تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت پلاک خودرو چیست؟⚖️【 آپدیت 1403 】

همواره توصیه می شود در بازار داغ خرید و فروش خودرو دست دوم، حواس خود را جمع کنید. به خاطر داشته باشید که نمی تواند خودرو را از هر فردی خریداری نمایید، زیرا ممکن است با مشکلات مالی و حقوقی مواجه شوید. گاهی اوقات ممکن است فردی شکایت پلاک خودرو را مطرح کرده باشد و معامله را دردسرساز کند. قبل از واریز پول در این شرایط بهتر است اقدامات لازم را برای استعلام شکایت پلاک خودرو انجام دهید. بنا به دلایل مختلف ممکن است این شکایت مطرح گردد.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل حقوقی در تبریز کلیک کنید

منظور از شکایت پلاک خودرو چیست؟

شکایت پلاک خودرو به این معناست که راننده مرتکب تخلف یا جرم شده و فرد یا افراد دیگر شکایت خود از خودرو را مطرح کرده اند. این شکایت تنها زمانی مفهوم دارد که هویت راننده معلوم نباشد. تنها اطلاعات در دسترس در این شرایط پلاک خودرو می باشد از این رو ثبت شکایت روی پلاک خودرو صورت می گیرد.

شکایت پلاک خودرو چیست؟

دلایل ثبت شکایت پلاک خودرو

بنا به دلایل مختلف ممکن است شکایت پلاک خودرو مطرح گردد. از این رو هنگام خرید خودروی دست دوم همواره توصیه می باشد برای استعلام این نوع شکایت اقدامات لازم را انجام دهید. به طور کلی می توان گفت بنا به دلایل زیر ممکن است شکایت پلاک خودرو ثبت گردد:

  • ارتکاب جرم
  • سرقتی بودن
  • فرار از صحنه تصادف
  • قاچاق با خودرو
  • تخلفات رانندگی خطرناک
  • عدم پرداخت عوارض شهرداری
  • عدم پرداخت جرایم رانندگی بسیار سنگین

1. تصادف

گاهی اوقات راننده مقصر در تصادف رانندگی ممکن بنا به دلایل مختلف از جمله ترس، نداشتن بیمه شخص ثالث، نداشتن بیمه بدنه و عدم وجود گواهینامه صحنه تصادف را ترک کند. ممکن است مصدوم در این شرایط قبل از فرار راننده مقصر هنوز زنده باشد و با رساندن ایشان به بیمارستان بتوان جان او را نجات داد. این سهل انگاری و ترس از عواقب تصادف آمار فوت در تصادفات رانندگی را افزایش می دهد زیرا در اکثر مواقع مصدوم در زمان مناسب به مراکز درمانی آورده نمی شود.

2. فحاشی

از دیگر موارد که جنبه کیفری دارد و افراد می توانند به آن دلیل شکایت از راننده خودرو را مطرح کنند، فحاشی می باشد. از این رو اگر راننده خودرو در اماکن عمومی به افراد فحاشی و توهین کند، طبق قانون مجازات اسلامی به حبس یا شلاق محکوم می شود.

3. مزاحمت

مزاحمت ممکن است شامل مزاحمت برای دیگر خودروها یا عابرین پیاده به ویژه خانم ها باشد. رانندگانی که برای دیگر افراد مزاحمت ایجاد می کنند، موازین اخلاقی را زیر پا می گذارند از این رو باید با آن ها به درستی برخورد شود. بهترین کار در این شرایط طرح شکایت پلاک خودرو مزاحم می باشد. مزاحمت علاوه بر جنبه عرفی دارای جنبه قانونی نیز می باشد. رفتارهای زیادی ممکن است مزاحمت تلقی شوند اما از نظر قانونی امکان پیگیری و طرح شکایت از راننده مزاحم وجود نداشته باشد. بوق زدن ممتد راننده در خیابان یکی از این موارد است. این موضوع ممکن است آزاردهنده باشد و برای دیگران مزاحمت ایجاد کند اما از لحاظ عرفی قابل چشم پوشی باشد.

مرجع طرح شکایت

برای ثبت شکایت پلاک خودرو باید به دفاتر الکترونیک خدمات قضایی و دادسرا مراجعه کرد. در این مراکز به منظور اثبات جرم باید شماره پلاک خودرو و ادله کافی را ارائه دهید تا در نهایت شکایت شما ثبت گردد. در این شرایط برای طرح شکایت خود و پیگیری آن با سرعت بالا می توان از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران کمک گرفت.

نحوه طرح این شکایت

برای ثبت شکایت پلاک خودرو شاکی باید اقدامات لازم را از روش قانونی انجام دهد. در صورت مشخص بودن هویت راننده، شاکی قادر به تنظیم شکایت نامه علیه ایشان در دادسرا خواهد بود. برای این منظور می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت کرد. اگر هویت راننده مشخص نبود شاکی باید با شماره پلاک به مقامات قضایی مراجعه نماید. طرح این شکایت در شورای حل اختلاف و اداره ثبت اسناد نیز امکان پذیر است. تفاوت این روش های ثبت شکایت در مجازات راننده است.

نحوه استعلام شکایت

به منظور کسب اطلاع از ثبت شکایت علیه پلاک خودرو می توان با پلیس 110 تماس گرفت و شماره پلاک را به ایشان ارائه داد. البته امکان مراجعه حضوری به یکی از دفاتر پلیس +10 نیز برای شما وجود دارد. در این شرایط امکان بررسی کامل وضعیت خودرو فراهم می شود. در صورت داشتن زمان کافی توصیه می شود به صورت حضوری به مراکز پلیس مراجعه نمایید.

استعلام شکایت خودرو

1. استعلام در دفاتر پلیس +10

در صورت تمایل به استعلام شکایت پلاک خودرو باید به صورت حضوری به دفاتر پلیس +10 مراجعه کرد. هنگام مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک پلیس +10 باید شماره پلاک را به کارشناس ارائه داد تا از آخرین وضعیت خودرو مورد نظر مطلع شد. امکان استعلام دیگر موارد مانند خلافی و عوارض سالیانه از دیگر مزایای مراجعه حضوری به پلیس +10 می باشند.

2. تماس با پلیس 110

در صورت نداشتن فرصت کافی برای مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک پلیس +10، می توان با پلیس 110 تماس گرفت. هنگام استعلام شکایت از پلاک ماشین از طریق تماس با پلیس 110، باید پلاک خودرو را اعلام نمایید. کارشناس از طریق سامانه جامع قادر به بررسی این موضوع در حداقل زمان ممکن خواهد بود. از این رو دیگر به مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +10 را نخواهید داشت. از آنجا که این موضوع هنگام خرید و فروش خودرو اهمیت بسیار زیادی دارد و به دلیل عواقب قانونی آن، توصیه می شود قبل از خرید ماشین با پلیس 110 تماس بگیرید.

تاثیر این شکایت در معامله خودرو

در صورت ثبت شکایت پلاک خودرو، خریدار هنگام تعویض پلاک خودرو با مشکل مواجه خواهد شد. در این شرایط ممکن است خودرو توقیف شده یا به پارکینگ انتقال یابد. تا زمان رفع شکایت قضایی، خودروی مذکور در توقیف باقی خواهد ماند. انجام معامله خودرو به صورت وکالتی توسط خریدار بدترین حالت ممکن است. در این شرایط تمام مسئولیت ها به عهده خریدار می باشد. معامله وکالتی خودرو که شکایت علیه آن ثبت شده برای خریدار مشکلات قضایی ایجاد می کند.

کلام آخر

در صورتی که قصد خرید خودروی دست دوم را دارید، علاوه بر استعلام خلافی خودرو بهتر است برای استعلام شکایت پلاک خودرو نیز اقدامات لازم را انجام دهید. در صورت طرح شکایت از خودروی مورد نظر، خریدار هنگام تعویض پلاک با مشکلات قضایی مواجه خواهد شد. از این رو برای معامله وکالتی هرگز اقدام نکنید و قبل از خرید برای استعلام این شکایت، مدت اعتبار و سقف خسارات بیمه شخص ثالث اقدامات لازم را انجام دهید. تمام این موارد به شما کمک خواهند کرد تا خرید امن داشته باشید و در نهایت متحمل ضرر مالی و مشکلات حقوقی نشوید.

3/5 - (3 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا