تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از خودروسازان چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از رایج ترین شکایات مردمی در حال حاضر شکایت از خودروسازان می باشد. عوامل مختلف بسیار زیادی در طرح شکایت از این گروه شغلی موثر می باشند. وضعیت و جایگاه صنعت خودروسازی کشور ما در مقایسه با دیگر کشورها مناسب نیست و خودروهای داخلی مطابق با اصول و استانداردهای جهانی تولید نمی گردند. کاملا واضح و آشکار است که کیفیت خودروهای ایرانی سطح مطلوبی ندارد. تحریم های موجود در این صنعت، کیفیت محصولات را تا حد قابل توجهی کاهش داده و این صنعت را با مشکلات مختلف بسیار زیادی مواجه ساخته است.

تخلفات خودروسازان در این زمینه غیر قابل انکار هستند و اکثر افراد در حال حاضر از این صنعت ناراضی می باشند. ایران خودرو و سایپا شرکت های خودروسازی شناخته شده ایرانی هستند که فعالیت رسمی خود را در این حوزه از چند سال پیش آغاز نموده اند. شکایت از خودروسازان در حقیقت به این شرکت ها مربوط می باشد. همواره توصیه می شود برای طرح این شکایت با وکلای حرفه ای در این زمینه مشورت کنید.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل تهران کلیک کنید

نحوه تنظیم شکایت از خودروسازان

برای شکایت از خودروسازان روش های مختلف بسیار زیادی وجود دارند. با مراجعه به مراجع صالح می توانید اعتراض خود را در این زمینه مطرح نمایید. برای طرح شکایت خود از شرکت های خودروسازی می توانید از یکی از روش های زیر اقدام نمایید:

نحوه شکایت از خودروسازان

طرح شکایت از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت

رایج ترین روش طرح شکایت از خودروسازی از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد. به طور کلی می توان گفت بر اساس قانون این سازمان صلاحیت رسیدگی به شکایات مردمی در رابطه با صنعت خودرو را دارد. برای طرح این شکایت، شاکی باید به سازمان صنعت، معدن و تجارت مراجعه کند. لازم به ذکر است که رسیدگی به این شکایات در این سازمان اندکی زمان بر است و نیاز به طی کردن پروسه مشخص دارد. در صورت عدم رضایت مصرف کنندگان از نحوه رسیدگی به شکایات در این سازمان قادر به طرح مجدد این شکایت در سازمان صمت خواهند بود. دبیرخانه هیات اختلاف خودرویی موظف به پیگیری این مسائل می باشد.

طرح شکایت از طریق سازمان حمایت از مصرف کننده

سازمان حمایت از مصرف کننده دیگر مرجع صالح پیگیری شکایات از صنعت خودروسازی می باشد. شاکی به صورت قانونی می تواند تخلفات این صنعت را به سازمان حمایت از مصرف کننده گزارش دهد. همانطور که از نام این سازمان پیداست، هدف از ساماندهی آن حمایت از مصرف کننده در زمینه تهیه محصولات مختلف می باشد. این سازمان به منظور رسیدگی به شکایات و اثبات تخلف از سوی شرکت های خودروسازی اقدامات لازم را انجام می دهد.

طرح شکایت از طریق سازمان حمایت از مصرف کننده

به طور کلی می توان گفت این سازمان صلاحیت رسیدگی به شکایات مصرف کنندگان در رابطه با تخلفات صنعت خودروسازی را دارد. برای طرح شکایت خود از صنعت خودروسازی باید به این سازمان مراجعه نمایید. لازم به ذکر است که رسیدگی به شکایات از این طریق نیز زمان بر است و به طی کردن پروسه مشخص نیاز دارد. شما می توانید با مراجعه به سازمان استان شکایات، انتقادات و درخواست های خود را مطرح و پیگیری نمایید. برای اعلام نظر قطعی از سوی این سازمان باید مدت زمان زیادی را انتظار بکشید تا به نتایج نهایی و مطلوب دست یابید.

در صورتی که قادر به اثبات تخلف خودروسازان باشید، سازمان حمایت از مصرف کننده با خودروساز متخلف برخورد جدی خواهد داشت. برای رسیدگی به شکایات مردمی از شرکت های خودروسازی بخش های خاصی در این سازمان در نظر گرفته شده اند. شهروندان از طریق این بخش ها می توانند به راحتی شکایات خود را اعلام نمایند.

شکایت از خودروسازان از طریق سازمان تعزیرات

مراجعه به سازمان تعزیرات حکومتی از دیگر روش های شکایت از خودروسازان می باشد. شاکی با مراجعه به این سازمان قادر به ثبت شکایات خود خواهد بود. شکایات مربوط به گران فروشی اغلب به این سازمان مرجوع می شوند. در صورتی که خودروساز به صورت غیرقانونی و خارج از ضوابط مشخص خودرو را با قیمت بالاتر از حد مصوب بفروشد، این سازمان باید شکایات را پیگیری کند. صدور رای نهایی در رابطه با شکایات مطرح شده در این روش نیز زمان بر است زیرا در این حوزه بررسی های لازم به صورت دقیق انجام می گیرند. ابتدا باید تخلف را به اطلاع سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده برسانید تا شکایت مربوطه پس از تشکیل پرونده به سازمان تعزیرات حکومتی مرجوع شود.

طرح شکایت در سامانه 124

سامانه 124 توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور ثبت شکایات مردمی راه اندازی شده است. وزارت صمت به منظور رسیدگی به تخلفات سازمان هایی که صلاحیت آن را دارد، سامانه 124 را طراحی کرده است. در صورتی که بنا به دلایل مختلف از شرکت های خودروسازی شکایت داشته باشید می توانید اعتراض خود را در این سامانه ثبت نمایید تا در کوتاه ترین فرصت ممکن در این زمینه پیگیری های لازم انجام گیرد. این سامانه برای شاکیان شرایطی را فراهم کرده تا بتوانند به صورت غیرحضوری شکایت از خودروسازان را ثبت نمایند.

طرح شکایت در سامانه 124

پس از ثبت شکایت در این سامانه مسئولان مربوطه وزارت صنعت بررسی ها و اقدامات لازم را انجام می دهند و نتایج را به شاکی اعلام می کنند. شهروندان همچنین می توانند پیشنهادات و انتقادات خود از عملکرد خودروسازان را در این سامانه مطرح نمایند.

طرح شکایت در مراجع قضایی

در صورت مواجهه با تخلف شرکت های خودروسازی یا نقض قوانین و مسائل حقوقی این کشور توسط این شرکت ها می توانید شکایت از خودروسازان را مطرح نمایید. شما می توانید در رابطه با مسائلی از قبیل آسیب سرنشینان خودرو بخاطر وجود نقص فنی، در مراجع کیفری شکایت خود را ثبت کنید. این شکایات ابتدا باید در دادسرا صالح مورد رسیدگی قرار گیرند و در نهایت برای صدور رای به دادگاه کیفری مرجوع شوند. شما می توانید به منظور دستیابی به نتایج مطلوب در روند این شکایات با بهترین وکیل کیفری در تهران مشورت نمایید.

کلام آخر

عدم تعهد شرکت های خودروسازی نسبت به مصرف کنندگان باعث افزایش شکایت از خودروسازان تا حد قابل توجهی شده است. از دیگر دلایل طرح این شکایت می توان به کیفیت نامطلوب خودروهای داخلی، قیمت بالای آن ها، عدم تحویل خودرو در زمان مشخص و دیگر موارد اشاره کرد. در صورت مواجهه با تخلفات این شرکت ها می توان پیگیری های قانونی را انجام داد و از آن ها شکایت کرد. شما می توانید در تمام مراحل طرح شکایت خود، راهنمایی ها و اطلاعات حقوقی لازم را از بهترین وکلای فعال در این زمینه دریافت نمایید.

4/5 - (5 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 11

 1. با سلام:

  پیرو موضوع عدم ارسال بخشنامه‌های فروش خودروی ها مدل پارس از سازمان فروش ایران‌خودرو و طفره از پاسخگویی و در ادامه درج خبر با عنوان «ایران‌خودرو: مجوز استاندارد هر خودرو‌ صادر نشود خط تولید آن را متوقف می‌کنیم»

  مطالبه و جوابیه متقاضیان از ایرانخودرو به شرح ذیل می باشد:

  1. زمان ثبت‌نام در سامانه یکپارچه در دور اول اعلام تولید تمامی خودروهای گروه پارس تا پایان سال 1402 درج شده بود، تبدیل خودرو به بهانه نداشتن مجوز استاندارد برای نوبت‌های سال 1403 امکانپذیر است و ایران‌خودرو مکلف هست نوبت‌های سال 1402 را مطابق خودروی درخواستی متقاضی بخشنامه فروش ارائه کند.
  2. زمان ثبت نام سامانه یکپارچه اول در بند‌های قرارداد با سامانه یکپارچه هیچ‌گونه توافقی مبنی بر اختیار خودروساز نسبت به تغییر تیپ یا مدل خودروی درخواستی متقاضی وجود نداشت.
  3. وزیر محترم صمت پیرو مطالبه‌های متقاضیان اعلام کرد خودروساز حق تغییر تیپ یا مدل خودرو را ندارد.
  4. در گروه خودروی پارس برای پارس سفارشی نوبت پاییز بخشنامه تبدیل اختیاری به پارس ساده صادر شده و بخشی از متقاضیان که این تبدیل اختیاری را انجام ندادند و منتظر بخشنامه پارس سفارشی ماندند و بلاتکلیفند!
  5. جای تعجب است که گروه خودروی پارس تا انتهای پاییز مجوز تولید و استاندارد داشته است و برخلاف وعده سامانه یکپارچه که تولید و ارائه تا انتهای سال 1402 خواهد بود برای زمستان 1402 ایران خودرو از عدم تمدید مجوز استاندارد 85گانه سخن می‌گوید.
  6. زمان ثبت نام خودروهای پارس قیمت‌های اسفند سال 1401 برای مثال پارس ساده 165 میلیون تومان بود، در بازه‌های زمانی مختلف ایرانخودرو با مجوز یا بدون مجوز شورای رقابت اقدام به افزایش قیمت خودروی پارس کرد و در آخرین تغییر به بهانه‌ استانداردهای 85گانه خودروی پارس ساده را در تابستان از 265 میلیون تومان به 294 میلیون تومان افزایش داد.
  7. طی تماس‌های مختلف متقاضیان با کارخانه‌های تولید خودروی پارس در خراسان، مازندران، فارس و کرمانشاه طبق شنیده‌ها روزانه تعداد زیادی خودروی پارس تولید می‌شود و همچنین مشاهدات میدانی حکایت از این دارد که در پارکینگ کارخانه‌ها تعداد زیادی خودروی پارس دپو شده است، آمار اعلامی تولید خودروی پارس توسط خود ایران خودرو حکایت از این موضوع دارد در حالی که اکثر تعهدات بهار و تابستان و بخش عمده تعهدات پاییز سال 1402 خودرو تحویل متقاضی شده یا در آستانه تحویل است، حال سوال اینجاست که خودروی بدون استاندارد 85گانه چرا با این تعداد زیاد تولید و دپو می‌شود؟
  8. خودروی پارس با موتور تیوفایو مدت‌هاست در برنامه‌های فروش ایران‌خودرو قرار ندارد، چه در سامانه یکپارچه و چه قبل که فروش ایران خودرو به صورت قرعه کشی بود، احتمال دلیل این امر استقبال زیاد متقاضیان از این مدل خودروی پارس هست که موجب اختلاف قیمت بالای این خودرو در بازار با قیمت کارخانه شده است، با این حال طی آمار رسمی خود ایران خودرو در یک ماه اخیر خودروی پارس تیوفایو بخشی از خط تولید خودروهای دیگر گروه پارس را مشغول کرده است و احتمالا موجب کندی روند تولید خودروهای دیگر گروه پارس شده است، خودروی تیوفایو برای چه کسانی تولید می‌شود؟ خودروی تیوفایو مجوز استاندارد 85گانه دارد؟!
  9. نکته خیلی مهم که پاسخ فوری ایران‌خودرو را خواستاریم: برای متقاضیان خودروی سورن سامانه یکپارچه تعهد زمستان 1402 حدود دو هفته گذشته بخشنامه تبدیل به خودروی پارس ساده صادر گردید، خودروی پارس برای تبدیل از خودروی دارای استاندارد سورن، برای تحویل در زمستان 1402 دارای مجوز استاندارد است ولی برای متقاضیان خود به ناگاه فاقد مجوز استاندارد شده؟!

  با سوالات و‌ مطالب فوق به نظر می‌رسد طفره ایران‌خودرو از پاسخگویی به مطالبه‌ بحق متقاضیان پارس به گروه محترم خبرگزاری فارس و در ادامه انتشار خبر موضوع مجوز استاندارد 85گانه در امتداد مطالبه‌ مردمی ایجاد شده توسط ایران‌خودرو، بهانه‌هایی برای افزایش مجدد به ناحق قیمت این گروه خودرویی و فشار بیشتر به قشر ضعیف جامعه خلاف وعده‌های وزارت صمت و نمایندگان مجلس و رئیس جمهور در راستای حفظ حقوق مشتریان می‌باشد که از نهادهای نظارتی محترم و مسئولین به جد خواستار ورود در این حوزه هستیم تا از بی عدالتی ایران‌خودرو به هموطنان جلوگیری شود…

  خواهشمندیم در راستای حفظ حقوق به حق مطالبه‌گران، نسبت به تلاش برای پاسخگویی مدیرعامل، مدیر سازمان فروش، مدیر بازاریابی و دیگر مسئولین ایران خودرو، اقدام عاجل مبذول نمایند.

  با تشکر متقاضیان پارس پاییز و زمستان۱۴۰۲

  1. با سلام حال با این گرانی پژو پاس هیچ یک از خریداران نمیتوانن تکمیل وجه کنن تکلیف مردم بعد از ۲سال کش مکش چیست چگونه باید اعتراض خود را ثبت کنیم

   1. سلام من پارسال ماشین ایکس x22اتومات طرح مادران ب اسمم دراومد تکمیل وجه نکردم ازاون موقع تاالان شرکت برامن انصراف نزده منم نمیتونم توقرعه کشی ثبت نام کنم شمابی چیکارکنم اینجورمیخان ب مادران ماشین بدن

  2. بعد از 7 سال چشم انتطاری وگرفتن وام، از دهن بچه گرفتن، وصد بدبختی گفتیم بالاخره یه ماشین میگیریم بچه ها به آرزوشون میرسن،
   حالا یه عده از خدا بیخبر مردم رو گاگوا فرض کردن،
   وهیچی دیگه، خدا لعنتتون کنه

 2. سلام یکسال پیش ملتو گذاشتین سرکار با سامانه یکپارچه هدفتون بالا برون قیمت خودرو بود تا قبل سامانه چندین سال قیمت کارخانه ثابت بازار هم افسار گسیخته نبود چرا من که دنا ۳۴۹ میلیونی ثبت نام کردم باید پیام واریز دنا ۶ دنده بیاد که قیمت فعلی کارخانه ۵۵۱ میلیون هست با وام قسط اولشو دادم تحویل ۵..۴۰۳ هست تا اونوقت حتما اگر بیشتر نشه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دیگه. باید بدم این چه بساطی برای ملت راه انداختین پس حداقل ودیعه دوم قسط یا وام در نظرگرفته شود.

  1. سلام، وقت بخیر
   من در مرحله اول طرح یکپارچه سازی خودرو ثبت نام کردم و 207 اتومات سقف فلزی برای زمستان 1402 برنده شدم، در سال گذشته پس از چندین مرحله پیگیری پیامک اومد که خودروی 207 ارتقا یافته سقف شیشه ای میتونید جایگزین ماشینتون کنید و مرحله دوم ملزم به خرید این خودرو کردن که در صورت عدم پرداخت وجه خودرو شما حذف میشه ما تو 26 دی یک مرحله مبلغ اولیه پرداخت کردم و 28اسفند ماه هم تکمیل وجه کردیم، امروز که ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ هست رفتیم نمایندگی آپکو میگن که ۷ میلیون هم مابالتفاوت واریز کنم، داستان اینا چیه؟
   چرا پول اضافی از مردم میگیرید
   ما که سال گذشته تکمیل وجه کردیم داستان این پولا چیه و کجا میره
   بقرآن جواب منو ندید بیت رهبری هم میرم این داستانو میگم

 3. سلام ما پارسال طلامون را فروختیم دوماهه به حساب بعد از قرعه کشی ایکس پرو برنده شدیم برای تابستان ۱۴۰۳ تحویلش بعد از چند وقت یک اس ام اس آمد که ما می تونیم ماشین خود با یک ما شین دیگه تغییر بدیم ولی تغییر که نکرد ماشین خودمون هم حذف شد ما شاکی هستیم حالا ما چکار کنیم دار وندارمونو فروختیم که این بشه لطفا راهنمایی کنید که ما باید چکار کنیم ممنون میشم که راهنمایی کنی دعا تشکر منتطر خبر خوب هستم که به ما اطلاع دهید

  1. بنده یک سال و نیم هستش ثبت نام کردم و منتظر خودرو خودرو بودم…یک خودرو برقی وارد سایت کردن ما اشتباها هم فکر کردیم هیبریدی هستش …حالا هم سایت قابل ویرایش نیست ….ما گول خوردیم..خواهشا بررسی کنید

 4. نمایندگی آپکو رفتم البته به خاطر اینکه اجباری شده
  ایرانخودرو برای حفظ گارانتی دستور و امر کرده بریم آپکو
  رفتم نمایندگی آپکو مونیتور ۴ م تومنی روو ۸ میلیون حساب کرده وو کارتون هم نداده
  چیکار کنم من چون حضوری برم درگیر میشم
  احتمالا به ضررم خواهد شد

 5. با سلام
  بنده بیش 5ماه ماشین ایکس 55 مدیران خودرو ثبت نام کردم ولی ماشین تا حالا تحویل ندادند. کارت ماشین هم الان امده مدل 1402 زده .
  لطفا پیگیری کنید

 6. من میخوام یک مورد از دزدی های شرکت ایران خودرو را براتون بگم . حتما وقتی در حال عبور از اتوبان تهران به قزوین هستید تریلی های حمل خودرو را دیده اید که اتاق لخت سمند رو بار زدن و به سمت تبریز حرکت میکنن . اینها رو میبرن تبریز موتور و سایر قطعات رو سوار میکنن دوباره با تریلی برمیگردونن تهران. آخه کجای دنیا سراغ دارید که واسه تولید یک خودرو همچین کاری بکنن . خب چرا همین قالبهای تولید اتاق رو به تبریز منتقل نمیکنن که همونجا تولید بشه؟ هزینه سرسام آور این نقل وانتقال به دوش کی هست؟ خب معلومه که مصرف کننده بدبخت باید همه شو پرداخت کنه فقط چیزی که این وسط باقی میمونه سود هنگفتی هست که این ناوگان حمل ونقل میبره والبته پورسانت نجومی که شرکت ایران خودرو میگیره تا واسه این کامیونها همیشه بار تهیه کنه . این یعنی مافیا یعنی فساد و دزدی از جیب مردم . و این موضوع هم در نظر داشته باشید که با حرکت این کامیونها در جاده شبانه روز چقدر تصادف پیش میاد و جان ومال مردم به خطر میفته و چه تاثیری بر ترافیک و آلودگی محیط و غیره داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا