تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیطلاق

شکایت برای گرفتن حضانت فرزند چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

هزینهیکی از مهمترین مسائل پس از جدایی زوجین از یکدیگر، تعیین تکلیف حضانت فرزند یا حق نگهداری از آن می باشد. زوجین ترجیح می دهند خود فرزندشان را بزرگ و تربیت نمایند. اگر قصد طرح شکایت برای گرفتن حضانت فرزند خود را دارید و یا همسر شما این شکایت را برای سلب حضانت شما مطرح نموده است بهتر است تا پایان ما را همراهی نمایید تا با نحوه و چگونگی طرح این شکایت بیشتر آشنا شوید.

نحوه طرح شکایت برای گرفتن حضانت فرزند

طبق ماده 1173 قانون مدنی، اگر پدر یا مادری که حضانت فرزند را به عهده دارند، دارای مشکل اخلاقی باشند یا در نگهداری فرزندان کوتاهی نمایند و این امر باعث ایجاد مشکلات جسم و روح برای فرزند گردد، نزدیکان فرزندان همچون قیم یا رئیس حوزه قضایی می توانند با طرح شکایت برای گرفتن حضانت فرزند از دادگاه بخواهند تا در این رابطه تصمیم گیری کنند. از مهمترین دلایل کوتاهی در نگهداری فرزند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فساد اخلاقی و فحشا
 • اعتیاد
 • تنبیه بدنی بیش از حد کودک
 • بیماری روانی
 • سوء استفاده از ایشان

نحوه شکایت برای گرفتن حضانت فرزند

در صورت وجود یکی از این دلایل، نزدیکان، قیم، والد دیگر یا رئیس حوزه قضایی می توانند از دادگاه صالح حوزه خانواده تقاضا نمایند تا حضانت فرزند از پدر یا مادر مرتکب تخلف و کوتاهی سلب شود. برای طرح این شکایت می توان با بهترین وکیل خانواده در کرمان مشورت نمود و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت کرد. اطلاعات مورد نیاز را باید در این دادخواست درج نمود. در صورت نیاز مدارک و شواهد مورد نیاز را باید به دادگاه ارائه داد. در این شرایط دادگاه قادر به تصمیم گیری در این زمینه خواهد بود و در صورت اثبات این موارد رای قطعی صادر خواهد شد.

مدارک مورد نیاز شکایت برای گرفتن حضانت فرزند

در مرحله نخست طرح شکایت برای گرفتن حضانت فرزند باید اصل و کپی مدارک هویتی و سند ازدواج یا طلاق را همراه با دادخواست به دادگاه ارائه داد. لازم به ذکر است که برای دادخواست حضانت به صدور حکم طلاق نیازی ندارید. و اثبات زندگی والدین جدا از یکدیگر برای درخواست حضانت کافی می باشد. سپس برای جلب نظر دادگاه یکی از موارد زیر یا چندین مورد باید به عنوان مدرک ارائه شوند.

 • تقاضای جلب نظر کارشناس برای تشخیص این موضوع که طرف مقابل در نگهداری فرزند مرتکب تخلف یا کوتاهی شده یا سلامت ایشان را به خطر انداخته است.
 • تقاضا برای انجام تحقیقات ملی
 • درخواست استعلام از مراجع صالح در رابطه با موضوع
 • شهادت شاهدان و مطلعین و استفاده از سوگند
 • استعلام پزشکی قانونی و دیگر دلایل و مدارک که می توان آن ها را با مشورت با بهترین وکیل طلاق در کرمان به پرونده پیوست کرد.

طبق مفاد قانون مدنی به منظور طرح شکایت برای دریافت حضانت فرزند از یکی از والدین باید دلایل فوق را ارائه داد. این دلایل نمایانگر کوتاهی والدین در نگهداری فرزندان یا وجود مشکل اخلاقی در یکی از آن ها می باشد. برای دستیابی به نتایج مطلوب در طرح شکایت باید این دلایل را جمع آوری نمود. از طریق دادخواست آن ها را به دادگاه ارائه داد.

مراحل طرح این شکایت

در صورت وجود این دلایل، والد دیگر یا یکی از نزدیکان کودک باید با مراجعه به دادگاه خانواده دادخواست خود را تقدیم نماید. پس از این مرحله دلایل موجود برای دریافت حضانت فرزند باید ثابت گردند. در مراحل نهایی دادگاه طبق تشخیص خود رای سلب حضانت یا حضانت طرف دیگر را صادر می کند. به خاطر داشته باشید که طبق قانون برای اثبات دعاوی مختلف می توان از اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. علم و آگاهی قاضی نیز در پرونده ها تاثیر قابل توجهی دارد. انجام مشاوره خوب و مناسب با مسیر شکایت با بهترین وکیل کرمان، استفاده از ادله و راهکار منطقی را برای شما مشخص می سازد.

هزینه مورد نیاز برای طرح این شکایت

دادگاه های خانواده صلاحیت رسیدگی به دادخواست حضانت را دارند. هزینه دادرسی با توجه به دعاوی غیر مالی محاسبه و تعیین می شوند. در صورت عدم عملکرد یکی از والدین به وظیفه خود در قبال فرزندان، ترک فعل ایشان جرم محسوب می شود. و صلاحیت رسیدگی به جرایم به عهده دادسراهای محل وقوع جرم می باشد. به طور کلی می توان گفت مجموعه هزینه دادرسی از مرحله ثبت شکایت تا صدور رای و هزینه های مرحله اجرا و تعرفه های حق الوکاله وکیل در صورت اخذ وکیل، هزینه های کارشناسی و هزینه های ثبت شکواییه سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام می شود. به منظور کسب اطلاع از تعرفه خدمات قضایی در سال 1402 می توان به قانون بودجه کشور مراجعه کرد.

زمان مورد نیاز برای پیگیری این شکایت

طرح شکایت برای گرفتن حضانت فرزند حجم زیادی از پرونده های قضایی دادگاه های خانواده را به خود اختصاص داده است. هر روزه شاهد طرح این شکایات در محاکم قضایی مختلف هستیم. از این رو باید عنوان کرد تخمین زمان آغاز و اتمام طرح این شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. انجام کارشناسی های متعدد در این دعاوی زمان مورد نیاز برای پیگیری آن ها را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد. پیشگویی زمان پرونده های حقوقی و کیفری در زمینه های مختلف، در اکثر مواقع دقیق نیست. ماهرترین وکلای کشور نیز با توجه به پیچیدگی های امور قضایی سعی می کنند از اعلام زمان نهایی پایان کار خودداری نمایند.

زمان مورد نیاز طرح شکایت

کارشناسان و وکلای شاغل در این حوزه با تجربه خود در پیگیری و انجام پرونده های مختلف حضانت بهترین و سریع ترین مسیر را می توانند برای شما انتخاب کنند. به منظور پیشگیری از رد شکایت توصیه می شود قبل از طرح شکایت با بهترین وکیل حقوقی در کرمان فعال در حوزه مسائل خانوادگی، مسیر موفقیت پرونده را بررسی کنید.

کلام آخر

گاهی اوقات ممکن است شاکی پس از پرداخت تمام هزینه ها و ثبت شکواییه به دلیل وجود نقص در مدارک یا عدم توجه به محتویات پرونده برای ارائه استدلال های قوی در مقام دفاع و حق مطالبه، با رد شکایت مواجه شود. در این شرایط علاوه بر هزینه، زمان زیادی نیز صرف انجام فعالیت های بیهوده می شود. از این رو بهتر است قبل از اقدام به طرح شکایت برای گرفتن حضانت فرزند، مدارک و ادله مورد نیاز را جمع آوری نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

یک نظر

 1. باسلام و احترام به ریاست قضایی
  حضانت بچه‌ها من را به پدرش دادند اما شوهرم میارد در خانه مادرم یعنی عزیزشون می‌اندازد چگونه می توان حضانت آنها را بگیرم خود بچه‌ها دلشان نمیخواد یک ثانیه پیش پدرشان باشند ارج شما به ائمه الطاهرین(ص) التماس دعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا