تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

لیست کامل دادگاه های کرمان +【شماره تماس و آدرس】⚖️

یکی از شهرهای وسیع کشور که با توجه به جمعیت خود انواع نهادهای دولتی در آن شعبه دارند، کرمان می باشد. انواع مختلف دادگاه ها و دادگستری ها در این شهر وجود دارند تا مردم در صورت نیاز به رسیدگی مراجع قانونی به اختلافات آن ها، به دادگاه های کرمان به راحتی دسترسی داشته باشند. همواره توصیه می شود قبل از طرح مشکل خود در دادگاه های این شهر با بهترین وکیل کرمان مشورت نمایید و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت کنید.

لیست دادگاه های کرمان

از مهمترین مراجع قضایی که موظف به رسیدگی به تظلمات و شکایات افراد در عرصه های داخلی و بین المللی است، دادگاه می باشد. اگر حقوق شما در جامعه کوچک یا بزرگ ضایع شود و یا با جرم مواجه شوید، دادگاه های کرمان موظف به رسیدگی به آن ها می باشند. تمام دادگاه های کرمان وظیفه دارند به این پرونده ها رسیدگی نمایند و به منظور اجرای عدالت و پیشگیری از تضییع حقوق مردم تلاش نمایند و متهمین را به سزای اعمال خود برسانند. در این بخش به معرفی مهمترین دادگاه های کرمان خواهیم پرداخت. آدرس و شماره تلفن مهمترین دادگاه های این شهر را نیز در اختیار شما قرار خواهیم داد.

لیست دادگاه های کرمان

1. دادگستری کل استان کرمان

یکی از مهمترین دادگاه های کرمان، دادگستری کل کرمان می باشد. این دادگاه در رای تمامی مجتمع های قضایی این شهر قرار دارد و بر تمام آن ها اشراف کامل دارد. این مرکز تحت نظر قوه قضاییه فعالیت می کند.

شماره تلفن: ۳۴۳۲۲۶۹۶۸۰

آدرس: کرمان، خیابان عدالت، دادگاه کرمان


2. مجتمع قضایی 22 بهمن

از دیگر دادگاه های کرمان که از اهمیت ویژه برخوردار است می توان به مجتمع قضایی 22 بهمن اشاره کرد. این مجتمع قضایی در بلوار 22 بهمن واقع شده است. دعاوی مختلف در سطح بدوی و عمومی در این دادگاه مورد رسیدگی قرار می گیرند.

شماره تلفن: 034 3324 1130

آدرس: کرمان، بلوار 22 بهمن، مجتمع قضایی 22 بهمن


3. دادسرای عمومی و انقلاب کرمان

در صورت نیاز به مراجع قضایی برای انواع جرایم کیفری در کرمان باید به یکی از دادگاه های کرمان همچون انقلاب یا دادسرای عمومی باید مراجعه نمایید. به عنوان مثال شکایت کیفری مهریه را می توان در این دادگاه مطرح کرد. در صورت دریافت کمک از وکلای کیفری این شهر می توان در مدت زمان کوتاه به نتایج مطلوب دست یافت.

شماره تلفن: 034 3273 6309

آدرس: کرمان، بلوار جانبازان، میدان عاشورا، دادسرای عمومی و انقلاب استان


4. دادگاه ویژه نظامیان کرمان

در صورت مواجهه با خطا یا اشتباه نظامیان و کارکنان ارگان های مختلف همچون ارتش، سپاه پاسداران، صنایع دفاع، نیروی انتظامی و دیگر نظامیان و نیاز به رسیدگی قانونی به موضوع می توان به دادگاه ویژه نظامیان واقع در خیابان شهید خلیل وند مراجعه کرد.

آدرس: کرمان، خیابان شهید خلیل وند، خیابان معلم، دادگاه ویژه نظامیان کرمان

شرایط طرح شکایت در دادگاه های کرمان

برای طرح دعاوی حقوقی و کیفری در مراجع قضایی ابتدا باید شکایت نامه خود را به یکی از نهادهای قضایی به صورت حضوری یا از طریق دفاتر خدمات الکترونیک ارسال نمود. شکایات تنظیم شده در دعاوی حقوقی دادخواست نامیده می شوند در صورتی که دعاوی کیفری به عنوان شکواییه شناخته می شوند. لازم به ذکر است که نگارش شکواییه از تنظیم دادخواست راحت تر است. همواره توصیه می شود برای تنظیم دادخواست با وکلایی همچون بهترین وکیل خانواده در کرمان مشورت نمایید. بهترین وکلای خانواده در کرمان به شما کمک خواهند کرد تا متن نگارش شده را به نحوی تنظیم کنید که دادگاه آن را قبول نماید.

 • تمامی اطلاعات زیر باید در شکایت نامه تنظیم شده ذکر شوند:
 • اطلاعات کامل شاکی
 • فردی که از ایشان شکایت شده
 • دلیل دعوا، زمان و مکان وقوع جرم
 • در صورت امکان مشخصات محل سکونت و شماره تماس طرف مقابل

پس از ارائه شکایت نامه در دعاوی کیفری و دادخواست در دعاوی حقوقی، دادسرا موظف به رسیدگی به جرم صورت گرفته و تحقیق در رابطه با آن می باشد. تنها در این صورت است که می توان از صحت شکایت مطرح شده اطمینان حاصل نمود. حکم جلب متهم در صورت تایید آن صادر خواهد شد و برای رسیدگی به جرم صورت گرفته دادگاه صالح تشکیل می شود.

وظایف قاضی

افرادی که از هر لحاظ صلاحیت لازم برای انتخاب شدن را داشته باشند می توانند به عنوان قاضی انتخاب شوند. شغل قضاوت از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و کوچک ترین اشتباه در آن ممکن است به فرد خاص آسیب وارد نماید و سرنوشت ایشان را تغییر دهد. قضات می توانند در دادگاه ها و دادسراها به فعالیت مشغول شوند. این افراد موظف به رسیدگی به پرونده ها و شکایات ارسال شده از طرف اشخاص مختلف می باشند. یک قاضی می تواند در هیات قضات، مدیریت دادگاه یا رئیس دادگاه عضو شود.

انواع مختلف قضات در دادگاه های کرمان به قضاوت مشغول هستند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قاضی شرعی و عرفی
 • قاضی القاضات
 • قاضی اختصاصی بدوی
 • دیوان عالی کشور
 • قاضی دادگاه خانواده

از مهمترین وظایف قضات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صدور حکم نهایی دادگاه، انجام مراحل مقدماتی عملیات دادرسی از قبیل پیگیری متهم و صدور حکم جلب، توقیف اموال و جمع آوری ادله برای سنجش صحت و عدم صحت ادعاهای طرفین در دادگاه
 • تلاش برای برقراری صلح بین طرفین
 • پیگیری های لازم برای برقراری عدالت و اجرای حکم به منظور پیشگیری از پایمال شدن حقوق افراد
 • صدور حکم تعزیری و اجرای شرایط حدی و جایگزینی حکم
 • نظارت بر عملکرد کارکنان دولت، قوه قضاییه و دیوان عالی کشور

طبقه بندی دادگاه ها

مجازات و قوانین حاکم بر کشور ما از قوانین اسلام گرفته شده اند و بر اساس حد شرغی مجازات خاص تعیین شده اند. به طور کلی می توان گفت دادگاه های کرمان به دو دسته حقوقی و کیفری طبقه بندی می شوند. قوانین مربوط به دادگاه ها بر اساس آیین دادرسی مدنی و کیفری هستند. هر یک از دادگاه های کرمان طبق صلاحیت تعیین شده توسط قوه قضاییه می توانند دعاوی حقوقی و کیفری را رسیدگی نمایند. این دادگاه ها مجدد در دسته های کوچک تر طبقه بندی می شوند.

کلام آخر

در صورت مواجهه با مسائل و مشکلات مختلف می توان به دادگاه های مختلف مراجعه کرد. برای انتخاب دادگاه صالح باید موضوع شکایت خود را در نظر بگیرید. بدون شک دریافت کمک از وکلای حرفه ای و باتجربه به شما کمک خواهد کرد تا سریع تر به نتایج مطلوب دست یابید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا