تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از ثبت اسناد چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

در صورت مواجهه با مشکل در زمینه های مختلف همچون ثبت اموال غیر منقول و موارد مشابه ذی نفعان می توانند حقوق قانونی خود را از طریق مراجع ذی صلاح رسیدگی کنند. طبق قانون در این شرایط قادر به طرح شکایت از ثبت اسناد خواهید بود. هنگام ثبت اراضی و املاک ممکن است اداره ثبت اسناد مرتکب اشتباه شود. در این صورت اگر مالک به اداره ثبت برای رسیدگی به این موضوع مراجعه کرد اما مشکل ایشان حل نشد می تواند اقدامات لازم را برای طرح شکایت انجام دهد. تخلف و جرم تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند و رسیدگی به تخلفات اداره ثبت در مراجع قضایی انجام نمی شود. مراجعی همچون سازمان بازرسی کل کشور موظف به رسیدگی تخلفات با جنبه اداری هستند.

این سازمان همچنین موظف است روند فعالیت ارگان هایی همچون اداره ثبت اسناد و املاک کشور را تحت نظارت قرار دهد. اگر در ارتباط با ثبت اسناد در این شرایط شکایت داشته باشید، می توانید آن را در سازمان بازرسی اعلام کنید. پیگیری شکایت از ثبت اسناد از طریق حراست اداره ثبت نیز امکان پذیر می باشد. قبل از آغاز شکایت به صورت قانونی شاکی می تواند تخلف صورت گرفته از اداره ثبت اسناد و دفاتر اسناد رسمی را به اطلاع واحد حراست این سازمان برساند.

مراجع صالح رسیدگی به شکایت از ثبت اسناد

شکایت از ثبت اسناد را می توان در مراجع قضایی همچون سازمان بازرسی کل کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک پیگیری کرد. در صورتی که شکایت جنبه کیفری داشته باشد باید آن را در مراجع قضایی کیفری همچون دادسرا و دادگاه کیفری پیگیری کرد. می توان در این شرایط با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمود. همانطور که عنوان شد این شکایت را می توان از طریق سازمان بازرسی کل کشور بررسی کرد. این سازمان موظف به تنظیم گزارش اعلام تخلف با اعزام چندین بازرس به محل مربوطه می باشد. در صورت اثبات تخلف، این مرجع آن را به صورت قانونی بررسی می کند.

مرجع شکایت از ثبت اسناد

برای طرح شکایت از اداره ثبت اسناد استان محل زندگی باید به سازمان ثبت املاک کشور مراجعه کرد. همچنین می توان شکایت خود را از طریق سامانه مربوطه مطرح کرد. در صورت عدم دستیابی به نتیجه دلخواه در این زمینه می توان به دیگر مراجع رفت.

روش های ثبت شکایت از ثبت اسناد

اداره ثبت اسناد و دفاتر اسناد رسمی موظف به تنظیم اسناد مهم به صورت قانونی برای مردم هستند. در طول سالیان اخیر تخلف در این حوزه روند صعودی دارد که این امر زمینه شکایات مردمی را فراهم کرده است. تخلفات دفاتر اسناد رسمی و اداره ثبت جنبه کیفری دارند از این رو رسیدگی به آن ها در دادسراها و دادگاه های کیفری صورت می گیرد. شما می توانید برای سرعت بخشیدن به روند پیگیری پرونده خود با بهترین وکیل کیفری در تهران مشورت نمایید. اسناد رسمی در دفترخانه ها و ثبت آن ها در اداره ثبت انجام می گیرد و برای فعالیت هر یک از آن ها ضوابط خاص مشخص شده است. کوتاهی اداره ثبت در انجام وظایف خود زمینه را برای طرح شکایت از ثبت اسناد فراهم می سازد.

روش های شکایت از ثبت اسناد

اداره ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت خود را تحت نظر قوه قضاییه انجام می دهد و در صورت بروز تخلف در این زمینه شاکی قادر به پیگیری شکایت خود از طریق مراجع قضایی خواهد بود. این شکایت گاهی اوقات ممکن است به کارکنان و ماموران این ارگان مربوط باشد. طرح این شکایت از طریق روش های مختلف امکان پذیر می باشد.

1. مراجع قضایی

شکایت از ثبت اسناد با جنبه کیفری در مراجع قضایی رسیدگی می شود. تخلفات در حوزه ثبت اسناد اگر زمینه مجرمانه داشته باشند در دادسرا و دادگاه کیفری صالح مورد رسیدگی قرار می گیرند. در رابطه با جرائم حوزه ثبت اسناد همچون جعل پرونده های زیادی در دادسرا مطرح می شوند و این موضوع ممکن است از طرف کارکنان اداره ثبت یا دفاتر اسناد رسمی انجام گیرد. شکایت از ثبت اسناد در مراجع قضایی همچون دعاوی کیفری ابتدا در دادسرا و سپس در دادگاه کیفری رسیدگی می شود. تحقیقات مقدماتی شکایات کیفری ثبت اسناد در دادسرا صورت می گیرند. پس از اتمام تحقیقات، برای صدور رای نهایی و اخذ تصمیم پرونده به دادگاه کیفری صالح ارسال خواهد شد.

از طریق کیفرخواست و تحقیقات انجام شده در دادسرا دادگاه کیفری کیفری پس از برگزاری جلسات متعدد، حکم متقاضی را صادر می کند. اگر شاکی متوجه جعل اسناد مرتبط با خود در اداره ثبت اسناد یا دفاتر اسناد رسمی شود از لحاظ قانونی قادر به ثبت شکواییه خود در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی خواهد بود. در نهایت شکایت برای بررسی به دادسرا صالح مرجوع می شود. برای تنظیم شکواییه می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت کرد.

2. سازمان بازرسی کل کشور

سازمان بازرسی کل کشور به منظور پیشگیری از توسعه فساد و تخلفات در کشور، موظف به رسیدگی به تخلفات ادارات دولتی و ارگان های مختلف می باشد. نظارت بر عملکرد قوه قضاییه و نهادهای وابسته از دیگر وظایف این سازمان می باشد. اداره ثبت اسناد و املاک زیرمجموعه قوه قضاییه است از این رو تخلفات آن باید در سازمان بازرسی کشور رسیدگی شود. از مهمترین وظایف این سازمان می توان به نظارت و بازرسی اداره ثبت اسناد و دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد. اگر در رابطه با ثبت اسناد شکایت دارید می توانید اقدامات لازم را از طریق اداره بازرسی انجام دهید.

امکان تخلف در حوزه ثبت اسناد وجود دارد از این رو بازرسی و نظارت از سوی اداره بازرسی امکان پذیر می باشد. در صورتی که تخلف این نهاد از نظر سازمان بازرسی جنبه کیفری داشته باشد برای رسیدگی قانونی پرونده باید به مراجع قضایی ارسال گردد. اداره بازرسی تنها به پرونده هایی رسیدگی می کند که جنبه اداری داشته باشند. در صورت وقوع جرم در این زمینه امکان پیگیری قانونی از طریق این سازمان وجود ندارد.

کلام آخر

بروز تخلف و جرم در زمینه ثبت اسناد امری بدیهی است و شاکی قادر به انجام اقدامات لازم در این زمینه می باشد. بنا به دلایل مختلف همچون ثبت سند مالکیت، اصلاح تغییرات در سند مالکیت و دیگر موارد می توان شکایت از ثبت اسناد را مطرح کرد. همانطور که ذکر شد برای طرح این شکایت می توان به مراجع قضایی یا سازمان بازرسی کشور مراجعه کرد. در صورت نیاز به مشاوره با وکیل می توانید به وب سایت مستر وکیل مراجعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 2

  1. سلام
    فساد اینقد در ایران زیاد شده که اگه بخواهید در ادارات هر کس وظیفه خودش رو انجام بده و سنگ برای کارت نندازه باید رشوه بگیره.
    اینکه هیچ ارگانی به این بی قانونی ها رسیدگی نمیکنه خودش داستانیه
    ولی در شهری که بنده زندگی میکنم (قزوین) تنها راه گرفتن حق دعوای فیزیکی است چون هیچ قانونی وجود ندارد. پدر بنده از یکی برای پس گرفتن مالش شکایت کرد 9 سال طول کشید به حقش نرسید و پدرم فوت شد .خودم مابقی مسیرو ادامه دادم اینقد از این اداره به اون اداره پاس کاری شدم که تصمیم گرفتم اون کسی که ازش شکایت کردیم رو پیدا کنم جای حقمون یکی از پاهاشو بشکنم که همین کارو هم خواهم کرد.
    فقط بیچاره اون آدم هایی که سواد و پول ندارن و از قانون انتظار دارن.

  2. اینجا فقط وکیل ها بازارشان خوب هست هیچ کس به حرف دل ملت گوش نمیدین هیچ سازمانی بازرسی خوی نداریم این چه جوری بازرسان هستن تعجب اداره ثبت واسناد واملاک مازندران شهرستان نور بخش چمستان یارو تاریخ ثبت سند شش دانگ میزنه تاریخ رو درمیاریم 1397/12/24یعنی روز جمعه تعطیل هست آیا روز جمعه سال ۹۷ سیستم ثبت کشوری مگه بسته نیست و نقشه یوتی ام نقشه رو اوکی میکنه سند صادر میشه میلیاردی اون چندتا روی جمعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا