تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از اداره برق چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1402 】

اصل تداوم خدمات عمومی این است که سازمان مورد نظر خدمات خود را به صورت منظم و به نحو صحیح به شهروندان ارائه دهد. همچنین این سازمان باید قادر به جلب رضایت شهروندان باشد. ارائه برق به شهروندان یکی از مهمترین خدمات عمومی می باشد که این اقدام توسط شرکت برق انجام می گیرد. با این وجود در برخی مواقع بنا به دلیل عدم ارائه خدمات توسط اداره برق یا ارائه نامناسب و ضعیف خدمات نارضایتی شهروندان را به همراه دارد. همچنین گاهی اوقات ممکن است اداره برق برای خدماتی که ارائه می دهد دچار تخلف شود و رشوه دریافت نماید. در این شرایط شهروندان باید نسبت به طرح شکایت از اداره برق اقدام نمایند و شکایت خود را پیگیری کنند.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در شیراز کلیک کنید

مراحل و طرح شکایت از اداره برق

اداره برق باید خدمات برق را به شهروندان ارائه دهد. سامانه ای مرسوم به سامانه سمات به منظور رسیدگی به شکایات و درخواست های شهروندان طراحی شده است. برای طرح شکایت از اداره برق باید ابتدا به آدرس این سایت به نشانی tavanir.org.ir مراجعه نمایید. پس از ورود به سایت می توان به بخش پایین این صفحه رفته و روی گزینه رسیدگی به شکایات کلیک نمایید. تنها از این طریق است که می توان شکایات خود را ثبت و پیگیری کرد. در صفحه جدید و نوار بالایی روی گزینه ثبت شکایات کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی ثبت شکایت از اداره برق شوید.

مراحل شکایت از اداره برق

در این مرحله شکایت از اداره برق متقاضی باید کد ملی و شماره همراه خود را به همراه پست الکترونیک وارد نماید و در این سامانه ثبت نام کند تا قادر به ثبت شکایت خود باشد. لازم به ذکر است که طرح این شکایت با شکایت از کیفری از افراد متخلف متفاوت می باشد. همواره توصیه می شود برای ثبت شکایات کیفری خود به نحو احسنت با بهترین وکیل کیفری در تهران مشورت نمایید.

در این مرحله افراد باید نام و نام خانوادگی خود را وارد کنند و برای خود رمز عبور تعیین کنند. به منظور پیگیری شکایت از اداره برق می توان از این رمز استفاده کرد. با دریافت کد صحت سنجی از طریق پیامک باید آن را در کادر مربوطه وارد کنید و روی گزینه فعالسازی کلیک نمایید. خلاصه ای از متن شکایت نامه اداره برق باید به سایت وارد گردد و پس از پیوست مدارک وارد مرحله بعد شد. در مرحله نهایی متقاضی باید اطلاعات وارد شده را به صورت کامل بررسی کند و در صورت تایید روی گزینه تایید نهایی کلیک کند.

نحوه پیگیری شکایت از اداره برق

در صورت طرح شکایت از اداره برق به صورت کامل و صحیح به متقاضی شماره پیگیری اختصاص خواهد یافت. با استفاده از این شماره پیگیری می توان شکایات مطرح شده از اداره برق را پیگیری کرد.

دلایل شکایت از اداره برق

اداره برق ممکن است مانند دیگر سازمان ها یا ارگان های دولتی مورد انتقاد و شکایات افراد قرار گیرد. این امر کاملا اجتناب ناپذیر است. در حقیقت مجموعه ای از عوامل شکایت از اداره برق را به همراه دارند. شما می توانید شکایات خود را از طریق مراجع قضایی پیگیری نمایید. در اکثر موارد افراد از عملکرد اداره برق ناراضی هستند و به همین دلیل شکایت خود را مطرح می کنند.

از مهمترین دلایل شکایت از این اداره می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دلایل شکایت از اداره برق

1. عدم کنترل و مدیریت صحیح حوزه برق مصرفی

نحوه عملکرد و مدیریت برق مصرفی اغلب مورد انتقاد افراد قرار دارد. عدم وجود نظارت کافی در این زمینه اعتراضات مردمی را به همراه دارد. در صورت انجام کارشناسی های لازم در حوزه نحوه مصرف برق کشور، اکثر مشکلات برق کشور حل و فصل خواهند شد.

2. قطع ناگهانی برق بدون اطلاع قبلی

یکی دیگر از دلایل طرح شکات از اداره برق، قطع ناگهانی آن بدون اطلاع قبلی می باشد. اطلاع رسانی به مردم در رابطه با احتمال قطع برق از اصلی ترین وظایف این ارگان می باشد. گاهی اوقات قطع شدن برق به صورت ناگهانی خسارات فراوانی را به شهروندان وارد می سازد. در سال های اخیر برخی از افراد به دلیل قطع شدن برق به صورت ناگهانی متحمل ضرر و زیان مالی فراوان شده اند و گاهی اوقات آسیب های جانی نیز به آن ها وارد گردیده است.

3. افزایش تعرفه برق

در سال های اخیر تعرفه برق مصرفی افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. اداره برق در زمینه افزایش تعرفه برق مصرفی نقش کلیدی را ایفا می کند. نرخ مصوب برق مصرفی سالانه تعیین می گردد و شرکت های برق با سو استفاده از مرم تعرفه های زیادی را از ایشان دریافت می کنند.

4. قطعی برق به صورت مکرر

یکی از رایج ترین دلایل طرح شکایت از اداره برق خاموش شدن برق در سراسر کشور می باشد. به تعداد دفعات زیاد شاهد این مشکل در کشور خود هستیم. عدم مدیریت صحیح میزان مصرف برق یکی از دلایل اصلی بروز این مشکل در کشور می باشد. برای رفع این مشکل راهکارهای بسیار زیادی مطرح شده اند.

قطعی برق به صورت مکرر

5. عدم پاسخگویی کارمندان اداره برق به نحو صحیح

تمام پرسنل و کارکنان اداره برق موظف هستند تا به مشکلات مردم در حوزه برق مصرفی پاسخ دهند. عدم پشتیبانی کارمندان اداره برق به نحو صحیح می تواند از دلایل طرح شکایت از اداره برق باشد. کارکنان این ارگان در اکثر مواقع به مشکلات و شکایات مردم رسیدگی نمی کنند و با شهروندان رفتار نامناسب دارند.

کلام آخر

اداره برق یکی از سازمان ها یا ارگان های دولتی است و برای طرح شکایت از اداره برق باید شرایط و ضوابط قانونی خاص آن را رعایت کرد. در صورتی که قصد طرح شکایت از این ارگان را دارید ابتدا باید مشکل پیش آمده را به صورت مستقیم با اداره در میان بگذارید. اکثر مشکلات موجود در این حوزه را می توان با مراجعه به اداره برق حل و فصل کرد و به طرح شکایت قانونی نیازی نخواهیم داشت. به این منظور اداره برق سامانه ای در نظر گرفته تا شهروندان انتقادات یا اعتراضات خود را مطرح نمایند. در اسرع وقت به شکایات مردمی توسط واحدهای نظارتی رسیدگی می شود و نتایج آن اطلاع رسانی می شود. در صورت عدم رفع مشکلات موجود از این طریق می توان به دیوان عدالت اداری مراجعه کرد و با بهترین وکیل دیوان عدالت اداری به مشاوره پرداخت.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا