تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از صرافی ارز دیجیتال چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

در عصر تکنولوژی ارز دیجیتال به عنوان پدیده ای نوظهور مورد توجه افرادی قرار گرفته است که قصد سرمایه گذاری دارند. بدون شک در مواقعی که بحث معامله پیش می آید امکان دارد پای منفعت نیز در میان باشد. صرافی های ارز دیجیتال بسیار زیادی در حال حاضر وجود دارند که با هدف دستیابی به سود بیشتر عملکرد خود را به درستی انجام نمی دهند. این امر باعث می شود تا صرافی های ارز دیجیتال در حوزه کاری خود مرتکب تخلفات شوند. البته لازم به ذکر است که برخی از صرافی های ارز دیجیتال از ابتدا با هدف کلاهبرداری به دارایی افراد، فعالیت خود را آغاز می کنند. در این موارد امکان طرح شکایت از صرافی ارز دیجیتال برای شما وجود دارد.

طرح شکابت در این موارد  و دریافت راهنمایی از وکلای حرفه ای فعال به شما کمک می کند تا سرمایه خود را بازگیرید. می توانید با بهترین وکیل حقوقی در تهران در این زمینه مشورت نمایید. در حقیقت تمام صرافی ها موظف هستند پس از تبدیل پول آن را به داخل و خارج از کشور انتقال دهند. مهمترین وظیفه صرافی های ارز دیجیتال در حال حاضر تبدیل واحد پول یک کشور به کشور دیگر به نرخ روز می باشد.

شکایت از صرافی ارز دیجیتال را چگونه می توان مطرح کرد؟

صرافی های ارز دیجیتال باید فعالیت خود را با دریافت مجوز بانک مرکزی آغاز نمایند و تابع قوانین و مقررات بانک مرکزی فعالیت خود را انجام دهند. در صورت مواجهه با کلاهبرداری یکی از صرافی های ارز دیجیتال ایرانی به منظور مطرح کردن شکایت از صرافی ارز دیجیتال باید شکواییه تنظیم نمایید. در زمینه مطرح کردن شکایات از صرافی های ارز دیجیتال سایت های مختلف زیادی راه اندازی شده اند که به شما کمک می کنند.

طرح شکایت از صرافی ارز دیجیتال

شکایت از فروشنده ارز دیجیتال چگونه است؟

موضوعات حقوقی و کیفری ممکن است از دیدگاه برخی افراد ساده باشند اما از نظر یک حقوقدان دارای پیچیدگی های خاص خود می باشد. شکایت از فروشنده ارز دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حوزه جرایم ارزی، پیچیدگی و تخصصی بودن این مسائل قوانین و موضوعات گسترده بسیار زیادی وجود دارند. از این رو دریافت مشاوره یا سپردن رسیدگی به این امور به وکلای باتجربه، متخصص و صادق بهترین کار ممکن است. این امر فرآیند رسیدگی و دستیابی به نتایج مطلوب را سرعت می بخشد. با طرح موضوع با وکلا و مشاوران فعال در وب سایت مستر وکیل تا حد امکان در وقت و هزینه خود صرفه جویی کرد. مشورت با وکلای حرفه ای برای طرح شکایت خود یا دفاع از اتهامات وارده مسیر درست را پیش روی شما قرار می دهد.

روش های مختلف طرح شکایت از صرافی ارز دیجیتال

امکان مطرح کردن شکایت از صرافی ارز دیجیتال به یکی از 4 روش زیر امکان پذیر می باشد:

1. مطرح کردن شکایت از صرافی ارز دیجیتال در کانون صرافان

یکی از مراجع صالح رسیدگی به شکایات از صرافی های ارز دیجیتال، کانون صرافان می باشد. حوزه فعالیت این کانون توسط بانک مرکزی مشخص می گردد و این کانون خود می تواند اختیارات صرافی ها را مشخص سازد. به همین دلیل یکی از مراجع برای ارائه شکایات، کانون صرافان می باشد. کانون صرافان موظف است در طول دو هفته موضوع شکایت شما را مورد بررسی قرار دهد و در نهایت نتایج را به سمع شاکی برساند. لازم به ذکر است که می توان شکایت از صرافی ارز دیجیتال را به طور همزمان در بانک مرکزی و کانون صرافان مطرح نمود.

2. مطرح کردن شکایت در بانک مرکزی

می توانید شکایت از صرافی ارز دیجیتال را در بانک مرکزی نیز مطرح نمایید. برای این منظور باید وارد سامانه بانک مرکزی شد و شکایت خود را در بخش ثبت شکایت و درخواست مطرح کرد. با ورود به لینک سامانه بانک مرکزی می توان شکایت خود را به صورت مستقیم ثبت کرد. پس از ورود به سامانه بانک مرکزی و ثبت شکایت با استفاده از کد رهگیری ارائه شده می توانید از روال رسیدگی و پیگیری شکایت خود مطلع شوید.

مطرح کردن شکایت در بانک مرکزی

3. سازمان تعزیرات حکومتی

یکی از زیر مجموعه های اداره دادگستری، سازمان تعزیرات حکومتی می باشد. شما می توانید با در دست داشتن مدارک و مستندات کافی، شکایت از صرافی ارز دیجیتال را در سازمان تعزیرات حکومتی مطرح نمایید. این سازمان به طور معمول موارد زیر را مورد بررسی قرار می دهد:

 • عرضه بیرون از شبکه
 • احتکار
 • عدم اجرای قوانین نرخ گذاری
 • عدم عرضه کالا

برای مطرح کردن شکایت از صرافی ارز دیجیتال در سازمان تعزیرات باید شکواییه تنظیم شده را به این سازمان ارائه دهید. امکان ثبت شکایت در سامانه این سازمان نیز به صورت اینترنتی برای شما وجود دارد. انجام این اقدام به صورت تلفنی نیز امکان پذیر می باشد.

4. دادگستری

این نکته را باید به خاطر داشت که سازمان تعزیرات حکومتی یک مجمع قضایی نمی باشد. در صورت عدم کسب نتایج مطلوب از مطرح کردن شکایت خود در سازمان تعزیرات حکومتی می توانید شکواییه تنظیم شده خود را به انضمام مدارک و مستندات لازم به دادسرا ارائه دهید. مطرح کردن این شکایت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نیز امکان پذیر می باشد. به طور کلی می توان گفت دادگستری محل محاکمه عمومی است و اکثر موارد را مورد بررسی قرار می دهد.

شکایت از فروشنده ارز دیجیتال

حوزه فعالیت مجاز فروشنده ارز دیجیتال

فروشنده ارز دیجیتال در حوزه های خاص مجاز به فعالیت است و قادر به دریافت مجوز برخی فعالیت های خاص می باشد. از جمله حوزه ها و اختیارات قانونی فروشنده ارز دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فروش ارز دیجیتال خریداری شده به متقاضیان توسط سیستم های بانکی
 • انتقال ارز دیجیتال از طریق سیستم های بانکی یا توسط صرافی های مجاز با درخواست از سوی بانک عامل
 • انتقال ارز دیجیتال به دستور بانک هایی که مجوز ارزی دارند.
 • خرید ارز حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی از صادرکنندگان
 • خرید و فروش اسکناس از طریق بانک ها در صورت وجود محدودیت و خودداری از انجام این کار به صورت فیزیکی
 • تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالا و خدمت رسانی به کشور عزیز ما ایران

اصلی ترین دلایل شکایت از فروشنده ارز دیجیتال

برای طرح شکایت از فروشنده ارز دیجیتال روش های مختلفی وجود دارد که به طور معمول موضوع شکایات از فروشنده های ارز دیجیتال به موارد زیر مربوط می باشد:

 • فیشینگ و اجاره حساب صرافی
 • فارم استخراج و توقیف دستگاه های ماینر
 • جذب سرمایه برای انجام معاملات توسط معامله کنندگان به نمایندگی از باقی افراد و متحمل ضرر شدن باقی افراد
 • خرید و فروش ارز دیجیتال و بیت کوین و عدم تعهد به قرار( عدم پرداخت بیت کوین یا ریال)

مجازات فعالیت فروشنده ارز دیجیتال بدون مجوز

در صورت فعالیت فروشنده ارز دیجیتال بدون در اختیار داشتن مجوز مورد نیاز با مجازات زیر مواجه خواهد شد:

با توجه به برنامه پنج ساله ششم توسعه، انجام عملیات توسط اشخاص حقیقی و حقوقی به عنوان فروشنده ارز دیجیتال بدون دریافت مجوز بانک مرکزی ممنوع می باشد. از این رو اگر فروشنده ارز دیجیتال بدون کسب مجوز از بانک مرکزی اقدام به فروش ارز دیجیتال نماید به یک یا چند مورد از مجازات تعزیری درجه 6 قانون مجازات اسلامی محکوم خواهد شد. این مجازات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • محرومیت از حقوق اجتماعی
 • انتشار حکم قطعی در رسانه ها

1. مجازات فروشنده ارز دیجیتال مطابق قانون مبارزه با قاچاق کالا

خرید و فروش و حواله ارز بدون دریافت مجوزهای لازم از بانک مرکزی بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان قاچاق شناخته می شود. طبق این قانون اگر ارز دیجیتال قاچاق نمایید علاوه بر ضبط ارز دیجیتال به جریمه نقدی محکوم خواهید شد. این جریمه نقدی ممکن است دو برابر ارزش ریالی ارز کشف شده باشد. مطابق با قانون پولشویی نیز تعیین شده است که خرید و فروش ارز دیجیتال به اشکال مختلف همچون پرداخت ریال در داخل کشور و دریافت ارز در خارج از کشور تنها با رعایت قوانین و مقررات مربوطه در سیستم بانکی و از طریق صرافی های مجاز امکان پذیر می باشد. در غیر این صورت به عنوان خرید و فروش ارز غیر مجاز در نظر گرفته می شود.

2. مجازت فروشنده ارز دیجیتال با هدف ایجاد اختلال در نظام پولی کشور

هرگونه ایجاد اختلال در نظام پولی و ارزی کشور از طریق قاچاق ارز به صورت عمده طبق قانون مجازات اختلال گران در نظام اقتصادی به عنوان جرم شناخته می شود. طبق قانون برای این کار مجازات مشخص شده است. از آنجا که خرید و فروش ارز دیجیتال بدون مجوز قاچاق محسوب می شود خرید و فروش آن به صورت عمده مشمول این قانون می باشد. در صورتی که با هدف ضربه زدن به نظام اقتصادی کشور یا با علم به تاثیر آن در مقابله با نظام این کار انجام گیرد. در صورت قرار داشتن در حد افساد فی الارض مجازات اعدام را به همراه خواهد داشت. همچنین برای مرتکب این عمل مجازات سنگین زندان در نظر گرفته می شود.

مجازات ضبط اموال فروشنده ارز دیجیتال

طبق قانون مجازات اسلامی اگر فرد به صورت گسترده در نظام اقتصادی کشور اختلال ایجاد نماید به عنوان مفسد فی الارض شناخته خواهد شد و در نهایت به اعدام محکوم می شود. در صورت عدم احراز قصد اختلال گسترده در نظام اقتصادی کشور و علم به موثر بودن اقدامات فروشنده متخلف ارز دیجیتال توسط دادگاه حتی با ارائه قرائن و شواهد، متخلف به حبس سنگین تعزیری محکوم خواهد شد. طبق این قانون به احراز قصد مقابله با نظام نیازی نخواهیم داشت. قانونگذار بر اساس جرایم ارتکابی برای قانون شکن و متخلف این حوزه مجازات سنگین و متنوع در نظر گرفته است.

برای ایجاد شفافیت در نظام بانکی کشور به ارائه قوانین مشخص در برخورد با مرتکبین و سوداگران ارزی به ویژه ارزهای دیجیتال نیاز داریم. اگر مال باخته هستید یا جزو افرادی می باشید که به اشکال مختلف جرایم مربوط به فروش ارز دیجیتال به شما نسبت داده شده است توصیه می کنیم با مشاوران و متخصصان در این حوزه مشورت کنید.

هزینه مورد نیاز برای مطرح کردن این شکایت

هزینه تنظیم شکواییه و ارائه شکایت از صرافی ارز دیجیتال در روش های مختلف، متفاوت می باشد. به طور معمول هزینه مورد نیاز برای مطرح کردن این شکایت با توجه به قدرت مرجع در رسیدگی به شکایات تعیین می شود. هزینه تنظیم شکایت در کانون صرافان نسبت به شکایت در دادگستری کمتر می باشد. از این رو همواره توصیه می شود شکایت خود را ابتدا نزد کانون صرافان مطرح نمایید و در صورت عدم کسب نتیجه مطلوب به مراجع بالاتر مراجعه کنید.

هزینه مورد نیاز برای طرح شکایت از صرافی ارز دیجیتال

مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت علیه صرافی های ارز دیجیتال

به خاطر داشته باشید که به منظور طرح شکایت از صرافی ارز دیجیتال باید مدارک مورد نیاز برای اثبات جرم یا ادعای خود را به مرجع رسیدگی ارسال نمایید. رسید بانکی مرتبط با پرداخت وجه نقد یا رسید انتقال رمز ارز به عنوان مهمترین مدارک در طرح شکایات و دعاوی در نظر گرفته می شوند. از دیگر مدارک مورد نیاز برای مطرح کردن این شکایت می توان به اسکرین شات از صفحات مربوط به حساب کاربری در صرافی مورد نظر اشاره کرد. ارائه این مدارک در روند پیگیری پرونده بسیار موثر عمل می کند. در صورت در اختیار داشتن صدا یا فیلم در رابطه با اظهارات و گفته های صاحب صرافی یا افرادی که وجوهی را به آن ها پرداخت کرده اید، می توانید از آن ها به عنوان مدرک برای اثبات دعوی در مراحل رسیدگی استفاده کنید.

کلام آخر

عملکرد اصلی صرافی های ارز دیجیتال که تحت نظر بانک مرکزی فعالیت می کنند، مبادله پول کاغذی می باشد. در صورت عدم پرداخت ارز دیجیتال توسط صرافی یا دیگر اشخاص در قبال پولی که دریافت می کنند، امکان ارائه دادخواست و مطالبه آن از طریق دادگاه برای شما وجود دارد. برای این منظور می توان شکایت از صرافی ارز دیجیتال را مطرح کرد و اعلام کلاهبرداری نمود. در این راستا می توان از وکلای باتجربه کمک گرفت.

5/5 - (3 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 22

 1. با سلام.دوستان امروز در صرافی نوبیتکس متوجه یک موضوعی شدم و آن اینکه در خرید و فروش بیتکوین اختلاف قیمت نوبیتکس و تریدینگ ویو حدود 500 دلار میشه.تماس کرفتم میگه طبیعیه.به کجا و چجوری باید شکایت کنیم یدونید چقدر پول مردم این وسط معلوم نیست چی میشه؟ اگر کسی اطلاعی داره لطفا راهنمایی کنه.سپاسگذارم

 2. سلام- صرافی بیتکس 24 یکساله برداشت وجه زدم به حسابم واریز نشده. هی میگفتن محدودیت داریم برطرف میشه و…. / الان چند ماهه دیگه تلفن و چت هم جواب نمیدن. کسی شکایت کرده ؟؟؟ آیا نتیجه گرفتید؟؟؟

 3. دوستان من قیل از اینکه نات کوین لیست بشه جند ماه قیل از طریق یکی از صرافی ها ٢میلیون عدد نات کوین با قیمت اعلام شده هریدم و واریز کردم وجه رو و در قسمت موجودی، ٢میلیون عدد رو ثبت کرد، مدتی گذشت که خبر شد نات کوین لیست شده، رفتن به کیف پولم و وقتی وارد شدم با کمال تعجب ٢هزار و شش عدد نات کوین موجودی داشت، و معلوم نیست جه کسانی و به جه عنوان وارد کیف پول من شدن و برداشتن، این اولین باره همچین موردی و تجربه کردم و دیدم، حتی صرافی نوشته یود ما پس از لیست شدن در قبال اینکه قیمت بالابره یا پایین بیاد مسسول نیستسم،
  دوستان من الان یک ایمیل هم زدم که ٢میلیهن خرید کزدم اما موجودی ٢٠۶تا نشون میده، حوابی نیومده، لطفا راهنمایی بفرمایید از چه درگاهی ورود کنم تا به نتیجه برسم ممنون.

  1. باسلام واحترام
   دارای بنده در صرافی بینگ ایکس کاملا برداشت ودزدیده شده مستندات هم موجود هست خواهشمند است دارایهایتان را برداشت بزنید جواب کاربر ایرانی رو اصلا نمی دن

 4. به صرافی اکسکوینکو ۶۰۰۰ نات واریز کردم اما گرفتنشون رمزگذاری طول میکشه دو هفته است دارند طولش میدند چطور شکایت کنم اسکرین رکورد هم ارسال کردم

 5. صرافی سینا تتر پول که واریز کردم یا اینکه حساب کاربری خودم بودم پول رو بلوکه کرد بعد به پشتیبانی چند بار گفتم همش می‌پیچوندند و بعد حساب کاربریم رو کلا مسدود کردن تو کامنت های اینستاشم که میری میبینی کلی نفر دیگه هم میگن یا پولمون رو گرفته و یا کل موجودی رو صفر کرده بعد نکته جالبی اینکه هنوز داره فعالیت میکنه

 6. سلام دوستان شخصی به نام ناصر پاکزاد ازم کلاهبرداری کرد ۲۰۰۰دلار ارز خریدم وبعد نتونستم بفروشمش چیکارکنم

 7. ریشه اکثر این مصیبتها در سهل انگاری در کسب سود دارد.دلیل اقتدار ‌کشورهای مقتدر پیشرفته نتیجه مهارت همکاری وتامل باهم است مثل رگوله به معنای کنترل ورصدکردن جمعی بر عملکردهای معاملاتی است در نتیجه فضای کلاهبرداری محدود است وباشدت با آنها برخورد میشود یعنی نظارت گری و کنترل جمعی بر امور جاری وما تا رسیدن به این رفتارمتحمل ضررهای سنگین شده و خواهیم شد بعنوان مثال پس از انتخابات تازه پیگیری‌های مطالبات مردمی از نامزد منتخب آغاز میشود اما در کشور ما نخود ، نخود هرکس رود خانه خود.

 8. صرافی ایرانی توایکس تتر واریز کردم نیومده به حسابم گفتن 2هفته زمان میبره به علت تحریم.بعد از دو هفته دوباره زنگ زدم پشتیبانیش دوباره گفتن دو هفته دیگه شاید .اینکارو چی اسمشو میشه گذاشت.اخرش معلوم نیست چی میشه

 9. خوب چرا صرافیهای درجه ۳ میرید ؟!!
  در ایران فقط نوبیتکس یا والکس ۱و۲ همین ۲ تا دیگه والسلام

  1. همین‌ها هم گندشون یه روزی در میاد کلا وقتی پول تو صرافی واریز میکنید وارد یک معامله یک طرفه میشید که طرف مقابل حاظر به هیچ تضمینی برای آرایه پول شما نمیده و هیچ نهاد قانونی هم از سرمایه گذار حمایت نمیکنه بنده تو همه معاملات تو سود بودم بعد یه مدت بلاک شدم با بدبختی با صد میلیون زیر قیمت فروش زدم هنوز پول بعد چند ماه واریز نکردن این شگرد همشون هست و کاسه ای زیر نیم کاسست پشتشون به نهادهای حاکمیتی گرمه و از همون اول مردم تو این راه محکوم هستند.

 10. منم توی دوسه سال گذشته از صرافی بیتکس۲۴ کلی ارز های مختلف خریداری کردم که تا ۶ ماه قبل خریدوفروش و برداشت ارز و ریال امکان پذیر بود ولی از شهریور سال گذشته امکان واریز وجود دارد ولی امکان برداشت ریال وارز دیجیتال وجود ندارد هر دفعه به بهانه های مختلف از انتقال آن جلوگیری میکند.

 11. سلام یه ارز فیک یک شخصی تو تلگرام به اسم مولتیریت معرفی کرد که تو صرافی پنکیک سواپ خریدیم ولی نتونستیم بفروشیم و کل داراییمو برداشت با اون ارز چطور میتونم از پنکیک سواپ به دلیل ارز فیک شکایت کنم ؟

 12. سلام صرافی ابان تتر چارتهای گذشته بازارو تغییر میده نمیدونم چه طوری ولی خوب خیلی تو روند صعودی و نزولی تاثیر میزاره و روند صعودیه هست و تحلیل کردی بدون مانع میره بالا و عرض و مبخری و بعد ۱دفعه کل گذشته بازار عوض میشه و پر از نقطه های حمایتی و نزولی میشه من عوس در ۱ زمان از ارز که تغییر میکنه گذشتش گرفتم باید چه طوری شکایت کرد حدود ۵۰۰ میلیون با همین تغییر دادنها از دست دادم تو صرافیشون

 13. سلام دوستان
  در صرافی ایرانی بیت میت خرید و فروش ارز دیجیتال انجام میدادم و تمام دارایی من در حساب کاربری من نزد صرافی بیت میت بود
  الان ۶ ماه است که صرافی بیت میت حساب کاربری من را مسدود کرده و به احتمال زیاد تمام ارزهای موجود در کیف پولم را فروخته اند لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام مال منم مسدود کردن ارز واریز کرده بودم بعد چن روز برداشت کردن خودشون الان جواب درست حسابی بهم نمیدن.شکایت کردم فعلا پرونده در دادسرا هس نمیدونم چی میشه کل سرمایه انو بالا کشیدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا