تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از بنگاه املاک چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

مشاوران املاک موظف به انجام امور مربوط به قراردادهای ملکی هستند. در حقیقت بنگاه املاک رهن، اجاره، خرید و فروش املاک مسکونی و تجاری را انجام می دهند. این مشاغل به صورت گسترده در سطح کشور فعالیت می کنند و هر روز تعداد این بنگاه ها افزایش می یابند. مشاورین املاک علاوه بر معامله املاک تجاری و مسکونی در حوزه مشارکت در ساخت و ساز فعالیت می کنند. وظایف و حیطه کاری این صنف از حساسیت نسبتا بالایی برخوردار می باشد. مشاوران املاک مسئولیت اداره بنگاه املاک را به عهده دارند. افراد فعال در زمینه املاک از تخصص و علم کافی برخوردار هستند. مشاوران املاک باید تحت ضوابط خاص فعالیت کنند و در غیر این صورت برای ایشان تخلف در نظر گرفته می شود. در صورت مواجهه با تخلفات این صنف می توان شکایت از بنگاه املاک را مطرح کرد.

نحوه شکایت از بنگاه املاک

طرح شکایت از بنگاه املاک به صورت تلفنی، حضور در اتحادیه املاک، مراجع قضایی و سازمان تعزیرات امکان پذیر است. در صورتی که بنگاه دار قبل از اعلام تعرفه مشخص شده کمیسیون دریافت نماید، از طرفین حق الزحمه ملک را بیش از تعرفه قانونی دریافت نماید، کد رهگیری مربوط به اجاره نامه را ارائه ندهد یا هنگام تنظیم مبایعه نامه هویت طرفین را محرز نکند، امکان طرح شکایت علیه ایشان به دلیل تخلفات دفاتر مشاور املاک وجود دارد. تخلفات بنگاه املاک ممکن است از حیطه کاری آن ها فراتر باشد یا مشاورین املاک رفتاری داشته باشند که وصف کیفری و مجرمانه داشته باشد.

نحوه شکایت از بنگاه املاک

بنگاه املاک موظف به انجام امور مربوط به معاملات املاک هستند اما در این حوزه ممکن است مرتکب تخلف شوند که طبق قانون جرم محسوب شود. رفتارهای مجرمانه بنگاه املاک ممکن است شامل جرائم همچون خیانت در امانت یا کلاهبرداری باشند. این شکایات را باید در مراجع قضایی کیفری ثبت کرد. در این شرایط می توان با بهترین وکیل کیفری در اصفهان مشورت نمود و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت کرد. برای ثبت شکایت خود در سازمان تعزیرات باید به یکی از شعب تعزیرات مراجعه نمایید و شکایت خود را به صورت حضوری ثبت نمایید. هنگام ثبت شکایت از بنگاه املاک باید مدارک و ادله کافی را به واحد مربوطه ارائه دهید.

امکان طرح این شکایت از طریق سامانه های 124 و 135 تعزیرات نیز امکان پذیر می باشد. شما می توانید از این طریق نسبت به ثبت شکایت خود اقدام کرده و از مراجع صالح بخواهید تا پرونده شما را پیگیری نمایند.

تنظیم شکایت نامه علیه بنگاه املاک

تخلفات مشاوران املاک ممکن است در زمینه کار آن ها یا جدا از بحث امور معاملات ملکی باشد. تخلف یک بنگاه املاک ممکن است به موضوعات خرید و فروش، اجاره ملک و تنظیم مبایعه نامه مربوط باشد یا زمینه کیفری همچون کلاهبرداری یا خیانت در امانت داشته باشد. برای طرح شکایت از بنگاه املاک باید مطابق با اصول و ضوابط مشخص شکایت نامه تنظیم کرد. اگر شکایت شما جنبه حقوقی داشته باشد شکایت را باید از طریق ثبت دادخواست مطرح کرد و در نهایت در صورت کیفری بودن موضوع شکایت باید شکواییه تنظیم نمود. در هر حال همواره توصیه می شود برای تنظیم شکایت از این صنف از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان کمک بخواهید. امکان استفاده از خدمات وکیل آنلاین نیز در این زمینه برای شما وجود دارد.

روش های طرح شکایت از بنگاه املاک

افراد فعال در حوزه معاملات ملکی باید مهارت ویژه و اطلاعات لازم را داشته باشند. خرید و فروش ملک از جهات مختلف اهمیت ویژه ای دارد از این رو اشخاص باید در این زمینه فعالیت نمایند که از اطلاعات ملکی سررشته داشته باشند. در صورت دریافت مجورز مربوطه مشاوران املاک می توانند طبق ضوابط مشخص امور مربوط به قراردادهای ملکی را انجام دهند. فعالیت بنگاه های املاک گسترده است از این رو در صورت توافق فروشنده و خریدار در مورد ملک مسکونی و تجاری به منظور تنظیم قولنامه و موارد این چنین باید به دفاتر املاک مراجعه نمایند.

روش های شکایت از بنگاه املاک

هنگام معامله ملک، طرفین باید کد رهگیری دریافت نمایند و این موضوع ممکن است زمینه ایجاد اختلاف و شکایت از بنگاه املاک را به همراه داشته باشد. در صورت تخلف دفاتر مشاوران ملکی در رابطه با حیطه کاری آن ها، طرفین از لحاظ قانونی حق دارند نسبت به ثبت شکایت از بنگاه املاک اقدام نمایند. شناخت مرجع صالح رسیدگی به شکایت از بنگاه املاک اهمیت ویژه ای دارد زیرا باعث می شود شاکی شکایت خود را در مرجع صالح درست مطرح کند.

1. ثبت شکایت به صورت تلفنی

شکایت از بنگاه به صورت تلفنی یکی از رایج ترین روش های طرح این شکایت است. برای ثبت شکایت خود به صورت تلفنی باید با شماره تلفن 7334 تماس بگیرید. پس از شماره گیری می توان بخش مربوط به شماره دفتر املاک را انتخاب نمایید و موضوع شکایت خود را به صورت تلفنی مطرح کنید. پس از شماره گیری شماره مزبور به واحد مربوط به املاک متصل خواهید شد. حال می توان موضوع شکایت، تخلفات و ادله موجود در این زمینه را مطرح نمود. این شماره تلفن به اتحادیه مشاوران املاک مربوط می باشد و شکایت شاکی به واحد مربوطه مرجوع می شود.

پس از ثبت شکایت، تحقیقات آغاز می شود. برای اثبات تخلف طبق ادعای شاکی، تیم تحقیقاتی به بنگاه مربوطه ارسال می گردد تا موضوع مورد بررسی قرار گیرد. ممکن است انجام تحقیقات چند روزی طول بکشد. پس از اثبات تخلف، اتحادیه رای نهایی را صادر خواهد کرد. اگر اتحادیه صلاحیت رسیدگی به شکایت را داشته باشد رسیدگی به آن توسط این مرجع انجام می گیرد. در صورت وجود جنبه حقوقی یا کیفری شکایت، موضوع به مراجع صالح ارسال می گردد.

2. طرح شکایت به صورت حضوری

مراجعه حضوری به اتحادیه املاک روش دیگر طرح شکایت از بنگاه املاک می باشد. برای تمامی اصناف مراجع صالح رسیدگی به تخلفات وجود دارند. برای صنف املاک نیز مراجع مشخصی وجود دارند. اتحادیه مشاوران املاک، یکی از مراجع صالح رسیدگی به شکایت از بنگاه ملکی است. تمام بنگاه های املاک تحت نظر این اتحادیه فعالیت می کنند. در صورت عدم رضایت خریدار یا فروشنده از بنگاه ملکی بنا به دلایل مختلف، امکان طرح شکایت در این اتحادیه وجود دارد.

پس از ثبت شکایت، واحد مربوطه در اتحادیه برای رسیدگی به شکایت باید اقدامات لازم را انجام دهد. شاکی در هر حال باید به صورت حضوری به اتحادیه مراجعه کرده و با رعایت موازین خاص شکایت خود را ثبت کند. برای طرح شکایت از بنگاه املاک باید در اتحادیه مراحل خاص انجام گیرند تا در نهایت تقاضای ایشان مورد رسیدگی قرار گیرد. رسیدگی به شکایت حضوری دارای پروسه نسبتا طولانی است و شاکی باید آن را به نحو صحیح انجام دهد. در حقیقت با توجه به طولانی بودن روند شکایت، متقاضی باید تا صدور رای نهایی توسط اتحادیه مدت زمانی را انتظار بکشد. با صدور رای نهایی توسط این مرجع، دفتر متخلف جریمه خواهد شد و امکان توقیف فعالیت کاری نیز تا مدت زمان مشخص وجود دارد.

مراجع قضایی و سازمان تعزیرات دیگر مراجع صالح رسیدگی به این شکایات هستند.

کلام آخر

تخلفات بنگاه های املاک اغلب شامل تنظیم قولنامه ملک، خرید و فروش و بحث اجاره ملک می باشند. از دیگر تخلفات این صنف می توان به دریافت کمیسیون بیش از تعرفه قانونی اشاره کرد. رسیدگی به شکایت از بنگاه املاک ابتدا توسط اتحادیه مربوطه انجام می شود و در صورت مربوط بودن شکایت به موضوعات حقوقی یا کیفری مراجع قضایی به شکایت رسیدگی خواهند کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا