تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

چگونه بصورت غیر حضوری شکایت کنم؟⚖️【 آپدیت 1403 】

امکان ثبت و پیگیری شکایات به صورت کیفری و حقوقی برای تمام افراد وجود دارد. ثبت و رسیدگی شکایات در حال حاضر دستخوش تغییرات قابل توجه بسیار زیادی شده است. در گذشته هنگام مواجهه با مشکلات مختلف بری ثبت شکایات خود باید به مراکز قضایی به صورت حضوری مراجعه می کردید و شکایت خود را با کلی مشکلات و دردسر ثبت می کردید. در حالی که امروزه ثبت شکایت به صورت غیر حضوری و به صورت اینترنتی باعث شده افراد برای ثبت شکایات خود دیگر نیازی به حضور فیزیکی در مراجع قضایی نداشته باشند. این امر باعث شده تا روند ثبت و پیگیری شکایات با سرعت بالایی طی شود. البته همواره توصیه می شود برای طرح شکایت خود حتی به صورت اینترنتی با بهترین وکیل تهران مشورت کنید.

نحوه ثبت شکایت به صورت غیر حضوری

در رابطه با نحوه ثبت شکایت به صورت غیر حضوری باید این نکته را به خاطر داشت که لازمه این امر در اختیار داشتن کد ثنا یا حساب کاربری در سامانه ثنا قوه قضاییه است. در صورتی که قصد طرح شکایت به صورت غیر حضوری را داشته باشید اما حساب کاربری در سامانه ثنا نداشته باشید باید نسبت به ثبت نام در این سامانه اقدام نمایید. برای این منظور می توان به صورت اینترنتی یا مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدامات لازم را انجام دهید. پس از ثبت نام در این سامانه با دریافت کمک از بهترین وکیل حقوقی در تهران باید مراحل زیر را برای ثبت شکایت به صورت غیر حضوری خود با دقت بالا طی نمایید.

نحوه شکایت غیر حضوری

سامانه ثبت شکایت به صورت غیر حضوری

برای ثبت شکایت به صورت غیر حضوری در مرحله نخست باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرد. البته امروزه امکان ثبت نام در سامانه ثنا قوه قضاییه به صورت اینترنتی نیز وجود دارد. سپس با در اختیار داشتن حساب کاربری و کد ثنا می توان مراحل بعد ثبت شکایت اینترنتی را پیمود. سامانه ثبت شکایت اینترنتی روند شکایت را ساده ساخته است. زیر ساخت های مناسب این سامانه کاربرد آن را برای تمامی افراد راحت کرده است. بسیاری از افراد امروزه برای ثبت شکایت خود با آن آشنایی ندارند اما با گذشت زمان افراد برای ثبت شکایات خود به جای مراجعه حضوری ترجیح می دهند آن ها را به صورت اینترنتی ثبت کنند. این امر نیاز به حضوری فیزیکی افراد برای ثبت شکایات را رفع کرده است و همچنین به آن سرعت بخشیده است.

پس از ثبت شکایت خود به صورت غیر حضوری برای کسب اطلاع از پاسخ آن می توانید پس از گذشت چند روز وارد سامانه شوید. برای پیگیری شکایت خود به کد رهگیری نیاز خواهید داشت.

مراحل طرح شکایت

برای ثبت شکایت به صورت غیر حضوری باید مراحل زیر را طی کنید:

  • از طریق نام کاربری و رمز ورود سامانه می توان وارد صفحه قوه قضاییه شد. در این بخش باید از بخش خدمات ویژه گزینه خدمات قضایی را انتخاب نمود.
  • پس از ورود نام کاربری و رمز شخصی ثنا می توان وارد سامانه شد.
  • پس از ورود به سامانه برای ثبت شکایت به صورت غیر حضوری خود باید گزینه ثبت شکواییه را انتخاب نمایید.
  • به منظور آغاز ثبت اینترنتی شکایت، گزینه ثبت و اصلاح شکواییه باید انتخاب شوند. در این مرحله گزینه شخصا اقدام به ثبت شکایت نموده ام را تیک زد تا بتوان وارد مرحله بعد شد.
  • اسم و مشخصات شما به صورت پیش فرش در این مرحله به عنوان شاکی در صفحه وجود دارند. در صورت تمایل به افزودن نام شخص یا اشخاص دیگر، گزینه افزودن باید از پایین صفحه انتخاب گردد. در غیر این صورت باید روی گزینه رفتن به مرحله بعد کلیک کرد.
  • با تکمیل بخش های ستاره دار باید مشخصات فردی که قصد شکایت از او را دارید وارد کنید. در صورت عدم دسترسی به اطلاعات از شخص مورد نظر با انتخاب گزینه شخص ناشناس وارد مرحله بعد خواهید شد.
  • موضوع، تاریخ و محل وقوع جرم باید مشخص شوند.
  • در این مرحله گزینه های موجود تحقیقات و اقدامات مورد تقاضا باید انتخاب شوند. پس از ورود اطلاعات مورد نیاز وارد مرحله بعد خواهید شد.
  • شکواییه و آنچه برای شما اتفاق افتاده را باید شرح دهید. در نهایت گزینه ثبت موقت و ادامه باید انتخاب شوند.
  • شکواییه شما پس از انتخاب گزینه ثبت موقت، ثبت می شود و یک کد رهگیری برای پیگیری های بعدی به شما داده می شود. این کد در گوشه سمت چپ صفحه قابل مشاهده است.

نحوه پیگیری شکایت

پس از ثبت شکایت به صورت غیر حضوری خود در سامانه ثبت شکواییه آنلاین قوه قضاییه می توان پس از گذشت چند روز مجدد وارد سایت سامانه ثبت اینترنتی شکایت قوه قضاییه شد. با در اختیار داشتن کد رهگیری می توان این شکایت را پیگیری کرد. پس از اتمام مراحل ثبت شکایت غیر به صورت حضوری برای شما کد رهگیری ارسال می گردد. به منظور پیگیری شکایت به صورت غیر حضوری باید از این کد استفاده کنید. به همین دلیل همواره توصیه می شود از این کد رهگیری به خوبی محافظت کنید. برای پیگیری شکایت به صورت غیر حضوری خود پس از ورود به حساب کاربری سامانه ثنا و انتخاب ثبت شکواییه، این کد باید در بخش جست و جو وارد شود.

نحوه پیگیری شکایت غیر حضوری

امکان طرح این شکایت برای چه مواردی وجود دارد؟

در حال حاضر مطابق امکاناتی که توسط قوه قضاییه فراهم شده است، ثبت شکایت به صورت غیر حضوری تنها برای جرایم کیفری امکان پذیر است. غیر از سرقت برای دیگر جرایم امکان ثبت شکواییه آنلاین و الکترونیکی وجود ندارد. از این رو افراد باید همراه با مدارک مورد نیاز برای ثبت شکایت همچون مدارک هویتی، متن شکواییه، ادله و مدارک موجود به یکی از شعب دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید. در نهایت اقدامات لازم را برای ثبت شکواییه و دادخواست در دیگر موارد غیر از سرقت انجام دهید.

کلام آخر

ثبت شکایت به صورت غیر حضوری یکی از پیشرفت های چشمگیر در سال های اخیر در زمینه ثبت شکایات بوده است. در سال های اخیر افراد برای تنظیم شکواییه خود باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه می کردند و در صف های طولانی منتظر می ماندند تا نوبت آن ها فرا رسد. لازم به ذکر است برای تنظیم شکواییه می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت کرد. کامل نبودن مدارک افراد گاهی باعث می شد تا ثبت شکایت آن ها به زمان دیگری موکول شود. در حالی که امروزه با توجه به ثبت شکایت به صورت غیر حضوری دیگر از اتلاف وقت و هزینه اضافه خبری نیست.

قوه قضاییه برای ساده سازی ثبت شکایت، سیستم آنلاین راه اندازی کرده است. هنگام طراحی این سامانه به زیر ساخت های آن توجه شده تا سامانه مورد نظر کاملا کاربردی باشد. راه اندازی این سامانه برای شکایات نیاز به حضور فیزیکی را رفع نموده است.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا