تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

چگونه از جراح زیبایی شکایت کنم؟ ⚖️【 آپدیت 1403 】

افزایش روزافزون جراحی های زیبایی نسبت به گذشته باعث شده تا در حال حاضر شکایت از جراح زیبایی حجم زیادی از پرونده های قضایی را به خود اختصاص دهد. تمام افراد پس از انجام جراحی های زیبایی به نتایج مطلوب دست نمی یابند. گاهی اوقات ممکن است افراد که جراحی زیبایی انجام می دهند علاوه بر عدم دسترسی به زیبایی مورد نظر، گرفتار صدمات جدی و جبران ناپذیر شوند. در این شرایط امکان طرح شکایت از جراح زیبایی برای افراد فراهم می شود.

اگر شما نیز از عملکرد جراح زیبایی خود ناراضی هستید و قصد طرح این شکایت را دارید، تنها در صورتی به نتایج مطلوب از طرح شکایت خود دست می یابید که به روش های اصولی اقدام نمایید. تنها در این صورت است که می توان به حمایت کامل قانون دست یافت.

نحوه شکایت از جراح زیبایی

در مرحله نخست شکایت از جراح زیبایی باید توجه کنید که اگر اقدام به جراحی زیبایی نموده اید اما بنا به دلایل سلیقه شخصی از نتیجه عمل رضایت نداشته اید، قادر به طرح این شکایت نمی باشید. آسیب عرفی به زیبایی فرد به عنوان مثال ایجاد مشکلات تنفسی مبنای حقوقی مورد قبول برای طرح شکایت از جراح زیبایی می باشد. پس از کسب اطمینان از وجود مبنای مورد قبول برای طرح شکایت، نوبت به اثبات تقصیر پزشک در آسیب وارده به شما می رسد. پزشکی قانونی باید این موضوع را تشخیص دهد. پس از انجام مجموعه معاینات در این رابطه به نتیجه قطعی دست می یابد.

نحوه شکایت از جراح زیبایی

در مرحله بعد شکایت از جراح زیبایی باید مشخص گردد عمل ارتکابی توسط پزشک تخلف یا جرم است. اگر اقدام جراح زیبایی زیرمجموعه یکی از این دو عنوان قرار گیرد با توجه به آن مجازات پزشک و مرجع قضایی بررسی شکایت شما تعیین خواهد شد. جراحی زیبایی مورد نظر اگر از مصادیق تبصره 1 ماده 28 قانون سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی باشد، پزشک تقصیرکار شناخته می شود و شامل مجازات انتظامی می شود. در غیر این صورت با توجه به عناصر جرم، پزشک مجرم شناخته می شود و بر اساس عمدی یا غیر عمدی بودن آسیب رساندن به بیمار، جرم ممکن است عمدی یا شبه عمد شناخته شود. در این شرایط جراح زیبایی موظف به پرداخت دیه می شود.

چه زمانی امکان طرح این شکایت وجود دارد؟

شغل پزشکی به صورت مستقیم با سلامت و جان مردم ارتباط دارد. از این رو این شغل به عنوان یکی از مهمترین و حساس ترین مشاغل شناخته می شود. حساسیت بالای پزشکی و پیشگیری از آسیب دیدن جان و سلامت افراد ایجاب می کند مسئولان با توجه به قوانین کامل و جامع موجود عملکرد پزشک را تحت نظارت کافی قرار دهند. از مهمترین مباحث رشته پزشکی می توان به مسئولیت ایشان اشاره کرد. مسئولیت پزشکی باعث می شود آسیب وارده به سلامت و جان مردم به دلیل قصور و تخلف پزشک برای ایشان مسئولیت حقوقی، قضایی یا انتظامی ایجاد کند.

لازم به ذکر است که عمل ارتکابی جراح زیبایی ممکن است تخلف یا جرم محسوب شود. در صورتی اقدام پزشک زیبایی تخلف محسوب می شود که در قالب یکی از مصادیق مشخص در تبصره 1 ماده 28 قانون سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ظاهر شود. مسئولیت در این حالت از نظر عمل مورد نظر جنبه انتظامی دارد. گاهی اوقات عمل مورد نظر به دلیل وجود عناصر تشکیل دهنده جرم به عنوان عمل مجرمانه شناخته می شود. قانونگذار عمل مجرمانه را به عنوان جرم محسوب می کند و برای آن مجازات تعیین می کند. در صورتی که بتوان ارکال قصد مجرمانه و رابطه سببیت را در اقدام پزشک ثابت کرد، جرم اثبات می گردد.

مراجع صالح طرح این شکایت

امکان طرح شکایت از جراح زیبایی به روش های مختلف وجود دارد. شما می توانید با توجه به شرایط خود روش ساده تر و راحت تر را برای طرح این شکایت انتخاب نمایید. در صورت دریافت کمک از وکیل آنلاین، راحت تر می توان روش مناسب برای طرح شکایت را انتخاب نمود. وکلای ماهر در این زمینه با توجه به تجارب بالای خود، به صورت اصولی و دقیق شکایت را مطرح می کنند. همچنین این وکلا با آگاهی کامل گزینه ایده آل را انتخاب می کنند. همانطور که هنگام مواجهه با مشکلات خانوادگی، مشورت با بهترین وکیل خانواده در کرج بهترین راهکار است. به طور کلی می توان گفت برای طرح شکایت از جراح زیبایی چندین روش اصلی وجود دارند که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

1. دادسرای سازمان نظام پزشکی

اگر بخاطر تخلف جراح زیبایی بخواهید شکایت از جراح زیبایی را مطرح کنید، باید به دادسرای سازمان نظام پزشکی مراجعه کنید. در صورت عدم رعایت تعرفه پزشکی توسط جراح زیبای، تجویز داروهای مشابه به جای داروهای اصلی سازمان نظام پزشکی اقدامات پزشک را با توجه به اقدامات مقتضی همچون آزمایشات مورد لزوم و جلب نظر کارشناسی تخلف تشخیص می دهد. در این شرایط برای بهبود روند پرونده شکایت می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در کرج مشورت کرد.  جراح مورد نظر در این شرایط با توجه به تبصره 1 ماده 28 قانون نظام پزشکی جمهوری اسلامی، متحمل مجازات مختلف می شود.

2. شورای حل اختلاف

اگر شکایت شما از جراح زیبایی شکایتی ساده و کم اهمیت باشد، شورای حل اختلاف مرجع صالح رسیدگی به آن خواهد بود. در صورت تمایل بیمار به سازش و صلح با جراح زیبایی، قبل از مراجعه به مراجع کیفری می توان به شورای حل اختلاف مراجعه کرد. پس از طرح شکایت در شورا برای مطالبه خسارت و دیه از جراح زیبایی، شورای حل اختلاف شما و طرف دعوا را دعوت می کند تا در زمان مشخص و تعیین شده در محل حضور پیدا کنند. اگر میانجی گری بین شما و طرف مقابل توسط شورای حل اختلاف به سازش ختم گردد و بخواهید رضایت بدهید و از شکایت خود صرف نظر کنید، دیگر نیازی به طرح شکایت در دادگاه نخواهید داشت.

طرح شکایت در شورای حل اختلاف

دیگر مراجع صالح رسیدگی به این شکایت دادگاه عمومی و دادسرای ویژه جرایم پزشکی هستند.

کلام آخر

یکی از شایع ترین پرونده های مربوط به مسئولیت های پزشکی مرجوع به محاکم، شکایت از جراح زیبایی می باشد. اکثر افراد پس از جراحی زیبایی به نتایج مطلوب خود دست نمی یابند از این رو به منظور دریافت خسارت از پزشک معالج این شکایت را مطرح می سازند. اغلب اوقات این شکایت در صورتی نتیجه بخش است که با کمک وکلای کارکشته همراه باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا