تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

لیست کامل دادگاه های همدان +【شماره تماس و آدرس】⚖️

یکی از نهادهایی که افراد برای رفع مشکلات حقوقی و قانونی خود به آن ها مراجعه می کنند، دادگاه می باشد. مردم در حقیقت دادگاه را به عنوان مکانی برای دستیابی به حقوق خود و برقراری عدالت می شناسند. به طور کلی می توان گفت دادگاه زیر مجموعه قوه قضاییه و جزئی از دستگاه های قضایی کشور می باشد. شعبات مختلف انواع دادگاه ها در تمامی شهرها و استان ها قرار دارند. هر یک از دادگاه ها با توجه به حیطه وظایف و اختیارات خود پرونده های مختلف را بررسی می کنند و مشکلات مردم را رفع می کنند. در ادامه لیست دادگاه های همدان را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

لیست دادگاه های همدان

لیست دادگاه های همدان را در این بخش همراه با آدرس در اختیار شما قرار می دهیم تا در صورت نیاز بتوانید به راحتی آن ها را پیدا کنید. ساکنین همدان در صورت نیاز به مراجعه به محاکم قضایی به سادگی به آدرس و اطلاعات این مراجع دسترسی خواهند یافت.

لیست دادگاه های همدان

1. دادگاه انقلاب همدان

دادگاه انقلاب یکی از مهمترین دادگاه های همدان می باشد که به طور معمول به بررسی پرونده های سیاسی، دعاوی قاچاق مواد مخدر و توهین به مقام رهبری می پردازد. این دادگاه به طور معمول در شهرهای مختلف دارای یک شعبه است.

آدرس: همدان، گلپا، میدان فردوسی، بلوار طالقانی


2. شورای حل اختلاف

از دیگر مراجع قضایی شهرستان همدان می توان به شورای حل اختلاف آن اشاره کرد. به طور معمول مشکلات موجود بین افراد توسط این شوراها حل و فصل می شوند. شورای حل اختلاف همدان دارای شعبات مختلفی است و پرونده هایی که احتمال سازش در آن ها زیاد است را مورد رسیدگی قرار می دهد.

آدرس: همدان، بوعلی سینا، خیابان سر پل یخچال، خیابان مخابرات


3. دادگاه تجدید نظر

گاهی اوقات ممکن است پرونده مورد بررسی قرار بگیرد و حکم صادر شود اما یکی از طرفین دعوا نسبت به رای صادره اعتراض داشته باشد در این شرایط باید به دادگاه تجدید نظر مراجعه کرد. این دادگاه مسئولیت رسیدگی به اعتراضات طرفین دعوا نسبت به حکم دعوا را به عهده دارد. دادگاه تجدید نظر به عنوان یکی از دادگاه ها و مراجع قضایی شناخته می شود.

آدرس: همدان، مجید آباد، خیابان سلامت، خیابان فرعی 2، خیابان ذاکری


4. مجتمع قضایی آیت الله آخوند معصومی همدانی

مجتمع قضایی آیت الله آخوند معصومی همدانی از دیگر دادگاه های همدان می باشد که شعبات مختلفی دارد. برخی از دعاوی مردم که در صلاحیت این دادگاه قرار دارند، توسط قضات و بهترین وکیل همدان در این دادگاه مورد رسیدگی قرار می گیرند.

آدرس: همدان، قلعه بنه بازار، بلوار رجایی


5. دادگاه خانواده همدان

از دیگر دادگاه های همدان می توان به دادگاه خانواده آن اشاره کرد که پرونده های مربوط به این حوزه را مورد رسیدگی قرار می دهد. دعاوی مربوط به مهریه، نفقه، استرداد جهیزیه، انواع طلاق و دیگر مسائل خانوادگی به دادگاه خانواده همدان مرجوع می شوند. شما می توانید شکایات خود در این حوزه را در دادگاه خانواده مطرح نمایید. به عنوان مثال شکایت برای گرفتن حضانت فرزند را می توان در این دادگاه مورد رسیدگی و پیگیری قرار داد.

آدرس: همدان، قلعه بنه بازار، بلوار اد آبادی

دادگاه خانواده همدان

تفاوت دعاوی حقوقی و کیفری

پرونده هایی که در دادگاه های همدان مورد رسیدگی و پیگیری قرار می گیرند به دو دسته حقوقی و کیفری طبقه بندی می شوند. دعاوی حقوقی شامل جرم نمی باشند و تنها به اختلافات موجود بین افراد بر سر حق و حقوق می پردازند. در مقابل، دعاوی کیفری شامل اعمالی هستند که طبق قانون جرم انگاری شده اند. در این نوع دعاوی در حقیقت یکی از طرفین مرتکب جرم شده است. طرح دعوا در دعاوی حقوقی با ارائه دادخواست آغاز می گردد. در حالی که برای طرح دعاوی کیفری باید شکواییه تنظیم شود. برای حل و فصل دعاوی کیفری می توان از بهترین وکیل کیفری در همدان کمک خواست.

در پرونده های حقوقی خوانده و خواهان وجود دارند در حالی که در دعاوی کیفری با شاکی و فردی که شکایت علیه ایشان مطرح شده سر و کار خواهیم داشت. پرونده های حقوقی در نهایت به دادگاه های حقوقی همدان ارسال می شوند و در آنجا مورد بررسی قرار می گیرند. در حالی که دعاوی کیفری با توجه به نوع جرم در دادگاه های کیفری یک و دو مورد رسیدگی قرار می گیرند.

صلاحیت دادگاه های همدان

صلاحیت در قانون دادرسی به این معناست که قانون به دادگاه های مختلف اختیارات مشخصی داده است تا به دعاوی معین رسیدگی نمایند. با توجه به قوانین حاکم در دادگاه های مختلف می توان به پرونده هایی که در حوزه صلاحیت آن ها قرار دارند، رسیدگی کرد. دادگاه نمی تواند در رابطه با دعاوی که در صلاحیت او نیست حکم صادر نماید. اگر دادگاه در این شرایط حکم صادر کند، حکم صادره باطل تلقی می شود. با تشخیص این موضوع، قاضی پرونده را به مراجع صالح ارسال خواهد کرد.

مراجعین در رابطه با صلاحیت دادگاه ها باید دقت لازم داشته باشند تا دادخواست خود را به دادگاه مناسب ارسال نمایند. در صورت ارائه پرونده به دادگاهی که صلاحیت ندارد، پیگیری پرونده متوقف می شود. در این شرایط وقت و هزینه افراد هدر خواهد رفت و تمام مراحل باید دوباره از ابتدا انجام گیرند. خود دادگاه ها صلاحیت را برای بررسی پرونده ها تعیین می کنند. در صورت وجود اختلاف در رابطه با صلاحیت دادگاه های عمومی، نظامی و انقلاب برای رسیدگی به یک پرونده، پرونده برای بررسی به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد تا تعیین تکلیف مورد نظر انجام گیرد.

ویژگی های دادگاه های همدان

منظور از دادگاه قضاوت عادلانه و داوری بین مردم است. این نهاد موظف به برقراری عدالت، داوری درست و منصفانه، تشخیص حق و ناحق و مجازات افراد مجرم می باشد. برای دستیابی به این اهداف پرسنل این مراجع قضایی باید باایمان و مسئولیت پذیر باشند. این افراد تنها برای دستیابی به اهداف خود تلاش می کنند و از مسیر حق هیچ گاه منحرف نمی شوند.

کلام آخر

هنگام طرح شکایت در دادگاه باید نهایت دقت را به کار گرفت تا پرونده را به دادگاه صالح ارائه داد. این امر از ابطال دادرسی پرونده افراد پیشگیری می کند. تمام مراحل ثبت دادخواست یا شکواییه باید از ابتدا به نحو صحیح و اصولی در دادگاه های همدان انجام گیرند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا