تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

لیست کامل دادگاه های قزوین +【شماره تماس و آدرس】⚖️

زندگی های اجتماعی و پیچیدگی های آن در حال حاضر وضع قوانین مناسب را لازم و ضروری ساخته است. این قوانین باید به نحوی وضع شوند که حقوق فردی و اجتماعی افراد را مشخص کند. تخطی از قوانین و ضایع شدن حقوق افراد باید از لحاظ قانونی مورد بررسی قرار گیرند و متخلف مورد مجازات قرار گیرد. مراجع صالح و آگاه به این موضوعات باید این امور را در کشور مورد رسیدگی قرار دهند تا افراد حقوق از دست رفته خود را بازیابند. از جمله این مراجع می توان به دادسراها و دادگاه های قزوین اشاره کرد. قبل از طرح این مسائل در دادگاه همواره توصیه می شود با بهترین وکیل قزوین مشورت نمایید.

لیست دادگاه های قزوین

لیست دادگاه های قزوین را همراه با آدرس و شماره تلفن آن ها در این بخش در اختیار شما قرار خواهیم داد تا در صورت نیاز بتوانید به این شعبات مراجعه نمایید و درخواست خود را مطرح نمایید.دادگاه ها تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا مشکلات شما را در کوتاه ترین زمان ممکن مورد بررسی و پیگیری قرار دهند.

1. دادگاه جزایی قزوین

یکی از مهمترین دادگاه های قزوین در سیستم قضایی این شهر، دادگاه جزایی قزوین می باشد. این دادگاه صلاحیت رسیدگی به پرونده های کیفری را دارد. پرونده های جزایی اغلب به این شعبه ارسال می گردند تا قاضی با توجه به تجربه خود در این زمینه تصمیم گیری کند. در نهایت قاضی احکام لازم را صادر خواهد کرد. همانطور که از نام این دادگاه پیداست، پرونده هایی با عنوان جزایی در آن مورد رسیدگی و پیگیری قرار می گیرند.

آدرس: قزوین، بلوار غدیر، بلوار رزمندگان


2. دادگاه انقلاب و عمومی قزوین

از دیگر دادگاه های قزوین می توان به دادگاه انقلاب آن اشاره کرد. پرونده هایی با موضوع امنیت کشور و مواد مخدر در این دادگاه مورد بررسی قرار می گیرند. دادگاه های عمومی نیز دعاوی حقوقی و عمومی را مورد رسیدگی قرار می دهند. این مجموعه در قزوین شعبه های مختلفی دارد و خدمات قضایی را به مردم این شهر ارائه می دهد.

شماره تلفن: ۵-۳۳۲۲۰۹۹۲- -۰۲۸

آدرس: قزوین، بلوار شهید باهنر


3. شورای حل اختلاف قزوین

از دیگر مراجع قضایی در قزوین می توان به شورای حل اختلاف آن اشاره کرد. این مراجع تلاش خود را برای برقراری عدالت در شهر به کار می گیرند. این نهاد صلاحیت رسیدگی به پرونده های ساده ای را دارد که امکان صلح و سازش در آن ها وجود دارد. در اکثر شهرها و روستاها شوراهای حل اختلاف تشکیل می شوند و در قزوین نیز دارای شعبه های مختلف می باشد.

شماره تلفن: ۳۴۴۷۲۲۹۲

آدرس: قزوین، کوثر، میدان حافظ، خیابان صیاد شیرازی


4. دادگاه شهید بهشتی

دادگاه اختصاصی خانواده واقع در قزوین مسئول رسیدگی به اختلافات خانوادگی موجود در این شهر می باشد. پرونده های مربوط به حوزه طلاق، مهریه، جهیزیه و دیگر موارد به این دادگاه مرجوع می شوند و در آن مورد بررسی قرار می گیرند. در صورت مواجهه با این مسائل برای رفع آن ها می توانید با بهترین وکیل خانواده در قزوین مشورت کنید و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمایید. در صورت دریافت مشاوره از وکلای خانواده می توان با سرعت بیشتر برای رفع این مسائل به نتایج مطلوب دست یافت.

شماره تلفن: ۳۳۳۴۷۴۱۷-۳۳۳۴۷۴۱۸

آدرس: قزوین، مسکن، بلوار مدرس، خیابان فلسطین، بلوار دهخدا


5. دادگاه تجدید نظر قزوین

دادگاه تجدید نظر قزوین از دیگر دادگاه های این شهر می باشد. همانطور که از نام این دادگاه پیداست، این دادگاه مسئول رسیدگی به پرونده های تجدید نظر می باشد. در صورت اعتراض یکی از طرفین دعوا نسبت به رای صادر شده دادگاه، ابتدا باید درخواست تجدید نظر ارسال گردد تا خواسته ایشان در این دادگاه مجدد مورد بررسی قرار گیرد.

آدرس: قزوین، بلوار دانشگاه، بلوار معلم، خیابان پرویز

دسته بندی دادگاه های قزوین

دادگاه های قزوین هر یک دارای صلاحیت مختص به خود می باشد. هر یک از دادگاه برخی دعاوی را مورد رسیدگی قرار می دهند در حالی که قادر به صدور حکم در رابطه با دیگر پرونده ها نمی باشد. در این بخش به صلاحیت دادگاه های قزوین و انواع آن ها خواهیم پرداخت.

به طور کلی می توان گفت صلاحیت دادگاه های قزوین به دو دسته ذاتی و محلی طبقه بندی می گردد. منظور از صلاحیت ذاتی، صلاحیتی است که بر اساس شایستگی و اقتدار دادگاه تعیین و مشخص می شود. صلاحیت ذاتی را تحت هیچ شرایطی نمی توان جابجا کرد و قواعد حاکم بر آن از قواعد آمده می باشند و امکان تغییر آن ها وجود ندارد. دادگاه با صلاحیت ذاتی رسیدگی به پرونده های کیفری قادر به رسیدگی به این پرونده ها می باشد فارغ از این که جرم در چه محله ای اتفاق افتاده است.

صلاحیت محلی دادگاه ها نیز صلاحیتی است که به دلیل استقرار دادگاه در مکان و محدوده خاص آن مشخص می شود. یک دادگاه تنها می تواند به دعاوی رسیدگی کند که در حوزه اختیار دادگاه رخ داده است. طبق قانون پرونده باید در دادگاهی مورد رسیدگی قرار گیرد که در محل اقامت خوانده قرار دارد. این قانون می تواند صلاحیت محلی دادگاه را مشخص نماید.

مقایسه دادگاه و دادسرا

بر خلاف تصور عموم مردم دادگاه و دادسرا دو نهاد کاملا متفاوت می باشند که وظایف و مسئولیت های خاص به عهده دارند. دادسرا موظف به کشف جرم می باشد و مسئول انجام تحقیقات لازم در رابطه با پرونده های مختلف می باشد. این نهاد در حقیقت می تواند مجرم بودن یا نبودن افراد را مشخص سازد. در نهایت با توجه به مدارک موجود دادسرا کیفرخواست لازم را صادر خواهد کرد و آن را به دادگاه ارسال می کند. لازم به ذکر است که دادسرا قادر به صدور حکم برای متهم نمی باشد و تنها قادر به صدور قرار می باشد. در حالی که دادگاه می تواند پس از بررسی پرونده به عنوان مثال پرونده شکایت از همسایه و مطالعه مدارک و کیفرخواست دادسرا، حکم نهایی را صادر کند. دادگاه قادر به صدور قرار نیز می باشد.

کلام آخر

دادگاه های قزوین با توجه به صلاحیت خود در این شهر به فعالیت مشغول هستند و با توجه به موضوع پرونده می توان به آن ها مراجعه کرد. همانطور که عنوان شد صلاحیت دادگاه ها به صورت ذاتی و محلی تعریف می شوند. دادگاه در حقیقت نهادی است که بر اساس پرونده حکم صادر می کند در حالی که دادسرا قادر به صدور حکم نمی باشد و تنها می تواند قرار لازم را صادر کند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا