تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت غیر حضوری به دادگاه چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

عصر تکنولوژی باعث شده تا تمام ساختارها به سمت الکترونیکی شدن با شتاب بالا در حرکت باشد. این تغییرات باید تمام ساختارهای اداری کشور را به صورت مثبت تحت تاثیر قرار دهد. در سالیان اخیر این تاثیرپذیری بر ساختار قضایی کشور وارد شده و ساختار آن را تغییر داده است. امروزه برای مشاهده تمام اخطاریه ها و ابلاغیه های صادر شده توسط تمام مراجع قضایی کشور نیاز به ثبت نام در سامانه ثنا دارید. در نهایت می توان با کد و رمز شخصی به صفحه خود وارد شد و ابلاغیه های قضایی جدید را مشاهده کرد. مراحل ثبت نام در این سامانه در گذشته حضوری بوده در حالی که امروزه کاملا غیر حضوری و از طریق نرم افزارهای موبایل امکان پذیر می باشد. اما مراحل شکایت غیر حضوری به دادگاه چگونه هستند؟

مراحل شکایت غیر حضوری به دادگاه

برای ثبت شکایت غیر حضوری به دادگاه و مشاهده و دریافت ابلاغیه الکترونیکی، طرح دعوا یا شکایت ابتدا باید اقدامات لازم برای ثبت نام در سامانه ثنا انجام گیرند. مراحل طرح این شکایت شامل موارد زیر می باشند.

  • از طریق درگاه سامانه ثنا ابتدا می توان وارد این سامانه شد. طبق اطلاعات هویتی خود باید مشخصات خود را در سیستم وارد کنید تا مراحل ثبت نام تکمیل گردند.
  • پس از ثبت مشخصات و پس از اتمام مراحل ثبت نام با شماده همراهی که قبلا در سامانه ثبت کرده اید، برای شما یک کد رهگیری ارسال می شود.
  • سپس فرآیند ثبت نام باید فعال شود. در این مرحله با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و ارائه کد رهگیری اقدامات لازم باید برای فعال سازی فرآیند ثبت نام انجام گیرند.
  • از طریق دفتر مربوطه در این مرحله برای شما یک رمز شخصی و قضایی ارسال خواهد شد. لازم به ذکر است که به منظور حفظ اطلاعات فردی خود باید از ارائه این کد به دیگران خودداری کرد.

مراحل شکایت غیر خضوری به دادگاه

به خاطر داشته باشید که سامانه ثنا نباید با سنا اشتباه گرفته شود. سامانه سنا برای ثبت روزمره معادلات ارزی و شیوه بانکداری نوین به عنوان یک درگاه ایمن شناخته می شود. این سامانه از ثنا که به قوه قضاییه اختصاص دارد کاملا متفاوت است. ثبت نام در ثنا و دسترسی به اطلاعات کامل و جامع آن پیچیدگی های خاص خوذ را دارد. بی اطلاعی از برخی مسائل ممکن است در ابتدا برای شما مشکلاتی را ایجاد کند. قبل از هرگونه اقدام توصیه می شود با بهترین وکیل حقوقی در مشهد در این زمینه مشورت کنید.

نحوه طرح شکایت غیر حضوری به دادگاه

امکان طرح شکایت غیر حضوری به دادگاه از طریق سامانه ثنا تنها برای دفاتر خدمات قضایی و وکلای دادگستری امکان پذیر می باشد. اشخاص حقیقی پس از مشاوره با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در مشهد یا مراجعه حضوری به دفاتر خدمات قضایی می توانند شکایت خود را به صورت غیر حضوری از طریق ارسال لایحه مطرح کنند. جوانب متعدد و پیچیده طرح شکایت غیر حضوری به دادگاه از طریق سامانه ثنا، توصیه می شود قبل از انجام هرگونه اقدام قضایی یا مراجعه به دفاتر خدمات قضایی برای ثبت شکایت، اطلاعات کامل و مورد نیاز خود در رابطه با موضوع شکایت را کسب نمایید.

هزینه طرح این شکایت

به منظور طرح شکایت غیر حضوری به دادگاه صرف نظر از حقوقی یا کیفری بودن یا مالی و غیر مالی بودن آن باید مبلغی به عنوان هزینه دادرسی به حساب دادگستری پرداخت گردد. این هزینه متناسب به موضوع دعوا و از طریق دفاتر خدمات قضایی بدون حضور در مراجع قضایی قابل محاسبه و دریافت می باشد. در صورت پیگیری پرونده شما از طریق وکیل دادگستری، هزینه دادرسی پرونده توسط درگاه شخصی وکیل که قوه قضاییه به آن ها اختصاص داده پرداخت می شود.

از آنجا که فرآیند دادرسی همچون ارائه دادخواست، پرداخت هزینه دادرسی و فرآیند ارجاع پرونده به دادگاه صالح به صورت غیر حضوری انجام می گیرد، حجم زیادی از فعالیت کارکنان دستگاه قضایی کشور کاهش یافته است. به طور کلی می توان گفت هزینه دادرسی از مرحله ثبت شکایت تا صدور رای، هزینه مرحله اجرا و تعرفه های حق الوکاله وکیل در صورت دریافت کمک از ایشان، هزینه های کارشناسی و ثبت شکواییه سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه مشخص می شود. به منظور کسب اطلاع از تعرفه خدمات قضایی سال 1402 می توان به قانون بودجه کشور مراجعه کرد.

مدارک مورد نیاز طرح شکایت

برای طرح شکایت غیر حضوری به دادگاه باید تمام مدارک و مستندات موجود به متصدی دفاتر خدمات قضایی برای اسکن و پیوست کردن به دادخواست یا شکایت الکترونیک خود ارائه داد. در صورت پیگیری طرح دعوای شما از طریق وکیل دادگستری، ایشان باید دلایل استنادی را برای پیوست به پرونده الکترونیک از شما بخواهند. غیر حضوری بودن فرآیند دادرسی و الکترونیکی شدن آن بر مدارک و دلایل شما برای اثبات حقانیت تاثیری ندارد. فرآیند دادرسی در ابتدا به صورت الکترونیکی و با تقدیم لایحه به مراجع قضایی ارسال می شود. اسناد و دیگر دلایل همچون شاهد در ادامه باید در دادگاه حاضر شوند.

طبق قانون برای اثبات دعاوی مختلف می توان از اسناد، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. لازم به ذکر است که علم و آگاهی قاضی در اکثر پرونده ها تاثیر قابل توجهی دارد. انجام مشاوره خوب و مناسب با مسیر شکایت با بهترین وکیل مشهد، استفاده از ادله و راهکار منطقی را برای شما مشخص می سازد.

زمان مورد نیاز برای طرح این شکایت

فرآیند غیر حضوری طرح شکایت به دادگاه بر مدت زمان مورد نیاز برای طرح دعاوی تاثیر نگذاشته است. با توجه به موضوع دعاوی کیفری یا حقوقی، شکایت خود را باید در زمان مقرر به دادسرا یا دادگاه ارائه داد. با توجه به مواعد دعاوی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، مراجعه کنندگان را راهنمایی می کنند. ارجاع پرونده به وکلای دادگستری کارکشته در طرح دعاوی، این مزیت را برای شما به همراه دارد که دعاوی شما در موعد مشخص مطرح می شوند. این امر از تبعات احتمالی خارج از موعد پیشگیری می کند.

زمان شکایت غیر حضوری به دادگاه

کلام آخر

طرح شکایت غیر حضوری به دادگاه در زمینه حقوقی، کیفری و اداری نیازمند پرداخت هزینه دادرسی، ثبت شکایت و هزینه کارشناسی می باشد. شاکی یا خواهان پرونده پس از پرداخت تمام هزینه و ثبت شکواییه ممکن است به دلیل نقص در مدارک، عدم توجه به محتویات پرونده برای استدلال های قوی در مقام دفاع و مطالبه حق، شکایت ایشان ممکن است رد شود و هزینه و زمان زیادی به هدر برود.

4.3/5 - (3 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا