تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از کارفرما بدون داشتن قرارداد چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

طبق قانون کار عقد قرارداد به صورت شفاهی نیز رسمیت و اعتبار دارد و برای مکتوب کردن قراردادها هیچ گونه ضرورتی وجود ندارد. با این وجود هنگام طرح دعاوی در محاکم قضایی، سند رسمی مکتوب در اثبات ادعای مدعی نقش کلیدی را ایفا می کند. در صورت وجود قرارداد کتبی مسیر احقاق حقوق کارگران هموار خواهد شد. از این رو همواره توصیه می شود برای همکاری با کرفرما حتما قرارداد کاری تنظیم نمایید. برخی از کارگران از عقد قرارداد کاری مکتوب با کارفرما به دلایل مختلفی خودداری می کنند. با توجه به پیچیده بودن شکایت از کارفرما در صورت عدم وجود قرارداد کاری مکتوب آشنایی با حقوق کارگر بدون قرارداد و نحوه طرح شکایت از کارفرما بدون داشتن قرارداد لازم و ضروری است. این امر از ضایع شدن حقوق کارگر خودداری خواهد کرد.

به منظور پیشگیری از بروز این مشکلات و نیاز به طرح این شکایت همواره توصیه می شود برای تنظیم قرارداد به صورت اصولی با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت نمایید.

نحوه شکایت از کارفرما بدون داشتن قرارداد

هر چند امکان شکایت از کارفرما بدون داشتن قرارداد امکان پذیر است اما تنها در صورتی می توان در این زمینه به نتایج مطلوب دست یافت که شرایط آن وجود داشته باشد. در صورت وجود شرایط طرح این شکایت مراجع صالح همچون هیئت حل اختلاف بین کارگر و کارفرما به پرونده رسیدگی خواهد کرد. کارگر برای طرح این شکایت باید از اهلیت قانونی برخوردار باشد. طبق قانون کار منظور از اهلیت وجود عقل، بالغ و رشید بودن کارگر می باشد. در غیر این صورت نماینده قانونی کارگر قادر به طرح این شکایت به نیابت از ایشان می باشد.

نحوه شکایت از کارفرما

از دیگر شرایط مورد نیاز برای طرح شکایت از کارفرما بدون داشتن قرارداد رعایت شرایط مندرج در ماده 9 قانون کار در قرارداد فی مابین می باشد. طبق ماده 9 این قانون به منظور صحت قرارداد کار هنگام عقد قرارداد رعایت این شرایط لازم و ضروری است:

 • مشروعیت مورد قرارداد
 • مشخص بودن موضوع قرارداد
 • عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار مورد نظر

طبق این قانون مشخص نبودن موضوع قرارداد شفاهی یا عدم مشروعیت جهت و هدف آن باعث خواهد شد کارگر قادر به طرح شکایت از کارفرما نباشد.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه بیشتر: بهترین وکیل حقوقی در تهران کلیک کنید

مدارک مورد نیاز شکایت از کارفرما بدون داشتن قرارداد

برای ثبت شکایات و رسیدگی به آن ها توسط مراجع صالح مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت را باید در اختیار داشته باشید. برای طرح شکایت از کارفرما بدون داشتن قرارداد نیز باید مدارک مورد نیاز را به مراجع صالح ارسال کنید. از مهمترین مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک اثبات کننده ادعای کار که در رابطه با آن شکایت را مطرح کرده است.
 • مدارک هویتی کارگر
 • برای ثبت این شکایت در سامانه جامع روابط کار باید نام کاربری و رمز عبور نیز داشته باشید.

کارگر برای طرح این شکایت همچنین باید مدارک اثبات کننده وجود قرارداد کار فی مابین را ارائه دهد. از دیگر مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرار استشهادیه کتبی از همکاران یا اهالی محل کار که در جلسه رسیدگی حضور می یابند و به وجود روابط کاری شهادت می دهند.
 • لیست سوابق بیمه پرداخت شده توسط کارفرما
 • پرینت برگه ورود و خروج به شرکت
 • پرینت واریزی حساب کارگر از سمت کارفرما
 • پرینت پیامک های ارسال شده بین کارگر و کارفرما در رابطه با مسائل کاری

همچنین کارگر باید هر مدرکی که وجود رابطه و قرارداد کاری را اثبات می کند به مراجع صالح ارائه دهد.

روش های شکایت از کارفرما بدون داشتن قرارداد کاری

امکان طرح شکایت از کارفرما بدون داشتن قرارداد به دو صورت حضوری و اینترنتی امکان پذیر است. در ادامه هر یک از این روش ها را توضیح خواهیم داد.

روش های شکایت از کارفرما

مطلب پیشنهادی برای مطالعه بیشتر: بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران کلیک کنید

1. طرح شکایت به صورت حضوری

برای شکایت از کارفرما بدون داشتن قرارداد به صورت حضوری، کارگر با در دست داشتن مدارک ادعای خود و وجود قرارداد همچون سوابق بیمه و استشهادیه کتبی باید به اداره کار، رفاه و تعاون اجتماعی مراجعه نماید و شکایت خود را ثبت کند. کارگر باید در زمان مشخص در جلسه دادگاه حضور یابد.

2. طرح شکایت به صورت اینترنتی

یکی دیگر از روش های طرح شکایت از کارفرما بدون داشتن قرارداد، به صورت اینترنتی می باشد. در این روش متقاضی باید به دفاتر پیشخوان دولت یا آدرس اینترنتی سامانه جامع روابط کار مراجعه نماید و در این سامانه ثبت نام کند. پس از ثبت نام در این سامانه می تواند نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت نماید. در مرحله بعد کارگر باید به آدرس اینترنتی prkar.mcls.gov.ir مراجعه کند و نام کاربری و رمز عبور خود را در بخش مخصوص وارد نماید. در این مرحله کارگر گزینه پنجره خدمات را باید انتخاب نماید. سپس از پوشه اداره کل روابط کار گزینه ثبت دادخواست بدوی باید انتخاب گردد تا در نهایت شکایت خود را ثبت کنید.

کارگر پس از ثبت دادخواست باید منتظر دریافت پیامک از سوی سامانه جامع روابط کار باشد. در نهایت زمان رسیدگی و حضور در جلسه به ایشان ابلاغ خواهد شد. با مراجعه به سامانه جامع روابط کار نیز می توان از وقت رسیدگی اطلاع یافت. لازم به ذکر است که اطلاعات جلسه رسیدگی به اطلاع کارفرما نیز می رسد.

هزینه مورد نیاز برای طرح این شکایت

برخی از کارگران تصور می کنند شکایت از کارفرما بدون داشتن قرارداد هزینه بر است از این رو از طرح این شکایت خودداری می کنند. در رابطه با هزینه مورد نیاز برای طرح این شکایت باید عنوان کرد که طرح شکایت از کارفرما به پرداخت هزینه نیاز ندارد. اگر تمایل به طرح این شکایت به صورت شخصی و از طریق کافی نت در سامانه جامع روابط کار را داشته باشید به پرداخت هزینه نیاز نخواهید داشت.

هزینه شکایت از کارفرما

در صورتی که کارگر بخواهد شکایت از کارفرما را مطرح کند اما هنوز در سامانه جامع روابط کار ثبت نام نکرده باشد در این شرایط ابتدا باید هزینه ثبت نام در سامانه را پرداخت نماید. این هزینه معادل 26 هزار تومان می باشد که باید از طریق کارت بانکی دارای رمز دوم پرداخت شود تا در نهایت شکایت ثبت گردد.

کلام آخر

شکایت از کارفرما بدون داشتن قرارداد نیز امکان پذیر می باشد. طبق ماده 7 قانون کار، قرارداد کار شفاهی نیز از اعتبار بالایی برخوردار است. برای طرح این شکایت باید شرایط و مدارک لازم را به مراجع صالح ارسال کنید و اهلیت قانونی خود را ثابت نمایید. برای طرح این شکایت به پرداخت هزینه نیاز نخواهید داشت.

3.5/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا