تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از مبل فروش در اتحادیه مبل فروشان چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1402 】

در صورت عدم تحویل محصول سفارشی توسط مبل فروش در زمان مشخص، عدم مطابقت سفارش شما با نمونه کالای درخواستی، ایجاد خسارت در زمان حمل کالا و تقلب در کالای تحویل داده شده امکان طرح شکایت از مبل فروش در اتحادیه مبل فروشان برای شما وجود دارد. در این شرایط اتحادیه مبل فروشان موظف است شکایات مشتریان را مورد رسیدگی قرار دهد. طبق قانون حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان کشور اگر خریدار مبل در جنس، کمیت و کیفیت کالا با مشکل مواجه شود می تواند شکایت خود را نزد اتحادیه مبل فروشان مطرح نماید. شما می توانید برای طرح این شکایات با وکلای فعال در این حوزه مشورت نمایید. بهترین وکلا را می توان در وب سایت مستر وکیل پیدا کرد.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران کلیک کنید

نحوه طرح شکایت از مبل فروش در اتحادیه مبل فروشان

یکی از روش های طرح شکایت از مبل فروش مراجعه به اتحادیه مبل فروشان می باشد. شما می توانید شخصا یا همراه با یک وکیل دادگستری حرفه ای به اتحادیه مبل فروشان مراجعه نمایید و مدارک و مستندات مورد نیاز را به این اتحادیه ارائه دهید. در نهایت شما قادر به پیگیری شکایت خود از سوی اتحادیه مبل فروشان خواهید بود. اداره بازرسی صنف مبل فروشان در طول مدت زمان اندک از زمان ثبت شکایت توسط کارشناسان مربوطه موضوع را پیگیری و رسیدگی می کند.

نحوه شکایت از مبل فروش

مراحل طرح شکایت از مبل فروش

اتحادیه مبل فروشان از محل مبل فروشی بازدید خواهد کرد و محصول را با قرارداد و نوع عملکرد مبل ساز مطابقت می دهد اگر تخلف مبل فروش اثبات گردد، میزان تخلف ایشان را مشخص خواهد کرد. در نهایت گزارش مربوطه به سمع شاکی، سازنده و اتحادیه خواهد رسید. پس از اخطار به مبل فروش اگر ایشان به تصمیم کارشناسان اتحادیه اعتراض نداشته باشد ایشان موظف است ایرادات کاری خود را رفع نماید. در برخی مواقع مبل فروش ممکن است مجبور به عودت مبلغ دریافتی به حساب مشتری باشد. مبل فروش متخلف باید نهایت تلاش خود را برای دریافت رضایت از شاکی و حل و فصل مسئله به کار گیرد.

مراحل شکایت از مبل فروش

در صورت عدم عودت مبلغ توسط مبل فروش یا عدم حل و فصل مسئله توسط ایشان اتحادیه موظف است نتایح تصمیمات را جهت اخذ تصمیم نهایی به مراجع بالاتر منعکس نماید. طرح شکایت از مبل فروش از طریق اتحادیه مبل فروشان راحت تر و سریع تر است و به زمان کمتری نیاز دارد. اما برای مجاب کردن مبل فروش برای جبران ضرر و زیان مشتری روش های مختلف دیگری نیز وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت

برای طرح شکایت از مبل فروش در اتحادیه مبل فروشان باید تمام مدارک و اسناد مرتبط با تخلفات را به اتحادیه ارائه دهید. از جمله این مدارک می توان به قرارداد، رسید، فاکتور و رسید واریز وجه اشاره کرد. تمام این مدارک باید به لایحه تنظیم شده پیوست شوند. طبق قانون برای اثبات دعوا می توان از سند، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. لازم به ذکر است که علم و آگاهی قاضی در روند رسیدگی به پرونده تاثیر قابل توجهی دارد.

مدت زمان مورد نیاز برای طرح شکایت

با توجه به اوضاع نامطلوب اقتصادی کشور همه روزه شاهد طرح شکایات مختلف از صنف مبل فروشان هستیم. حجم زیادی از این شکایات همه روزه در سازمان تعزیرات، اتحادیه اصناف و دادگاه ها مورد رسیدگی قرار می گیرند. از این رو تخمین زمان آغاز و خاتمه طرح این شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. انجام کارشناسی های متعدد در این مراحل باعث می شود تا رسیدگی به این پرونده به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. ماهرترین وکلا نیز در مسائل حقوقی به دلیل پیچیدگی های کار قضایی از ارائه زمان نهایی پایان کار خودداری می کنند. به منظور پیشگیری از رد درخواست یا شکایت خود در مراجع قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی و جبران خسارت خود توصیه می شود قبل از طرح شکایت از یک وکیل حقوقی فعال در این زمینه کمک بخواهید تا مسیر پرونده شما را بررسی کند.

مجازات مبل فروش متخلف

تعداد زیادی از افراد جامعه با مقررات تعزیرات حکومتی و تخلفات اصناف آشنایی کافی ندارند و در اکثر موارد در صورت مواجهه با این تخلفات گذشت کرده و از آن چشم پوشی می کنند. این گذشت و چشم پوشی تخلفات صنف مبل فروشان را افزایش می دهد و حقوق افراد در این تخلفات اغلب ضایع می شوند. لازم به ذکر است که قانونگذار تخلفات اصناف که باعث ضرر رسیدن به افراد جامعه می شود را در قوانین نظام صنفی کشور بررسی و پیش بینی نموده است. مجازات مناسب برای آن ها نیز در نظر گرفته است. در صورت چشم پوشی از این تخلفات باید به خاطر داشته باشید که در این شرایط قانونگذار حامی شما خواهد بود. با طرح شکایت از مبل فروش می توانید به تمام حقوق خود دست یابید.

مجازات مبل فروش متخلف

مجازات گران فروشی مبلمان

فروش یا عرضه کالا با قیمت بیش از نرخ مشخص به عنوان گران فروشی شناخته می شود که توسط نهادهای قانونی ذی ربط مشخص می گردد. عدم اجرای قوانین قیمت گذاری و افزایش قیمت کالاها به زیان خریداران تمام خواهد شد. بر اساس قوانین نظام صنفی مجازات زیر برای جرم گران فروشی تعیین شده اند.

  • در مرتبه اول باید خسارت خریدار از طریق پرداخت جریمه نقدی معادل دو برابر مبلغ گران فروشی جبران گردد.
  • در مرتبه دوم مبل فروش باید جریمه نقدی معادل 4 برابر مبلغ گران فروشی را پرداخت نماید.
  • در مرتبه سوم 6 برابر مبلغ گران فروشی باید توسط مبل فروش پرداخت شود و سر در محل کسب و کار مبل فروش پارچه ای با مضمون تخلف صنفی به مدت دو هفته نصب خواهد شد.
  • در مرتبه چهارم 8 برابر مبلغ گران فروشی باید به عنوان جریمه نقدی پرداخت گردد و پارچه یا تابلویی با مضمون متخلف صنفی برای دو ماه سر در محل کسب و کار مبل فروش نصب خواهد شد.
  • نهایت در مرتبه آخر یا پنجم باید 10 برابر مبلغ گران فروشی به عنوان جریمه نقدی پرداخت گردد. همچنین پروانه کسب مبل فروش برای 6 ماه تعلیق خواهد شد و محل کسب و کار تعطیل می شود.

کلام آخر

در صورت مواجهه با این تخلف از سوی مبل فروشان می توانید با بهترین وکیل تهران مشورت نمایید و راهنمایی های لازم در این زمینه را از ایشان دریافت کنید. برای طرح شکایت از مبل فروش در اتحادیه مبل فروشان باید هزینه های دادرسی، ثبت شکایت و هزینه های کارشناسی را پرداخت نمایید. گاهی اوقات پس از پرداخت تمام هزینه ها و ثبت شکواییه شاکی یا خواهان مشاهده خواهند کرد که به دلیل نقص در مدارک و عدم توجه به محتویات پرونده برای ارائه استدلال های قوی در مقام دفاع و مطالبه حق شکایت رد خواهد شد. هزینه و زمان زیادی در این شرایط هدر خواهد رفت.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا