تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از مهندس ناظر ساختمان چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

مانند بسیاری از مشاغل، مهندس ناظر ساختمان وظایف و تعهدات متخص به خود را دارد که قانونگذار و قانون آن ها را تایید کرده است. برخی از مهندسین ناظر ساختمان ممکن است از وظایف قانونی خود اطلاع کافی نداشته باشند که این امر به اشخاص ثالث خسارت وارد می کند. در این شرایط امکان طرح شکایت از مهندس ناظر ساختمان برای افراد فراهم می شود. مهندس ناظر ساختمان باید از وزارت مسکن و شهرسازی پروانه نظام مهندسی خود را دریافت کند. این فرد با توجه به این مجوز قادر به نظارت اجرای عملیات ساختمانی می باشد.

مدارک مورد نیاز شکایت از مهندس ناظر ساختمان

تمام اسناد و مدارک بیانگر تخلف مهندس ناظر ساختمان را باید به لایحه تنظیمی و نوع دقیق خواسته به پرونده پیوست کرد. در نهایت باید این پرونده را به شورای انتظامی استان ارسال کرد. به منظور پیگیری تخلفات مهندس ناظر ساختمان باید شکایت از مهندس ناظر ساختمان را از طریق دفاتر خدمات قضایی ثبت کرد. در نهایت تمام این مدارک باید به دادسرای محل وقوع جرم ارسال شوند. در این زمینه می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در مشهد مشورت کرد.

مدارک شکایت از مهندس ناظر ساختمان

برای طرح شکایت از مهندس ناظر ساختمان باید تمام مستندات و مدارک بیانگر حقانیت خود را در صورت نیاز به مرجع صالح ارسال کنید. در نهایت این مستندات و مدارک باید همراه با لایحه دفاعیه به پرونده پیوست گردند. همچنین طبق قانون برای اثبات دعاوی مختلف می توان از سند، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. علم و آگاهی قاضی و کارشناس رسیدگی کننده در روند رسیدگی به پرونده تاثیر قابل توجهی دارد.

زمان مورد نیاز شکایت از مهندس ناظر ساختمان

با توجه به اوضاع نامساعد پروژه های عمرانی در سطح کشور، شاهد طرح شکایت از مهندس ناظر ساختمان در محاکم قضایی می باشیم. روزانه تعداد زیادی از این شکایات در شورای انتظامی استان مطرح می شوند و رسیدگی می شوند. از این رو تخمین زمان آغاز و اتمام طرح شکایت از مهندس ناظر ساختمان متناسب با موضوع شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. کارشناسی های متعدد در این مراحل زمان مورد نیاز برای طرح و پیگیری این شکایات را افزایش خواهد داد. ماهرترین و بهترین وکیل حقوقی در مشهد با توجه به پیچیدگی های امور قضایی سعی می کند از ارائه زمان نهایی اتمام کار خودداری کند.

مراجع صالح طرح این شکایت

شکایت از مهندس ناظر ساختمان را می توان به دو صورت مطرح کرد. این شکایت در مراجع اداری و قضایی کشور قابل پیگیری می باشند.

1. دادسرای عمومی

در صورت وقوع جرم به دلیل عدم نظارت دقیق، سهل انگاری و تخلفات مربوط به شرح وظایف مهندس ناظر، طبق قواعد عمومی صلاحیت، دادسرای محل وقوع جرم مرجع قضایی پذیرش شکایت از مهندس ناظر ساختمان می باشد. اگر ارتکاب جرم توسط مهندس ناظر پس از انجام تحقیقات و بررسی های لازم و کافی توسط شعبه بازرسی دادسرای محل وقوع جرم ثابت شود، پرونده مهندس ناظر ساختمان با صدور قرار جلب به دادرسی توسط بازپرس پرونده برای دادستان ارسال می گردد. دادستان یا نماینده ایشان طبق قانون آیین دادرسی کیفری در صورت موافقت با بازپرس، به منظور محاکمه نهایی کیفر خواست مهندس ناظر را به دادگاه ارجاع می دهد.

2. شورای انتظامی استان

در صورت عدم وجود جنبه کیفری در پرونده شکایت از مهندس ناظر ساختمان، طبق ماده 85 آیین نامه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، شورای انتظامی استان، مرجع صالح رسیدگی به پرونده خواهد بود. صلاحیت رسیدگی به تخلفات انتظامی، حرفه ای و انضباطی مهندسین ناظر و اشخاص دارای پرونده اشتغال به عهده این مرجع می باشد. طبق این ماده تمام اشخاص حقیقی و حقوقی شکایت از مهندس ناظر ساختمان را می توان به صورت مکتوب از طریق این شورا مطرح نمایند.

این شکایت همراه با شرح تخلف اسناد و مدارک مربوطه به دبیرخانه ارسال می شود. در این شکایت نامه باید مشخصات شاکی ذکر شوند. عدم رعایت این موارد طبق تبصره 3 ماده 85 آیین نامه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، باعث می شود شورای انتظامی به شکایت شما توجهی نکنند. شورای انتظامی از یک حقوقدان و دو تا چهار مهندس به نام کشور تشکیل شده است. حقوقدان این شورا توسط رییس دادگستری استان معرفی خواهد شد. پس از این که مستندات و مدارک ارائه شده شاکی توسط شورا به دقت مورد بررسی قرار گرفتند. رای نهایی صادر می شود. رای صادر شده توسط شورا باید مستدل و مستند باشد. نحوه اعتراض، مرجع و مدت زمان آن باید در زیر رای نهایی درج شود.

3. مرجع تجدید نظر آرا

طبق ماده 93 آیین نامه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، تمام آرای شورای انتظامی باید قابل تجدید نظر باشند. مرجع تجدید نظر این آرا شورای انتظامی نظام مهندسی می باشد. اعضای شورای انتظامی استان را 5 نفر تشکیل می دهند. قوه قضایی باید یکی از اعضای این شورا را معرفی کنند و وزارت مسکن و شهرسازی و شورای مرکزی نیز باید هر یک دو عضو از این شورا را معرفی نمایند. جلسات این شورا با حضور دو سوم اعضا به رسمیت شناخته می شود. تصمیمات این شورا تنها به سه رای نیاز دارد.

دلایل طرح این شکایت

در این بخش دلایل اصلی محکومیت های قضایی و انتظامی مهندسان را معرفی خواهیم کرد که شرایط را برای طرح شکایت از مهندس ناظر ساختمان فراهم می سازد.

  • حذف پارکینگ
  • عدم رعایت درز انقطاع
  • عدم نصب آسانسور استاندارد
  • اجرایی نشدن اسکوپ در نمای ساختمان
  • عدم اجرای دریچه تبادل هوا
  • اجرای نامناسب اسکلت بتونی ساختمان که موجب اجرای طرح تقویت شود
  • عدم رعایت موارد ایمنی
  • عدم رعایت دسته بندی تخلفات ساختمانی و صدور پایان کار قبل از اصلاح تخلفات

دلایل شکایت از مهندس ناظر ساختمان

کلام آخر

اکثر مشکلات موجود در دعاوی مربوط به تخلفات ساختمانی و عدم موفقیت در طرح دعوا علیه مهندسان ناظر، به دلیل عدم پیگیری صحیح و موثر موضوع شکایت از مهندس ناظر ساختمان و کم توجهی به مقررات و اصول صحیح تنظیم دادخواست می باشد. در این زمینه و موارد مشابه باید از تخصص وکلای متخصص در تخلفات ساختمانی استفاده کرد. در صورت نیاز به مشاوره حقوقی در زمینه تنظیم شکایت تخصصی یا تهیه و تنظیم دادخواست یا شکایت بهتر است با بهترین وکیل مشهد مشورت کنید. بهترین امکان برای شما استفاده از خدمات متنوع وب سایت مستر وکیل می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا