تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از داروخانه چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

تحریم های مجامع بین المللی در سال های اخیر صنعت دارو را با مشکلات زیادی مواجه ساخته است. این موضوع تاثیر قابل توجهی در روند فعالیت داروخانه ها داشته است. عدم وجود داروهای ضروری و مورد نیاز و عدم تولید آن ها به اندازه کافی یکی از چالش های اصلی صنعت دارو محسوب می شود. این مسائل امروزه تا حد زیادی رفع شده اند. تمام این مسائل قیمت داروها را تا حد قابل توجهی افزایش داده است. نحوه فعالیت داروخانه ها نیز تحت تاثیر این مسائل قرار دارند. در حال حاضر به کرات شاهد بحث شکایت از داروخانه ها می باشیم. اگر بنا به دلایل مختلف قصد طرح این شکایت را دارید می توانید به روش های مختلف اقدام به این کار نمایید.

مراجع صالح شکایت از داروخانه

روش های مختلفی برای طرح شکایت از داروخانه وجود دارند. از این رو عموم مردم می توانند به راحتی از طریق این مراکز اعتراضات خود را ثبت کنند. در صورت مواجهه با مشکل یا اختلاف در زمینه خرید دارو بهتر است ابتدا نسبت به رفع این مشکلات به صورت مسالمت آمیز اقدام نمایید. در صورت عدم رفع مشکلات موجود به صورت مسالمت آمیز می توان از روش های زیر نسبت به طرح شکایت از داروخانه اقدام کرد:

مراجع شکایت از داروخانه

سازمان غذا و دارو

مراجعه به سازمان غذا و دارو، یکی از روش های رایج طرح شکایت از داروخانه می باشد. در حقیقت شاکی می تواند به این سازمان به صورت مستقیم مراجعه نماید و موضوع شکایت خود را اعلام نماید. در نهایت بررسی های مورد نیاز در رابطه با موضوع انجام می گیرند. برای اعلام شکایات مردمی از داروخانه، سازمان غذا و دارو سامانه ای را طراحی کرده است تا بدون مراجعه حضوری امکان طرح این شکایت وجود داشته باشد. در این شرایط شاکی می تواند به این سازمان مراجعه نماید و انتقاد یا نظرات خود را در رابطه با نحوه خدمات رسانی داروخانه ها اعلام کنند.

سازمان نظام پزشکی

روش دیگر طرح شکایت از داروخانه، مراجعه به سازمان نظام پزشکی است. این سازمان رسیدگی به این شکایات را در دستور کار خود قرار داده است. این سازمان قادر به رسیدگی تخلفات اداری و انتظامی داروسازها می باشد. در طول روند رسیدگی به این شکایات با داروساز به صورت انتظامی برخورد خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است جریمه های مختلف همچون توقف فعالیت در بازه زمانی مشخص یا لغو پروانه در داروخانه برای متخلف در نظر گرفته شوند.

سازمان تعزیرات حکومتی

مراجعه به سازمان تعزیرات حکومتی روش دیگر طرح شکایت از داروخانه می باشد. داروخانه ها مانند دیگر اصناف باید تحت قوانین تعزیرات حکومتی فعالیت کنند. در صورت تخلف این نهاد نظارتی به شکایات صورت گرفته رسیدگی می کند. رسیدگی به گرانفروشی محصولات مختلف همچون دارو یکی از وظایف اصلی سازمان تعزیرات حکومتی می باشد. اگر خریدار احساس کند، دارو مورد نیاز خود را با قیمت بالاتر از حد واقعی خود خریداری نموده است، می تواند از طریق سازمان تعزیرات حکومتی نسبت به طرح شکایت خود اقدام نماید.

ابتدا تخلفات اعلامی از سوی خریدار بررسی می شوند و سپس نظارت های مورد نیاز انجام می گیرند. اعلام نظر نهایی در رابطه با شکایات مطرح شده در سازمان تعزیرات حکومتی به طور معمول با تاخیر انجام می گیرد زیرا بررسی های دقیق و مورد نیاز در این زمینه به زمان بیشتر نیاز دارند. تخلفات داروخانه ابتدا باید در سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده اعلام شوند. پس از تشکیل پرونده، شکایات به سازمان تعزیرات حکومتی مرجوع می شوند.

اگر تخلف داروخانه جنبه حقوقی داشته باشد و این اختلافات از سوی مراجع مذکور حل نشوند، شاکی قادر به طرح این شکایت از طریق سیستم های قضایی می باشد. در این شرایط می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در کرج مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمود.

دلایل شکایت از داروخانه

داروخانه ممکن است مجموعه ای از رفتارهای غیر قانونی انجام دهد که در این شرایط زمینه طرح شکایت از داروخانه فراهم می شود. اگر تخلفات داروخانه ها جنبه حقوقی داشته باشند می توان با بهترین وکیل حقوقی در کرج در این زمینه مشورت کرد. البته لازم به ذکر است که طرح شکایت کیفری از این مراکز نیز وجود دارد. با توجه به بررسی های اخیر میزان شکایت از داروخانه به دلیل مجموعه ای تخلفات افزایش قابل توجهی داشته است. عمده ترین دلیل بروز این نارضایتی ها، عدم ارائه خدمات و امکانات در سطح مطلوب می باشد. از مهمترین دلایل نارضایتی افراد از خدمات داروخانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد. در صورت تداوم مشکلات زمینه برای طرح شکایت فراهم می گردد.

دلایل شکایت از داروخانه

1. ارائه دارو تقلبی به جای داروی اصل

یکی از رایج ترین دلایل شکایت از داروخانه، ارائه دارو تقلبی و فاسد به مردم است. این موضوع شامل تمام داروخانه ها نمی باشد و تنها برخی از مراکز خاص اقدام به انجام این رفتارها می کنند. با توجه به دشواری تشخیص دارو تقلبی از اصل و عدم وجود ضابطه مشخص در این زمینه، زمینه سوء استفاده برای برخی از داروخانه ها فراهم شده است. در سالیان اخیر بسیاری از مراکز که داروهای تقلبی توزیع کرده اند، توسط مراجع انتظامی شناسایی شده اند و فعالیت آن ها به صورت دائم متوقف شده است.

2. افزایش قیمت داروها توسط داروخانه

در داروخانه ها افزایش قیمت دارو به کرات مشاهده شده است و داروخانه ها محصولات خود را با نرخ بالاتر از حد معمول می فروشند. افزایش قیمت دارو توسط داروخانه، تخلف محسوب می شود و توسط مراجع صالح قابل پیگیری می باشد.

3. ارائه خدمات انحصاری در زمینه دارو

گاهی اوقات ممکن است داروخانه مجموعه ای داروهای کمیاب را تنها به مشتریان خاص خود ارائه دهد. در صورت مشاهده این موارد می توان این شکایت را مطرح نمود.

4. ارائه دارو اشتباهی به بیمار

برخی مواقع داروخانه ممکن است سهوا به بیمار دارو اشتباهی بدهد و با توجه به تهدید سلامت افراد، امکان شکایت از داروخانه در این شرایط وجود دارد. به عنوان مثال داروخانه ممکن است به جای داروی دیابت، دارو مخصوص کلیه یا کبد را به بیمار بدهد.

کلام آخر

در صورت تمایل به طرح شکایت از داروخانه توصیه می شود از سرویس ها و خدمات حقوقی وب سایت مستر وکیل استفاده نمایید. از طریق این سامانه می توان به راحتی انواع شکایات حقوقی و کیفری را مطرح کرد و به نتایح دلخواه در این زمینه دست یافت. در مشاوره های تخصصی وکیل آنلاین، راهکارهایی در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا به بهترین نحو ممکن شکایت خود از داروخانه را مطرح نمایید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 8

 1. سلام داروخانه شبانه روزی رسالت شهر نظرآباد با اینکه بینه تامین اجتماعی بودم قیمت دارو ها رو آزاد حساب کرد و بعلاوه اون حق مدیریت خدمات دارویی هم گرفتدز کل اگه،قیمت دارو ها به نرخ ازاد میشد ۱۰۰ هزار ۲۵۰ گرفت با اینکه از بیمه هم استفاده کرده . کی پاسخگوی اینه؟ واقعا وقتی بعضی از مردم تو فقر هستن باعثش همین آدمای مال مردم خورن که از مردم دزدی میکنن با روش پیشرفته

  لطفا پیگیری کنید ❤️

 2. سلام از قائمشهر
  من پماد کلوتریمازول رو که قیمت اصلیش ۱۵تومان هست رو از داروخانه دکتر رمضانی نبش کوچه سیدین قائمشهر خریدم ۲۰ ت ،
  یعنی ۳۰ درصد بالاتر از قیمت اصلیش !!! دزدی متشخصانه به همین راحتی
  وقتی هم گفتم گرون میدین گفتن قیمت پماد همینه درصورتی که داروخونه های دیگه ۱۵ بود!

 3. سلام داروخانه افشین در ستارخان دارو را گرانتر از قیمت عرضه کرده طوریکه بررسی کردم ۶۷۰۰۰۰ تومن از من اضافه گرفت چه کسی پاسخگوست

 4. سلام داروخانه دکتر شهیدی بیمارستان خاتم الانبیا شهرستان تایباد دارو رو در همون لحظه پس نمی گیره وقتی هم پس میگیره میگه دو هفته بعد بیا پولش رو بگیر اگه همون لحظه هم مبلغ رو برگردانده مبلغی از پول دارو رو بر نمیگردونده

 5. سلام داروخانه مریم شیخیان واقع در جلال آل احمد تهران داروهای کم یاب را به پزشکان و مشتریان خاص خود می‌دهد بنده آنجا چهار ماه کار آموز بودم و بدون حقوق ،به دلیل دادن قطره ای کمیاب به مشتری به من گفتند که اگر با این روند پیش بروید لازم نیست از هفته آینده تشریف بیارید سرکار

 6. سلام این بنده با مراجعه ب دارخونه دکتر سجادیان واقع در شیراز بلوار هفت تنان جنب کوچه ۲۶ با داشتن دارو مورد نظر دارو را ب من بیمار ندادن و بعد از پیگیری توسط پرسنل ها مت‌وجه شدم ک دارو را قایم کردند و دکتر داروساز خیلی طلبکارانه ب من گفتند نمیدهم اگر میتوانی برو شکایت کن امیدوارم با نوشتن این متن شرایط حال بیمار هارا درک و رسیدگی کنید تا این دکتر داروساز متوجه بودن قانونی شوند و دست از این اشتباه و گستاخی بردارند..ممنونم 🙏🏻

 7. سلام با مراجعه به داروخانه برای دریافت دارو به آدرس : قم نرسیده به فلکه سپاه داروخانه فراهانی چون این دارو (( نبو لایزر سالبوتامول)) در لیست داروهای کمیاب قرار دارد و معاونت غذا و دارو به بعضی از داروخانه ها در قم می دهد داروخانه دکتر فراهانی جزو لیست دارو بوده وقتی مراجعه کردم با داشتن دارو این دارو را به من ندادند حتی دکتر داروخانه ابتدا گفت داریم اما باز ندادند خواهشمند است دستور فرمایید پیگیری بفرمایند و داروهای کمیاب را به داروخانه های مورد اعتماد بدهند تاریخ مراجعه 6 اردیبهشت 1403 ساعت 17 به انچه می پرستید پیگیری فرمایید جان انسانها را نجات می دهید

  1. با سلام. از داروخانه مهشید واقع در آذربایجان بین رودکی و نواب دارویی با دفترچه ارتش از نوع جانبازی در مورخه۳/۱۱/ساعت۱۶/۲۰ بمبلغ ۱۰۳۹۰۰۰ نقدا دریافت ولیکن از حساب دفترچه جانبازی هم کسر شده در مراجعه به داروخانه راهنمایی کردن برو از داروخانه بیرون و شکایت بنما.
   آیا درست است با من جانباز به این شکل برخورد شود. جهت پیگیری خدمتتان ارسال نمودم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا