تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت علیه قاضی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1402 】

بررسی پرونده توسط قاضی از تاثیرگذارترین مراحل رسیدگی و صدور رای در مراجع قضایی می باشد. با توجه به قانون، قاضی باید واجد صلاحیت باشد و برای قضاوت کردن پرونده ها شرایط مهمی را احراز نماید. قاضی نیز مانند دیگر افراد ممکن است مرتکب خطا و لغزش شود. در صورت مواجهه با زیان بر اثر قصور یا تقصیر قاضی هنگام رسیدگی به پرونده و صدور رای، این زیان باید جبران گردد. به همین دلیل امکان طرح شکایت علیه قاضی پیش بینی شده است. در صورت مشاهده تخلفات قاضی که پرونده شما را رسیدگی می کند امکان طرح شکایت علیه قاضی برای شما وجود دارد. قبل از طرح شکایت بهتر است با مراحل و نحوه ثبت آن آشنا شوید.

نحوه شکایت علیه قاضی

یکی از روش های طرح شکایت علیه قاضی این است که شاکی با توجه به تخلفات انتظامی قضات، اشتباهات و تقصیرهای وی هنگام صدور حکم در دادگاه و دادسرای انتظامی قضات شکایت خود را مطرح نماید. برای طرح این شکایت در نخستین گام به تنظیم شکواییه نیاز داریم. برای تنظیم شکواییه می توان با وکلای حرفه ای و باتجربه در این زمینه به مشورت پرداخت. امکان یافتن بهترین وکیل فعال در این حوزه با مراجعه به وب سایت مستر وکیل برای شما وجود دارد.

نحوه شکایت علیه قاضی

مراحل طرح شکایت علیه قاضی

مراحل طرح شکایت علیه قاضی شامل موارد زیر می باشند:

 • در نخستین مرحله طرح شکایت علیه قاضی باید به دفتر نظارت و ارزشیابی رفتار و عملکرد قضات که در دادگستری استان مربوطه قرار دارد، مراجعه کرد.
 • در مرحله بعد باید به دادسرای انتظامی قضات واقع در شهر تهران مراجعه نمایید. در هر حال مطابق قانون، دادسرای انتظامی قضات موظف به پیگیری پرونده پس از دریافت شکایت یا اعلام مراجع ذی صلاح می باشد.

در صورت احراز تخلفات صورت گرفته توسط قاضی از منظر مقامات دادسرای انتظامی، پرونده برای صدور رای در رابطه با شکایت علیه قاضی به دادگاه انتظامی قضات مرجوع می شود. دادگاه انتظامی قضات، صلاحیت صدور رای مربوط به تخلفات قاضی و رسیدگی به ادعای اشتباه یا تقصیر قضات را دارد.

مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت

شکایت علیه قاضی متخلف در دادسرا و دادگاه انتظامی قضات رسیدگی می شود. به طور کلی می توان گفت دادگاه انتظامی قضا صلاحیت رسیدگی به تخلفات قضات از وظایف شغلی و ارتکاب جرایم را دارد. برای طرح این شکایت باید مدارک مورد نیاز را به پرونده ضمیمه نمایید. از مهمترین مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک هویتی همچون شناسنامه و کارت ملی
 • مستندات مربوط به شکایت علیه تقصیر و اشتباه قاضی
 • تلفن و آدرس شاکی
 • سمت شاکی انتظامی در پرونده قضایی باید ذکر گردد.
 • شماره پرونده قضایی مربوط به شکایت مطرح شده
 • مشخص کردن هویت قاضی در رابطه با شکایت
 • روشن بودن تخلف نسبت به مقررات قانونی
 • پیوست مستندات مورد شکایت از قبیل تصویر دادنامه، اخطاریه، احضاریه یا اجرائیه
 • امضای شاکی یا نماینده قانونی ایشان( در صورت عجز از امضا باید اثر انگشت ایشان ارائه گردد.)
 • ابطال تمبر دادرسی با توجه به تعرفه خدمات قضایی

مدارک مورد نیاز شکایت علیه قاضی

این اشتباهات ممکن است شامل دادنامه، اخطاریه یا احضاریه ای باشند که قاضی متخلف صادر کرده است. تمام اسناد و مدارکی که در اختیار دارید و موضوع شکایت را اثبات می کند باید به نمونه شکواییه خود ضمیمه کنید تا در دادگاه انتظامی قضات پیگیری شوند.

زمان مورد نیاز برای طرح این شکایت

پس از راه اندازی سامانه خدمات قضایی و امکان طرح و پیگیری شکایات در این سامانه، تسریع و تسهیل طرح شکایت از تخلفات قاضی شکایات ارسالی به دادسرای انتظامی قضات تا حد قابل توجهی افزایش یافته است. از این رو باید به خاطر داشته باشید که پیش بینی زمان مورد نیاز برای طرح این شکایت غیر ممکن است. از آنجا که طرح این شکایات و لزوم پیگیری آن ها به صورت موشکافانه و دقیق از حساسیت نسبتا بالایی برخوردار می باشد، روند پیگیری این پرونده ها نسبتا طولانی می باشد.

لازم به ذکر است که حتی باتجربه ترین وکلای کشور در موارد حقوقی و قضایی از پیش بینی نهایی زمان اتمام کار خودداری می کنند. کارشناسان و وکلای متخصص در زمینه شکایات صنفی می توانند پرونده های مختلف در این زمینه را پیگیری کنند و اقدام به حل و فصل آن ها نمایند. وکلای باتجربه می توانند بهترین و کوتاه ترین مسیر پیگیری پرونده را به شما ارائه دهند.

مراجع صالح رسیدگی به این شکایات

در صورتی که قصد طرح شکایت علیه قاضی در رابطه با عملکرد و حکم صادره توسط ایشان را داشته باشید باید به مراجع صالح که امکان رسیدگی به این پرونده ها را دارند، مراجعه نمایید. یکی از این مراجع دادگاه عالی انتظامی قضات می باشد. برای طرح شکایت از قاضی در رابطه با کلاهبرداری ایشان باید به دادسرای کارکنان دولت مراجعه نمود. دادسرای کارکنان دولت صلاحیت رسیدگی به پرونده های قاضی که مرتکب جرم شده است را دارد. قانونی تحت عنوان قانون نظارت بر رفتار قضات تصویب شده که باید بر رفتار و عملکرد قضات نظارت داشته باشد. وظیفه دریافت شکایات انتظامی مردم در مقابل قضات به عهده روسای دادگستری می باشد. پس از ثبت شکایت علیه قاضی روسای دادگستری موظف هستند در مدت یک هفته شکایت مطرح شده را به سمع دادسرای انتظامی قضات برسانند.

نحوه رسیدگی به تخلفات قاضی

قضات دادسرا قادر به دریافت توضیحات لازم از قاضی متخلف در رابطه با تخلفات انتظامی می باشند. پس از این که دادسرا بررسی های مورد نیاز را انجام داد و در صورت تشخیص دادیار قاضی باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرد. اگر پس از اعلام این موضوع دادستان با این امر موافق باشد کیفرخواست در این رابطه صادر خواهد شد. پس از رسیدگی به پرونده توسط دادیار و صدور حکم تحت تعقیب قانونی قرار گرفتن قاضی متخلف و وجود رضایت دادستان به این امر، کیفر خواست توسط دادستان صادر خواهد شد. در نهایت پرونده به دادگاه عالی قضات مرجوع می شود تا رسیدگی نهاییت به پرونده صورت گیرد.

کلام آخر

قضات مراجع قضایی کشور همچون دیگر افراد جامعه ممکن است مرتکب جرم یا تخلف شوند. در صورت بروز تخلفات شغلی توسط قاضی و یا قصور ایشان هنگام صدور رای نهایی امکان طرح شکایت علیه قاضی برای شما وجود خواهد داشت. در این شرایط دادسرا و دادگاه انتظامی قضات باید پرونده را مورد رسیدگی و پیگیری قرار دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا