تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از هتل و مسافرخانه چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از مهمترین دغدغه ها و مسائل مسافران پس از حضور در مهمانسرا، هتل و مسافرخانه عدم رضایت آن ها از خدمات ارائه شده، نوع کیفیت و دیگر موارد مربوطه می باشد. امکان طرح شکایت از هتل و مسافرخانه و خدمات ارائه شده توسط این سازمان ها برای افراد وجود دارد. در صورت مواجهه با حوادث و اتفاقات پس از حضور در هتل یا مسافرخانه مسافر می تواند شکایت حقوقی یا کیفری خود را به صنف مربوطه ارائه دهد. به منظور پیگیری این شکایت با سرعت بالا همواره توصیه می شود در طول روند طرح شکایت با بهترین وکیل حقوقی در تهران مشورت نمایید.

مدارک مورد نیاز طرح شکایت از هتل و مسافرخانه

به منظور طرح شکایت از هتل و مسافرخانه باید تمام اسناد و مدارک ثابت کننده وقوع خسارت به مشتری، جرم و تخلف صورت گرفته را به دادگاه حقوقی ارائه دهید. تمام این مدارک باید همراه با لایحه تنظیم شده و نوع دقیق خواسته به پرونده پیوست گردند. در طرح شکایت یا ادعا باید تمام مدارک و مستندات اثبات کننده حقانیت را در صورت نیاز به دادسرا و دادگاه ارائه داد. تمام این مدارک باید همراه با لایحه دفاعیه به پرونده پیوست گردند. طبق قانون برای اثبات دعاوی خود می توانید از سند، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کنید. البته علم و آگاهی قضات در امور کیفری در بسیاری از پرونده ها تاثیر قابل توجهی دارد. دریافت مشاوره خوب و متناسب با مسیر شکایت ادله و راهکارهای منطقی را برای شما مشخص خواهد ساخت.

مدارک شکایت از هتل و مسافرخانه

زمان مورد نیاز شکایت از هتل و مسافرخانه

با توجه به اوضاع نامطلوب اقتصادی کشور شاهد طرح شکایت های مختلف بسیار زیادی در دادسراها و مراجع قضایی کشور در زمینه های حقوقی و کیفری می باشیم. حجم زیادی از این شکایات به طور معمول در دادسراها و دادگاه های حقوقی با عناوین شکایت از هتل و مسافرخانه مطرح می شوند. این شکایات همه روزه ثبت می شوند و مراجع قضایی موظف به انجام تحقیقات گسترده در آن زمینه هستند. از این رو می توان گفت تخمین زمان آغاز و اتمام مناسب با موضوع شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است.

انجام تحقیقات و کاشناسی های متعدد در این مراحل به زمان مورد نیاز برای طرح این شکایت افزوده است. کارشناسان و وکلای شاغل در حوزه شکایات صنفی، حقوقی و کیفری با تجربه ای که در زمینه انجام و پیگیری پرونده های مختلف کسب کرده اند می توانند سریع ترین و بهترین مسیر را برای شما انتخاب نمایند.

مراحل طرح شکایت

برای طرح شکایت از هتل و مسافرخانه با عناوین اتهامی مختلف نخستین گام مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و تنظیم دادخواست یا شکواییه دقیق مناسب با موضوع دعوا یا شکایت می باشد. برای تنظیم شکواییه دقیق می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت کرد. مشخصات خواهان و خوانده و عنوان خواسته باید به صورت کامل در دادخواست درج گردند. در صورت مالی بودن عنوان شکایت باید آن را در تقویم ذکر کرد. مشخصات فرد شاکی، مشتکی عنه و موضوع شکایت نیز باید به صورت دقیق در شکواییه ذکر گردند. پس از بررسی در صورت عدم وجود نقص دفاتر خدمات قضاییف دادخواست را به دادگاه محل وقوع هتل و مسافرخانه ارسال خواهند کرد. در نهایت شکواییه به دادسرای محل وقوع جرم ارائه می شود. دادسراهای عمومی محل وقوع جرم، دادسراهای صالح رسیدگی به جرایم کیفری هتلداران هستند.

مراحل شکایت از هتل و مسافرخانه

شما به منظور تنظیم این دادخواست می توانید با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کنید. پس از بررسی دادخواست توسط دادگاه عمومی حقوقی تاریخ رسیدگی به خواهان و خوانده در صورت عدم وجود نقص ابلاغ خواهد شد. جلسه رسیدگی در زمان مشخص تشکیل خواهد شد و در نهایت رای دادگاه مربوط به موضوع خواسته صادر خواهد شد. پس از بررسی شکواییه در صورت احراز وقوع جرم دادسرا در نهایت کیفرخواست پرونده را صادر خواهد کرد و حکم نهایی را به دادگاه کیفری صالح ارسال خواهد کرد.

نتایج طرح این شکایت

در صورت عدم اثبات مجرمیت متهم برای بازپرس پس از انجام تحقیقات در دادسرا، قرار منع تعقیب صادر خواهد شد. در این مرحله روند دادرسی تمام می شود. اگر وقوع جرم و مجرمیت متهم برای بازپرس احراز گردد و متهم به اعمال مجرمانه خود اقرار کند، قرار جلب به دادرسی توسط دادسرا برای ایشان صادر خواهد شد. در نهایت قرار همراه با کیفرخواست و پرونده به دادگاه ارسال می شود تا در دادگاه مورد رسیدگی قرار گیرد و حکم نهایی صادر شود.

محاکمه متهم باید در دادگاهی انجام گیرد که از نظر صلاحیت محلی در حوزه قضایی محل وقوع جرم قرار داشته باشد و از نظر صلاحیت ذاتی، دادگاه کیفری دو صلاحیت رسیدگی به این نوع جرایم را دارد. پس از این که پرونده به دادگاه ارسال شد، قاضی دادگاه در زمان مشخص جلسه دادرسی را تشکیل خواهد داد و متهم و شاکی باید در دادگاه حضور یابند.  اظهارات طرفین دریافت می شود و پس از بررسی اظهارات و مدارک توسط دادسرا، حکم نهایی توسط دادگاه صادر خواهد شد. حکم نهایی قابلیت تجدید نظر خواهی را دارد. در صورت عدم احراز مجرمیت متهم برای دادگاه در این شرایط، حکم تبرئه توسط دادگاه صادر خواهد شد. اگر در دادگاه مجرمیت متهم اثبات گردد دادگاه ایشان را به مجازات قانونی مشخص در مواد قانونی محکوم خواهد کرد.

مراجع صالح رسیدگی به شکایت

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مسئول رسیدگی به تخلفات هتل ها و مسافرخانه ها می باشد. متصدیان و مسئولان سازمان و معاونت های مربوطه مسئول رسیدگی به این تخلفات هستند. در صورت خارج بودن رسیدگی به تخلف مسافرخانه ها و هتل ها از حیطه اختیارات وزارتخانه، موضوع باید بلافاصله به مراجع ذی صلاح قضایی کشور به منظور انجام اقدامات قانونی اعلام و گزارش گردد. در صورت مشاهده تخلف از سوی مدیران هتل ها و مسافرخانه ها وزارت میراث فرهنگی باید طبق ضمانت اجراهای عنوان شده به تخلفات رسیدگی کرده و رای نهایی را صادر کند.

مراجع شکایت از هتل و مسافرخانه

کلام آخر

برای طرح شکایت از هتل و مسافرخانه باید دادخواست یا شکواییه تنظیم شود که تمام جوانب احتیاطی در آن رعایت گردد. پس از مطالعه شکواییه توسط وکلا یا مشاورین حاذق در امور کیفری و حقوقی ممکن است تغییرات بنیادین در آن صورت گیرند. به همین دلیل است که همواره توصیه می شود تنظیم شکایت را به یک وکیل متخصص بسپارید. با دریافت راهنمایی و کمک از وکلای حرفه ای در کمترین زمان ممکن به نتایج مطلوب دست خواهید یافت.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا