تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از بیمارستان خصوصی/ دولتی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

از مهمترین نهادهای تاثیرگذار در بهداشت و سلامت جامعه می توان به بیمارستان هاص خصوصی و دولتی اشاره کرد. به همین دلیل است که نظارت همه جانبه این نهادها همچون نظارت بر روند کار بیمارستان، نحوه ارائه خدمات توسط پرسنل و کارکنان و انجام عملیات درمانی روی بیماران از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد. به همین دلیل است که امکان طرح شکایت از بیمارستان خصوصی/ دولتی از طرف دولت و قانونگذار برای شما فراهم شده است.

مراحل شکایت از بیمارستان خصوصی/ دولتی

طرح شکایت از بیمارستان خصوصی/ دولتی با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و از طریق ثبت شکایت نامه امکان پذیر می باشد. برای ثبت این نوع شکایت می توان به بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مراجعه کرد. در نهایت پرونده به شورای حل اختلاف بخش امور بهداشت، دادسرای جرایم پزشکی و دادگاه عمومی مرجوع می شود. همچنین فرد می توان تخلفات مربوط به کادر پزشکی را به وزارت بهداشت اعلام کند.

مراحل شکایت از بیمارستان خصوصی دولتی

لازم به ذکر است که طرح شکایت از بیمارستان خصوصی/ دولتی، گزارش تخلفات مربوط به کادر پزشکی به وزارت بهداشت تنها از طریق تلفن و پیامک امکان پذیر می باشد. به منظور ارجاع این نوع شکایت به دادگاه عمومی، شورای حل اختلاف در بخش امور بهداشت و یا دادسرای جرایم پزشکی می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کرد. در این روش فرد باید شکایت نامه خود را تنظیم کند و به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نماید تا بتواند شکایت خود را در مرجع صالح ثبت کند.

برای این منظور به حساب کاربری سامانه ثنا نیاز خواهید داشت. متقاضیان ثبت شکایت با استفاده از این حساب کاربری، مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا مراجعه به سایت adliran.ir و انتخاب گزینه احراز هویت می توانند اقدامات لازم را انجام دهند. در صورت تمایل به گزارش تخلفات به رئیس بیمارستان اگر قصد پیگیری قضایی و قانونی آن را نداشته باشید، می توانید به واحد ثبت شکایات بیمارستان به صورت حضوری مراجعه کنید. همچنین می توان گزارش خود را به صورت مکتوب در صندوق موجود در بیمارستان ها تحت عنوان صندوق شکایات انداخت. البته امکان طرح این شکایت با مراجعه به سایت بیمارستان نیز وجود دارد. البته در صورتی که امکان ثبت شکایت به صورت اینترنتی در سایت بیمارستان مربوطه وجود داشته باشد.

دلایل شکایت از بیمارستان خصوصی/ دولتی

توجه پرسنل بیمارستان به کاستی و شکست های دیگران از بهترین روش های بهبود خدمات و کاهش شکایت از بیمارستان خصوصی/ دولتی می باشد. شما می توانید با بهبود خدمات خود در این صنعت به الگو تبدیل شوید. از این طریق می توانید خود را به عنوان پرسنل یا دکتر بیمارستان از دیگران متمایز سازید. در غیر این صورت با شکایات رایج افراد از این نهادها مواجه خواهید شد. در حال حاضر امکان طرح این شکایت برای افراد وجود دارد. از مهمترین دلایل شکایت از بیمارستان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشکلات برنامه ریزی
  • اختلاف نظر با کارکنان
  • احساس بی اهمیتی به حال بیمار از طرف دکتر یا پرستار
  • عدم دریافت وقت کافی با پزشک
  • انتظار خیلی طولانی
  • سردرگمی با بیمه و صورت حساب

مراجع صالح طرح شکایت

در صورت نیاز به طرح شکایت از بیمارستان خصوصی/ دولتی بهتر است به مشاوره با بهترین وکیل تهران بپردازید. طرح این نوع شکایت از چهار روش مختلف امکان پذیر می باشد که از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مراجع شکایت از بیمارستان

1. دادگاه عمومی

تمامی این موارد در قانون مدنی کشور به عنوان جرم قابل پیگیری می باشند و می توان آن ها را در دادگاه های عمومی مطرح کرد. امور مربوط به مسائل بهداشتی به اطلاعات دست اول و تخصصی نیاز دارند. از این رو پرونده شما در این زمینه به منظور بررسی بیشتر به دادسرای جرایم پزشکی مرجوع می شود.

2. دادسرای جرایم پزشکی

شعبه اصلی دادسرای جرایم پزشکی در تهران قرار دارد. این دادسراها از مهمترین اماکن برای طرح شکایت از بیمارستان خصوصی/ دولتی هستند. پس از بررسی پرونده توسط کارشناسان، برای اعمال قانون پرونده به دادگاه مرجوع می شود. پس از مطالعه پرونده قاضی دو راه پیش رو خواهد داشت:

  • اگر کادر پزشکی و بیمارستان مقصر امر باشند، با آن ها به صورت جدی برخورد خواهند شد و مطابق قوانین، احکام مربوطه دریافت خواهند شد. این احکام ممکن است شامل جریمه مالی یا لغو حکم پزشکی باشند.
  • در صورتی که کادر بیمارستان کوتاهی نکرده باشند، پرونده خاتمه خواهد یافت و در نهایت قرار منع تعقیب صادر خواهد شد.

3. شورای حل اختلاف در بخش امور بهداشت

بخش رسیدگی به امور پزشکی در شورای حل اختلاف آماده ثبت شکایت از بیمارستان خصوصی/ دولتی می باشد. اعضای این شورا را کارشناسان رشته پزشکی تشکیل می دهند. تمام اعضای این شورا توسط سازمان نظام پزشکی تایید می شوند. اکثر پرونده های موجود در این شورا به مبالغ دیه و مطالبه شده مربوط می باشند. اغلب این پرونده ها تا سقف 5 میلیون تومان در این شورا بررسی می شوند.

این شورا به منظور بررسی این شکایت به دو صورت وارد عمل می شود. ابتدا موظف به رسیدگی اختلافات موجود بین اعضای جامعه پزشکی می باشد. همچنین این شورا شکایت این افراد با دیگران همچون بیماران یا خانواده های آن ها را باید مورد رسیدگی قرار دهد.

4. گزارش تخلفات به وزارت بهداشت

از دیگر روش های طرح این شکایت می توان به گزارش تخلف آن به وزارت بهداشت اشاره کرد. لازم به ذکر است که این امر با استفاده از شماره های 1590 و 1690 امکان پذیر می باشند.

کلام آخر

مطب پزشکان و بیمارستان های خصوصی که از جمله سازمان های موجود در فضای مراقبت های بهداشتی هستند همیشه تقریبا یک هدف واحد دارند و آن درمان بیشترین تعداد بیماران ممکن با موفقیت می باشد. این اصل برای این سازمان ها همواره به عنوان اولویت مهم در نظر گرفته می شود. تقریبا تمامی این سازمان ها به این اصل پایبند هستند. لازم به ذکر است که اولویت آن ها اصول مهم کسب و کار همچون ارائه خدمات به مشتریان را تحت تاثیر قرار می دهد. گاهی ممکن است بیماران با نارضایتی بیمارستان را ترک کنند و هرگز بازنگردند. همچنین گاهی ممکن است شکایت از بیمارستان خصوصی/ دولتی را از روش های مختلف مطرح کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا