تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از ساخت و ساز همسایه چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

همسایگان بنا به دلایل مختلف می توانند از طریق مراجع ذیصلاح مشکلات خود را حل و فصل نمایند. بحث ساخت و ساز یکی از روش هایی است که مزاحمت و آزردگی ساکنین ساختمان و افراد ساکن در محل مشخص را ایجاد می کند. در حال حاضر شاهد ساخت و سازهای اماکن مسکونی و تجاری در مناطق مختلف شهرها هستیم. این ساخت و سازها باید با اخذ مجوز از مراجع قانونی انجام گیرند. در صورتی که بدون کسب مجوز رسمی ساخت و ساز را آغاز نمایید، تحت پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت و امکان طرح شکایت از ساخت و ساز همسایه علیه شما وجود دارد. برای طرح این شکایت می توان به شهرداری مراجعه کرد.

گاهی طرح شکایت سخت و پیچیده می شود، از همین رو می توانید برای طرح شکایت از ساخت و ساز همسایه با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کنید. وجود وکیل در این زمینه برای شاکی مزایای فراوانی به همراه دارد و روند رسیدگی به پرونده را ساده می کند.

در چه مواقع می توان شکایت از ساخت و ساز همسایه را مطرح کرد؟

پیمانکاران، شرکت های معماری و سازنده های شخصی مسئول رسیدگی به پروژه های ساختمانی هستند. این افراد باید از قوانین وضع شده هنگام ساخت و ساز پیروی نمایند. هنگام ساخت و ساز باید تمام قوانین شهرداری، ابلاغیه های وزارت مسکن و راه و شهرسازی بررسی شوند. عدم رعایت این قوانین زمینه بروز مشکلات را فراهم می کند. اگر ساختمان مجاور املاک اصول قانونی ساخت و ساز را رعایت نکند، امکان طرح این شکایت فراهم می شود. در صورت عدم ساخت و ساز ساختمان همسایه طبق قوانین و مقررات مربوطه سازنده و دیگر افراد مقصر ذر این زمینه با عواقب جبران ناپذیری مواجه خواهند شد.

از مهمترین دلایل طرح شکایت از ساخت و ساز همسایه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساخت و ساز ساختمان مجاور در ساعات غیر قانونی
  • حمل مصالح ساختمانی بدون استفاده از جرثقیل و دیگر وسائط نقلیه سنگین
  • انجام عملیات ساخت بدون توجه به در خطر بودن ساختمان مجاور
  • وارد شدن آسیب به ساختمان مجاور هنگام ساخت و ساز
  • عدم توجه به تذکرات همسایه هنگام انجام عملیات ساختمانی
  • پرتاب اشیا سنگین از ارتفاع بلند هنگام ساخت و ساز
  • مختل شدن عبور همسایه برای انجام فرآیند ساخت و ساز

مراحل شکایت از ساخت و ساز همسایه

برای طرح شکایت از ساخت و ساز همسایه قبل از هر چیز باید به جمع آوری اطلاعات دقیق از مشکلات و مزاحمت های ناشی از این امر پرداخت. اطلاعات مورد نیاز برای طرح این شکایت شامل تاریخ، ساعت، نوع مزاحمت و تاثیر آن بر زندگی شما و دیگر همسایگان می باشد. در مرحله بعد می توان با صاحبان ساختمان یا سازنده تماس گرفت و مسائل خود را با دقت شرح داد. بهتر است نهایت تلاش خود را برای دستیابی به توافقات میان مدت به کار گیرید. همواره توصیه می شود اختلافات موجود را با صلح و سازش بین خود رفع کنید. اگر این امر پاسخگو نبود و مشکلات شما رفع نشد می توانید از میانجی محل یا ادرات مسئول کمک بگیرید. یک میانجی به شما کمک خواهد کرد تا مشکلات خود را در حداقل زمان ممکن رفع نمایید.

در صورت عدم رفع مشکلات در این شرایط می توان اقدامات قانونی را آغاز کرد. به صاحبان ساختمان یا سازنده نامه رسمی ارسال کنید. مشکلات شما باید در این نامه به صورت دقیق شرح داده شوند و در صورت عدم انجام اقدامات لازم می توان به مراجع قانونی مراجعه کرد. وکلا در طرح مشکلات شما در دادگاه کمک و از حقوق شما دفاع می کنند. شکایت رسمی خود را می توان در صورت نیاز به مراجع قضایی ارائه داد. این مرحله به تدریج تحت پیگیری قضایی قرار خواهد گرفت.

نحوه شکایت از ساخت و ساز همسایه

طرح شکایت از ساخت و ساز همسایه به بیان دلایل منطقی در شکایت نامه نیاز دارد که نمایانگر وقوع تخلف توسط سازنده ساختمان باشند. برای این منظور می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت کرد. شهرداری برای رسیدگی به این موضوع باید تیم تحقیقاتی مشخص را به محل اعزام کند تا ادعای شاکی اثبات گردد.

مراجع رسیدگی به شکایت از ساخت و ساز همسایه

مراجع زیر صلاحیت رسیدگی به شکایت از ساخت و ساز همسایه را دارند:

1. شهرداری

به طور کلی می توان گفت شکایت از ساخت و ساز غیر اصولی ساختمان مجاور توسط شهرداری پیگیری می شود. برای طرح این شکایت می توان به شهرداری منطقه مراجعه کرد و مشکل موجود را اطلاع داد تا تیم نظارت به محل اعزام شده و تحقیقات لازم آغاز شوند. ساخت و سازهای غیرمجاز در کشور سالانه افزایش پیدا کرده اند و ساخت سازه هایی که کامل انجام نشده اند زیاد هستند. شهرداری مجوز ساخت و ساز را صادر می کند از این رو وظیفه رسیدگی به این تخلفات به عهده این نهاد است.

2. سامانه 137 و 1888

شکایت از ساخت و ساز همسایه را می توان از طریق سامانه های 137 و 1888 مطرح کرد. مزاحمت های ساخت و ساز شهری را می توان از طریق این سامانه ها پیگیری کرد. مطابق قانون سازنده و مالک ساختمان هنگام اجرای پروژه ساختمانی حق ایجاد مزاحمت برای همسایه را نخواهید داشت. در صورت ایجاد این مشکل می توان از طریق سامانه 137 شکایات خود را ثبت کرد. این سامانه برای رسیدگی به شکایات ساخت و ساز شهری طراحی شده است. از این رو برای طرح این شکایت می توان با این سامانه ارتباط گرفت.

تخلفات ثبت شده از طریق این سامانه ها از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار خواهند گرفت و شکایات مطرح شده در اسرع وقت رسیدگی می شوند. پس از ثبت شکایت از این طریق، تیم نظارتی موضوع مطرح شده را مورد بررسی قرار خواهد داد و موضوع به واحد مربوطه ارسال می شود تا در نهایت تصمیمات لازم گرفته شوند. در این سامانه ها برای شکایات مردمی ثبت شده، واحد تحقیقاتی در نظر گرفته شده اند تا پیگیری های لازم انجام گیرند.

کلام آخر

برای ثبت شکایت از ساخت و ساز همسایه به دانش و اطلاعات حقوقی نیاز خواهیم داشت. در صورت عدم انجام مراحل ثبت شکایت طبق اصول و تشریفات قانونی نهادهایی همچون شهرداری به شکایات مطروحه ترتیب اثر نخواهند داد. یکی از روش های دستیابی به اطلاعات حقوقی، مشاوره حقوقی از بهترین وکیل حقوقی در تهران است. از طریق مشاوره حقوقی می توانید به اطلاعات لازم در رابطه با موضوعات و مسائل که در آن رابطه مشکل پیدا کرده اید دست یابید.

4.3/5 - (6 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا