تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از برنامه نویس چگونه است؟ ⚖️【 آپدیت 1403 】

گاهی اوقات ممکن است عملکرد یک برنامه نویس به گونه ای باشد که شرایط را برای طرح شکایت از برنامه نویس در مراجع قضایی فراهم سازد. در سال های اخیر برنامه نویسی چندان مورد توجه افراد قرار نداشته و کارایی آن زیاد نبوده است. در حالی که امروزه به عنوان یکی از شناخته شده ترین مشاغل دنیا محسوب می شود. برنامه نویسی به حوزه فناوری مربوط است و افرادی که قصد ورود به این حرفه را دارند باید در زمینه کامپیوتر و فناوری اطلاعات کامل داشته باشند. یک برنامه نویس موظف به نگارش کد انواع نرم افزارهای مختلف می باشد. در حقیقت برنامه نویسی، کد نویسی نرم افزار و سخت افزارهای مختلف می باشد و تسلط و مهارت کافی در این حوزه از جهات مختلف مهم می باشد.

نحوه شکایت از برنامه نویس

به منظور طرح شکایت از برنامه نویس موارد مهم باید در نظر گرفته شوند تا امکان طرح این شکایت به صورت اصولی وجود داشته باشد. قبل از هر چیز برای طرح این شکایت باید با نحوه تنظیم قرارداد آشنایی داشته باشید. برای این منظور می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت نمایید. سپس باید مراجع صالح برای طرح این شکایت را شناسایی کرد. هنگام طرح این شکایت باید نحوه تنظیم این قرارداد بین طرفین را در نظر گرفت. منشا اصلی ایجاد اختلاف بین مشتری و برنامه نویس اغلب به نحوه تنظیم قرارداد باز می گردد.

نحوه شکایت از برنامه نویس

پس از تعیین دلیل اختلاف بین طرفین و ارتباط آن با قرارداد تنظیمی باید برای طرح شکایت از برنامه نویس با مراجع صالح مشورت کرد. اگر این شکایت جنبه حقوقی داشت باید آن را از طریق مراجع قضایی حقوقی پیگیری کرد. برای این منظور می توان با بهترین وکیل حقوقی در تهران مشورت کرد. اگر این شکایت به رفتار برنامه نویس مربوط باشد و جنبه کیفری داشته باشد دادسرا و دادگاه کیفری صالح می توانند به شما کمک کنند.

مرجعی که به صورت تخصصی به تخلفات موجود در حوزه فناوری همچون طراحی سایت و برنامه نویسی رسیدگی کند در کشور ما وجود ندارد. به شکایات با جنبه قضایی در مراجع صالح رسیدگی می شود. اگر سفارش طراحی سایت را به برنامه نویس سپرده باشید اما از کیفیت کار ایشان رضایت نداشته باشید و قصد طرح شکایت در این زمینه را داشته باشید باید برای شکایت خود دلایل منطقی و موجه ارائه دهید.

روش های شکایت از برنامه نویس

شکایت از برنامه نویس به نوع تخلف صورت گرفته وابسته می باشد. شاکی می تواند این شکایت را از روش های مختلف مطرح نماید. برای طرح این شکایت چندین روش وجود دارند که اکثر آن ها به موضوعات قضایی مربوط می باشند.

1. طرح شکایت از طریق دادسرا

یکی از روش های رایج شکایت از برنامه نویس، از طریق دادسرا می باشد. در این شرایط می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت نمود. زمانی که طرح شکایت از این طریق مطرح می شود، باید جرم ثابت شود و در این شرایط نمی توان این شکایت را با مراجعه به دادسرا پیگیری کرد. شاکی باید برای وقوع جرم توسط برنامه نویس دلایل منطقی داشته باشد.

اگر برنامه نویس از طریق حیله و ترفندهای مختلف شما را فریب دهد و مبالغ هنگفت از شما دریافت نماید، امکان طرح شکایت علیه ایشان به جرم کلاهبرداری وجود دارد. در این شرایط برای سرعت بخشیدن به روند پیگیری شکایت باید با بهترین وکیل کیفری در تهران مشورت کرد. برنامه نویس ها اغلب با هدف سوء استفاده از کارفرما به نحوی سایت را طراحی می کنند که برای تکمیل فرآیند مربوط به طراحی سایت از مشتری پول بیشتر دریافت نمایند.

گاهی اوقات ممکن است برنامه نویس در این حرفه تجربه نداشته باشد اما نقش ایشان را ایفا کند و با قبول سفارش های مختلف طراحی سایت از افراد مختلف مبالغ هنگفت دریافت کند. برای طراحی سایت باید اطلاعات مهم به برنامه نویس ارائه شود، از این رو در صورت سوء استفاده از این اطلاعات می توان از برنامه نویس به دلیل خیانت در امانت شکایت کرد.

2. دادگاه عمومی حقوقی

برای طرح این شکایت باید دلیل اصلی شکایت به موضوعات حقوقی مربوط باشد. در صورت عدم پایبندی برنامه نویس به تعهدات درج شده در قرارداد، می توان تقاضای اجبار ایشان به انجام تعهدات و مطالبه وجه را از طریق دادگاه عمومی مطرح کرد.

3. شورای حل اختلاف

اگر برنامه نویس تا سقف 20 میلیون تومان هزینه درخواست کند می توان شکایت از برنامه نویس را از طریق شورای حل اختلاف مطرح کرد. در صورت بیشتر بودن این هزینه از 20 میلیون توکان دیگر شورای حل اختلاف قادر به پیگیری شکایت نخواهد بود و دادگاه عمومی حقوقی به پرونده شما رسیدگی خواهد کرد.

دلایل طرح این شکایت

بخش مهمی از طراحی سایت توسط برنامه نویس انجام می گیرد و سطح کیفیت و امکانات وب سایت به نحوه کد نویسی آن مربوط می باشد. برای آغاز همکاری انجام پروژه بین طرفین به طور معمول قرارداد منعقد می شود. عدم تنظیم قرارداد در این زمینه منجر به بروز مشکلات خواهد شد و برنامه نویس یا مشتری ممکن است از انجام وظایف خود خودداری نمایند. در صورت وجود یا عدم وجود قرارداد بین طرفین امکان بروز تخلف توسط برنامه نویس وجود دارد. اگر قرارداد شفاهی بین طرفین منعقد شود، هر یک از طرفین می تواند رفتارهای خلاف توافق را انجام دهد.

دلایل شکایت از برنامه نویس

در متن قرارداد باید به تمام موضوعات کار، وظایف برنامه نویس برای طراحی سایت، شرایط پرداخت هزینه از سوی مشتری باید قید گردند.برنامه نویس طبق توافق و انتظار مشتری، باید امور مربوط به طراحی سایت را انجام دهد. مشتری باید در مهلت مشخص هزینه های مربوطه را پرداخت کند.

کلام آخر

برای شکایت از برنامه نویس توصیه می شود از وکیل مشورت بگیرید. بدون دریافت کمک از وکیل شرایط برای انجام مراحل ثبت شکایت و دستیابی به نتیجه دلخواه دشوار می شود. اگر برای طرح این شکایت دلایل محکمه پسند داشته باشید ابتدا بهتر است در این زمینه با یک وکیل متخصص و کاربلد مشورت کنید. استخدام وکیل هنگام ثبت شکایت از طریق مراجع قضایی برای شما کارایی زیادی خواهد داشت. از نظر قانونی برای دریافت کمک از وکیل هیچ الزامی وجود ندارد. دریافت کمک از وکیل برای طرح این شکایت به قصد شکایت وابسته می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا