تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از لوازم آرایشی فروشی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از موضوعاتی که امروزه ذهن بسیاری از بانوان را به خود مشغول کرده است شکایت از لوازم آرایشی فروشی است. افراد تمایل دارند بدانند شکایت از این صنف چگونه امکان پذیر است؟ از مهمترین دلایل شکایت از این صنف می توان به گرانفروشی و فروش جنس و کالای تقلبی می باشد. برخی از بانوان برای صرف هزینه کمتر بابت خرید لوازم و اقلام آرایشی نسبت به خرید محصولات ارزان قیمت و تقلبی اقدام می کنند. این نکته را باید به خاطر داشت که گران خریدن یک کالا به معنای اصل بودن آن نسیت. برخی از فروشندگان احتمال دارد جنس تقلبی را با قیمت اصلی به شما بفروشند.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران کلیک کنید

نحوه شکایت از لوازم آرایشی فروشی

در صورت تضییع حقوق مصرف کننده ایشان می تواند شکایت خود را در مراجع صالح مطرح نماید. یکی از صنف هایی که مصرف کنندگان آن می توانند بنا به دلایل مختلف شکایت خود را مطرح نمایند لوازم آرایشی فروشی می باشد. در صورت مشاهده تخلف این صنف و ایجاد عارضه امکان طرح شکایت از لوازم آرایشی فروشی برای شما وجود دارد. با دریافت راهنمایی و کمک از بهترین وکیل تهران می توانید شکایت خود را مطرح نمایید.

نحوه طرح شکایت از لوازم آرایشی فروشی

برای طرح این شکایت در گام نخست باید به انجمن حمایت از مصرف کننده مراجعه کرد. لازم به ذکر است که این انجمن تنها به اشخاص حقیقی اختصاص ندارد و امکان طرح این شکایت برای افراد حقوقی نیز وجود دارد. شکایاتی که در این انجمن مطرح می شوند ممکن است کتبی یا شفاهی باشند. در هر حال این شکایات باید بلافاصله در دفاتر و نرم افزارهای مخصوص ثبت گردند. در نهایت تاریخ و شماره رهگیری به شما ارائه داده خواهد شد. به طور کلی می توان گفت نخستین گام طرح این شکایت ثبت آن در انجمن حمایت از مصرف کننده می باشد.

نحوه پیگیری شکایت از لوازم آرایشی فروشی

به عنوان یک مصرف کننده باید به خاطر داشته باشید که انجمن حمایت از مصرف کننده در حقیقت یک نهاد واسطه برای حل اختلافات موجود بین مصرف کننده، توزیع کننده و عرضه کننده است. این انجمن باید نهایت تلاش خود را برای برقراری سازش بین طرفین به کار گیرد و از تاریخ شکایت 15 روز فرصت دارد تا به حل و فصل اختلافات موجود بپردازد. در صورت برقراری سازش بین طرفین دعوا مفاد این سازش صورتجلسه خواهند شد و طرفین باید سازش نامه تنظیم کنند. به منظور تنظیم سازش نامه می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت کنید. پس از تنظیم سازش نامه طرفین باید به مفاد آن عمل کنند.

پیگیری طرح شکایت از لوازم آرایشی فروشی

در صورت عدم برقراری سازش بین طرفین شکایت از لوازم آرایشی فروشی به منظور رسیدگی بیشتر باید ظرف 5 روز به اداره تعزیرات حکومتی ارسال گردد. در این شرایط دلایل عدم سازش باید در برگه های مشابه در سه نسخه تنظیم گردند. اولین نسخه باید برای اداره تعزیرات، دومی برای شاکی و در نهایت سومی برای ثبت در نرم افزار انجمن باید تنظیم گردند.

پرونده شکایت از لوازم آرایشی فروشی در این مرحله به اداره تعزیرات ارسال خواهد شد. اداره تعزیرات موظف به رسیدگی تخلفات مغازه لوازم آرایشی طبق قوانین حمایت از مصرف کننده و قانون نظم صنفی می باشد. در صورت تشخیص عمل فروشنده به عنوان تخلف طبق این قوانین متهم محکوم به تحمل مجازات مقرر خواهد بود. در صورتی که تخلف مغازه لوازم آرایشی فروشی صنفی باشد سازمان صنعت، معدن و تجارت موظف به رسیدگی تخلف ایشان خواهد بود. اگر ارزش ریالی تخلف زیاد باشد اتحادیه ها و سازمان ها شکایت را به اداره تعزیرات ارجاع خواهند داد.

در برخی موارد شکایت از لوازم آرایشی فروشی ممکن است به مراجع صالح قضایی مرجوع خواهد شد که شامل موارد زیر می باشند:

  • تخلف عرضه کننده یا تولید کننده جرم محسوب شود و طبق قانون برای آن مجازات تعیین گردد.
  • تحمیل خسارت غیر مالی به مصرف کننده توسط عرضه کننده لوازم آرایشی و بهداشتی

دلایل شکایت از لوازم آرایشی فروشی

طبق قانون تعزیرات حکومتی چندین تخلف اصلی در زمینه محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارند که جرم هستند و برای متخلف جریمه دارند. از مهمترین دلایل شکایت از لوازم آرایشی فروشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دلایل شکایت از لوازم آرایشی فروشی

1. تولید محصولات آرایشی و بهداشتی بدون پروانه ساخت

طبق قانون تعزیرات حکومتی برای تولید محصولات آرایشی و بهداشتی باید مجوز ساخت را از وزارت بهداشت دریافت نماید. در صورت تولید لوازم آرایشی بدون مجوز به عنوان متخلف شناخته خواهد شد و در نهایت به محازات محکوم می گردد.

2. تولید لوازم آرایشی و بهداشتی بدون حضور مسئول فنی

طبق قانون تعزیرات حکومتی تولید لوازم آرایشی و بهداشتی باید در حضور مسئول فنی صورت گیرد. مسئول فنی باید به صورت مرتب روند تولید را تحت نظارت قرار دهد. در صورت سرپیچی از این امر متخلف به مجازات مشخص در قانون محکوم خواهد شد.

3. عدم درج مشخصات بهداشتی روی کالا

تولیدکنندگان باید برچسب اطلاعاتی روی محصولات خود درج نمایند. این برچسب باید حاوی اطلاعات زیر باشد:

  • شماره پروانه ساخت
  • مهلت اعتبار مصرف

در صورت عدم رعایت این موضوع توسط تولیدکننده، طبق قانون متخلف به مجازات محکوم خواهد شد.

4. عدم رعایت فرمول ساخت و تولید

تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی موظف به رعایت فرمول تایید شده در پروانه ساخت می باشد. در صورت عدم رعایت این فرمول و کاهش یکی از مواد تشکیل دهنده، متخلف مرتکب جرم کم فروشی شده است. متخلف ممکن است مرتکب جرم گرانفروشی نیز شود.

5. عرضه کالاهای بدون پروانه ساخت توسط واحدها و شرکت های پخش

برای توزیع کنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی ممکن است بدون پروانه ساخت اقدام به عرضه لوازم آرایشی کنند. این اشخاص باید به خاطر داشته باشند که تنها مجاز به پخش محصولاتی هستند که پروانه ساخت داشته باشند.

کلام آخر

به منظور پیشگیری شکایت از لوازم آرایشی فروشی توصیه می شود محصولات و کالاهای آرایشی و بهداشتی خود را از داروخانه ها تهیه نمایید. داروخانه ها به دلیل اعتباری که در بین مردم دارند اجناس تقلبی و فیک نمی فروشند و اعتبار خود را زیر سوال نمی برند. اقلام موجود در داروخانه ها دارای استاندارد هستند و تحت نظر وزارت بهداشت تولید شده اند. کالاها به روش های مختلف توسط وزارت بهداشت تحت آزمایش قرار می گیرند و در صورت تولید صحیح و اصولی آن ها پروانه پخش به داروخانه ها اعطا می کنند. بازرسان وزارت بهداشت هر چند وقت یکبار به داروخانه ها و مراکز عرضه کننده لوازم آرایشی و بهداشتی می روند و کالاهای مرکز را مورد آزمایش و نمونه برداری قرار می دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا