تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت اینترنتی از پزشک چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از مهمترین و حساس ترین مشاغل در سراسر دنیا، پزشکی است که همواره با خطرات مختلفی همراه می باشد. احتمال رویداد خطا و اشتباه از سوی پزشک وجود دارد و این موضوع اجتناب ناپذیر می باشد. شکایات بسیار زیادی سالانه به دلیل قصور و خطای پزشکی در کشور ثبت می شوند. زمینه بروز این شکایات به شرایط و عوامل مختلف بسیار زیادی وابسته می باشد. اگر پزشک هنگام عمل جراحی مرتکب خطا شود باید این موضوع را بپذیرد که این اتفاق به دلیل اشتباه و قصور ایشان رخ داده است. متاسفانه برخی از پزشکان از پذیرش اشتباهات خودداری می کنند و وقوع آن ها را به عوامل مختلف نسبت می دهند. در صورت بروز مشکل خاص برای بیمار و اثبات قصور پزشکی، امکان طرح شکایت اینترنتی از پزشک فراهم می شود. پزشک در این مواقع باید عواقب شکایت زا بپذیرد.

نحوه ثبت شکایت اینترنتی از پزشک

امکان ثبت شکایت اینترنتی از پزشک در سامانه 190 برای تمامی افراد در حال حاضر وجود دارد. این سامانه به تخلفات پزشکی و درمانی اختصاص دارد. اگر بنا به دلایل مختلف قصد طرح شکایت اینترنتی از پزشک و کادر درمان را داشته باشید و بخواهید تخلفات موجود در این زمینه را اطلاع دهید می توانید موضوع مورد نظر را در سامانه 190 ثبت کنید.

نحوه شکایت اینترنتی از پزشک

تخلفات ثبتی در سامانه 190 از ابعاد مختلف انتظامی، انضباطی و تعزیراتی بررسی می شوند. رسیدگی به این شکایات در کوتاه ترین زمان ممکن صورت می گیرند. برای این سامانه واحدهای نظارتی مختلف در نظر گرفته شده اند تا به بهترین نحو به این شکایات رسیدگی شود. برای شکایات مردمی در این سامانه نیز واحد تحقیقاتی در نظر گرفته شده تا پیگیری های لازم را انجام دهد.

انجام تحقیقات پیرامون شکایات مردمی از کادر پزشکی ضروری است. تخلف موجود در این زمینه ابتدا باید اثبات گردد. اگر تخلف توسط واحدهای تحقیقاتی ثابت شود، برای شکایت پرونده تشکیل می شود. در مرحله بعد پرونده به مراجع صالح ارسال می گردد. شکایات بر حسب موضوع خود در سامانه به چندین دسته طبقه بندی می گردد. واحدهای مربوطه سپس پیگیری های لازم را انجام می دهند. مدت زمان مشخص و ثابتی را نمی توان برای رسیدگی به این شکایات در نظر گرفت. این زمان با توجه به نوع گزارش ممکن است متغیر باشد.

مراجع صالح پیگیری شکایت اینترنتی از پزشک

قبل از ثبت شکایت اینترنتی از پزشک بهتر است بررسی کنید که چه مراجعی توانایی رسیدگی به این شکایات را دارند. به طور معمول سازمان نظام پزشکی و واحدهای مربوطه به حل و فصل شکایات از پزشکان بنا به تخلفات صورت گرفته می پردازند. گاهی اوقات تخلف پزشک، جنبه حقوقی دارد از این رو شکایت مورد نظر باید در مراجع قضایی صالح پیگیری شوند. در سال های اخیر قصور پزشکی باعث وقوع جرم و جنایت شده است. برای طرح شکایت خود به صورت اصولی و صحیح از پزشک می توان با بهترین وکیل جرایم پزشکی در تهران مشورت کرد. در این موارد می توان شکایت کیفری از پزشک خاطی را مطرح کرد. مراجع زیر صلاحیت رسیدگی به جرایم پزشکی را دارند:

مراجع رسیدگی به شکایت

1. دادسرا ویژه جرایم پزشکی

اگر شکایت اینترنتی از پزشک جنبه کیفری داشته باشد، ابتدا دادسرا صالح باید به آن رسیدگی کند. از این رو دادسرا ویژه جرایم پزشکی صلاحیت رسیدگی به جرایم پزشکی را دارد. این دادسرا باید به صورت تخصصی تخلفات و جرایم پزشکان را مورد رسیدگی قرار دهد. در صورت نیاز برای انجام تحقیقات مقدماتی پرونده توسط دادسرا جرایم پزشکی به نیرو انتظامی ارسال می گردد. اگر به دلیل ارتکاب جنایت همچون قتل عمد شکایت اینترنتی از پزشک مطرح گردد، پرونده ای در دادسرا تشکیل می شود. پس از اتمام تحقیقات در رابطه با تخلف، پرونده به دادگاه صالح مرجوع می شود. تحقیقات انجام شده در دادسرا توسط دادگاه برای صدور حکم مقتضی مبنا قرار می گیرند. در نهایت پزشک بر حسب جرم ارتکابی به مجازات مشخص همچون پرداخت دیه و خسارات تحمیل شده به بیمار محکوم می شود.

برای طرح شکایت اینترنتی از پزشک می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمود. اگر پزشک در طول انجام امور پزشکی خطا یا اشتباه کند و به بیمار صدمات جسمی وارد شود، مجبور به پرداخت خسارت می گردد. به خاطر داشته باشید که این دادسرا در تمام استان های کشور وجود ندارد. تنها برخی از شهرهای بزرگ این دادسرا را دارند. با مراجعه به این مرجع می توان اقدامات لازم را برای رسیدگی به مشکلات و شکایات خود انجام دهید.

2. سازمان تعزیرات حکومتی

از دیگر مراجع صالح رسیدگی به شکایت اینترنتی از پزشک می توان به سازمان تعزیرات حکومتی اشاره کرد. در این سازمان به تخلفات زیر رسیدگی می شود:

  • ایجاد موسسه پزشکی توسط افراد متخصص بدون پروانه
  • ایجاد موسسه پزشکی توسط افراد غیر متخصص
  • مسائلی همچون عدم پذیرش بیماران اورژانسی توسط بیمارستان ها

3. شورای حل اختلاف

پرونده هایی که به ایجاد صلح و سازش بین طرفین دعوا نیاز دارند، به طور معمول به شورای حل اختلاف مرجوع می شوند. همچنین پرونده های پزشکی که دیه آن ها از 5 میلیون تومان کمتر است در این شورا مورد رسیدگی قرار می گیرند. دادسرا انتظامی مرجعی است که به تخلفات پزشکان در زمینه های غیر جرایم پزشکی رسیدگی می کند. این دادسرا مسئول رسیدگی به جرایم پزشکی نیست و صلاحیت قانونی آن را نیز ندارد. در صورت تمایل به باطل کردن پروانه طبابت پزشک یا ارسال توبیخ کتبی برای ایشان، باید اقدامات لازم را در دادسرای انتظامی انجام دهید. در صورت مواجهه با خطاهای رایج پزشکی در مرحله نخست برای آن ها توبیخ کتبی ارسال می گردد. اگر این رفتارها از سوی پزشک تکرار شود، پرونده پزشکی باطل شده و امکان فعالیت در این حوزه دیگر برای ایشان وجود نخواهد داشت.

کلام آخر

مراجع صالح به تخلفات پزشک رسیدگی می کنند و نتیجه نهایی در پایان به شاکی اعلام می گردد. اگر پزشک مرتکب جرم شود برای طرح شکایت از ایشان در مراجع قضایی، ابتدا باید نسبت به تنظیم شکواییه مناسب با تشریفات قانونی اقدامات لازم را انجام دهید. طرح شکایت اینترنتی از پزشک به طور معمول اندکی طولانی است و به رعایت مجموعه ای از موارد قانونی نیاز دارد. از این رو بدون دریافت کمک از وکیل آنلاین روند رسیدگی به شکایات دشوار می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا