تبلیغات در مستر وکیل
خانوادهدانستنی‌های حقوقی

همه چیز درباره ازدواج سفید+ قانون و مجازات ازدواج سفید⚖️【 آپدیت 1403 】

طبق قوانین حاکم بر ایران، به منظور ایجاد ارزش قانونی و وجاهت برای عقد ازدواج، باید تمام اصول و مقررات قانونی را در آن رعایت کرد. در غیر این صورت عقد جاری، مورد حمایت قانون قرار نخواهد گرفت. ازدواج سفید، به عنوان یکی از ازدواج های غیر متعارف و غیر قانونی شناخته می شود. باید عنوان کرد، این مفهوم از سبک زندگی غربی وارد فرهنگ کشور عزیز ما ایران شده است. با وجود عدم پذیرش این نوع ازدواج توسط افکار عمومی جامعه، برخی افراد تحت تاثیر فرهنگ غرب این نوع ازدواج را انجام می دهند. واضح است که این اقدام به دلیل مغایرت با قوانین ایران، مشکلاتی را برای طرفین به همراه دارد. پروسه طلاق در این نوع ازدواج، عملا بی معناست و طرفین را با مشکل جدی مواجه می سازد. برای رفع مشکلات موجود در این زمینه، می توان با بهترین وکیل حقوقی در شیراز مشورت کرد.

ازدواج سفید چیست؟

به ازدواجی که دارای شرایط زیر باشد ازدواج سفید گفته می شود:

  • آغاز و تشکیل پیوند زناشویی بین زن و مرد، وجاهت قانونی و شرعی ندارد و مدت زمان آن مشخص نیست.
  • در این نوع ازدواج، صیغه نکاح جاری نمی شود و این امر باعث می شود که این ازدواج مشروعیت لازم را نداشته باشد.
  • طبق قانون مدنی، ازدواج در صورتی صحیح است که از ایجاب و قبولی تشکیل شده باشد و آشکارا بر قصد ازدواج طرفین دلالت کند. این ازدواج این شرایط را ندارد.

ازدواج سفید چیست؟

با توجه به موارد بالا، باید عنوان شود که زن و مرد در این نوع ازوداج بدون وجود موارد زیر، زندگی خود را زیر یک سقف آغاز می کنند.

  • ثبت رسمی و قانونی ازدواج
  • گذراندن آداب و رسوم عقد رسمی
  • در نظر گرفتن مسائل شرعی

بدون شک در این ارتباط، طرفین نسبت به یکدیگر تعهد قانونی و شرعی ندارند. از این رو، قادر به ادعای حق و حقوق نسبت به یکدیگر نمی باشند.

قانون ازدواج سفید چیست؟

در دین اسلام، عقد نکاح به طور معمول به صورت دائم و موقت انجام می گیرد. به عقیده برخی فقها، حکم فقهی نکاح، در نکاح دائم و موقت صیغه نامه باید به صورت شفاهی خوانده شود. زوجین همچنین باید ایجاب و قبول را به صورت صریح ادا کنند. قوانین حاکم بر این نوع ازدواج، شامل موارد زیر می باشند:

برخی از فقها معتقدند که وقوع رابطه زناشویی بدون خواندن عقد نکاح، تحت هیچ شرایطی قابل قبول نمی باشد. از این رو در صورت وقوع، حکم زنا شناخته می شود. به طور کلی، می توان گفت احکام و مجازات زنا در رابطه با عاملین باید اجرا گردد.

برخی دیگر از فقها عقیده دارند، نکاح معاطاتی قابل قبول می باشد. از این رو آثار نکاح در رابطه با آن، جاری می شود. نکاح مطاعاتی به این معناست که زوجین صیغه نکاح را نمی خوانند و آن را به صورت شفاهی ایجاب و قبول نمی کنند بلکه در عمل و با برقراری رابطه زناشویی ایجاب و قبول خود را اثبات می کنند. این فقها با توجه به استدلالات خود، عنوان می کنند عقد را می توان با انجام هر عملی مبنی بر ایجاب و قبول طرفین منعقد ساخت. در معاطات نیز افراد این ایجاب و قبول را عملا بیان می کنند. از آنجا که عقد نکاح بر مبنای اراده و موافقت طرفین، صورت می گیرند به رعایت تشریفات نیاز نخواهید داشت. عقد نکاح با توجه به اراده طرفین هنگام برقراری رابطه حلال، جاری می گردد.

مجازات ازدواج سفید

در کشور عزیز ما ایران، ازدواج باید بر پایه اصول شرعی و قانونی شکل گیرد. اگر زوجین بر مبنای این نوع ازدواج با یکدیگر زندگی کنند، از لحاظ برقراری روابط نامشروع قابل مجازات می باشند. مجازات این ازدواج با توجه به درجه رابطه نامشروع، متفاوت می باشد. این کیفر ممکن است شامل حد و تعزیر شود. این مجازات، با توجه به زنای محصنه یا غیر محصنه اثبات می شود و در کیفیت مجازات حد تاثیر می گذارد. این موضوع از لحاظ عدم ثبت واقعه نیز قابل پیگیری است، زیرا طبق قانون اگر زوج عقد را ثبت نکند محکوم شده و مجازات می گردد.

مجازات ازدواج سفید

طبق ماده 221 قانون مجازات اسلامی، زنا به معنای مباشرت جنسی مرد و زن بدون وجود رابطه زوجیت بین آن هاست. این ازدواج در قانون ما با عنوان رابطه زوجیت قبول نمی گردد، از این رو در صورت اثبات، این رابطه ممکن است به عنوان زنا مورد بررسی قرار گیرد. به همین دلیل است که در صورت اثبات این رابطه برای طرفین، مجازات تعیین می گردد. در صورت متاهل بودن یکی از طرفین یا هر دو آن ها، به دلیل زنای محصنه به مجازات سنگین تر محکوم می شوند. به منظور تخفیف این مجازات می توان با بهترین وکیل خانواده در شیراز مشورت نمود.

دلایل گسترش ازدواج سفید در ایران

به این دلیل که این نوع ازدواج در ایران مقبولیت شرعی و قانونی ندارد، در ایران زیاد گسترش نیافته است. اغلب در کلان شهرها شاهد این نوع ازدواج می باشیم. از مهمترین دلایل گسترش این نوع ازدواج در ایران، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. مشکلات اقتصادی

عدم وجود شغل مناسب و افزایش بار هزینه های زندگی همچون تهیه منزل، لوازم منزل و هزینه های مراسم باعث شده جوانان قادر به تشکیل ازدواج دائمی نباشند. از این رو، برای رفع نیاز خود به این نوع ازدواج روی می آورند.

2. افزایش سن ازدواج

در صورت عدم وقوع ازدواج در دوره زمانی مشخص، سن ازدواج افزایش خواهد یافت و سخت گیری افراد باعث می شود این نوع ازدواج به صورت قابل توجه، توسعه یابد. لازم به ذکر است که افزایش سن ازدواج به دلیل وجود مشکلات اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و اقتصادی می باشد که بررسی و رفع عوامل آن به سادگی غیر ممکن است.

3. افزایش آمار طلاق

آمار طلاق در سال های اخیر تا حد قابل توجهی افزایش یافته است و این امر، ترس و بی میلی افراد نسبت به ازدواج را به همراه دارد. این امر، زمینه را برای تشکیل این نوع ازدواج فراهم می سازد.

4. شناخت بیشتر

یکی از روش های جدید پیشگیری از ازدواج نافرجام، هم زیستی طرفین قبل از ازدواج در قالب این نوع ازدواج است.

  کلام آخر
از آنجا که ازدواج سفید طبق قانون و شرع انجام نگرفته است، مورد حمایت قانون قرار ندارد. عدم وجود وجاهت قانونی بر روابط طرفین و فرزندان حاصل از این ازدواج ها باعث می شود آن ها از حقوق قانونی خود همچون ارث، محروم شوند. مجازات این نوع ازدواج تا حد زیادی به درجه روابط نامشروع وابسته می باشد و ممکن است شامل مجازات حد و تعزیر باشد. در صورت داشتن سوالات بیشتر در این زمینه، می توانید با وکیل آنلاین مشورت نمایید.

3.4/5 - (5 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا