تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از پلاک موتور و یا خودروی مخدوش شده چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

دستکاری پلاک موتور و یا خودرو یکی از اعمالی است که در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است. رانندگان خودرو و موتور بنا به دلایل مختلف همچون فرار از طرح ترافیک و جریمه های سنگین که توسط دوربین های هوشمند ثبت می شوند پلاک خودرو یا موتور خود را دستکاری می کنند. برخی از این افراد نمی دانند که برای این اعمال طبق قانون مجازات وجود دارند. تمامی این اعمال عواقب سختی دارند و نهادهای ذی صلاح آن ها را جریمه می کنند. البته امکان طرح شکایت از پلاک موتور و یا خودروی مخدوش شده نیز در حال حاضر برای افراد وجود دارد. مخدوش کردن پلاک موتور و خودرو طبق ماده 720 قانون مجازات اسلامی علاوه بر جریمه نقدی از 6 ماه تا یک سال محکومیت دارد.

نحوه شکایت از پلاک موتور و یا خودروی مخدوش شده

شکایت از پلاک موتور و یا خودروی مخدوش شده از طریق روش های مختلف امکان پذیر می باشد. شاکی باید از روش های قانونی شکایت خود را مطرح کند. در حال حاضر امکان شکایت از خودروهای متخلف با دریافت کمک از بهترین وکیل حقوقی در تهران امکان پذیر می باشد. برای این منظور تنها کافی است شماره پلاک خودرو را در اختیار داشته باشید. اگر قادر به شناسایی هویت و مشخصات راننده متخلف باشید به راحتی قادر به طرح شکایت علیه ایشان در دادسرا خواهید بود. اما در صورتی که نتوانید شخص خاطی را شناسایی کنید می توانید شماره پلاک خودرو را به مقامات قضایی اعلام کنید و از آن ها بخواهید تا هویت و مشخصات ایشان را به دست آورید.

"</p

تمام شکایات کیفری در مراجع قضایی از طریق تنظیم شکواییه قابل طرح کردن می باشند. برای تنظیم شکواییه می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت کرد. در شکواییه این نوع شکایت باید تمام اطلاعات لازم همچون شماره پلاک ماشین را ذکر نمایید.

نحوه تنظیم شکواییه برای طرح شکایت

تنظیم شکواییه مناسب با پلاک خودرو با رعایت تمام قواعد و مقررات قانونی در آن، در روند رسیدگی به شکایت تاثیر قابل توجهی دارد. به طور کلی می توان گفت تنظیم شکواییه پلاک خودرو دارای تشریفات خاصی است. از این رو بهتر است در این رابطه با یک مشاور حقوقی باتجربه مشورت کنید. در صورت عدم رعایت نکات قانونی به درستی در تنظیم شکواییه، شکایت از پلاک موتور و یا خودرو رد خواهد شد. همچنین ترتیب اثر صورت نخواهد گرفت.

رعایت نکات مهم و قواعد خاص تنظیم شکواییه باعث می شود مرجع قضایی به پرونده سریع تر رسیدگی کند. در نهایت پرونده شما با سرعت بیشتری به نتایج مطلوب خواهد رسید. وب سایت مستر وکیل با تجربه چندین ساله خود در زمینه تنظیم اوراق قضایی همچون شکواییه، دادخواست و لوایح دفاعیه می تواند شما را در تنظیم انواع شکایت نامه همچون شکایت از مخدوش کردن پلاک خودرو یاری سازد. تنظیم شکواییه نیازمند رعایت اصول و تشریفات قانونی خاص می باشد به همین دلیل توصیه می شود تهیه این اوراق قضایی را به وب سایت ما بسپارید.

مرجع صالح رسیدگی به شکایت از پلاک موتور و یا خودروی مخدوش شده

شکایت از پلاک موتور و خودرو دارای جنبه کیفری می باشد. از این رو صلاحیت رسیدگی به این شکایات به عهده مراجع قضایی کیفری می باشد. رسیدگی به تمام جرائم ابتدا در دادسرا صورت می گیرند و تحقیقات مقدماتی جرم توسط این مراجع انجام می گیرند. از این رو برای رسیدگی به شکایت خود با سرعت بیشتر و دستیابی به نتایج مطلوب در مدت زمان کوتاه می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کرد. دادسرای محل وقوع جرم، مرجع صالح رسیدگی به شکایت از پلاک خودرو در صورت مخدوش شدن می باشد.

تحقیقات لازم در رابطه با نوع جرم و نحوه ارتکاب آن توسط دادسرا انجام خواهد گرفت. دادسرا ابتدا باید استعلامات مورد نیاز در رابطه با پلاک خودرو را انجام دهد و پس از تعیین هویت و مشخصات راننده، تحقیقات بعدی به جریان خواهند افتاد. در نهایت پرونده برای انجام تحقیقات نهایی، صدور حکم و تعیین میزان مجازات راننده خودرو متخلف به دادگاه کیفری صالح مرجوع می شود.

هزینه طرح شکایت

به طور کلی می توان گفت طرح شکایت از پلاک موتور و یا خودرو از مرحله تنظیم شکواییه تا مراحل نهایی نیازمند پرداخت هزینه های متغیر می باشد. در وب سایت مستر وکیل این امکان برای شما فراهم شده است تا قادر به طرح شکایت خود در این زمینه با بهترین شرایط ممکن باشید.

مجازات دستکاری پلاک وسایل نقلیه

تجهیز اکثر جاده ها و خیابان ها به دوربین های هوشمند از دلایل دستکاری افراد در پلاک خودرو بنا به دلایل مختلف همچون فرار از طرح ترافیک یا دیگر جریمه های هوشمند، می باشند. در حالی که قانونگذار با افرادی که به خاطر دوربین یا دیگر دلایل پلاک موتور یا خودرو خود مخدوش می کنند برخورد کرده و برای آن ها جریمه سنگین در نظر می گیرد. طبق ماده 270 قانون مجازات اسلامی، مخدوش کردن پلاک موتور و خودرو علاوه بر جریمه های نقدی، مجازات 6 ماه تا 1 سال حبس را به دنبال دارد. هر نوع تغییر در شماره و حروف پلاک با استفاده از پارچه یا دستکاری شماره با استفاده از تافت شامل مخدوش کردن پلاک می باشد.

مجازات دستکاری پلاک

دستکاری پلاک به معنای اقداماتی است که باعث شود پلاک خودرو به درستی مشاهده نشود. این کار شامل حذف و افزودن یک عدد پلاک، ناخوانا کردن بخشی از پلاک و استفاده از پلاک متفاوت می باشد. مجازات مخدوش کردن پلاک موتور و یا خودرو از دو جنبه بررسی خواهد شد. طبق قوانین راهنمایی و رانندگی، جریمه این کار پرداخت مبلغ نقدی است. این اقدام در قانون مجازات اسلامی با مجازات سنگین همراه است.

کلام آخر

اگر قصد شکایت از پلاک موتور و یا خودروی مخدوش شده را دارید راهکار مناسب برای شما استفاده از خدمات و سرویس های متنوع وب سایت مستر وکیل می باشد. کارشناسان این وب سایت شما را در تمام مراحل شکایت راهنمایی می کنند. طرح شکایت از پلاک خودرو اندکی زمان بر است و به رعایت مجموعه قوانین نیاز دارد. بدون دریافت کمک از کارشناسان و مشاوران حقوقی مجرب روند رسیدگی به پرونده این شکایت بسیار دشوار خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا