تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از همسایه چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

 طرح شکایت از همسایه به این معناست که طرفین قصد رفع مشکلات خود را از طریق صلح و سازش ندارند. اگر امکان رفع اختلافات موجود بین همسایه ها بنا به دلایل مختلف وجود نداشته باشد، این شکایت مطرح خواهد شد. در حال حاضر نحوه زندگی در جامعه به صورتی است که اکثر افراد در ساختمان های چند طبقه زندگی می کنند. افرادی که در واحدهای مختلف و در کنار یکدیگر زندگی می کنند به عنوان همسایه شناخته می شوند. بدون شک سطح زندگی افراد در شهرهای بزرگ نسبت به دیگر شهرها متفاوت می باشد. از این رو مردم در مقایسه با گذشته مشکلات بیشتری با یکدیگر دارند.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در شیراز کلیک کنید

نحوه طرح شکایت از همسایه

تغییر سبک زندگی مردم در تعامل و روابط افراد با یکدیگر نیز تفاوت قابل توجهی ایجاد نموده است و این موضوعات در نحوه رابطه اشخاص با یکدیگر موثر است. در زمان های گذشته به ندرت همسایه ها با یکدیگر دچار اختلاف می شدند در حالی که در جوامع امروزی به دفعات مکرر شاهد وقوع این اتفاقات هستیم. اختلاف در زمینه های مختلف ممکن است زمینه طرح شکایت از همسایه را فراهم سازد. لازم به ذکر است که در این زمینه بحث سازش نیز مطرح می گردد. اگر افراد مختلف دچار اختلاف با یکدیگر شوند باید بتوانند مشکل خود را به صورت مسالمت آمیز حل و فصل کنند. روش مسالمت آمیز برای حل اختلافات بین طرفین کارایی قابل توجهی ندارد از این رو بحث طرح دعوا و شکایت قانونی مطرح خواهد شد.

نحوه شکایت از همسایه

دلایل شکایت از همسایه

آپارتمان نشینی امروزه به سبک ثابت زندگی مردم در شهرهای بزرگ تبدیل شده است، این امر امکان بروز مشکلات فراوانی در این زمینه را فراهم نموده است. فرهنگ آپارتمان نشینی در جامعه ما آنطور که باید نهادینه نشده است و در این حوزه مشکلات بسیار زیادی مشاهده می کنیم. تمام این مسائل باعث می شود تا گاهی اوقات زمینه ایجاد آزار و اذیت اهالی ساختمان ها فراهم شود. به منظور پیشگیری از ایجاد این مشکلات توصیه می شود نکات و قوانین آپارتمان نشینی را رعایت نمایید. زمینه شکایت از همسایه تا حد زیادی به عدم توجه مقررات آپارتمان نشینی مربوط است. برای زندگی در آپارتمان باید اصول و مقررات خاصی را رعایت کرد که بخشی از آن ها به فرهنگ جوامع وابسته می باشند.

از مهمترین دلایل طرح شکایت از همسایه می توان به ایجاد مزاحمت اشاره کرد. مزاحمت های مختلف از سوی همسایه ها از اصلی ترین دلایل طرح این شکایت محسوب می شوند. از دیگر دلایل طرح این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سر و صدای زیاد و نامتعارف
  • عدم پرداخت سهم شارژ ساختمان
  • عدم رعایت بهداشت در فضای ساختمان
  • انداختن زباله در محوطه اصلی ساختمان
  • توهین به دیگر ساکین ساختمان
  • تحمیل خسارت به بخش های مختلف ساختمان
  • درگیری با اعضلی مختلف ساختمان

روش های مختلف طرح این شکایت

امکان آزار و اذیت از سوی تمام واحدهای ساختمان وجود دارد و به همسایه طبقه بالا و کناری محدود نمی شود. البته ایجاد مزاحمت از سوی همسایه های نزدیک ممکن است باعث ایجاد رنجش بیشتر ساکنین آن منطقه از ساختمان شود. مزاحمت همسایه ممکن است خلاف امور شرعی باشد و گاهی در قالب جرم شکل می گیرد. در رابطه با جنبه کیفری مراحمت همسایه اقدامات لازم برای طرح شکایت در اسرع وقت انجام نمی گیرند. برای طرح این شکایت می توان روش های زیر را انتخاب کرد. از طریق روش های مختلف می توان شکایت از ساکنین در ساختمان را مطرح کرد. روش های طرح این شکایت شامل موارد زیر می باشند:

روش های شکایت از همسایه

1. جلسه با مدیر ساختمان

برگزاری جلسه با مدیر ساختمان یکی از روش های ابتدایی و اولیه شکایت از همسایه مراحم می باشد. قبل از اقدام برای طرح شکایت از طریق مراجع قضایی یا اطلاع تخلفات همسایه به نیروی انتظامی بهتر است مشکلات خود را به صورت مستقیم با مدیر ساختمان در جریان بگذارید. با توجه به قوانین تملک آپارتمان ها تمام ساکنین ساختمان باید فردی را به عنوان مدیر انتخاب نمایند. در حقیقت مدیر یکی از ساکنین ساختمان است که طبق معیارهای مختلف انتخاب می گردد. تمامی ساکنین آپارتمان می توانند به عنوان مدیر مجتمع انتخاب شوند و بخاطر مسئولیت بالایی که دارد بهتر است فردی به عنوان مدیر انتخاب شود که شایستگی اداره امور ساختمان را داشته باشد.

مدیر موظف است امور ساختمان را انجام دهد و تخلفات این حوزه را بدون مشکل خاص رفع پیگیری نمایند. از آنجا که مدیر ساختمان نماینده تمام ساکنین مجتمع است قادر به رسیدگی به شکایت از همسایه می باشد.

2. ارسال اظهارنامه

ارسال اظهارنامه روش دیگر شکایت از همسایه می باشد. در حقیقت ارسال اظهارنامهروش قانونی طرح این دعاوی می باشد. اگر پس از برگزاری جلسه با مدیر ساختمان قادر به رفع مشکل خود با همسایه نبودید باید نسبت به ارسال اظهارنامه اقدام کنید. ارسال اظهارنامه در حقیقت روش حقوقی و قانونی مطالبه حقوق افراد قبل از اقامه دعوا در مراجع قضایی و دادگاه ها می باشد. در این زمینه می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت کرد. ارسال اظهارنامه روش قانونی است که به ساکنین مختلف آپارتمان هشدار می دهد از انجام رفتارهای خود که آسایش اهالی ساختمان را می گیرد، خودداری نمایند.

3. شکایت از پلیس 110

اگر همسایه پس از ارسال اظهارنامه همچنان مزاحمت ایجاد کند تنها راه قانونی ارتباط با پلیس 110 برای طرح شکایت از همسایه می باشد. مزاحمت همسایه گاهی اوقات رفتار مجرمانه است که در این صورت باید به مراجع قانونی مراجعه کرد. اگر همسایه طبقه بالایی مواد مخدر استعمال کند می تواند موجب آزار و اذیت دیگر همسایه ها شود. در این صورت باید تخلف را به پلیس گزارش داد تا اقدامات قانونی در این زمینه انجام گیرند. در صورت ورود پلیس به محل مسکونی شما اگر همسایه در حال انجام جرم باشد، پلیس می تواند از اقدامات همسایه که منجر به آزار و اذیت همسایه شده را صورتجلسه کند.

4. مراجع قضایی

برای شکایت از همسایه از طریق مراجع قضایی باید به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه کرد و در این زمینه شکایت تنظیم و ثبت کرد. پس از ارسال شکایت شما به مراجع قضایی صالح در اسرغ وقت اقدامات لازم برای رسیدگی به آن صورت می گیرند. پس از ثبت شکایت در دفاتر الکترونیک قضایی پرونده به دادسرا مرجوع می شود. دادسرا برای ایجاد سازش بین طرفین شکایت را به شورای حل اختلاف ارسال خواهد کرد. در این شرایط می توان با بهترین وکیل حقوقی در تهران مشورت کرد.

کلام آخر

ثبت شکایت از همسایه و رسیدگی به اعتراضات اهالی ساختمان از همسایه هایی که باعث ایجاد مزاحمت برای دیگر ساکنین شده اند توسط مراجع قضایی صالح رسیدگی می شوند. اگر قصد شکایت علیه همسایه را دارید ابتدا باید شکایت نامه مربوط به مشکل ایجاد شده را تنظیم نمایید. در صورت تنظیم شکایت نامه بدون رعایت اصول و مقررات مربوطه پرونده توسط مراجع ذی صلاح رسیدگی نخواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 2

  1. سلام ببخشید میخواستم بدونم شکایت فایده هم داره یا نه؟ آخه خیلی ها میگفتن که قاضی آشتی میده میره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا