تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت عدم تعویض پلاک چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1402 】

شکایت عدم تعویض پلاک شرایط، مراحل و قوانین خاص خود را دارد. اگر قصد طرح شکایت از خریدار به دلیل عدم تعویض پلاک را داشته باشید باید تمام این مراحل و شرایط را بدانید. گاهی اوقات خریدار از فروشنده وکالت تعویض پلاک را دریافت می کند اما با گذشت مدت زمان زیاد برای تعویض پلاک خودرو اقدامی انجام نمی دهد. رفت و آمد خریدار با پلاک قبلی که به نام فروشنده است ممکن است برای خریدار و فروشنده مشکلاتی ایجاد نماید. در این شرایط تخلفات صورت گرفته توسط خریدار به اسم فروشنده تمام خواهد شد زیرا پلاک تعویض نشده است. در صورت طرح شکایت از خودرو نیز به طرفیت فروشنده یا صاحب پلاک خواهد بود. پلیس راهنمایی و رانندگی همواره توصیه می کند طرفین برای تعویض پلاک پس از اتمام معامله اقدامات لازم را انجام دهند تا از بروز مشکلات احتمالی آینده پیشگیری شود.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل حقوقی در کرج کلیک کنید

نحوه طرح شکایت عدم تعویض پلاک

بهترین کار برای طرح شکایت عدم تعویض پلاک تنظیم اظهرنامه مبنی بر تعویض پلاک خودرو و ارسال آن برای خریدار می باشد. در صورت عدم توجه خریدار به اظهارنامه می توان شکایت خود را مطرح کرد. گاهی اوقات فروشنده برای تعویض پلاک خودرو اقدام نمی کند. در این شرایط فروشنده به صورت حضوری به مرکز تعویض پلاک مراجعه نکرده و برای انجام این کار به خریدار نیز وکالت نمی دهد. این امر بیشتر زمانی مشاهده می شود که پس از فروش قیمت خودرو تا حد قابل توجهی افزایش می یابد. در این شرایط خریدار باید شکایت عدم تعویض پلاک مطرح کند. در این مسیر وب سایت مستر وکیل تا حد زیادی می توان به شما کمک کند.

نحوه شکایت عدم تعویض پلاک

نخستین گام طرح شکایت عدم تعویض پلاک مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و تنظیم دادخواست شکایت می باشد. برای تنظیم شکایت نامه می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت نمایید. پس از تنظیم شکایت نامه باید مدارک مورد نیاز را به دادخواست پیوست کرد. در نهایت هزینه های مربوط به ثبت دادخواست باید پرداخت گردند.

هزینه طرح شکایت عدم تعویض پلاک

پرداخت هزینه های مربوط به شکایت تعویض پلاک یکی از مسائل مهم است که باید توسط شاکی پرداخت گردد. این نوع شکایت از انواع شکایات غیر مالی می باشد از این رو هزینه دادرسی طبق مبلغ و ارزش خودرو تعیین نمی شود. هربنه طرح این شکایت متغیر خواهد بود و شاکی موظف به پرداخت این هزینه می باشد. هزینه های جانبی دیگر همچون هزینه تنظیم اظهارنامه علاوه بر هزینه دادرسی باید در سامانه ثبت گردد. در صورت اخذ وکیل دستمزد وکیل نیز محاسبه خواهد شد و شاکی موظف به پرداخت تمام این هزینه ها می باشد.

مرجع صالح رسیدگی به شکایت

برای طرح شکایت عدم تعویض پلاک قبل از هر چیز به یک شکواییه نیاز خواهید داشت. هر فردی از پس تنظیم شکواییه بر نمی آید و در این زمینه به مهارت و تجربه نیاز خواهید داشت. در صورت عدم تمایل به اخذ وکیل در این مسیر می توان با کارشناسان مجموعه مستر وکیل ارتباط برقرار کرد و موضوع شکایت را به آن ها عنوان کرد. کارشناسان تحت نظر افراد متخصص و مجرب شکواییه را تنظیم می کنند. شماره پلاک خودرو معیار تعیین دادگاه یا مرکز راهنمایی و رانندگی صالح رسیدگی به شکایت شما می باشد. شماره پلاک خود به هر شهری تعلق داشته باشد، شکایت عدم تعویض پلاک خودرو باید در مرکز راهنمایی و رانندگی یا دادگاه همان شهر مطرح گردد. در این زمینه می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کرد.

مرجع شکایت عدم تعویض پلاک

مدارک مورد نیاز طرح شکایت

برای طرح شکایت عدم تعویض پلاک باید تمام مدارک و اسناد ثابت کننده ادعای خود مبنی بر عدم تعویض پلاک را به پرونده پیوست کنید. مدارک و اسناد مورد نیاز برای طرح این شکایت شامل موارد زیر می باشند:

  • کپی برابر اصل مبایعه نامه فروش خودرو
  • کپی برابر اصل اظهارنامه فک پلاک خودرو
  • کپ برابر اصل سند مالکیت خودرو
  • کپی برابر اصل کارت ملی صاحب پلاک خودرو

نکات مهم طرح شکایت

خریدار باید تمام مراحل فک پلاک خودرو را طی کند. فروشنده طبق عرف معمول باید به خریدار در این زمینه وکالت دهد تا ایشان به مراجع لازم رجوع کرده و مراحل لازم را طی کند. طبق قانون صاحب پلاک خودرو مسئول تخلفات ثبت شده این پلاک می باشد. از این رو پس از فروش خودرو اقدامات لازم برای تعویض پلاک باید صورت گیرند. فروشنده ممکن است برای تعویض پلاک به خریدار وکالت مهلت دار بدهد. در نهایت خریدار باید اقدامات لازم را در مهلت مقرر انجام دهد.

در صورت انقضا مهلت و عدم انجام اقدامات لازم برای تعویض پلاک، فروشنده قادر به طرح شکایت عدم تعویض پلاک یا فک پلاک می باشد. اگر هنگام فروش، فروشنده برای تنظیم سند رسمی خودرو اقدام نکرده باشد خریدار قادر به طرح دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی علیه ایشان می باشد. هنگام تنظیم قولنامه خودرو همواره توصیه می شود چندین شاهد زیر آن را امضا کنند تا از این طریق امکان وقوع اختلافات و اشکالات احتمالی در آینده پیشگیری شود. این امر در پیشگیری از تحمیل ضرر و زیان موثر عمل خواهد کرد.

اگر قصد خرید خودرو را دارید در گام نخست باید پلاک خودرو را تعویض کنید و اقدام به فک پلاک کنید. در غیر این صورت فروشنده قادر به طرح شکایت تعویض پلاک علیه شما خواهد بود. فروشنده نیز در ابتدای امر باید همراه خریدار به مرکز تعویض پلاک بروند و از فک پلاک مطمئن شود. زیرا این امر ممکن است توسط خریدار پشت گوش انداخته شود و پس از هر تخلف با ماشین مسئولیت آن را به عهده شما بگذارد.

فک پلاک خودرو چیست؟

فک پلاک خودرو به معنای کندن یا تعویض پلاک متعلق به فروشنده می باشد. وظیفه فک پلاک یا تعویض آن به طور معمول به عهده خریدار است. اگر خریدار از انجام آن خودداری کند، فروشنده می تواند شکایت عدم تعویض پلاک را علیه ایشان مطرح کند.

کلام آخر

عدم تعویض پلاک برای طرفین معامله مشکلات زیادی به همراه دارد. این موضوع که با وجود این که خریدار از فروشنده برای تعویض پلاک وکالت دارد اما برای انجام این کار اقدام نمی کند بسیار مشاهده شده است. در این شرایط خریدار با پلاک قبلی خودرو که به فروشنده تعلق دارد رفت و آمد می کند. در این شرایط فروشنده قادر به طرح شکایت عدم تعویض پلاک علیه خریدار خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا