تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت صنف رایانه چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از بازارهای داغ کشور عزیز ما ایران، بازار کامپیوتر و تجهیزات کامپیوتری است. افراد زیادی در این بازار به فعالیت مشغول هستند که بدون شک در این میان سوء استفاده گران بسیار زیادی وجود دارند. این افراد تلاش خود را به کار گرفته اند تا از طریق ترفندهای مختلف، مراجعه کنندگان و خریداران مبتدی را فریب دهند و به این صورت سودجویی نمایند. اغلب کلاهبرداری های این صنف وسط افراد پیگیری نمی شوند. عدم طرح شکایت صنف رایانه میزان وقوع این کلاهبرداری ها را تا حد زیادی افزایش می دهند. فروشندگان رایانه و تجهیزات آن در این زمینه مرتکب تخلفات زیادی می شوند و به مشتریان ضرر مالی وارد می کنند. افراد با وضعیت مالی مطلوب که در زمینه تکنولوژی و کامپیوتر اطلاعات کمی دارند بهترین طعمه برای فروشندگان متخلف محسوب می شوند.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل حقوقی در تبریز کلیک کنید

دلایل شکایت صنف رایانه

افراد بنا به دلایل مختلف بسیار زیادی شکایت صنف رایانه را اعلام می کنند. لازم به ذکر است که اکثر شکایات در این صنف به گران فروشی، تقلب و فریب مشتریان مربوط می باشند. در ادامه به بررسی مهمترین دلایل طرح این شکایت خواهیم پرداخت.

دلایل شکایت صنف رایانه

عدم صدور فاکتور

اکثر فروشندگان فعال در حوزه کامپیوتر و تجهیزات کامپیوتری با قوانین این حوزه آشنا هستند. فروشندگان فعال در این حوزه هنگام ارائه خدمات یا فروش قطعه، طبق الگوهای قانونی ممکن است فاکتور ارائه ندهند. این امر در زمان شکایت از صنف رایانه مصرف کننده را با مشکلات متعدد مواجه می سازد. اگر فروشندگان صنف رایانه صدور فاکتور قانونی، تست کالا و دریافت رسید تحویل رعایت کنند در این زمینه با مشکلات اندکی مواجه خواهند شد.

مشتریان و مراجعه کنندگان که به منظور دریافت خدمات یا خرید کالا به صنف رایانه مراجعه می کنند باید به خاطر داشته باشند که فروشنده باید فاکتور شامل جزییات کالا یا خدمات، مهر و امضای فروشگاه و مشخصات کامل فروشنده را به آن ها ارائه دهد. هنگام شکایت صنف رایانه این فاکتور قابل استناد و رسیدگی می باشد.

بی دقتی و عدم اطلاع خریدار

از دیگر دلایل طرح شکایت صنف رایانه می توان به بی دقتی و عدم آگاهی خریدار اشاره کرد. اگر خریدار در رابطه با محصول مورد نظر خود اطلاعات کمی در اختیار داشته باشد زمینه سودجویی فروشنده از عدم اطلاع ایشان فراهم خواهد شد. فروشنده در این شرایط به راحتی می تواند خریدار را فریب دهد. از این رو قبل از خرید کالای رایانه ای بهتر است به کسب اطلاعات مفید و کامل در رابطه با آن بپردازید.

عدم ثبات قیمت ارز در رابطه با گران فروشی نیز تاثیر قابل توجهی دارد. قیمت ارز به صورت پیوسته در حال نوسان می باشد و فروشندگان قیمت های مختلف ارائه می دهند، این امر سردرگمی خریدار را به همراه دارد. در این شرایط می توان شکایت از گران فروشی را مطرح کرد. خریدار موظف است در رابطه با کالا و خدمات مورد نیاز خود تحقیقات لازم را انجام دهد و سپس خرید خود را قطعی نماید.

روابط غیرمنطقی بین همکاران

بیشتر مشکلاتی که در کمیسیون شکایت صنف رایانه مطرح می گرند به روابط غیرمنطقی، غیر حرفه ای و خارج از اصول بین همکاران این صنف مربوط می باشد. از این رو فعالان مشغول در زمینه رایانه و تجهیزات آن باید قوانین حاکم بر این صنف را سرلوحه خود قرار داده و طبق آن عمل کنند. در غیر این صورت اختلافات زیادی بین آن ها ایجاد خواهند شد.

مراحل شکایت صنف رایانه

مراحلی که باید برای طرح شکایت صنف رایانه طی شوند شامل مراحل زیر می باشند:

مراحل شکایت صنف رایانه

1. دریافت و ثبت شکایت

در قانون ایران حقوق مصرف کننده محترم شمرده می شود و برای آن قوانین خاصی تصویب شده اند. برای حمایت از حقوق مصرف کننده طبق قانون تصویب شده، اگر حقوق مصرف کننده لطمه ببیند می توان به مراجع صالح مراجعه کرد و شکایت خود را طرح کرد. یکی از مهمترین مراجع صالح برای ثبت این شکایات انجمن حمایت از مصرف کنندگان می باشد. این انجمن شکایات و اعتراضات افراد را ثبت می کند. پس از ثبت شکایات به شاکی شماره پیگیری داده می شود تا قادر به پیگیری شکایت خود باشد.

2. بررسی شکایت

دومین مرحله طرح این شکایت بررسی و رسیدگی آن در انجمن حمایت از مصرف کننده می باشد. این انجمن باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا اختلافات و بحث های موجود بین مصرف کننده و عرضه کنند از طریق سازش و توافق طرفین حل کند. رسیدگی به شکایات و اختلافات موجود در این انجمن باید در طول 15 روز از تاریخ دریافت شکایت آغاز گردد. رسیدگی به این شکایت ممکن است در حضور یا عدم حضور آن ها انجام گیرد. در صورت حضور طرفین و رسیدن آن ها به توافق و سازش مفاد توافق در صورت جلسه ذکر خواهند شد و طرفین باید آن ها را رعایت نمایند.

3. ارجاع تخلف به مراجع ذی ربط

انجمن حمایت از مصرف کننده ابتدا باید شکایات مصرف کننده از صنف رایانه را بشنود و آن ها را پیگیری کند. در صورت دستیابی طرفین به توافق اختلاف به پایان خواهد رسید اما در صورت عدم سازش طرفین، انجمن حمایت از مصرف کننده پرونده را به مراجع بالاتر یعنی سازمان تعزیرات حکومتی ارسال خواهد کرد. اگر شکایت مربوط به قانون حمایت از مصرف کننده و قانون نظام صنفی باشد، پرونده باید مطابق با قانون تعزیرات پیگیری شود. لازم به ذکر است که پرونده های عدم سازش همواره به سازمان تعزیرات مرجوع نمی شوند. اگر تخلف از جرایم باشد و برای آن طبق قانون مجازات در نظر گرفته شده باشد انجمن حمایت از مصرف کننده باید آن را به دادگاه قضایی صالح ارسال کند. در این شرایط برای دستیابی به نتایج بهتر می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کرد.

رجوع شکایت به مراجع صالح

کلام آخر

هزینه مورد نیاز برای طرح شکایت صنف رایانه به مرجع مورد نظر وابسته می باشد. اگر شکایت خود را از طریق سامانه تلفنی 124 مطرح نمایید نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت. اما در صورت مراجعه به سازمان تعزیرات حکومتی، اتحادیه و اصناف هزینه دادرسی مصوبه مربوط به هر یک از مراجع را باید پرداخت نمایید. برای طرح این شکایت همواره توصیه می شود با بهترین وکیل تهران مشورت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا