تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام و فضای مجازی⚖️【 آپدیت 1403 】

افزایش تورم اقتصادی و سرسام آور هزینه های ازدواج باعث شده برخی از افراد که قادر به پرداخت مخارج سنگین ازدواج نمی باشند یا بنا به دلایل مختلف قادر به انتخاب همسر مد نظر خود نیستند به سایت ها و کانال های تلگرامی صیغه یابی مراجعه نمایند. اکثر این سایت ها و کانال های تلگرامی در پلتفرم های خارجی هستند که با هدف کلاهبرداری راه اندازی شده اند. از آنجا که شبکه های خارجی امکان نظارت ندارند، موقعیت مناسب برای ربودن مال مردم محسوب می شوند. در صورت مواجهه با این نوع کلاهبرداری می توانید شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام را مطرح نمایید.

مراحل طرح شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام

اکثر سایت ها و کانال های تلگرامی صیغه یابی و کلاهبرداری با استفاده از لفاظی های شرعی، تصاویر روحانیون، تصویب قوانین و مرام نامه سعی می کنند همه چیز را موجه، عادی و طبیعی جلوه دهند. این سایت ها و کانال ها با انتشار ویس یا تصویر خانم ها اعتماد افراد را جلب می کنند، سپس به بهانه مهریه و حق عضویت به دریافت وجه و کلاهبرداری اقدام می کنند. در صورت گیر افتادن در دام این شیادان می توان شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام را مطرح کرد.

نحوه طرح شکایت از سایت ها و کانال های کلاهبرداری

به طور کلی می توان گفت این کانال ها برای افراد شیاد می باشند. این کانال ها ظاهرا قانونی به نظر می رسند و تصاویر نمایه، پیام های پین شده، نام مدیر و ادمین را دارند. اما مدیر سایت پس از مدت زمان کوتاه اطلاعات حساس را از شما درخواست می کند و کارت بانکی شما را هک می کند. برای طرح این شکایت باید مراحل زیر را طی کنید.

 • برای طرح این شکایت، ابتدا باید به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک مراجعه کرد و در سامانه ثنا با آدرس (sana.adliran.ir) ثبت نام کرد. پس از ثبت نام در این سامانه می توان این شکایت را مطرح کرد.
 • حال نوبت به تنظیم شکایت نامه از سایت ها و کانال های صیغه یابی می رسد. این مرحله، مهمترین مرحله شکایت کیفری می باشد.

توضیح کامل باید از کلاهبرداری صورت گیرد. تمام اسناد و مدارک مربوطه باید به شکایت پیوست شوند. پس از تنظیم شکایت نامه، ارائه توضیحات لازم و پیوست مدارک مورد نیاز، مالباخته باید شکایت را ثبت نماید. دادسرای صالح پس از انجام مراحل ابتدایی، پرونده مربوطه را تشکیل می دهد و تحقیقات مقدماتی را آغاز می کند.

مراجع صالح رسیدگی به شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام

یکی از مراجع صالح رسیدگی به این شکایت، دادسرای جرائم رایانه ای می باشد. دادسرای جرائم رایانه ای موظف به رسیدگی جرائم در فضای مجازی کشور، سایت ها و کانال های اجتماعی در بستر اینترنت می باشد. این دادسرا همچنین موظف به پیگیری تخلفات منجر به وقوع جرم در فضای سایبری کشور می باشد. دادسرای جرائم رایانه ای باید با احقاق حق شاکی در این فضا، عدالت نسبی را برقرار نماید.

هزینه مورد نیاز طرح شکایت

پس از تشکیل پرونده در رابطه با این جرم و به جریان افتادن رسیدگی قضایی، بازپرس، دادیار یا دادستان پرونده را برای بررسی بیشتر به پلیس فتا مرجوع می کنند. متولی اصلی امنیت فضای تبادل و تولید اطلاعات در ایران، پلیس فتا است که به عنوان یکی از مراجع اصلی رسیدگی و برخورد با جرایم رایانه ای، فضای مجازی و سایبری کشور فعالیت خود را از سال 1390 آغاز کرده است. این سازمان با توجه به نیاز جامعه و به دستور فرماندهی انتظامی وقت تشکیل شده است.

در صورت مواجهه با جرم علیه شما در فضای مجازی به منظور طرح این شکایت می توان به سایت اینترنتی پلیس فتا با آدرس (csirc.cyberpolice.ir) مراجعه کرد. گزینه ارتباطات مردمی را در این سایت انتخاب نمایید. مشخصات، شماره تلفن و نشانی خود را باید در سامانه پلیس فتا ثبت کنید تا در نخستین فرصت ممکن پلیس فتا با شما تماس بگیرد و موضوع را پیگیری کند.

مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی تلگرام

به منظور طرح شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام باید تمام مدارک و مستندات دیجیتال مربوط به تخلفات یا جرایم در بستر اینترنت را به پلیس فتا یا دادسرا ارائه دهید. تمام این مدارک و مستندات باید همراه با شکواییه به پرونده شما پیوست گردند. لازم به ذکر است که برای اثبات دعاوی طبق قانون مجازات اسلامی می توان از اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. علم و آگاهی قاضی در پرونده های کیفری نیز تاثیر قابل توجهی دارد. از مهمترین دلایل و مستندات که باید به شکواییه پیوست شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آدرس سایت یا کانال تلگرامی
 • اسکرین شات تبادل اطلاعات و وجوه
 • تصویر وجوه واریزی به حساب فروشگاه

فعالیت غیر قانونی کانال ها و سایت های صیغه یابی در حقیقت نوعی کلاهبرداری است. از این در این رابطه می توان به بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران مشورت کرد.

کلام آخر

پروسه شکایت از سایت ها و کانال های صیغه یابی و کلاهبرداری در تلگرام، ممکن است طولانی باشد. از این رو برای دستیابی به نتایج مطلوب در پرونده توصیه می شود با بهترین وکیل تهران مشورت نمایید. پیگیری شکایت از طریق پلیس فتا روند پرونده را سرعت می بخشد. در حال حاضر فعالیت غیر قانونی این سایت ها برای اکثر افراد جامعه روشن و واضح است. با این وجود افراد زیادی در دام این سایت های غیر مجاز برای صیغه یابی و همسریابی گرفتار می شوند.

3.4/5 - (5 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 35

 1. سلام از منم به نامه این آقا سید سو استفاده شده اگه کسی شکایتی کرده و به جایی رسیده منم در جریان بزاره که چی کار کنم

 2. منم پولمو امروز خوردن وتا به حسابشان ریختم من رو مسدود کردن ولی شماره کارتشون رادارم به اسم فاضلی و فالحی

 3. این کانالها همشون تقریبا یه شیوه کلاهبرداری دارند اول عکس چند خانم رو براتون میفرستند میگن انتخاب کن ، بعد یه پول به عنوان هزینه معرفی خانم میگیرند حدود ۱۵۰هزار، بعد میگن مهریه خانم رو واریز کن ، بعد دوباره یه پول تحت عنوان امنیت خانم ازت میخوان که برای اینکه شک نکنید میگن این پل بهتون برگش میشه، بعد از اون دوباره بابت پول لوازم آرایش و عاقد میگیرند و….، مواظب باشید در دامشون نیفتید تا میتوانید تو کانالها اطلاع رسانی کنید.

 4. ینفر از یکی شکایت کرده واسعه اینکه طرف بهش رسید جعلی فرستاده و اون هم همون اول قریه رو فهمید و میگه شکایت کردم. بنظر شما شکایتش بجاس؟ یا نه؟

 5. سلام خدمت دوستان عزیز.بنده با هزینه خودم پیگیر این کلاهبرداری های گسترده هستم.از شما خواهشمندم که در صورت درخواست از شما جهت ثبت شکایت به هر نحوی که میتوانید.از هر شهری بنده را یاری کنید که به فضل خدا ریشه آنها قطع بشه که دوست دیگری در دام این شیادان نیفتد خدا یاور شما باشد.انشاالله

  1. برادر شماره من اینه اسکرین شات تمام پیام اشون‌مدارک واریزی شماره تماس آیدی تلگرامشون دارم منتطر تماستم
   **

  2. از من هم سه روز پیش مبلغ پنج میلیون وپانصد گرفتن و، مبلغ شش میلیون
   هم برای حق امنیت وبیمه میخواستندکه من ندادم وفعلا باسایت در گیرهستم ومبلغ رو بنام یوسفی سارنگی پرداخت گردم رسیدش هست وچندتا عکس از مجوز وپروانه از یک روحانی روبرام فرستادن که من شات، کپی گردم وموجود است میخوام به اون سایت وروحانی وهمشون شکایت کنم،

  3. سلام دوست عزیز ، من درگیر یکی از این سایتها شدم و و از دیروز قراره پول منو بفرستن که هر از گاهی یه پیام میفرستن و میگن صبور باشید. چیکار باید بکنم؟

 6. سلام متاسفانه امروز از من ۲۰ میلیون کلاهبرداری شد به بهانه معرفی صیغه ای آیدی تلگرام اینه پولها به نام یه آدمی به اسم ابدالیان طرهانی واریز شد اسم آیدی اصلی صیغه یابی حلال طبیان است حواستون باشه سرتون مث من کلاه نره

 7. بنظر نمیاد کسی قصد داشته باشه کاری انجام بده ، قانون کشورمون اینقد رو هواست که خیلی راحت یه عده اینجوری جوونارو تیغ میزنن قانون گذارا اما خودشون بهترینها رو تور میکنن به جوون ایرانی که میرسه نه می تونه ازدواج کنه این مسیرا هم که جیب شو میتیغن گویا مملکت اسلامی فقط یه روکشه برا دزدی و چپاول والا جنگل تر از ایران تو دنیا نداریم

 8. سلام من از این فرد ها شکایت دارم چون ایتا و تلگرام من رو هک کردن اسم اون شخصی که ایتام رو هک کرده پور ستار هست
  و اسم اون شخصی که به همراه دستیارانش تلگرام من رو هک کرده ظاهری عبده وند هست من تا زمانی که سیستم نیاد رضایت نمیدم و ازشون شکایت دارم درسته به دادگاه نمیان ولی لطفا احضار نامهرو ارسال کنین به دم در خونشون

  1. سلام از من هم ۹ میلیون و دویست پول کشیدند بالا به حساب عبدولی ریختم بحساب ، لطفا به من هم کمک کنید تا به حقم برسم

 9. شماره ای که گفتم طی چند مرحله مبلغ رو میگیرن و یک سرب مدارک جعلی و ساختگی درست کردن و عکس طلبه گذاشتن روش برای اینکه به صحت حرف بنده برسید خودتون امتحان کنید
  ان شالله که این کلاهبرداران به سزای اعمالشان برسند

 10. سلام .بنده باتوجه به سایت های صیغه یابی تونستم مدارکی رو ازشون بگیرم از جمله شماره تلفن
  اینجا من با مدرک عرض میکنم همه اینا یکی هستن و با ساختن مدارک جعلی تونستن کلاهبرداری کنن بنده شماره تلفن و شماره کارتی که واریزیاشون انجام میدن میزارم که دیگران در دام نیفتند .
  عزیزان مراقب باشید در دام نیفتید

  1. سلام ۱۸میلیون تومان از من تویی تلگرام کلاهبرداری کردن به بهانه صیغه من چیکار کنم کار گر بدبخت بیچاره هستم من فقط از فیش های که واریز کردم عکس دارم ازشون

 11. این سایت صیغه یابی همه یکی هستند دو ماهه پول من و بردن شمارشان و گیر آوردم پلیس چطوره این و نمیگیره همش هم ی آقایی هست در چند سایت مختلف اگه خودم گیرش بیارم میدونم چکارش کنم

   1. سلام ۱۸میلیون تومان از من تویی تلگرام کلاهبرداری کردن به بهانه صیغه من چیکار کنم کار گر بدبخت بیچاره هستم

   1. همینکه این کثافت کاری مجوز هم میتونه داشته باشه خیلی جالبه. همون مسئولی که این سایت ها و گروههارو مجوز میده، دختر متعلقه خودشم میفرسته برای صیغه؟ اگر خوبه علنا بیان بگن ایشون دختر متعلقه محجبه خودمه و ایرادی هم نداره صیغه اش کنید. اگر برای دختر خودشون بده پس کلا جمعش کنن بره. که این حجم از کلاه برداری هم پیش نیاد. علی (ع): آنچه را برای خود نمی پسندی، برای دیگران هم مپسند

   2. منم این اتفاق واسم افتاده و از رو شماره کارتشون ردشون زدم و اونا هم میگن از کارت بانکیمون سو استفاده شده و ما هم داریم از اونا شکایت میکنیم و هیچ پولی نداریم دیگه وقتی که رضایت ندادم گفتن با قاضی صحبت کردیم گفته خودت هم بخاطر پول ریختن به صیغه باید محاکمه بشی . بنظرتون قاضی میتونه چنین حکمی بده ؟

   1. سلام وقت شما بخیر یه فردی هست اسمش افضلی نیا دفترازدواج صیغه موقت کلاه بردارهواستون باشه ازمن ۸میلیون تومان گرفت

   2. سلام لطف میکنی شماره سید و کارت بانکی ک براش پول زدی رو برای من بفرستی ؟ با منم اینکارو کردن .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا