تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

لیست کامل دادگاه های رشت +【شماره تماس و آدرس】⚖️

از مهمترین مراجع قضایی که با توجه به صلاحیت خود و طبق اختیاراتی که قوه قضاییه در اختیار آن ها قرار می دهد و با حفظ اصول و قوانین کار قضاوت را انجام می دهند، می توان به دادگاه ها اشاره کرد. دادگاه های رشت تمام تلاش خود را برای احقاق حقوق افراد و عدم تضییع آن ها به کار می گیرند. با توجه به جرم صورت گرفته و دعاوی مختلف که در قالب موضوعات حقوقی، خانواده و کیفری مطرح می شوند دادگاه ها به دسته های مختلف طبقه بندی می شوند.

نحوه طرح شکایت در دادگاه های رشت

به منظور طرح دعاوی حقوقی و کیفری در مراجع قضایی، باید نسبت به ارائه درخواست یا شکایت نامه به آن ها اقدام کرد. در دعاوی حقوقی خود فرد به تنهایی یا با کمک وکیل می تواند نسبت به ارائه دادخواست به دادگاه های رشت اقدام نماید. در حالی که برای طرح دعاوی کیفری باید شکایت نامه تنظیم نمود. دادخواست باید در فرمت خاص و برگه های مخصوص نوشته شود در حالی که شکایت نامه چارچوب خاص ندارد و امکان نگارش آن به روش های مختلف وجود دارد.

نحوه طرح شکایت در دادگاه های رشت

تمام اطلاعات شاکی و متهم همچون مشخصات فردی شاکی و متهم، دلیل طرح دعوا و زمان وقوع آن، مشخصات محل سکونت و شماره تماس فرد مقابل باید در شکایت نامه ثبت شوند. دادگاه های حقوقی دعاوی حقوقی و دادگاه های کیفری دعاوی کیفری در انواع مختلف را مورد بررسی قرار می دهند. در صورت ارسال شکایت به مراجع قضایی، دادستان برای متهم حکم جلب صادر خواهد کرد و تحقیقات آغاز خواهد شد. به منظور تنظیم دادخواست و شکایت نامه می توان از بهترین وکیل رشت کمک خواست.

تفاوت دادسرا و دادگاه

یکی از مراجع قضایی که به عنوان بخشی از قوه قضاییه شناخته می شود و با عالی ترین مقام خود، دادستان، امور قضایی را انجام می دهد دادسرا نام دارد. بر اساس ماده 22 قانون آیین دادرسی کیفری مهمترین وظایف دادسرا شامل موارد زیر می باشد:

  • کشف جرم، پس از دریافت شکایت از ضابطین قضایی مراحل کشف جرم آغاز می گردد.
  • پس از کسب اطلاع از وقوع جرم تعقیب متهم انجام می گیرد.
  • پس از صدور رای دادگاه حکم اجرا خواهد شد.

دادسراها و دادگاه های رشت هر دو به مردم خدمت می کنند و تحت نظر قوه قضاییه فعالیت می کنند. البته تفاوت هایی دیگر نیز وجود دارند که از مهمترین آن ها به وظیفه کشف جرم پس از دریافت شکایت نامه از ضابطین قضایی توسط دادسراها می توان اشاره کرد. در حالی که دادگاه تنها موظف به قضاوت بین متهم و شاکی و صدور رای با استماع نظر طرفین و وکلای آن ها می باشند. دادستان ریاست دادسرا را به عهده دارد و قادر به صدور حکم نمی باشد. ایشان تنها مجاز به صدور قرار مجرمیت می باشد. لازم به ذکر است که دادگاه می توانید قرار مجرمیت و حکم را صادر نماید. از این رو دادسرا تنها برای کشف جرم و آغاز تحقیقات مقدماتی می تواند به شما کمک کند.

لیست دادگاه های رشت

در این بخش به معرفی دادگاه های رشت با ذکر آدرس و شماره تلفن خواهیم پرداخت. شما می توانید در صورت نیاز به اطلاعات این دادگاه ها به راحتی دسترسی پیدا کنید.

1. مجتمع دادگاه های حقوقی رشت

یکی از مهمترین دادگاه های رشت که جزو دادگاه های حقوقی محسوب می شود و انواع اختلافات مالی در زمینه های قراردادها، پرونده های تجاری و ملکی را تحت بررسی قرار می دهد، مجتمع دادگاه های حقوقی رشت می باشد.

شماره تلفن: 03133327006

آدرس: رشت، خیابان امام، میدان دکتر حشمت، طبقه دوم

2. دادگاه خانواده و تصادفات رشت

مسائل خانوادگی و تصادفات را می توان در دادگاه خانواده و تصادفات رشت مورد بررسی قرار داد. این دادگاه به صورت تخصصی به بررسی اختلافاتی می پردازد که بین عموم مردم رواج دارد. این مسائل اغلب در رابطه با تصادفات می باشد. این دادگاه موظف به رسیدگی به انواع دعاوی خانوادگی همچون طلاق، انحصار وراثت، تغییر جنسیت، اهدای جنین و مهریه می باشد. شما می توانید شکایت نفقه را نیز در این دادگاه مطرح سازید. علاوه بر این دادگاه خانواده و تصادفات می تواند خسارات مالی و جانی پیش آمده از مراجع قضایی را مورد رسیدگی قرار دهد.

شماره تلفن: 03133324091

آدرس: رشت، بلوار حافظ، چهارراه پورسینا، کوچه تاخور، مجتمع قضایی خانواده و تصادفات

3. دادسرای عمومی و انقلاب رشت

از دیگر دادگاه های رشت می توان به دادگاه عمومی و انقلاب این شهر اشاره کرد. این دادگاه موظف به بررسی کشف جرم، تعقیب متهم، تحقیقات مقدماتی و اجرای احکام کیفری می باشد. لازم به ذکر است که افراد ایجاد کننده اختلال در امور و امنیت کشور در این محل محاکمه می شوند. به طور کلی می توان گفت دعاوی کیفری با جنبه عمومی جرم و دعاوی مربوط به اقدام علیه نظام یعنی فساد فی الارض، اتهام و تبانی علیه نظام در جامعه در این دادگاه مورد رسیدگی قرار می گیرند.

شماره تلفن: 03113228003

آدرس: رشت، میدان 7 آذر، خیابان پاسداران، دادسرای عمومی و انقلاب رشت

دادسرای عمومی و انقلاب رشت

4. دادگاه تجدید نظر رشت

پس از صدور رای با تنظیم دادخواست می توان نسبت به رای دادگاه اعتراض خود را اعلام کرد. در این شرایط موضوع پرونده شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت. دادگاه تجدید نظر رشت در میدان امام حسین این شهر واقع شده است. این دادگاه عمومی می تواند به انواع دعاوی حقوقی و کیفری رسیدگی کند. اگر دعاوی و پرونده شما در دادگاه بدوی مورد اعتراض قرار گیرد در این دادگاه مورد رسیدگی واقع خواهد شد. شما می توانید برای پیگیری پرونده های کیفری خود از بهترین وکیل کیفری در رشت کمک بخواهید.

شماره تلفن: 03133834701

آدرس: رشت، میدان امام حسین، بلوار شهید چمران، خیابان شهید باقری

کلام آخر

از چندین سال پیش به منظور سهولت امور قضایی دادگاه های رشت تاسیس شده اند. وکلای و قضات باتجربه در دادگاه های رشت مشغول به فعالیت می باشند. به طور کلی می توان گفت دادگاه یکی از مراجع قضایی معتبر تحت نظر قوه قضاییه می باشد که به منظور رسیدگی به انواع دعاوی و پرونده های حقوقی و کیفری در کشور تاسیس شده است. در صورت مواجهه با مشکلات مختلف و نیاز به مراجعه دادگاه بهتر است ابتدا با یک وکیل حاذق به مشورت بپردازید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

یک نظر

  1. نمیدونم چرا اون صندلی که قاضی بر اون تکیه زده حس میکنه جای خدا نشسته بعضی هاشون چجوری اینقدر راحت به دروغ سوگند میخورن فقط برای پول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا