تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت کیفری مهریه چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

در صورتی که مرد با اشکال و روش های مختلف با هدف فرار از ادای دین یا عدم پرداخت مهریه نسبت به فروش و انتقال مال و اموال خود به فرد دیگر اقدام کند، مجرم محسوب می شود. در این شرایط زمینه برای طرح شکایت کیفری مهریه فراهم می شود. اگر در این شرایط باقیمانده اموال ایشان برای پرداخت دین کافی نباشد، شوهر به حبس تعزیری، جزای نقدی درجه شش یا جزای نقدی معادل نصف مهریه یا هر دو مجازات محکوم می شود. اگر طرف مقابل از صوری بودن معامله اطلاع داشته باشد به عنوان شریک جرم محسوب می شود. در صورتی که مال در مالکیت خریدار باشد به عنوان جریمه از ایشان پس گرفته می شود. در غیر این صورت قیمت یا مثل مال به عنوان جریمه از ایشان دریافت می گردد.

مدارک مورد نیاز شکایت کیفری مهریه

طبق قانون برای اثبات دعاوی مختلف می توان از اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. علم و آگاهی قاضی در نتیجه پرونده ها تاثیر قابل توجهی دارد. برای طرح شکایت کیفری مهریه باید مدارک زیر را تهیه نمایید:

  • اصل و کپی مدارک هویتی و سند ازدواج یا طلاق از جمله مدارکی هستند که باید همراه با دادخواست به دادگاه ارائه شوند. این مدارک به طور معمول در مرحله نخست رای صادره از دادگاه حقوقی برای محکومیت زوج به پرداخت مهریه مورد استفاده قرار می گیرند.
  • درخواست استعلام انجام معاملات یک سال گذشته زوج را می توان به مراجع مطلع ارائه داد.
  • شهادت شاهدان، مطلعین و توسل به سوگند

مدارک شکایت کیفری مهریه

انجام مشاوره خوب و مناسب با مسیر شکایت کیفری مهریه با بهترین وکیل کیفری در کرج می تواند ادله و راهکارهای منطقی را برای شما مشخص سازد.

هزینه شکایت کیفری مهریه

رای صادره برای شکایت کیفری مهریه جنبه اعلامی دارد و اجراییه برای آن صادر نمی شود. از این رو زوجه می تواند با رای قطعی صادره نسبت به دریافت حقوق خود اقدامات لازم را انجام دهد. در صورت تنظیم سند رسمی در این رابطه باید پرونده اجرایی تشکیل شود و مدیر اجرایی یک نسخه از رای نهایی، نامه جهت ابطال سند رسمی و کد رهگیری را به دفتر اسناد رسمی ارسال کند. دادگاه های عمومی حقوقی صلاحیت رسیدگی به دادخواست ابطال معاملات صوری را دارند. از این رو هزینه دادرسی با توجه به دعاوی مالی محاسبه و تعیین می شوند.

هزینه دادرسی از مرحله ثبت شکایت تا صدور رای، هزینه های مرحله اجرا و تعرفه های حق الوکاله وکیل در صورت اخد وکیل، هزینه های کارشناسی و هزینه های ثبت شکواییه سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه تعیین می شود. به منظور کسب اطلاع از تعرفه خدمات قضایی در سال 1402 می توان به قانون بودجه کشور مراجعه نمود.

زمان مورد نیاز طرح این شکایت

حجم زیادی از پرونده های قضایی دادگاه را طرح شکایت کیفری مهریه به خود اختصاص داده است. متاسفانه روزانه شاهد طرح این شکایات در محاکم قضایی مختلف می باشیم از این رو باید عنوان کرد تخمین زمان آغاز و اتمام طرح این شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. کارشناسی های متعدد مورد نیاز در این دعاوی زمان مورد نیاز برای رسیدگی به این پرونده ها را افزایش می دهد. به منظور پیشگیری از رد شکایت توصیه می شود قبل از طرح شکایت از بهترین وکیل حقوقی در کرج مشورت بگیرید. بهترین وکیل حقوقی می تواند مسیر موفقیت پرونده شما را مورد بررسی قرار دهد.

نحوه تنظیم شکایت و پیگیری آن

طرح شکایت کیفری مهریه نیازمند پرداخت هزینه هایی از قبیل هزینه دادرسی، ثبت شکایت و هزینه های کارشناسی می باشد. در پرونده های مختلف شاکی پرونده پس از پرداخت تمام هزینه ها و ثبت شکواییه به دلیل وجود نقص در مدارک یا عدم توجه به محتویات پرونده برای ارائه استدلال های قوی در مقام دفاع و مطالبه حق ممکن است با رد شکایت خود مواجه شود. در این شرایط هزینه و زمان زیادی هدر می رود. حضور و همراهی بهترین وکیل مهریه در کرج نتیجه پرونده را برای شما به بهترین نحو تغییر خواهد داد.

شرایط تحقق معامله به قصد فرار از پرداخت مهریه

به منظور تحقق معامله با هدف فرار از پرداخت مهریه ابتدا باید معامله شکل بگیرد، تشکیل شود و مسلم باشد که این معامله با هدف فرار از پرداخت مهریه انجام گرفته است. در معاملات با هدف فرار از پرداخت مهریه باید زوجه متحمل ضرر و زیان شده باشد و اگر بتوان مهریه را از دیگر اموال زوج پرداخت نمود معامله سابق به قصد فرار از دین انجام نگرفته است. زوجه با طرح شکایت کیفری مهریه باید در نهایت قادر به دستیابی به نفع باشد. در صورت وجود این شرایط می توان ثابت کرد که معامله به قصد فرار از دین یا پرداخت مهریه انجام گرفته است.

روش های ابطال معاملات به قصد فرار از دین

در رابطه با ابطال معاملات با هدف فرار از پرداخت مهریه این نکته مهم را باید در نظر داشت که انتقالی قابل ابطال است که کاملا صوری انجام گرفته باشد. معاملات صوری با هدف عدم پرداخت مهریه قابلیت استناد به اشخاص ثالث را ندارند. اگر مرد پس از اختلاف با همسر و درخواست مهریه از سوی زوجه خودروی خود را به شخص ثالث بفروشد، زن قادر به توقیف خودرو زوج نخواهد بود زیرا خودرو دیگر به عنوان اموال شوهر محسوب نمی شود.

روش های ابطال معامله با هدف فرار از پرداخت مهریه

پس از صدور حکم مبنی بر پرداخت مهریه و تقدیم دادخواست اعسار به دادگاه توسط شوهر، گزارش جامعی از معاملات سال گذشته زوج باید به دادگاه ارائه گردد. این گزارش باید شامل انتقال خودرو نیز باید باشد. در دین ممکن است فرض شود زوج خودرو خود را فروخته اما مبلغ آن را در اختیار دارد. در این شرایط مبلغ خودرو به عنوان اعسار ایشان محسوب نمی شود.

کلام آخر

در طرح شکایت کیفری مهریه برای دستیابی به نتایج مطلوب توصیه می شود با یک وکیل باتجربه در این حوزه مشورت کنید. برخی مسائل ممکن است از نظر شما عادی جلوه کنند اما بر عکس از اهمیت ویژه برخوردار باشند. این مسائل ممکن است در روند پرونده تاثیر قابل توجهی داشته باشند. مشورت با وکلای متخصص شما را از این موضوع آگاه می سازد. همچنین وکیل می تواند بررسی کند که آیا ادله شما برای اثبات جرم کافی است.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا