تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت به دیوان عدالت اداری چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

دیوان عدالت اداری مرجعی است که تمام افراد قادر به طرح شکایت خود از دولت، نزد آن می باشند. به طور کلی می توان گفت دیوان عدالت اداری به عنوان دادگاه اداری شناخته می شود. در صورت داشتن شکایت از تصمیمات اخذ شده و اقدامات صورت گرفته توسط دولت و ماموران آن، می توان به دیوان عدالت اداری مراجعه کرد. این دیوان پس از بررسی پرونده با دقت تمام، باید رای نهایی خود را صادر کند. به منظور ثبت شکایت به دیوان عدالت اداری بهتر است با روند پیگیری شکایت در این مرجع آشنایی داشته باشید. تنها در این صورت است که می توان از پروسه و پیشرفت پرونده مطلع شد.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در شیراز کلیک کنید

مراحل ثبت شکایت به دیوان عدالت اداری

به منظور ثبت شکایت به دیوان عدالت اداری باید مراحل خاصی را طی نمایید. نحوه ثبت این شکایت به صورت زیر می باشد:

  • مراجعه به سامانه ثنا با آدرس (sana.adliran.ir) در وهله نخست و ثبت نام در این سایت
  • اطلاعات مورد نیاز خود را باید در سامانه ثنا ثبت کنید تا احراز هویت شما انجام گیرد. پس از ورود اطلاعات کامل رمز عبور خاص در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
  • پس از دریافت رمز عبور باید به سامانه ساجد مراجعه نمود و روی گزینه ثبت نام کلیک کرد.
  • پس از ورود اطلاعات و ثبت کد دریافتی از سامانه ثنا، عملیات ثبت نام با موفقیت به پایان خواهد رسید.
  • در این مرحله باید مجدد به سامانه ساجد وارد شد. پس از ورود نام کاربری و رمز عبور به بخش ثبت شکایت به دیوان عدالت اداری هدایت خواهید شد.

ثبت شکایت به دیوان عدالت اداری

به منظور تنظیم دادخواست شکایت به دیوان عدالت اداری باید شرح کامل اعتراض خود، دلایل و مدارک موجود را ارائه دهید. به منظور ثبت شکایت در سامانه ساجد باید هزینه مشخصی را پرداخت نمایید. هرچند پروسه طرح این شکایت چندان پیچیده و دشوار نیست اما به جزئیات نیاز دارد. در صورت عدم رعایت این جزئیات اعتراض شما رد خواهد شد. به منظور دستیابی به نتایج بهتر توصیه می شود راهنمایی های لازم را از بهترین وکیل دیوان عدالت اداری در تهران دریافت نمایید.

روش های مختلف طرح شکایت به دیوان عدالت اداری

درخواست شما به منظور انجام بررسی های بیشتر برای قاضی دیوان عدالت اداری ارسال خواهد شد. بر خلاف دادگاه های عمومی شما اجازه ورود به دادگاه های دیوان عدالت اداری را نخواهید داشت. در گذشته به منظور کسب اطلاعات در رابطه با پرونده ها در دیوان عدالت اداری باید به صورت حضوری به یکی از شعبه های این دادگاه مراجعه می کردید. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی برای پیگیری شکایت به دیوان عدالت اداری روش های مختلفی مطرح شدند. به منظور پیگیری شکایات خود در دیوان عدالت اداری می توان یکی از روش های زیر را انتخاب کرد:

1. مراجعه حضوری

به منظور پیگیری شکایت به دیوان عدالت اداری به صورت حضوری، باید به یکی از شعبه های این دیوان مراجعه کرد. مهمترین معایب پیگیری شکایات مطرح شده به این روش می توان دشواری رفت و آمد و هزینه های سنگین آن اشاره نمود. کمک گرفتن از وکیل دیوان عدالت اداری در این موارد برای شما مزایای بسیار زیادی به همراه خواهد داشت.

2. از طریق سامانه ثنا

سامانه ابلاغ که توسط قوه قضاییه طراحی شده است، سامانه ثنا sana.adliran.ir می باشد. یکی از روش های طرح شکایت به این دیوان، سامانه ثنا می باشد. ابتدا باید مراحل عضویت و ثبت نام در این سامانه را بپیمایید و پس از دریافت رمز و پسورد وارد آن شوید. اطلاعات مختلف در رابطه با شکایت خود به این دیوان را می توان با در اختیار داشتن شماره پرونده کسب کرد. با استفاده از این سامانه علاوه بر پیگیری شکایات در این دیوان می توان دیگر ابلاغیه های خود را نیز مشاهده کرد.

3. از طریق سامانه ساجد

علاوه بر سامانه ثنا، سامانه الکترونیکی دیگری طراحی شده که امکان پیگیری شکایات به این دیوان را برای تمام شهروندان فراهم کرده است. این سامانه الکترونیکی با نام سامانه ساجد sajed.divan-edalat.ir شناخته می شود. این سامانه خدمات متنوع بسیار زیادی را به شهروندان ارائه می دهد. با ثبت نام در این سامانه علاوه بر پیگیری شکایات خود به این دیوان می توانید دادخواست خود را نیز ثبت کنید.

4. از طریق ارسال پیامک

یکی دیگر از روش های پیگیری این شکایات، ارسال پیامک می باشد. ارسال پیامک تنها برای افرادی امکان پذیر می باشد که شماره تماس آن ها از قبل در سیستم مدیریت قضایی دیوان عدالت اداری ثبت شده باشد. به منظور پیگیری شکایات از طریق پیامک باید طبق فرمول زیر شماره پرونده، شماره فرعی و رمز شخصی خود را به شماره 1000493 ارسال نمایید:

رمز شخصی# شماره فرعی پرونده# شماره پرونده# 1

در صورت گم یا فرامش کردن رمز شخصی خود و یا عدم دسترسی به آن کافی است به جای عدد 1، عدد 2 را به این شماره ارسال نمایید. شما می توانید از طریق این سامانه همچنین شماره پرونده خود را دریافت نمایید.

مهلت طرح شکایات در دیوان عدالت

در این بخش به بررسی نکات مهم مهلت قانونی طرح این شکایت خواهیم پرداخت.

مدت زمان ثبت شکایت به دیوان عدالت اداری

  • در صورت ارائه شکایت شخص در مرحله بدوی و صدور رای بدونی، افراد مقیم ایران 20 روز و افراد خارج از ایران 2 ماه فرصت دارند دادخواست خود با موضوع تجدید نظر را مطرح نمایند.
  • در صورت وجود جهات و موارد اعاده دادرسی طبق قوانین مشخص در قانون دیوان عدالت اداری در رای صادر شده، امکان طرح درخواست تجدید نظر یا اعاده دادرسی برای افراد به مدت 20 روز وجود خواهد داشت.
  • شاکی قادر به طرح درخواست دستور موقت در دیوان عدالت اداری می باشد. شخص باید قبل از اتمام دادرسی تقاضای دستور موقت خود را به این این دیوان ارائه دهد.
  • در صورتی که شاکی غیر از طرف شکایت، شخص ثالثی را  برای دادرسی بخواهد تا 1 ماه پس از ثبت درخواست اصلی می تواند شکایت جلب شخص ثالث را مطرح کند.
  • یک ماه فرصت دارید تا شکایت ورود شخص ثالث به دیوان عدالت اداری را مطرح نمایید. این شکایت در مواردی مطرح خواهد شد که شخص ثالث حضور خود در دادگاه را در دستیابی طرفین شکایت به حقوق خود موثر بداند.

کلام آخر

ثبت شکایت به دیوان عدالت اداری مانند تمامی مراجع قضایی، نیازمند پرداخت هزینه است. این هزینه تا حد زیادی به موضوع شکایت، مرحله ای که دعوی در آن قرار دارد و حقوقی یا کیفری بودن شکایت وابسته می باشد.

4.6/5 - (5 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا