تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت به تعزیرات چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از مهمترین اهداف جوامع مختلف، مقابله با تخلفات اقتصادی در بازار کسب و کار می باشد. به طور کلی می توان گفت هدف از تشکیل سازمان تعزیرات حکومتی در ایران مقابله با تخلفاتی همچون گران فروشی است. این سازمان ظرفیت مناسب کنترل بازار را دارد. یکی از موضوعات مهم که بهتر است اشخاص حقیقی و حقوقی با آن آشنایی داشته باشند، نحوه شکایت به سازمان تعزیرات حکومتی می باشد. در ادامه با نحوه شکایت به تعزیرات بیشتر آشنا خواهیم شد.

نحوه شکایت به تعزیرات

برای شکایت به تعزیرات حکومتی روش های مختلف بسیار زیادی وجود دارند. ساده ترین و سریع ترین روش طرح شکایت در حال حاضر، طرح آن از طریق سامانه ارتباطات مردمی این سازمان می باشد. برای این منظور شهروندان می توانند به این سامانه مراجعه نمایند و با ثبت شکواییه گزارشات مردمی را ارائه دهند. برای تنظیم شکواییه می توان با بهترین وکیل حقوقی در شیراز مشورت نمود.

نحوه شکایت به تعزیرات

به منظور ثبت گزارشات مردمی باید  در مرحله نخست اطلاعات همچون شهر، مورد گزارش، موضوع، شرح گزارش و مشخصات گزارش کننده را وارد نمایید. در مرحله دوم باید مشخصات متهم درج گردند. در مرحله نهایی مدارک بیانگر گزارش را در صورت وجود باید به پرونده پیوست کرد. به منظور ثبت شکواییه همچون ثبت گزارشات مردمی باید موضوع گزارش و شرح آن را همراه با مشخصات شاکی، متهم، اسناد و مدارک را پیوست کرد.

مراحل شکایت به تعزیرات

پس از ثبت شکایت به تعزیرات، شعب بدوی این سازمان باید متهم و شاکی را برای حضور در جلسه رسیدگی احضار نمایند. در صورت عدم حضور متهم با وجود ابلاغ شعب سازمان در جلسات رسیدگی، به صورت غیابی رای نهایی صادر خواهد شد. شعب رسیدگی قادر به صدور قرارهای قضایی مختلف همچون کفالت و وثیقه برای تامین دادرسی هستند. شاکی و متهم قادر به دریافت کمک از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در شیراز در تمام مراحل و جلسات رسیدگی کیفری و حقوقی هستند. آرای صادره توسط شعب سازمان تعزیرات حکومتی باید به قوانین و مقررات ایران استناد کرده باشند. البته این آرا باید به تفهیم اتهام و تعیین مجازات نیز مستدل باشند. در صورت لزوم شعب تجدید نظر باید به رسیدگی مجدد پرونده با رعایت مقررات و موازین بپردازند.

دلایل طرح این شکایت

شهروندان، نهادها و شرکت های مختلف ممکن است بنا به دلایل مختلف اقدام به طرح شکایت به تعزیرات نمایند. از مهمترین دلایل طرح این شکایت می توان به عدم رسیدگی سریع یا کارآمد به شکایات و گزارشات مردمی، نقض قوانین و ضعف در ارائه خدمات اشاره کرد. اشخاص حقیقی و حقوقی ممکن است بنا به این دلایل شکایت خود به این سازمان را مطرح نمایند. برای ثبت شکایات خود می توان به سامانه جامع ثبت و پاسخگویی به شکایات سازمان تعزیرات حکومتی مراجعه نمایید. متقاضی با ورود به این سامانه باید مشخصات خود را همراه با موضوع شکایت و مستندات آن وارد سامانه نماید. برای پیگیری شکایت و گزارشات مردمی نیز می توان از طریق سامانه های مذکور اقدام کرد.

چه افرادی قادر به طرح شکایت از این سازمان هستند؟

سازمان تعزیرات حکومتی به طور معمول به گزارشات تخلفات ارائه شده از سوی اشخاص و نهادهای زیر رسیدگی می کند:

  • اتحادیه ها و واحدهای بازرسی و نظارت مجامع مختلف امور صنفی
  • سازمان بازرسی کل کشور و دیگر مراجع قضایی و دولتی
  • انجمن های حمایت از حقوق مصرف کننده
  • سازمان های بازرگانی
  • شکایات اشخاص حقیقی و حقوقی و گزارشات مردمی

نحوه رسیدگی به این شکایات

هیات بدوی و تجدید نظر در سازمان تعزیرات حکومتی وجود دارند که مسئول رسیدگی به تخلفات صنفی و اقتصادی می باشند:

1. هیات بدوی

گزارشات و شکایاتی که در رابطه با این تخلفات توسط مردم و بازرسین ارائه می گردند ابتدا توسط اتحادیه های صنفی بررسی می شوند. ضابطین این اتحادیه 10 تا 15 روز فرصت دارند تا به این شکایات رسیدگی نمایند. پس از این شکایات توسط شعب بدوی مورد رسیدگی قرار گرفتند، از گزارشات ارائه شده یک نسخه به سازمان های نظارت و بازرسی باید ارسال گردند. این شعب موظف هستند در طول 15 روز کاری نظرات کارشناسی خود را برای صدور رای به شعبه مربوطه تقدیم نمایند. شعب سازمان تعزیرات با توجه به نوع تخلف موجود موظف هستند به این نوع تخلفات رسیدگی نمایند. پس از احضار متهم برای رسیدگی به موضوع و ارائه دفاعیات، در صورت عدم حضور ایشان در جلسه، حکم به صورت غیابی صادر می شود.

2. هیات تجدید نظر

شاکی و متشاکی این اختیار را دارند که نسبت به حکم صادر شده در مرحله بدوی تقاضای واخواهی و تجدید نظر خود را ارائه دهند. برای متشاکی و شاکی مهلت تجدید نظر خواهی ده روز از تاریخ ابلاغ و نسبت به دیگر اشخاص سه ماه از تاریخ ابلاغ می باشد. طبق ماده 23 آیین نامه تعزیرات حکومتی این اشخاص حق تجدید نظر از تمام آرای شعب بدوی را دارند:

  • شاکی خصوصی پرونده در صورت برائت متهم
  • اعضای کمیسیون هماهنگی امور تعزیرات در استان و شهرستان های مربوطه
  • روسای سازمان های تعزیرات حکومتی و بازرسی و نظارت

نحوه تنظیم شکواییه برای رسیدگی به تخلفات صنفی

طبق ماده 18 آیین نامه سازمان تعزیرات حکومتی، رسیدگی به تخلفات واحدهای صنفی تنها به وصول شکایت یا گزارش اتحادیه ها مربوط نمی باشد. شعب تعزیرات حکومتی پس از گزارش مامورین سازمان بازرسی و نظارت بر قیمت، توزیع کالا، خدمات، گزارش سازمان بازرسی کل کشور و دیگر مراحع قضایی، دولتی و انتظامی باید کار رسیدگی به پرونده را آغاز نمایند. مردم و افراد عادی با شماره گیری 135 می توانند تخلفات خود را گزارش دهند. همچنین افراد می توانند شکایات خود را در سامانه جامع پاسخگویی به شکایات سازمان تعزیرات حکومتی در پایگاه اینترنتی این سازمان مطرح نمایند.

تنظیم شکواییه

برای ثبت شکایات خصوصی خود باید به بخش ثبت شکواییه مراجعه نمایید و با ورود اطلاعات شکایات خود را ثبت نمایید. به منظور پیگیری شکایت خود، بخش پیگیری شکواییه باید انتخاب گردد. با ثبت شماره پیگیری خود می توانید ادامه کار خود را طبق روال پیگیری نمایید.

کلام آخر

برای رسیدگی به تخلفات صنفی و اقتصادی کشور می توان شکایت به تعزیرات را مطرح نمود. طبق قانون سازمان تعزیرات حکومتی موظف به رسیدگی به تخلفات ناظر بر کالا و خدمات می باشد. در حقیقت تخلفات موجود در کار تولید، توزیع و فروش کالا و خدمات باید توسط سازمان تعزیرات حکومتی مورد رسیدگی قرار گیرند. برای طرح شکایت در این سازمان می توان با وکیل آنلاین مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا