تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از جراح بینی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

گاهی اوقات ممکن است پس از انجام جراحی یکی از اعضای مهم بدن به نام بینی، از شایع ترین جراحی های زیبایی، ناچار به طرح شکایت از جراح بینی باشیم. اشخاص ممکن است بنا به دلایل مختلف تصمیم به انجام این عمل زیبایی بگیرند. البته یکی دیگر از دلایل انجام این عمل زیبایی رفع اختلالات موجود در تنفس افراد می باشد. به هر حال وقتی فرد تصمیم خود مبنی بر انجام این عمل را می گیرد، می خواهد به اهدافی که برای ایشان مهم است دست یابد. به همین دلیل است که از پزشک جراح خود انتظار دارد این عمل را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. عدم دستیابی به هدف، فرد را از لحاظ روحی و جسمی تحت فشار قرار می دهد و این امر باعث می شود فرد تصمیم به طرح شکایت از جراح بینی بگیرد.

مراجع صالح رسیدگی به شکایت از جراح بینی

شکایت از جراح بینی یا شکایت از پزشک به فراهم کردن مقدمات نیاز دارد. به طور کلی می توان گفت زمانی می توان شکایت از جراح بینی را مطرح کرد که در انجام عمل خود، مرتکب اشتباه شده باشد و در این راستا به فرد زیان وارد شده باشد. شکایت از جراح بینی مانند شکایت از دیگر پزشکان است. زمانی که تحت عمل جراحی بینی قرار می گیرید اگر پزشک جراح مرتکب قصور پزشکی یا خطا شود و بینی آن چیزی که می خواستید و تعیین شده بود، نشد می توانید این شکایت را مطرح کنید.

مراجع شکایت از جراح بینی

در اکثر موارد ممکن است بینی شما دچار انحراف شود یا حفره های غیرطبیعی در بینی شما ایجاد شود. از این رو تنفس از بینی برای فرد دشوار خواهد شد در این شرایط امکان طرح شکایت از جراح بینی وجود دارد. در صورت بروز نشانه های نمایانگر غیر حرفه ای بودن جراح بینی می توانید این تصمیم قطعی را بگیرید که از پزشک خود شکایت کنید.

روش های طرح شکایت از جراح بینی

برای طرح این شکایت باید مراحل زیر به درستی طی شوند. شما می توانید این شکایت را از طریق بهترین وکیل جرایم پزشکی در تهران یا شخصا مطرح کنید. روش های طرح شکایت از جراح بینی شامل موارد زیر می باشند:

1. سازمان نظام پزشکی

شکایت از جراح بینی از طریق سازمان نظام پزشکی اغلب در رابطه با تخلفات انتظامی پزشک زیبایی انجام می گیرد. این تخلفات ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • تجویز داروی مشابه به جای داروی اصلی
  • عدم رعایت تعرفه های پزشکی
  • برخورد خلاف شان کادر پزشکی با بیماران
  • خودداری از پذیرش بیماران اورژانسی توسط مراکز درمانی

لازم به ذکر است که مجازات این اعمال از نوع مجازات انتظامی می باشند و در حقیقت حکم یا قرار کیفری برای متخلف صادر نمی شود.

2. شورای حل اختلاف

شورای حل اختلاف در سازمان نظام پزشکی تهران قرار دارد که مسئول رسیدگی به اختلافات کم اهمیت یا اختلافات ساده در جرایم پزشکی می باشد. شاکی قصور پزشکی می تواند قبل از آغاز دعوای کیفری و آغاز فرآیند شکایت از پزشک زیبایی و دیگر پزشکان طبق قانون جدید آیین دادرسی کیفری، ابتدا درخواست میانجی گری را مطرح کند. فرد در این شرایط باید تقاضای صلح و سازش خود را به این مرجع ارسال کند. پس از طرح شکایت از جراح بینی در شورای حل اختلاف، مطالبه دیه و خسارت از پزشک زیبایی، شورای حل اختلاف زمان رسیدگی و دعوت از پزشک و بیمار را تعیین خواهد کرد. در نهایت اقدامات لازم برای ایجاد صلح و سازش انجام می گیرند و میانجی گری های لازم انجام می گیرد. در صورت عدم ایجاد صلح و سازش، طرفین برای سیر دیگر مراحل راهنمایی خواهند شد.

3. دادگاه عمومی

معمولا جرایم پزشکی دارای جنبه کیفری و حقوقی هستند. جنبه حقوقی این جرائم در دادگاه های عمومی مورد رسیدگی قرار می گیرند. در این شرایط می توان از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران کمک گرفت. طبق مفاد قانون مجازات اسلامی، اگر پزشک در معالجات خود به بیمار صدمه بدنی وارد کند یا باعث تلف شدن ایشان گردد، مسئول به پرداخت دیه ایشان می باشد.

همچنین طبق قانون پزشک در معالجاتی که دستور انجام آن را به پرستار، مریض یا مانند آن صادر می کند، در صورت وارد آمدن صدمه بدنی یا تلف شدن ایشان موظف به پرداخت دیه خواهد بود. در صورت تحمیل شدن ضرر به شما توسط اقدامات جراحان بینی، به منظور طرح دادخواست حقوقی و مطالبه دیه، باید ابتدا به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید و دعاوی مطالبه خسارت خود را مطرح کنید. پس از این که جلسه رسیدگی به پرونده تشکیل شد و موضوع مورد بررسی قرار گرفت، در صورت عندالزوم بودن جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری که کارشناس پزشکی قانونی می باشد، دادگاه حقوقی اقدامات لازم را نسبت به تعیین خسارت و محکومیت خوانده که همان جراح متخلف می باشد انجام خواهد داد.

4. دادسرای جرائم پزشکی

بهترین روش طرح شکایت از جراح بینی، شکایت در دادسرای جرائم پزشکی می باشد. یکی از دادسراهای اختصاصی که مسئول رسیدگی به جرائم ارتکابی توسط پزشک است، دادسرای جرایم پزشکی می باشد. روند طرح شکایت در این دادسرا شباهت بسیار زیادی به طرح آن در دادسراها دارد. برای طرح این شکایت ابتدا باید به دفاتر خدمات قضایی کشور مراجعه کرد و پس از ثبت نام در سامانه ثنا، شکایت از جراح بینی را با ارائه شکواییه آغاز نمایید.

طرح شکایت در داسرای جرائم پزشکی

برای تنظیم شکواییه می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت کرد. پس از ثبت شکواییه در دفاتر خدمات قضایی، متناسب با موضوع شکایت به دادسرای جرایم پزشکی و دارویی تهران مرجوع می شود. پس از ثبت و دریافت شکایت در این دادسرا، موضوع به کمیسیون پزشکی دادسرا مرجوع می شود و در حضور پزشکان متخصص پرونده بررسی خواهد شد. در صورت تشخیص قصور پزشک، مراتب کارشناسی به شعبه رسیدگی کننده ارسال خواهد شد. در نهایت جراح بینی و تیم پزشکی ایشان برای ارائه توضیحات مورد نظر احضار خواهند شد.

اگر عدم قصور پزشکی توسط دادیاز یا بازپرس دادسرا اثبات شود قرار منع تعقیب ایشان صادر خواهد شد اما اگر ادعای شاکی درست باشد، پس از صدور قرار مناسب و کیفرخواست پرونده به دادگاه ارسال می شود. طبق محتویات پرونده، نظر کارشناس و دفاعیات طرفین دادگاه کیفری دو رای نهایی را صادر خواهد کرد.

کلام آخر

در صورت تمایل به پیشبرد طرح شکایت از جراح بینی با سرعت بیشتر در دادسرا، دستیابی به نتیجه مطلوب در انتهای فرآیند و حقوق از دست رفته خود بهتر است با بهترین وکیل تهران در زمینه جرایم پزشکی مشورت کنید. ممکن است مسائلی پیش آیند که از نظر شما ساده باشند در حالی که از اهمیت ویژه برخوردار می باشند. گاهی این مسائل در محکومیت پزشک تاثیر قابل توجهی دارند.

4.2/5 - (4 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا