تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام و فضای مجازی⚖️【 آپدیت 1402 】

توسعه بستر اینترنت و سرعت روزافزون نفوذ فضای مجازی باعث افزایش کانال ها و سایت های متعدد صیغه یابی و همسریابی در شبکه های اجتماعی شده است. این سایت ها که مورد استقبال و توجه تعداد زیادی از جوانان واقع شده اند برای انجام ازدواج موقت و صیغه زنان را معرفی می کند. تمام این کانال ها و سایت ها فعالیت خود را شرعی و قانونی می دانند اما در حقیقت طبق اظهار نظرهای مسئولین و کارشناسان فعالیت آن ها غیر قانونی بوده و ایشان برای انجام فعالیت های خود مجوز قانونی ندارند. امکان طرح شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام برای افراد وجود دارد.

طرح شکایت از این سایت ها و کانال ها به منظور پیشگیری از افزایش کلاهبرداری ها لازم و ضروری است.

نحوه طرح شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام

نخستین گام طرح شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام، مراجعه به دادسرای جرائم رایانه ای می باشد. دادسرای جرائم رایانه ای موظف به رسیدگی جرائم در فضای مجازی کشور، سایت ها و کانال های اجتماعی در بستر اینترنت می باشد. این دادسرا همچنین موظف به پیگیری تخلفات منجر به وقوع جرم در فضای سایبری کشور می باشد. این دادسرا باید با احقاق حق شاکی در این فضا عدالت نسبی را برقرار نماید.

نحوه طرح شکایت از سایت ها و کانال های کلاهبرداری

پس از تشکیل پرونده در رابطه با این جرم و به جریان افتادن رسیدگی قضایی، بازپرس، دادیار یا دادستان پرونده را برای بررسی بیشتر به پلیس فتا مرجوع می کنند. متولی اصلی امنیا فضای تبادل و تولید اطلاعات در ایران، پلیس فتا است که به عنوان یکی از مراجع اصلی رسیدگی و برخورد با جرایم رایانه ای، فضای مجازی و سایبری کشور فعالیت خود را از سال 1390 آغاز کرده است. این سازمان با توجه به نیاز جامعه و به دستور فرماندهی انتظامی وقت تشکیل شده است.

در صورت مواجهه با جرم علیه شما در فضای مجازی به منظور طرح این شکایت می توان به سایت اینترنتی پلیس فتا مراجعه کرد. گزینه ارتباطات مردمی را در این سایت انتخاب نمایید. مشخصات، شماره تلفن و نشانی خود را باید در سامانه پلیس فتا ثبت کنید تا در نخستین فرصت ممکن پلیس فتا با شما تماس بگیرد و موضوع را پیگیری کند.

زمان مورد نیاز برای طرح شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام

حجم زیاد پرونده های کلاهبرداری توسط سایت ها و کانال های صیغه یابی باعث شده است تا تخمین زمان آغاز و اتمام طرح شکایت در مراجع قضایی و رجوع آن به پلیس فتا غیر قابل پیش بینی باشد. از این رو برای طرح شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام نمی توان زمان دقیق را مشخص ساخت. این زمان ممکن است با توجه به موضوع شکایت و دلایل ارائه شده برای طرح آن متفاوت باشد.

هزینه مورد نیاز برای طرح این شکایت

دادسرای جرائم رایانه ای و پلیس فتا صلاحیت رسیدگی به شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام را دارند. از این رو هزینه دادرسی با توجه به نحوه رجوع شکایت به این مرجع مشخص می گردد. لازم به ذکر است که هزینه مورد نیاز برای طرح شکایات کیفری چندان بالا نیست. به طور کلی می توان گفت هزینه دادرسی از مرحله ثبت شکایت تا صدور رای، هزینه های مرحله اجرا و تعرفه های حق الوکاله وکیل در صورت اخذ، هزینه های کارشناسی و ثبت شکواییه سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام می شود.

هزینه مورد نیاز طرح شکایت

مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت

به منظور طرح شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام باید تمام مدارک و مستندات دیجیتال مربوط به تخلفات یا جرایم در بستر اینترنت را به پلیس فتا یا دادسرا ارائه دهید. تمام این مدارک و مستندات باید همراه با شکواییه به پرونده شما پیوست گردند. لازم به ذکر است که برای اثبات دعاوی طبق قانون مجازات اسلامی می توان از اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. علم و آگاهی قاضی در پرونده های کیفری نیز تاثیر قابل توجهی دارد. از مهمترین دلایل و مستندات که باید به شکواییه پیوست شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آدرس سایت یا کانال تلگرامی
  • اسکرین شات تبادل اطلاعات و وجوه
  • تصویر وجوه واریزی به حساب فروشگاه

مدارک مورد نیاز طرح شکایت

وکیل پایه یک دادگستری و طرح این شکایت

تعداد اندکی از سایت های صیغه یابی و همسریابی مجوز قانونی دارند. از این رو باید قبل از هر چیز برای طرح این شکایت قانونی بودن سایت را مورد بررسی قرار دهید. در بستر اینترنت سایت های بسیار زیادی وجود دارند که فعالیت غیر قانونی و بدوم مجوز دارند. از این رو احتمال گیر افتادن در دام این افراد بسیار بالاست. اما اگر به این سایت ها اعتماد کردید و حال قصد طرح این شکایت را دارید بهتر است از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت دریافت نمایید.

فعالیت غیر قانونی کانال ها و سایت های صیغه یابی در حقیقت نوعی کلاهبرداری است. از این در این رابطه می توان به بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران مشورت کرد. وکلای خوب و حرفه ای می توانند در این زمینه به شما کمک کنند تا در مدت زمان کوتاه تری حق خود را بگیرید. گاهی اوقات ممکن است در این نوع پرونده ها مال خود را از دست بدهید. هرچند لازم به ذکر است که تمام شکایات به از دست رفتن مال مربوط نمی باشد و مشکلات دیگر ممکن است برای افراد پیش آیند. از این رو تنها راهکار دریافت مشاوره از وکلای باتجربه در این حوزه می باشد.

کلام آخر

پروسه شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام ممکن است طولانی باشد. از این رو برای دستیابی به نتایج مطلوب در پرونده توصیه می شود با بهترین وکیل تهران مشورت نمایید. پیگیری شکایت از طریق پلیس فتا روند پرونده را سرعت می بخشد. در حال حاضر فعالیت غیر قانونی این سایت ها برای اکثر افراد جامعه روشن و واضح است. با این وجود افراد زیادی در دام این سایت های غیر مجاز برای صیغه یابی و همسریابی گرفتار می شوند.

4/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا