تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از کارشناس رسمی دادگستری چگونه است؟⚖️【آپدیت 1403】

در صورتی که امور قضایی به نظر تخصصی در رابطه با یک موضوع نیاز داشته باشند، مراجع قضایی آن ها را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می دهند. گاهی اوقات ممکن است کارشناس دادگستری تخلف یا جرمی انجام دهد و به موجب آن یکی از طرفین یا هر دو متحمل ضرر شوند. در این شرایط می توان شکایت از کارشناس رسمی دادگستری را مطرح کرد. نخستین گام برای طرح این شکایت تنظیم شکواییه است. در صورت مواجهه با تخلف کارشناس رسمی دادگستری شاکی می تواند به دفتر کانون مربوطه مراجعه کرده و فرم کتبی شکایت از کارشناس رسمی دادگستری را تکمیل و امضا نماید. پس از ثبت، این شکایت به دادسرای انتظامی مرجوع خواهد شد.

مراحل شکایت از کارشناس رسمی دادگستری

به منظور طرح شکایت از کارشناس رسمی دادگستری شکواییه باید به صورت صحیح و قانونی تنظیم شود. به طور کلی می توان گفت تنظیم شکواییه سنگ بنای اقامه دعاوی کیفری می باشد. برای تنظیم انواع شکواییه از جمله شکواییه انتظامی و شکایت از جرایم کارشناسان می توان از وکلای متخصص و مسلط بر فرآیند ماهوی و شکلی امور قضایی کمک گرفت. با دریافت کمک از بهترین وکیل تهران می توان در کوتاه ترین زمان ممکن به نتایج مطلوب دست یافت و حقوق از دست رفته خود را باز یافت. برای طرح این شکایت پس از حضور در دفتر کانون مربوطه باید فرم ثبت شکایت را امضا و تکمیل کنید.

 • شکایت مورد نظر باید به صورت کتبی و با امضای شاکی انجام گیرد.
 • شکایت از کارشناس رسمی دادگستری در دفتر کانون کارشناسان رسمی ثبت می شود و هیئت مدیره کانون در طول یک ماه آن را به دادسرای انتظامی کانون کارشناسان رسمی مرجوع می کند. در نهایت دادسرا پس از دریافت شکایت به آن رسیدگی کرده و عقیده خود را در این مورد بیان می کند.
 • در صورت تشخیص لزوم حضور شاکی یا کارشناس برای ادای توضیحات و کشف حقیقت توسط دادسرا یا دادگاه انتظامی، این افراد برای حضور در جلسات احضار می شوند.
 • پس از وصول پاسخ کارشناس یا انقضای مهلت درج شده در ماده 2 آیین نامه، دادگاه انتظامی وقت رسیدگی مشخص می کند. دفتر کانون این وقت را به دادسرای انتظامی و کارشناس اطلاع می دهد. عدم حضور دادستان، کارشناس یا دادیار دادسرای انتظامی از رسیدگی به پرونده ممانعت به عمل نمی آورد. دادگاه در زمان مشخص به پرونده رسیدگی و رای نهایی را صادر می کند. پس از صدور حکم قطعی کیفری رسیدگی، اتخاذ تصمیم و صدور حکم دادگاه انتظامی انجام می گیرد.

مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت از کارشناس رسمی دادگستری

 از مهمترین مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نام و نشانی شاکی
 • کارت شناسایی شاکی
 • موضوع شکایت همراه با تصویر گزارش کارشناسی و مدارک مستند به تعداد کارشناسان همراه با نسخه اضافه کپی شده و به دبیرخانه ارسال شود.
 • قرار کارشناسی یا دستور ریاست دادگاه
 • رای دادگاه در صورت صدور
 • اصل وکالتنامه همراه با تمبر غیرمالی
 • سند مالکیت یا قولنامه کارشناسی ساختمان یا صلح تصادفات

لازم به ذکر است که کپی تمام مدارک غیر از وکالتنامه برای طرح شکایت از کارشناس رسمی دادگستری کفایت می کند.

مرجع صالح شکایت از کارشناس رسمی دادگستری

دلایل شکایت از کارشناس رسمی دادگستری را چیست؟

بین تخلف کارشناس و ارتکاب جرم ایشان تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. در صورت مواجهه با تخلفات زیر می توان نسبت به طرح شکایت از کارشناس رسمی دادگستری اقدام کرد:

 • عدم حضور به مراجع صالح در زمان مشخص بدون عذر موجه
 • توسل کارشناس به معاذیر که خلاف آن ها اثبات شود.
 • سهل انگاری در اظهارنظر حتی اگر در تصمیمات مراجع ذیصلاح موثر نباشد.
 • ارائه اسناد و مدارک به افرادی که از لحاظ قانونی حق دریافت آن ها را ندارند یا خودداری از ارائه آن ها به افرادی که صلاحیت دریافت آن ها را داشته باشند.
 • سوء رفتار و انجام کارهای خلاف شئونات شغلی
 • نقض قوانین و مقررات در اظهارنظر خود
 • انجام امور کارشناسی و اظهار نظر خلاف قانون
 • انجام کارشناسی و اظهارنظر در اموری که صلاحیت آن را ندارد.
 • انجام کارشناسی و اظهار نظر برخلاف واقعیت و تبانی با طرفین
 • کارشناسی و اظهار نظر در رابطه با پروانه که اعتبار نداشته باشد.
 • واگویی اسرار و افشا اسناد محرمانه
 • اخذ وجه یا مال، قبول خدمات بیش از تعرفه دستمزد و هزینه تعیین شده در قوانین یا دستورات مراجع ذیصلاح
 • انجام کارشناسی و اظهار نظر پس از اتمام زمان مقرر یا در شرایط محرومیت از حقوق اجتماعی

نحوه پیگیری شکایت از کارشناس رسمی دادگستری

طبق مفاد قانون کارشناسان رسمی دادگستری، دادسرای انتظامی به شکایات ارجاعی رسیدگی کرده و در صورت اثبات تخلف، کیفر خواست را صادر خواهد کرد. یک نسخه از کیفرخواست در طول ده روز توسط کانون کارشناسان رسمی یا پست سفارشی به کارشناس ابلاغ می گردد. کارشناس در طول مدت قانونی می تواند پاسخ خود را از طریق دفتر کانون به صورت کتبی به دادگاه انتظامی ارائه دهد و رسید دریافت کند. لازم به ذکر است که امکان درخواست تمدید مهلت برای ارائه جواب وجود ندارد.

در صورت عدم توانایی برای اثبات تخلف، قرار منع تعقیب صادر می گردد. از تاریخ ابلاغ قرار منع تعقیب شاکی یا رئیس هیات مدیره کانون مربوطه تا 30 روز فرصت دارند اعتراض خود را اعلام نمایند. در صورت عدم شناخت صحت قرار منع تعقیب توسط دادگاه انتظامی موضوع مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و حکم صادر خواهد شد. لازم به ذکر است تصمیمات مراجع قضایی صالح از اجرای مجازات انتظامی کارشناسان رسمی ممانعت به عمل نمی آورد.

مجازات تخلفات کارشناس رسمی دادگستری

در صورتی که تخلفات کارشناس رسمی دادگستری ثابت شود، دادگاه ممکن است ایشان را به مجازات زیر محکوم نماید:

 • توبیخ و درج در پرونده کارشناس در کانون
 • محدود شدن اختیارات فنی کارشناس رسمی برای یک تا سه سال
 • محرومیت از امر کارشناسی رسمی از یک ماه تا سه سال
 • محرومیت از امر کارشناسی رسمی به صورت دائم

کلام آخر

همواره توصیه می شود برای شکایت از کارشناس رسمی دادگستری از توصیه ها و راهنمایی یک وکیل خبره و حرفه ای کمک بگیرید. به طور کلی می توان گفت علم حقوق از ظرافت و پیچیدگی های فنی زیادی برخوردار است و رسیدگی به پرونده های مختلف به بررسی دقیق موضوع و پیشینه علمی و تجربی نیاز دارد. رسیدگی به این پرونده ها همچون دیگر مسائل به منظور پیشبرد صحیح امور به متخصص نیاز دارد. در امور حقوقی گاهی اوقات افراد به دلیل عدم آگاهی از دانش حقوقی و پیچیدگی های آن مرتکب اشتباهاتی می شوند که زیان های غیر قابل جبران به همراه دارند. به همین دلیل است که توصیه می شود برای بهره مندی از تخصص، تجربه و دانش وکلا به آن ها مراجعه نمایید.

4.2/5 - (12 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 3

 1. با سلام در صورتی که شخص بر علیه کارشناس طرح دعوی نماید و کارشناس تبرئه شود آیا کارشناس می تواند بر علیه شخص شاکی با موضوعات تهمت و فترا و … طرح دعوی نماید

 2. با سلام
  مدنهاست که برای رسیدن به ارث خودم تلاش میکنم اما متاسفانه طرفهای مقابل احتمالا با نفوذ و غیره مسله را طولانی میکنند. در رابطه با شکایت از تخلف کارشناسان ٣ نفره به کمک احتیاج رارم (گزارش خلاف واقع)، بطور خلاصه کارشناس یکنفره نظرش را در مورد ارزش اجاره بهاى ملکى اعلام کرد و بعد از اعتراض طرف کارشناسان ٣ نفره ارزش را تقریبا یک سوم ارزش اولی زدند و وکیلم فراموش کرد اعتراض کنه، ایا براى شکایت از کارشناسان سه نفره میشه کارى کرد “تنظیم شکایت ” هزینه اش اگه به شما مراجعه کنم چقدر میشه؟

 3. با سلام
  کارشناسی زمین کشاورزی دارم متهم پنج پرونده فعال دارد و هر وقت که به کارشناسی لازم باشه یک کارشناس میات در تمام پروندهای متهم این کارشناس میات و رای برای متهم صادر میکنه جالب اینجا وقتی کارشناس رسوندم خونه منو یه محله برد نزدیکه محله خودشان از اونجا ماشین گرفت رفت خونه سه کیلومتر فاصله داره تا یبار متهم دیدم با یه گوسفند بزرگ رد شد بنده تا اخر مسیر رفتم دنبالش تا رسید خونه کارشناس تا رسید کارشناس در اومد تعجب کردم یه پاکت نامه هم گذاشت داخل جیب کارشناس و متهم کارمندی داره دادگاه پسر برادر خانومش هست که هر کارشناسی داره بهش میگن با منشی حرف بزن فلان کارشناس بیات هر جا کارشناسی کرد رای به متهم میده پنج نفر شاکی همه دروغ میگن همه مریض هستن شکایت این اقا رو میکنن چکار کنم با این کارشناس جالب هم خودش میگه فلان جا فلان زمین به مساحت فلان نشون من داد ولی در نظریه ذکر نکرده جالبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا