دانستنی‌های حقوقی

شکایت از صرافی ارز دیجیتال چگونه است؟

در عصر تکنولوژی ارز دیجیتال به عنوان پدیده ای نوظهور مورد توجه افرادی قرار گرفته است که قصد سرمایه گذاری دارند. بدون شک در مواقعی که بحث معامله پیش می آید امکان دارد پای منفعت نیز در میان باشد. صرافی های ارز دیجیتال بسیار زیادی در حال حاضر وجود دارند که با هدف دستیابی به سود بیشتر عملکرد خود را به درستی انجام نمی دهند. این امر باعث می شود تا صرافی های ارز دیجیتال در حوزه کاری خود مرتکب تخلفات شوند. البته لازم به ذکر است که برخی از صرافی های ارز دیجیتال از ابتدا با هدف کلاهبرداری به دارایی افراد، فعالیت خود را آغاز می کنند. در این موارد امکان طرح شکایت از صرافی ارز دیجیتال برای شما وجود دارد.

طرح شکابت در این موارد  و دریافت راهنمایی از وکلای حرفه ای فعال به شما کمک کند تا سرمایه خود را بازگیرید. می توانید بهترین وکیل در این زمینه را از سایت مستر وکیل انتخاب نمایید. در حقیقت تمام صرافی ها موظف هستند پس از تبدیل پول آن را به داخل و خارج از کشور انتقال دهند. مهمترین وظیفه صرافی های ارز دیجیتال در حال حاضر تبدیل واحد پول یک کشور به کشور دیگر به نرخ روز می باشد.

شکایت از صرافی ارز دیجیتال را چگونه می توان مطرح کرد؟

صرافی های ارز دیجیتال باید فعالیت خود را با دریافت مجوز بانک مرکزی آغاز نمایند و تابع قوانین و مقررات بانک مرکزی فعالیت خود را انجام دهند. در صورت مواجهه با کلاهبرداری یکی از صرافی های ارز دیجیتال ایرانی به منظور مطرح کردن شکایت از صرافی ارز دیجیتال باید شکواییه تنظیم نمایید. در زمینه مطرح کردن شکایات از صرافی های ارز دیجیتال سایت های مختلف زیادی راه اندازی شده اند که به شما کمک می کنند.

طرح شکایت از صرافی ارز دیجیتال

روش های مختلف طرح شکایت از صرافی ارز دیجیتال

امکان مطرح کردن شکایت از صرافی ارز دیجیتال به یکی از 4 روش زیر امکان پذیر می باشد:

1. مطرح کردن شکایت از صرافی ارز دیجیتال در کانون صرافان

یکی از مراجع صالح رسیدگی به شکایات از صرافی های ارز دیجیتال، کانون صرافان می باشد. حوزه فعالیت این کانون توسط بانک مرکزی مشخص می گردد و این کانون خود می تواند اختیارات صرافی ها را مشخص سازد. به همین دلیل یکی از مراجع برای ارائه شکایات، کانون صرافان می باشد. کانون صرافان موظف است در طول دو هفته موضوع شکایت شما را مورد بررسی قرار دهد و در نهایت نتایج کسب شده را به سمع شاکی برساند. لازم به ذکر است که می توان شکایت از صرافی ارز دیجیتال را به طور همزمان در بانک مرکزی و کانون صرافان مطرح نمود.

2. مطرح کردن شکایت در بانک مرکزی

می توانید شکایت از صرافی ارز دیجیتال را در بانک مرکزی نیز مطرح نمایید. برای این منظور باید وارد سامانه بانک مرکزی شد و شکایت خود را در بخش ثبت شکایت و درخواست مطرح کرد. با ورود به لینک سامانه بانک مرکزی می توان شکایت خود را به صورت مستقیم ثبت کرد. پس از ورود به سامانه بانک مرکزی و ثبت شکایت با استفاده از کد رهگیری ارائه شده می توانید از روال رسیدگی و پیگیری شکایت خود مطلع شوید.

مطرح کردن شکایت در بانک مرکزی

3. سازمان تعزیرات حکومتی

یکی از زیر مجموعه های اداره دادگستری، سازمان تعزیرات حکومتی می باشد. شما می توانید با در دست داشتن مدارک و مستندات کافی، شکایت از صرافی ارز دیجیتال را در سازمان تعزیرات حکومتی مطرح نمایید. این سازمان به طور معمول موارد زیر را مورد بررسی قرار می دهد:

  • عرضه بیرون از شبکه
  • احتکار
  • عدم اجرای قوانین نرخ گذاری
  • عدم عرضه کالا

برای مطرح کردن شکایت از صرافی ارز دیجیتال در سازمان تعزیرات باید شکواییه تنظیم شده را به این سازمان ارائه دهید. امکان ثبت شکایت در سامانه این سازمان نیز به صورت اینترنتی برای شما وجود دارد. انجام این اقدام به صورت تلفنی نیز امکان پذیر می باشد.

4. دادگستری

این نکته را باید به خاطر داشت که سازمان تعزیرات حکومتی یک مجمع قضایی نمی باشد. در صورت عدم کسب نتایج مطلوب از مطرح کردن شکایت خود در سازمان تعزیرات حکومتی می توانید شکواییه تنظیم شده خود را به انضمام مدارک و مستندات لازم به دادسرا ارائه دهید. مطرح کردن این شکایت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نیز امکان پذیر می باشد. به طور کلی می توان گفت دادگستری محل محاکمه عمومی است و اکثر موارد را مورد بررسی قرار می دهد.

هزینه مورد نیاز برای مطرح کردن این شکایت

هزینه تنظیم شکواییه و ارائه شکایت از صرافی ارز دیجیتال در روش های مختلف، متفاوت می باشد. به طور معمول هزینه مورد نیاز برای مطرح کردن این شکایت با توجه به قدرت مرجع در رسیدگی به شکایات تعیین می شود. هزینه تنظیم شکایت در کانون صرافان نسبت به شکایت در دادگستری کمتر می باشد. از این رو همواره توصیه می شود شکایت خود را ابتدا نزد کانون صرافان مطرح نمایید و در صورت عدم کسب نتیجه مطلوب به مراجع بالاتر مراجعه کنید.

هزینه مورد نیاز برای طرح شکایت از صرافی ارز دیجیتال

مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت علیه صرافی های ارز دیجیتال

به خاطر داشته باشید که به منظور طرح شکایت از صرافی ارز دیجیتال باید مدارک مورد نیاز برای اثبات جرم یا ادعای خود را به مرجع رسیدگی ارسال نمایید. رسید بانکی مرتبط با پرداخت وجه نقد یا رسید انتقال رمز ارز به عنوان مهمترین مدارک در طرح شکایات و دعاوی در نظر گرفته می شوند. از دیگر مدارک مورد نیاز برای مطرح کردن این شکایت می توان به اسکرین شات از صفحات مربوط به حساب کاربری در صرافی مورد نظر اشاره کرد. ارائه این مدارک در روند پیگیری پرونده بسیار موثر عمل می کند. در صورت در اختیار داشتن صدا یا فیلم در رابطه با اظهارات و گفته های صاحب صرافی یا افرادی که وجوهی را به آن ها پرداخت کرده اید، می توانید از آن ها به عنوان مدرک برای اثبات دعوی در مراحل رسیدگی استفاده کنید.

کلام آخر

عملکرد اصلی صرافی های ارز دیجیتال که تحت نظر بانک مرکزی فعالیت می کنند، مبادله پول کاغذی می باشد. در صورت عدم پرداخت ارز دیجیتال توسط صرافی یا دیگر اشخاص در قبال پولی که دریافت می کنند، امکان ارائه دادخواست و مطالبه آن از طریق دادگاه برای شما وجود دارد. برای این منظور می توان شکایت از صرافی ارز دیجیتال را مطرح کرد و اعلام کلاهبرداری نمود. در این راستا می توان از وکلای باتجربه کمک گرفت.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا