تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از دفتر اسناد رسمی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

وظایف اصلی دفاتر اسناد رسمی، ثبت اسناد به صورت رسمی می باشد. سردفتر اسناد رسمی نسبت به ثبت دارایی و اموال مردم وظایف مهمی را به عهده دارد و در صورت بروز تخلف در این زمینه، امکان طرح شکایت از دفتر اسناد رسمی برای افراد فراهم می شود. تمامی اموال منقول و غیر منقول در دفاتر اسناد رسمی نقل و انتقال می یابند. در صورت عدم ثبت معاملات، قرارداد و اسناد مختلف در دفاتر اسناد رسمی، از لحاظ قانونی بی اعتبار خواهند بود. دلیل اصلی مراجعه افراد به دفترخانه برای تنظیم سند، به رسمیت شناخته شدن این اعمال هستند. تخلف در حوزه ثبت اسناد، زمینه طرح شکایت از دفتر اسناد رسمی را فراهم می سازد. بحث طرح این شکایت زمانی مطرح می گردد که سر دفتر و مجموعه دفترخانه در حیطه کاری خود مرتکب تخلف شده باشند.

نحوه شکایت از دفتر اسناد رسمی

امکان بروز تخلفات و امور غیر قانونی از سوی مراکز و ارگان های مختلف وجود دارد. دفاتر اسناد رسمی از این قضیه مستثنی نیستند. نمی توان عنوان کرد که دفاتر اسناد رسمی مرتکب تخلف نمی شوند و در طول سالیان اخیر از سوی سردفتران شاهد تخلفات مختلف بوده ایم. عدم انجام امور محوله به نحو صحیح در حدود صلاحیت قانونی توسط دفاتر اسناد رسمی نارضایتی شهروندان و طرح شکایت از دفتر اسناد رسمی از طریق مراجع قانونی را به همراه دارد. اکثر افراد برای تنظیم سند و به رسمیت شناخته شدن اعمال حقوقی خود به دفترخانه مراجعه می کنند. در صورت مواجهه با مشکل در این زمینه ابتدا می توان از دفترخانه ای که سند شما را تنظیم کرده، شکایت نمود.

نحوه شکایت از دفتر اسناد رسمی

بیشترین تخلفات ثبتی در حوزه معاملات ملکی مشاهده می شود. گاهی ممکن است دفتر اسناد رسمی مرتکب تخلف شود. در رابطه با موضوعاتی که دفترخانه و سردفتر در هنگام تنظیم و انتقال ملک تخلف می کنند، می توان به معامله معارض اشاره کرد. اگر مالک، ملکی را با سند رسمی به چند نفر بفروشد دفترخانه تنظیم کننده اسناد مقصر شناخته می شود. امکان طرح شکایت از دفتر اسناد رسمی وجود دارد و شاکی برای طرح این شکایت باید مدارک و مستندات کافی ارائه دهد. شاکی برای طرح این شکایت باید تخلف صورت گرفته را ثابت نماید. برای تنظیم این شکایت نامه می توان با بهترین وکیل تهران مشورت کرد.

مراجع صالح رسیدگی به شکایت از دفتر اسناد رسمی

تعیین مراجع صالح رسیدگی به شکایت از دفتر اسناد رسمی تا حد زیادی به موضوع شکایت وابسته می باشد. تخلفات این حوزه به مباحث کیفری و حقوقی ارتباط دارند. برای ثبت شکایت از دفتر اسناد رسمی چندین روش مختلف وجود دارند که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مراجع رسیدگی به شکایت

1. اداره ثبت اسناد و املاک

مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک یکی از روش های قانونی ثبت شکایت از دفتر اسناد رسمی می باشد. اگر دفترخانه در امور ثبتی یا دیگر امور با صلاحیت قانونی مرتکب تخلف شود، امکان پیگیری آن از طریق اداره ثبت وجود دارد. برای ثبت شکایت از این روش، به مراجعه حضوری نیازی نخواهید داشت. امکان ثبت این شکایت از طریق سامانه موجود در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وجود دارد. شکایات و تخلفات را از طریق این سامانه می توان به راحتی مطرح کرد. پس از ثبت شکایت در کوتاه ترین زمان ممکن درخواست شاکی مورد رسیدگی قرار می گیرد. با مراجعه به این سامانه قادر به برقراری ارتباط با اداره ثبت اسناد و املاک کشور خواهید بود. شکایات بر حسب موضوع به واحدهای مربوطه مرجوع می شوند.

تیم نظارتی پس از ثبت شکایت در این سامانه، تحقیقات مورد نیاز در زمینه شکایات را انجام می دهد. در صورت اثبات تخلف، برای دفترخانه متخلف در این زمینه پرونده تشکیل می شود. برای پیگیری و صدور رای پرونده به مرجع صلاحیت دار مرجوع می شود. اگر تخلف از صلاحیت قانونی مراجع ثبتی فراتر باشد، به مراجع قضایی برای رسیدگی ارسال می شود. اگر تخلف به موضوع جعل اسناد مربوط باشد پس از انجام نظارت توسط بازرسان اداره ثبت، پرونده به دادسرای محل وقوع جرم ارسال می گردد. در این شرایط می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت کرد.

2. کانون سردفتران و دفتریاران

کانون سردفتران و دفتریاران مرجع دیگر رسیدگی به شکایت از دفتر اسناد رسمی می باشد. مطابق با بند 6 ماده 66 قانون دفتر اسناد رسمی، همکاری با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از وظایف اصلی این کانون می باشد. این همکاری بیشتر به منظور بازرسی و نظارت در امور دفاتر اسناد رسمی انجام می گیرد. در صورت کسب اطلاع کانون از تخلف و سوء شهرت سردفتران اسناد رسمی، پس از انجام بازرسی ها در امور تعیین شده، مراتب به اطلاع اداره ثبت می شود. وظیفه این کانون رسیدگی به امور نظارتی، بازرسی و شکایات مردم از دفترخانه های فعال در سراسر کشور می باشد. در صورت تمایل به طرح شکایت از دفتر اسناد رسمی می توان از طریق کانون سردفتران و دفتریاران استان اقدام کرد.

3. دادسرای انتظامی سردفتران

روش دیگر رسیدگی به تخلفات و شکایات مردمی از دفاتر اسناد رسمی، دادسرا انتظامی سردفتران می باشد. شکایات و گزارش های مربوط به تخلفات سردفتران و دفتریاران ابتدا در اداره ثبت اسناد و املاک مورد رسیدگی قرار می گیرند. پس از اتمام رسیدگی های مقدماتی، پرونده به دادسرا انتظامی سردفتران ارسال می شود. به منظور محاکمه سردفتران متخلف دفاتر اسناد رسمی، در اداره ثبت استان دادگاه بدوی تشکیل می شود. دادگاه تجدید نظر در سازمان ثبت نیز برای اعتراض به آرای دادگاه بدوی تشکیل می گردد.

رسیدگی به این شکایات از طریق این روش به این صورت است که ابتدا تحقیقات مقدماتی در رابطه با جرم انجام می گیرند. پس از اتمام تحقیقات پرونده به مرجع بدوی اداره ثبت ارسال می شود. اگر نسبت به حکم نهایی از دادگاه بدوی اعتراض داشته باشید، پرونده برای رسیدگی مجدد به دادگاه تجدید نظر ارسال شده و رای نهایی صادر می شود.

کلام آخر

بروز تخلف و جرم در زمینه ثبت اسناد، امری واضح است و شاکی قادر به انجام اقدامات مورد نیاز می باشد. شکایت از دفتر اسناد رسمی ممکن است بنا به دلایل مختلف از قبیل ثبت سند مالکیت، اصلاح تغییرات در سند مالکیت و دیگر موارد باشد. برای طرح این شکایت می توان به مراجع صالح همچون دادسرا انتظامی سردفتران و اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کرد. در صورت نیاز به مشاوره حقوقی در این زمینه می توان با وکیل آنلاین مشورت کرد.

4.3/5 - (6 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 2

  1. بندە 4روزە ارومیە از ساعت 8 تا 2،5 تو یکی از دفتر اسناد بست نشستم جواب استعلام بیاد ینیاگە با سوار قاطر میرفتم کرمانشا اینقد طول نمی کشید هنوزم در روز چهارم بدستم نرسیدە رو سیستم شون ننشصتە

  2. بابا جمع کنید با این سیستم اداری 4روز علافی واسە یە تائیدیە وکالت این ینی چی بکجا باید گفت اصلا همچین مرجعی دارین واسە رسیدگی یە استعلام از ارومیە بە کرمانشا 4روز طول بکشە کسی هم جواب گو نباشە برین کشک بصابی با این سیستم اداری تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا