تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

لیست کامل دادگاه های زاهدان+【شماره تماس و آدرس】⚖️

دادگاه های زاهدان در حقیقت اماکنی هستند که پرسنل آن را قضات تشکیل می دهند. در حقیقت قضات دادگاه ها این صلاحیت را دارند تا به عنوان نهاد دولتی مشکلات حقوقی طرفین دعوا را حل و فصل نمایند. قاضی باید با توجه و دقت به عدالت رای نهایی را صادر نماید. همواره توصیه می شود قبل از مراجعه به دادگاه با بهترین وکیل زاهدان مشورت نمایید و راهنمایی لازم را از ایشان دریافت کنید. در ادامه لیست مهمترین دادگاه های زاهدان را به منظور پیشگیری از سردرگمی شما هنگام مراجعه به آن ها جمع آوری نموده ایم.

لیست دادگاه های زاهدان

دادگاه های زاهدان در حفظ نظم اجتماعی و حقوق شهروندان این شهر نقش مهمی ایفا می کنند. دادگاه ها به عنوان محلی برای حل و فصل اختلافات موجود بین طرفین دعوا و اعمال عدالت بین افراد و نهادها شناخته می شوند. قضات دادگاه از طریق تفسیر قوانین و مقررات سعی در صداقت و اجرای عدالت دارند. حقوق مردم و تعهدات آن ها را حفظ می کنند و حاکمیت قانون را تکریم می کنند. از مهمترین مسائلی که دادگاه ها به آن ها می پردازند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چالش هایی همچون تداخل سیاست در دستگاه های قضایی
  • حفظ استقلال دادگاه ها
  • تضمین عدالت در تصمیم گیری ها
  • مدیریت بهینه پرونده ها
  • کاهش زمان صدور حکم

لیست دادگاه های زاهدان

دادگاه های زاهدان به عنوان اصلی ترین پایه نظام قضایی از اهمیت ویژه برخوردار هستند. دادگاه ها همواره بر ارتقا کیفیت تصمیم گیری ها و حفظ حقوق انسانی تمرکز دارند. در ادامه لیست مهمترین دادگاه های این شهر را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

1. دادگاه تجدید نظر زاهدان

یکی از مهمترین دادگاه های زاهدان دادگاه تجدید نظر می باشد. این دادگاه از لحاظ صلاحیت مانند دادگاه های عمومی می باشد. این دادگاه موظف به پیگیری دعاوی حقوقی عمومی می باشد با این تفاوت که دادگاه تجدید نظر درجه بالاتری نسبت به دادگاه های عمومی دارد. هیچ پرونده ای را نمی توان به صورت مستقیم به این دادگاه مرجوع کرد. پرونده ها تنها در صورتی به این دادگاه مرجوع می شوند که در مرحله قبل یا در دادگاه عمومی به عنوان مرجع رسیدگی کننده بدوی بررسی و رسیدگی شده باشند.

اگر هر یک از طرفین دعوا نسبت به حکم صادره از دادگاه بدوی اعتراض داشته باشند از دادگاه دیگر درخواست می شود تا پرونده را دوباره بررسی کند. دادگاهی که وظیفه رسیدگی به پرونده و رای صادره را به عهده دارد، دادگاه تجدید نظر می باشد. دادگاه های تجدید نظر در مراجع قضایی مراکز استان ها واقع شده اند و بر خلاف دادگاه های عمومی تنها با حضور قاضی تشکیل می شوند. این دادگاه از یک رئیس و دو مستشار تشکیل می گردد و مسئولیت رسیدگی به رای هایی را به عهده دارد که قابلیت تجدید نظر خواهی را داشته باشند.

در دادگاه عمومی حضور طرفین دعوا الزامی است. دادگاه عمومی زمانی را مشخص می کند و طرفین را برای رسیدگی دعوت می کند تا دفاعیات آن ها را بشنود. در حالی که در دادگاه تجدید نظر طرفین به جلسه رسیدگی دعوت نمی شوند مگر در زمان های خاص که دادگاه حضور طرفین را الزامی بداند.

آدرس: راهدان، خیابان آزادی، دادگستری استان سیستان و بلوچستان

2. دادگاه خانواده زاهدان

یکی دیگر از دادگاه های زاهدان، دادگاه خانواده است که در حوزه اختصاصی فعالیت می کند. این دادگاه توسط قوه قضاییه تنها با هدف رسیدگی به مشکلات مربوط به خانواده تاسیس شده است. دادگاه خانواده برای پیگیری مسائل و مشکلات مربوط به خانواده تشکیل شده است و اغلب مراجعه کنندگان این دادگاه زنان هستند. از این رو قاضی این دادگاه نیز خانم است تا مشکلات ساده تر بیان و رسیدگی شوند. برای رسیدگی به مشکلات خانواده می توان همراه با بهترین وکیل خانواده در زاهدان به این دادگاه مراجعه کرد.

قضات این دادگاه باید حداقل 4 سال تجربه خدمت قضایی داشته باشند. قوه قضاییه موظف به تشکیل شعبات دادگاه خانواده به اندازه کافی در تمامی حوزه های قضایی می باشد. در شهرهای کوچک که دادگاه خانواده وجود ندارد دادگاه مستقر در شهر امور مربوط به دعاوی خانوادگی را مورد رسیدگی قرار می دهد. حل پرونده های اصل نکاح به عهده نزدیک ترین شعبه خانواده می باشد. شکایت عدم تمکین را می توان در این دادگاه مطرح کرد.

شماره تلفن: 05433428248

آدرس: زاهدان، بلوار شهید موسی نوری، مجتمع شهید موسی نوری

دادگاه خانواده زاهدان

3. دادگاه عمومی و انقلاب زاهدان

از دیگر دادگاه های زاهدان که در دسته دادگاه های کیفری قرار می گیرد می توان به دادگاه انقلاب و عمومی آن اشاره کرد. این دادگاه پس از پیروزی انقلاب اسلامی با هدف برخورد قاطع با رفتارهای مقابل انقلاب تازه شکل گرفته اسلامی تشکیل شده است. این دادگاه از مهمترین دادگاه های ایران محسوب می شود. رسیدگی به جرم، جزا حقوقی، دفاع از حق متهم در این دادگاه توسط وکیل کیفری انجام می گیرد. وکیل کیفری باید مورد تایید رئیس قوه قضاییه باشد. دادگاه انقلاب در مراکز استان ها با دستور رئیس قوه قضاییه تشکیل می گردد. این دادگاه از یک رئیس یا دادرس علی البدل یا مستشار تشکیل می شود. جرایمی که به آن ها در قانون آیین دادرسی کیفری اشاره شده است در این دادگاه مورد رسیدگی قرار می گیرند.

شماره تلفن: 05433428248

آدرس: زاهدان، بلوار شهید موسی نوری، مجتمع شهید موسی نوری

4. دادگاه کیفری دو

از دیگر دادگاه های زاهدان که صلاحیت رسیدگی به جرایم به صورت عام را به عهده دارد، دادگاه کیفری دو می باشد. گاهی اوقات ممکن است قانون رسیدگی به جرم را در صلاحیت مرجع دیگر قرار داده باشد. ساختار این دادگاه به این صورت است که از یک رئیس یا دادرس تشکیل شده است و دادستان یا نماینده ایشان می توانند در تمامی جلسات حضور یابند. عدم حضور دادستان یا نماینده ایشان به معنای عدم تشکیل جلسه نیست مگر در مواردی که رئیس دادگاه حضور ایشان را ضروری بداند.

شماره تلفن: 05433428248

آدرس: زاهدان، بلوار شهید موسی نوری، مجتمع شهید موسی نوری

کلام آخر

دادگاه های زاهدان از مهمترین نهادهای اجرایی برای رسیدگی به مسائل حقوقی و حل و فصل اختلافات حقوقی بین افراد یا نهادها می باشند. این نهاد قضایی موظف به پیش گرفتن قوانین و مقررات حاکم بر جامعه است. دادگاه باید با اعمال قوانین و مقررات در مسائل حقوقی به صورت مستقل و عادلانه تصمیم بگیرد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا