تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت جریمه خودرو چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

در سطح شهر دوربین های هوشمند بسیار زیادی وجود دارند که راننده متخلف را شناسایی می کنند.در صد خطای دوربین های هوشمند بسیار ناچیز است. البته افسران راهنمایی و رانندگی نیز به منظور جریمه خودروهای هاطی در جاده ها و شهرها مستقر هستند. با این وجود برخی از رانندگان از جریمه شدن در صورت عدم حضور در یک محل شکایت دارند. از این رو پلیس راهنمایی و رانندگی امکان ثبت شکایت جریمه خودرو را در اختیار رانندگان که اطمینان دارند از سوی پلیس اشتباه رخ داده، قرار داده اند.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل حقوقی در مشهد کلیک کنید

مدارک مورد نیاز شکایت جریمه خودرو

همانطور که برای طرح شکایت در رابطه با تصادفات رانندگی می توان به بهترین وکیل تصادفات رانندگی در تهران مراجعه کرد برای طرح شکایت جریمه باید به وکلای فعال در این حوزه مراجعه کرد. قبل از مراجعه به مراکز اجرایی پلیس راهور یا پلیس +10 برای طرح شکایت جریمه خودرو باید مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده را فراهم سازید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا فرآیند ثبت شکایت خود را با سرعت بالاتر انجام دهید و معطل نشوید. در صورت عدم دستیابی به نتایج مطلوب در مراحل ابتدایی طرح شکایت به منظور ثبت شکایت خود از طریق مرکز اجرایی راهور بهتر است مدارک مورد نیاز زیر را آماده سازید.

 • اصل کارت شناسایی
 • اصل سند مالکیت خودرو
 • کارت شناسایی مالک وسیله نقلیه یا نماینده قانونی ایشان
 • فرم ثبت درخواست تجدید نظر

مدارک مورد نیاز شکایت جریمه خودرو

اگر می خواهید شکایت جریمه خودرو را برای اولین بار مطرح نمایید باید درخواست اعتراض خود را همراه مدارک زیر در پلیس +10 ثبت نمایید:

 • اصل کارت شناسایی
 • سند مالکیت خودرو
 • فرم ثبت درخواست

مراحل شکایت جریمه خودرو

جریمه شدن برای هر رانندگی پیش می آید اما گاهی اوقات جریمه رانندگی ممکن است اشتباه ثبت گردد. همچنین ممکن است برخی از افراد اشتباها جریمه شوند. گاهی ممکن است پیامک مبنی بر تخلف در یک خیابان در تاریخ مشخص برای شما ارسال گردد در حالی که در زمان مشخص در آن خیابان حضور نداشته اید و تخلف انجام نداده اید. از این رو پس از استعلام خلافی خودرو می توان در رابطه با مواردی که مشکوک هستید، شکایت خود را مطرح نمایید. برا طرح شکایت جریمه خودرو پس از دریافت مشاوره از بهترین وکیل تهران باید روند زیر را در یکی از مراکز اجرایی پلیس راهور انجام دهید:

 • مراجعه به دفتر پلیس +10 برای دریافت برگه خلافی خودرو. در این مرحله مبلغ جریمه رانندگی باید پرداخت گردد.
 • برای تکمیل فرم شکایت و ثبت اعتراض باید به یکی از مراکز اجرایی پلیس راهور مراجعه کرد.
 • دریافت پرینت خلافی پس از گذشت 24 ساعت
 • مراجعه مالک خودرو به یکی از مراکز اجرایی به منظور ارائه پرینت خلافی
 • مشاهده جواب نهایی با گرفتن پرینت مجدد خلافی یا استعلام آنلاین خلافی پس از گذشت 48 ساعت
 • در صورت عدم تغییر مبلغ حریمه باید خلافی خودرو خود را پرداخت نمایید.

در صورت عدم دریافت پاسخ قانع کننده می توان برای طرح شکایت جریمه خودرو برای بار دوم به پلیس راهور مراجعه نمایید. در این مرحله رای صادره قطعی و غیر قابل بازگشت خواهد بود. برای طرح شکایت از این طریق باید فرم درخواست را تکمیل نمایید و همراه با اصل کارت شناسایی و سند مالکیت به مرکز اجرایی ارائه دهید.

روش های مختلف طرح شکایت

برای طرح شکایت جریمه خودرو و مبلغ آن می توان به مرکز اجرایی پلیس راهور یا پلیس +10 مراجعه کرد. برای هر یک از جرائم رانندگی باید به مراکز خاص مراجعه کرد. قبل از انجام هرگونه اقدامی بهتر است اطلاعات خود در رابطه با قبوض جرایم رانندگی مختلف از سوی راهنمایی و رانندگی را افزایش داد.

روش های طرح شکایت

1. شکایت جریمه تسلیمی

پس از دریافت و بررسی مدارک کامل خودرو و راننده، مامور راهنمایی و رانندگی جریمه تسلیمی را می نویسد. قبض جریمه پس از یادداشت اطلاعات راننده و خودرو به صورت کامل به راننده ارائه می شود. این نوع قبض با عنوان قبض جریمه دست نویس نیز شناخته می شود. احتمال موفقیت شکایت جریمه رانندگی تسلیمی بسیار کم است زیرا راننده فرصت اعتراض به مامور در زمان تسلیم قبض را دارد. برای طرح شکایت علیه این جریمه 60 روز فرصت دارید. در غیر این صورت حتی در صورت صدور اشتباه جریمه امکان طرح این شکایت را نخواهید داشت.

2. شکایت جریمه الصاقی

در این نوع جریمه به طور معمول خودرو در یک محل ساکن است و راننده در محل حضور ندارد. به دللی تخلف خودرو مامور پلیس در این شرایط قبض خلافی راهنمایی رانندگی را صادر می کند. به دلیل عدم وجود مدارک خودرو و راننده در این شرایط قبض عمومی صادر خواهد شد. در این نوع قبض مشخصات خودرو همچون رنگ، نوع خودرو، شماره پلاک، محل تخلف و مشخصات افسر درج می شوند. این قبض اغلب روی شیشه خودرو قرار داده می شود. در این نوع قبض ها به دلیل ساکن بودن خودرو و مامور پلیس تخلف به صورت کامل و مسلط مورد بررسی قرار می گیرد و قبض صادر می شود. شکایت این نوع قبض نیز کمتر مورد قبول قرار می گیرد.

3. شکایت جریمه دوربین

طرح شکایت جریمه خودرو صادر شده توسط دوربین ها در مقایسه با جرایم تسلیمی از پیچیدگی بیشتر برخوردار هستند و به زمان بیشتری نیاز دارند. در صورت ثبت جریمه شما توسط دوربین می توان به مراکز رسیدگی پلیس راهور مراجعه کرد و شکایت را از این طریق ثبت کرد. به خاطر داشته باشید که تهیه مدارک به صورت کامل قبل از مراجعه به این مراکز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

4. جرایم عوارض آزادراهی

اگر نسبت به جرایم عوارض آزادراهی ارسالی برای شما اعتراض دارید می توانید به دو صورت شکایت خود را ثبت کنید. برای ثبت شکایت اولیه به مراجعه حضوری نیاز نخواهید داشت و نسبت به روش های اعتراض به جرایم رانندگی بسیار ساده تر است. دو روش ثبت شکایت به جرایم آزادراهی شامل موارد زیر می باشند:

 • ارسال پلاک خودرو به شماره 100001531 و ثبت درخواست بازبینی
 • ثبت اعتراض با شماره اعلام شده روش دوم می باشد. برای طرح این شکایت می توان از طریق شماره تلفن 63648531-021 می توان اقدام کرد.

کلام آخر

پیگیری شکایت جریمه خودرو دشوار و پیچیده نیست. پس از ثبت اعتراض خود باید 24 ساعت منتظر بمانید تا از طریق پایمک نتیجه نهایی به شما اعلام گردد. در صورت صحت اعتراض شما به مراجعه دوباره و پرداخت جریمه نیاز نخواهید داشت. در غیر این صورت می توان مجدد اعتراض به جریمه رانندگی خود را به جریان انداخت و آن را دوباره از سر گرفت.

4/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا