد. تعمیرکار در صورت غیبت قادر به دفاع از خود در مقابل ادعای شاکی را نخواهد داشت از این رو احتمال زیاد حکم نهایی به ضرر ایشان صادر می گردد. مالک خودرو باید از طریق مدارک و مستندات موجود و ادله اثبات دعوا ادعای خود را ثابت کند.

مراجع طرح شکایت از تعمیرکار خودرو

اگر هنگام تعمیر خودروی شما دچار صدمه و آسیب شده باشد و این موضوع ثابت گردد که خسارت توسط تعمیرکار به ماشین وارد شده، امکان طرح شکایت از تعمیرکار خودرو از طریق مراجع قضایی برای مطالبه خسارت وجود دارد. قبل از طرح شکایت توصیه می شود موضوع را مستقیم با تعمیرکار مطرح نمایید و اختلافات موجود را به صورت مسالمت آمیز حل و فصل کنید. اگر تعمیرکار مسئولیت خسارت را نپذیرد تنها راهکار برای شما، پیگیری شکایت از طریق مراجع قضایی می باشد. برای مطالبه خسارت ابتدا باید مشخص گردد که میزان خسارات وارده به خودرو شما چقدر است. با توجه به میزان خسارت وارده، می توان به مراجع قضایی صالح در این زمینه مراجعه کرد.

1. شورای حل اختلاف

اگر میزان خسارت از 20 میلیون تومان کمتر باشد، برای طرح این شکایت بهتر است به شورای حل اختلاف مراجعه نمایید. در صورتی که برای خسارات بیش از 20 میلیون تومان، شکایت باید در دادگاه عمومی حقوقی مورد رسیدگی قرار گیرد. در این شرایط می توان با بهترین وکیل حقوقی در مشهد مشورت نمود.

2. سازمان تعزیرات حکومتی

اگر تخلف موجود در این زمینه، گرانفروشی باشد، سازمان تعزیرات صلاحیت رسیدگی قانونی به آن را خواهد داشت. از این رو شاکی قادر به طرح شکایت خود از تعمیرکار در سازمان تعزیرات می باشد.

3. مراجع قضایی

گاهی اوقات هنگام تعمیر خودرو به صورت عمدی یا غیر عمدی به خودرو شما توسط تعمیرکار خسارت وارد می شود. در این شرایط برای مطالبه خسارت، می توان شکایت را در مراجع قضایی مطرح کرد. گاهی اوقات ممکن است تعمیرکار بنا به دلایل مختلف به مشتری توهین کرده یا ایشان را مورد ضرب و جرح قرار دهد. در این موارد مشتری قادر به طرح شکایت از تعمیرکار با مراجعه به دادسرا محل وقوع جرم می باشد.

4. سازمان معدن و تجارت

این شکایت از طریق سازمان معدن و تجارت نیز قابل پیگیری می باشد. در صورت ورود صدمه به خودرو و اثبات این موضوع که خسارت توسط تعمیرکار صورت گرفته، این سازمان قادر به پیگیری این شکایات می باشد.

دلایل طرح این شکایت

تخلفات صنف ها و گروه های شغلی مختلف را می توان در مراجع قانونی رسیدگی کرد. بروز تخلف از سوی تعمیرکار امری طبیعی است و این مسائل در تمامی مشاغل مطرح می شوند. تعمیرکار خودرو ممکن است از ترفندهای مختلف برای سوء استفاده از مشتری استفاده کند و این امر زمینه را برای طرح شکایت علیه ایشان فراهم می سازد. تخلفات تعمیرکار خودرو تنها به گران فروشی محدود نمی شود بلکه تخلفات دیگر نیز در این حوزه ممکن است رخ دهند. برخی از تعمیرکاران با بررسی سطحی خودرو برای راننده دلایلی را عنوان می کنند که خودرو آن ها دچار نقص فنی شده و باید نسبت به تعویض قطعات خودرو اقدام کرد.

دلایل شکایت از تعمیرکار خودرو

گاهی ممکن است ماشین مشکل نداشته باشد اما تعمیرکار قطعات آن را تعویض کند تا قادر به دریافت اجرت بیشتر از مشتری باشد. تعمیرکار با استفاده از این ترفندها ممکن است برای مشتری هزینه غیر ضروری ایجاد کند که مالک خودرو در این مواقع قادر به طرح شکایت علیه تعمیرکار خواهد بود. تعمیرکار ممکن است نقش فروشنده قطعه خودرو را نیز ایفا کند. در این شرایط می توان به دلیل گرانفروشی از تعمیرکار خودرو شکایت کرد. جایگذاری قطعات تقلبی و غیر اصل در بخش های مختلف ماشین از دیگر تخلفات تعمیرکار خودرو می باشد. تعمیرکار ممکن است از مالک خودرو هزینه قطعه اصلی را دریافت کند اما قطعه تقلبی در ماشین قرار دهد.

کلام آخر

شکایت از تعمیرکار خودرو را زمانی می توان مطرح کرد که تعمیرکار هنگام تعمیر خودرو، مرتکب تخلف شده باشد. تعمیرکاران خودرو در سالیان اخیر ممکن است مرتکب تخلفات زیادی شده باشند و این موضوع باعث افزایش آمار این شکایات شده است. به منظور سرعت بخشیدن به روند پیگیری این پرونده می توان با وکیل آنلاین مشورت کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا