دانستنی‌های حقوقی

شکایت از گران فروشی چگونه انجام می شود؟

یکی از دغدغه ها و مشکلات رایج امروزه که بسیاری از افراد با آن مواجه می شوند، گران فروشی و افزایش قیمت ها به صورت چشمگیر می باشد. در سال های اخیر درصد تورم به طور قابل توجهی در کشور عزیز ما ایران افزایش یافته و همین افزایش، مشکلات مختلفی را برای افراد جامعه به همراه داشته است. لازم به ذکر است تورم به معنای افزایش سطح عمومی قیمت ها در دوره زمانی نسبتا طولانی می باشد. در صورت مواجهه با گران فروشی می توانید از روش های مختلف، شکایت از گران فروشی را مطرح نمایید.

برخی از افراد تصور می کنند تورم و گران فروشی معنای یکسان دارند اما این تصور کاملا اشتباه است. تورم و گران فروشی تفاوت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند. در حال حاضر اکثر افراد نسبت به گران فروشی بی تفاوت شده و برخی از آن ها به دلیل نوسان پیوسته قیمت ها متوجه گران فروشی نمی شوند.

روش های شکایت از گران فروشی

رایج ترین تخلفی که در حال حاضر در رابطه با فروش کالا و خدمات صورت می گیرد گران فروشی است. گاهی اوقات ممکن است متوجه شده باشید که فروشنده قصد دارد جنسی را با قیمت بسیار بالا به شما بفروشد یا شما را متقاعد نماید تا یک جنس گران خریداری نمایید. اما باید به خاطر داشته باشید که اکثر کالاها روی خود قیمت مشخص دارند و خدمات اغلب متناسب با تعرفه مشخص قیمت گذاری شده اند. اما باز هم هستند فروشندگانی که به این موارد بی توجه هستند و کالا و خدمات خود را با قیمت بسیار بالا به مشتری ارائه می دهند. از آنجا که اکثر افراد با روش های شکایت از گران فروشی آشنایی ندارند برای طرح این شکایت اقدامی انجام نمی دهند.

روش های شکایت از گران فروشی

به خاطر داشته باشید که برای طرح شکایت نخستین و ضروری ترین چیز تهیه و تنظیم شکواییه است. تنظیم شکواییه شکایت از گران فروشی برای تمامی افراد ساده نیست از این رو سایت مستر وکیل این امکان را برای شما فراهم کرده است تا در تنظیم شکواییه خود از وکلای فعال در این حوزه کمک بگیرید.

شکایت از گران فروشی به صورت تلفنی

یکی از روش های طرح شکایت از گران فروشی مراجعه حضوری به سازمان تعزیرات حکومتی و اقدام برای شکایت می باشد. روش دیگر برای طرح این شکایت از طریق سامانه تلفنی 135 است. این سامانه تلفنی توسط سازمان تعزیرات حکومتی راه اندازی شده است. با این شماره تلفن تماس بگیرید و شکایت خود را ثبت نمایید. با استفاده از این سامانه تلفنی می توان به راحتی گران فروشی را گزارش داد. گزارش و شکایت از گران فروشی با یکدیگر متفاوت می باشند. در شکایت از گران فروشی شاکی می تواند شکایت خود را از طریق کد پیگیری دریافتی پیگیری نماید و از روند رسیدگی به پرونده مطلع شود. در حالی که در گزارش گران فروشی، شخص گران فروشی را اطلاع می دهد و  آن را پیگیری نمی کند.

طرح شکایت به صورت اینترنتی

ثبت شکایت در سامانه آنلاین روش دیگر طرح شکایت از گران فروشی می باشد. بخشی از سایت سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به سامانه آنلاین ثبت شکایت اختصاص یافته است. برای ورود به این بخش باید وارد سایت اینترنتی https://124.ir یا سایت سازمان حمایت از مصرف کنندگان با نشانی https://cppo.mimt.go.ir شوید. پس از ورود به این سایت ها می توان شکایت از گران فروشی را ثبت کرد.

شکایت از گران فروشی به صورت اینترنتی

پس از ورود به این سامانه باید گزینه ثبت شکایت را انتخاب نمود و فرم موجود در آن قسمت را تکمیل کرد. اطلاعاتی باید در این فرم درج شوند که شامل موارد زیر می باشد:

  • مشخصات و آدرس دقیق واحد صنفی یا خدماتی
  • مشخصات شاکی
  • موضوع شکایت

سپس از لیست موجود برای عنوان تخلف، یک مورد را با توجه به شکایت خود باید انتخاب کرد. نام کالا یا خدمت و قیمت فروش آن در نهایت باید وارد شوند و در پایان شکایت خود را ثبت نمایید. با استفاده از کد پیگیری می توانید به طور مرتب شکایت خود را پیگیری کنید.

مرجع صالح به رسیدگی شکایات

سازمان تعزیرات حکومتی مرجع رسیدگی به تخلفات اصناف و گران فروشی های مربوط به بازار و قیمت ها می باشد. تخلفات دیگر علاوه بر گران فروشی در قانون نظام صنفی مشخص شده که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احتکار
  • تقلب
  • کم فروشی
  • عرضه خارج از شبکه
  • فروش اجباری
  • عدم اجرای ضوابط قیمت گذاری و توزیع
  • عدم درج قیمت و عدم صدور صورتحساب

سازمان تعزیرات حکومتی مسئول رسیدگی به تمام این تخلفات می باشد. در صورت مشاهده یکی از این تخلفات توسط فروشندگان کالا و خدمات می توانید مورد را از طریق سازمان تعزیرات حکومتی پیگیری نمایید. علاوه بر سازمان تعزیرات حکومتی، قوه قضاییه نیز بر این امور از طریق سازمان بازرسی کل کشور و دادستان ها نظارت دارد.

مسیر هموار دیگری برای رسیدگی به حقوق تضییع شده مشتریان واحدهای صنفی و خریداران کالا و خدمات توسط انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان ارائه شده است. انجمن حمایت از مصرف کنندگان در اداره صنعت، معدن و تجارت قرار دارد و مسئول رسیدگی به شکایات و مسائل مربوط به حقوق مصرف کنندگان است. این انجمن با توجه به شکایت مطرح شده باید موضوع را به نهاد بازرسی اداره صنعت اعلام کند. در نهایت شکایت از طریق این انجمن یا سازمان تعزیرات حکومتی پیگیری و رسیدگی خواهد شد.

هزینه شکایت از گران فروشی

هزینه مورد نیاز برای طرح شکایت از گران فروشی به محل ثبت شکایت بستگی دارد. از این رو امکان اعلام هزینه مشخص برای آن وجود ندارد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات در این زمینه می توان از وکلای فعال در این زمینه توسط سایت مستر وکیل کمک گرفت. ایشان راهنمایی های لازم را در رابطه با نحوه تنظیم شکواییه و هزینه مورد نیاز برای آن را اعلام می کنند.

هزینه شکایت از گران فروشی

کلام آخر

تمام شهروندان باید با نهادهای حمایت کننده از حقوق مصرف کننده در حوزه های مختلف آشنا باشند. در این شرایط برای طرح شکایت از گران فروشی بدون تلف شدن وقت و هزینه می توانند حقوق خود را مطالبه کنند. همواره توصیه می شود شکایت از گران فروشی را اعلام کنید تا از تخلفات بعدی پیشگیری کنید و در جامعه و حوزه مصرف، فرهنگ جدیدی را ایجاد نمایید.

4/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا