تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از استاد دانشگاه چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

وظیفه حفظ حرمت استاد دانشگاه به عهده دانشجویان و روسای دانشگاه ها می باشد. روسا و دانشجویان موظف هستند تا در هر شرایطی به استاد خود احترام بگذارند. استاد نیز در مقابل باید احترام دانشجو را حفظ کند. به طور کلی می توان گفت ادب استادی باید توسط ایشان رعایت گردد. در محیط دانشگاه عدم رعایت مقررات، آیین نامه ها و دستورالعمل ها توسط استاد شرایط شکایت از استاد دانشگاه را فراهم می سازد. لازم به ذکر است که عدم حفظ حرمت دانشجویی، توهین و بی احترامی کردن به استاد بر خلاف شئون حرفه استاد دانشگاه است. این اعمال تخلف محسوب می شوند و از طریق انتظامی و قضایی قابل پیگیری هستند. دانشجویان و روسای دانشگاه قادر به معرفی اساتید دانشگاه و اعضای هیات علمی خاطی به هیات رسیدگی به شکایات هستند. این افراد می توانند اساتید را به دلیل نوع رفتار تحت تعقیب کیفری قرار دهند.

مدارک مورد نیاز شکایت از استاد دانشگاه

اگر قصد طرح شکایت از استاد دانشگاه را به عنوان دانشجو یا رئیس دانشگاه دارید باید دلایل یا مستندات بیانگر تخلفات پیش بینی شده در قانون و مقررات انتظامی اعضای هیئت علمی دانشگاه یا موسسات آموزش عالی و تحقیقات کشوری را به پرونده ضمیمه کنید. در صورت در اختیار داشتن سند تخلف، گزارش نهادها از وقوع تخلف، مدارک و دلایل مربوط به این مسئله را پیوست پرونده مورد نظر نمایید. تمام مستندات و مدارک که بر حقانیت دلالت دارند را باید در طرح شکایت از استاد دانشگاه در صورت نیاز به دادگاه صالح ارائه دهید. تمام این مستندات و مدارک باید همراه با لایحه دفاعیه ضمیمه پرونده شوند.

مدارک شکایت از استاد دانشگاه

لازم به ذکر است که طبق قانون برای اثبات دعاوی می توان از سند، اقرار، شهادت، سوگند و قسامه استفاده کرد. علم و آگاهی کارشناسان رسیدگی کننده به مراجع نیز در روند پرونده تاثیر قابل توجهی دارد. داشتن مشاوره خوب و مناسب با روند دعاوی پیش بینی شده ادله و راهکارهای منطقی را به شما معرفی خواهد کرد. از این رو همواره توصیه می شود قبل از طرح این شکایت با بهترین وکیل تهران مشورت نمایید.

زمان مورد نیاز برای طرح شکایت از استاد دانشگاه

در هیات های رسیدگی با توجه به نوع شکایت از استاد دانشگاه مهلت زمان طرح شکایت مشخص خواهد شد. زمان مشخصی در رابطه با موضوع تخلفات اداری در قانون مشخص نشده است. در هر شرایطی امکان طرح شکایت از استاد دانشگاه و اعضای هیات علمی وجود دارد. هرچند این موضوع در مسائل کیفری تفاوت قابل توجهی دارد و طبق قانون آیین دادرسی کیفری و متناسب با نوع جرم برای تعقیب متهم زمان های مشخص در نظر گرفته شده است. در صورت عدم پیگیری شکایت در مهلت های مشخص، قابلیت رسیدگی به پرونده دیگر وجود نخواهد داشت.

زمان شکایت از استاد دانشگاه

اگر قادر به اثبات ادعای انتصابی به استاد و اعضای هیات علمی دانشگاه باشید باید دقت کنید که طرح دعوا در رابطه با تخلفات اساتید دانشگاه اندکی زمان بر می باشد و با توجه به مراحل مختلف رسیدگی به این شکایات می توان عنوان کرد تخمین زمان آغاز و اتمام طرح شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. رسیدگی به دلایل طرفین زمان مورد نیاز را افزایش خواهد داد اما به طور دقیق تعیین زمان برای رسیدگی به پرونده امکان پذیر نخواهد بود. مراحل طرح شکایت از استاد دانشگاه شامل موارد زیر می باشد که با دریافت مشاوره از بهترین وکیل دیوان عدالت اداری در تهران می توان با سرعت بیشتری به این پرونده ها رسیدگی کرد:

  • مرحله هیات بدوی
  • مرحله تجدید نظر در دیوان عدالت اداری

مراجع صالح رسیدگی به این شکایت

در صورت طرح شکایت از استاد دانشگاه توسط دانشجویان یا خود دانشگاه، پرونده به هیات رسیدگی به تخلفات انتظامی اساتید در ساختمان مرکزی همان دانشگاه ارسال خواهد شد. هیات رسیدگی به تخلفات وظیفه دارد برای بررسی موضوع جلسه ای تشکیل دهند و این موضوع را به صورت دقیق و کارشناسی شده مورد بررسی قرار دهد. پس از بررسی موضوع به صورت کامل توسط تیم تحقیق هیات بدوی رسیدگی به تخلفات وظیفه خواهد داشت اتهام وارده را به استاد یا اعضای هیات علمی ابلاغ کند. از زمان ابلاغ حکم به استاد، ایشان فرصت خواهند داشت تا به روش های مختلف پاسخ اتهامات را به هیات مذکور ارسال کند.

مراجع شکایت از استاد دانشگاه

هیات های صالح رسیدگی به این شکایات

در دو مقطع هیات های رسیدگی به تخلفات اداری می توانند به شکایت از استاد دانشگاه رسیدگی کنند.

1. هیات بدوی

در تمام دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی یا دانشکده های مستقل در سطح کشور هیات های بدوی وجود دارند. این هیات ها از سه عضو اصلی و دو عضو علی البدل تشکیل شده اند. اعضای این هیات ها اغلب از دانشگاه یا دانشکده مذکور انتخاب می شوند. یکی از اعضای این هیات ها باید از اساتید دانشگاه در رشته معارف اسلامی با مدرک فوق لیسانس یا معادل حوزوی باشد.

2. هیات تجدید نظر

به منظور تجدید نظر آرای صادره توسط هیات بدوی و به تشخیص وزارت علوم و تحقیقات، در چندین دانشگاه یا موسسه آموزش عالی و تحقیقاتی یک هیات تجدید نظر به صورت مشترک تشکیل می گردد. این هیات نیز از سه عضو اصلی و دو عضو علی البدل تشکیل شده است. مانند هیات بدوی اعضای آن از بین اعضای هیات علمی موسسات و دانشگاه ها برای دو سال توسط وزیر علوم و آموزش عالی تعیین می شوند. هیات تجدید نظر و رسیدگی به تخلفات اساتید در موسسات آموزش عالی، تحقیقاتی و دیگر دانشگاه های تابع سایر موسسات دولتی و وزارتخانه ها توسط وزیر مربوطه یا بالاترین مقام دستگاه دولتی تعیین می گردد.

کلام آخر

طرح شکایت از استاد دانشگاه دارای قوانین و مقررات خاص می باشد که اشخاص عادی در آن رابطه اطلاعات اندکی دارند. مشاوران و وکلای دادگستری در این زمینه بینش، تخصص و آگاهی کامل دارند و می توانند در رسیدگی به این پرونده ها راهگشای موکل خود باشند. از مهمترین مزایای مشاوره با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران می توان به صرفه جویی در وقت و هزینه، دستیابی به نتایج دلخواه و مطلوب در کمترین زمان ممکن، رهایی از رفت و آمدهای متوالی، وقت گیر، چالش برانگیز و استرس زا به مراجع قضایی و تامین و حفظ حق و حقوق موکل در پروسه رسیدگی به دعاوی مربوطه اشاره کرد.

5/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا