تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از رستوران ها چگونه انجام می شود؟⚖️【 آپدیت 1402 】

امروزه بنا به دلایل مختلف شکایت از رستوران ها تا حد قابل توجهی افزایش یافته است. اکثر مشتریان از خدمات این مراکز رضایت کامل ندارند. در صورتی که قصد تاسیس رستوران را دارید باید این نکته را به خاطر بسپارید که شرایط و مراحل دشواری را پیش رو خواهید داشت. اساسی ترین شرط تاسیس یک رستوران اخذ مجوز از مراجع ذی ربط می باشد. البته مراحل دیگر نیز باید به صورت اصولی و صحیح انجام گیرند. در حال حاضر در سراسر کشور تعداد بسیار زیادی رستوران و مراکز پخش اغذیه وجود دارند که فعالیت آن ها تحت نظر وزارت بهداشت و دیگر ارگان ها می باشد.

اگر در حیطه کاری خود وظایف کاری خود را به درستی انجام ندهید شکایت از رستوران شما مطرح خواهد شد. امکان پیگیری موضوع از طریق مراجع ذی صلاح برای شما وجود دارد. تمامی رستوران ها ممکن است مرتکب اعمال خلاف و غیر قانونی شوند و امکان انکار این مسئله وجود ندارد. گاهی اوقات ممکن است این مراکز عمدا مرتکب خلاف شوند که در این صورت علیه آن ها باید شکایت مطرح شود. بهتر است برای طرح این شکایت با بهترین وکیل تهران مشورت نمایید و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمایید.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در کرج کلیک کنید

روش های مختلف طرح شکایت از رستوران ها

از مهمترین دلایل طرح شکایت از رستوران ها عدم ارائه غذای باکیفیت می باشد. مشتریان در این شرایط قادر به اعلام اعتراضات خود هستند. تمامی رستوران ها موظف هستند تا غذای سالم و باکیفیت به مشتریان ارائه دهند. همچنین آن ها موظف هستند تا نکات بهداشتی و اصول لازم تهیه انواع غذا را به خوبی رعایت نمایند. عدم رعایت مقررات و نکات بهداشتی در تهیه غذا شکایت از رستوران ها را به همراه دارد. افزایش شکایات و اعتراضات باعث می شود مشتریان نتوانند به رستوران شما اعتماد کنند.

روش های شکایت از رستوران ها

ممکن است برای هر فردی این مشکل پیش آید که پس از ورود به رستوران بخاطر عدم رضایت از کیفیت غذا با کارکنان و مدیر مجموعه بحث و جدل کند. بهترین راهکار در این شرایط طرح شکایت از رستوران ها می باشد. تخلفات صورت گرفته باید به اطلاع مراجع ذی صلاح برسند. در حال حاضر شکایت از رستوران ها در کشور عزیز ما ایران به امری طبیعی و رایج تبدیل شده است و مشتریان بنا به دلایل مختلف از این مراکز رضایت ندارند. رستوران به عنوان یکی از مشاغلی شناخته می شود که سلامت افراد تا حد زیادی به آن وابسته می باشد. طرح شکایت از رستوران ها به روش های مختلف برای افراد امکان پذیر می باشد از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سامانه 190

یکی از روش های ثبت شکایت از رستوران ها و دیگر مراگز اغذیه فروش همچون فست فودها و غیره، سامانه 190 می باشد. این سامانه توسط وزارت بهداشت طراحی شده است. در صورتی که بنا به دلایل مختلف قصد طرح شکایت از رستوران ها یا اعلام تخلفات آن ها را دارید، موضوعات را می توانید از طریق سامانه 190 پیگیری نمایید. تخلفات ثبت شده در سامانه 190 از ابعاد انتظامی، تعزیراتی و انضباطی بررسی می شوند و در کوتاه ترین فرصت ممکن شکایات مورد بررسی قرار می گیرند. واحدهای نظارتی در این سامانه برای بررسی نحوه رسیدگی به این شکایات در نظر گرفته شده اند. به منظور انجام پیگیری های لازم شکایات مردمی نیز در این سامانه واحد تحقیقاتی وجود دارد.

سازمان تعزیرات حکومتی

اکثر افراد تصور می کنند تعزیرات، سازمانی غیر قضایی است که فعالیت خود را تحت نظر دولت انجام می دهد. این سازمان به عنوان یکی از مراجع صالح رسیدگی به شکایات مربوط به گرانفروشی اصناف همچون رستوران ها شناخته می شود. اگر احساس کردید یک رستوران سفارشات خود را بالاتر از حد واقعی می فروشد امکان طرح شکایت از ایشان به سازمان تعزیرات حکومتی برای شما وجود دارد. لیست سفارشات در برخی از رستوران ها تعرفه ثابت و مشخص ندارند و قیمت غذاهای آن ها بنا به دلایل مختلف به طور دائم افزایش می یابند. پس از ثبت شکایت در این سازمان ابتدا تخلفات مورد بررسی قرار می گیرند و در نهایت نظارت های مورد نیاز انجام می شوند. اعلام نظر نهایی در رابطه با شکایات توسط سازمان تعزیرات حکومتی زمان بر است زیرا بررسی های مورد نیاز با دقت در این حوزه انجام می گیرند.

به طور کلی می توان گفت ابتدا تخلفات به سازمان حمایت از مصرف کننده اعلام می شوند و پس از این که پرونده تشکیل شد، شکایات به سازمان تعزیرات حکومتی مرجوع می شوند.

دلایل شکایت از رستوران ها

بروز تخلفات زمینه را برای اعلام شکایات و اعتراضات فراهم می سازد. البته تعداد زیادی از رستوران ها نیز در ایران وجود دارند که وظایف خود را به صورت اصولی و صحیح انجام می دهند.

افراد بنا به دلایل مختلف بسیار زیادی شکایت از رستوران ها را مطرح می کنند. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دلایل شکایت از رستوران ها

1. ارائه غذا بی کیفیت و ناسالم

رایج ترین دلیل طرح شکایت از رستوران ها، ارائه غذای ناسالم و بی کیفیت می باشد. لازم به ذکر است که اعتبار رستوران ها تا حد زیادی به کیفیت غذای آن ها وابسته می باشد. در صورت ارائه غذای ناسالم به مشتری اعتماد کاری خود را از دست خواهید داد. رستوران های متخلف در تهیه انواع غذاهای خود از محصولات و مواد غذایی ناسالم استفاده می کنند. این امر سلامت مشتریان را در معرض خطر قرار می دهد.

2. عدم رعایت نکات بهداشتی

در طول سالیان اخیر نظارت بر رستوران های مختلف تا حد زیادی افزایش یافته است. رستوران های متخلف در کوتاه ترین زمان ممکن شناسایی می شوند. یکی از اساسی ترین اصول رستوران های مختلف رعایت نکات بهداشتی است. رستوران ها باید تهیه و پخت غذا را در شرایط لازم انجام دهند. در حالی که برخی از رستوران ها به عموم مردم در محیط غیربهداشتی خدمت می کنند. هنگام مشاهده این موارد مراتب باید به مراجع قانونی گزارش شوند. در صورت ارائه غذای بی کیفیت به مردم توسط رستوران ها یا عدم رعایت اصول بهداشتی در تهیه غذا، شکایت از رستوران های متخلف باید از راه های قانونی مطرح شود.

کلام آخر

بروز رفتارهای غیرقانونی و انجام تخلفات توسط رستوران های مختلف امکان پذیر می باشد. مشتریان بر اساس قانون حق دارند شکایت از رستوران ها را از طریق مراجع صالح رسیدگی و پیگیری نمایند.

5/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 2

  1. رعایت مسائل بهداشتی ونظارت بر کار اغذیه فروشان کاری سخت وطاقت فرسامی باشد که از قدیم الایام تاکنون توسط مراجع ذیصلاح انجام گردیده ومراقبین بهداشتی ونظارتی با سرکشیهای مداوم بر روند کار آنان ورعایت استانداردهای بهداشتی در واحدهای صنفی مواد غذایی واغذیه فروشان و رستوران داران سعی نموده که از میزان تخلفات عده ای از افراد سودجو که سلامت مردم را به خطر انداخته و سعی می نمایند بدون در نظر گرفتن ضوابط بهداشتی موجبات به خطر افتادن جان مردم گردند با آنان برخورد و تذکرات لازم را به متصدیان واحدهای صنفی داده و بعضآ آموزشهای لازم را داده و با ترتیب دادن کلاسهای آموزشی و ملزم نمودن متصدیان و کارکنان آنان به شرکت در کلاسهای آموزشی ودادن گواهینامه های معتبر سلامت مردم را مقدم بر امور دانسته که در این جا ،جا دارد از تلاش تمامی مسئولین بهداشتی و نظارتی کمال تشکر و قدردانی را نموده و در این میان بعضآ با معرفی متخلفین به مراجع ذیصلاح قضایی و صدور احکام قوی از سوی قضات پاک دامان قوه قضائیه و حتی تعطیلی و پلمپ محل کارگاهها و آشپزخانه ها و رستورانهای افراد متخلف با آنان برخورد نمایند .در این میان آنچه که موجبات گلایه مندی عده ای از مردم و مراجعین به رستوران نارمک در شهرستان مبارکه اصفهان در شصت کیلومتری استان اصفهان و در مجاورت مجتمع فولاد مبارکه و دهها کارخانه صنعتی و تولیدی را فراهم نموده وجود رستورانی بنام نارمک در مرکزیت شهر مبارکه میدان انقلاب (شهرداری مبارکه) روبروی اداره دارایی مبارکه و تجمع عده ای از افراد اراذل و اوباش در ساعات پایانی شب ساعات یازده شب به بعد در این محل بوده با حرید و فروش خرده فروشی مواد مخدر و افیونی و ورود به آشپزخانه رستوران نارمک و تجمع در آن محل بهمراه تعدادی از افراد مسئله دار موجبات رعب و وحشت در عابرین و مراجعین به رستوران را فراهم نموده. و با پارک ماشین پراید سفید رنگ خود در پیاده رو جنب رستوران که مواد مخدر در آن جاسازی نموده و اقدام به توزیع مواد مخدر می نماید. ضمن تقدیر و تشکر از نیروی انتظامی و تلاشهای شبانه روزی عزیزان نیروی انتظامی و مسئولین بهداشتی و بازرسین بهداشتی. امید آنست که با بررسی موضوع و صحت و سقم مطلب. تذکرات لازم و آموزشهای لازم به متثدی واحد صنفی فوق الذکر آقای غانمی داده و از تجمع اراذل و اوباش در این محل جلوگیری بعمل آید .با تشکر و سپاس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا