تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از حساب بانکی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

گاهی اوقات ممکن است افراد بنا به دلایل مختلف اقدام به طرح شکایت از حساب بانکی نمایند. برای طرح این شکایت، ممکن است شاکی اقدام به برداشت از حساب به صورت غیر مجاز نماید. از دیگر دلایل طرح این شکایت می توان به برای فردی مقداری پول واریز کرده باشید و با مشکل مواجه شده باشید. طرح این شکایت ممکن است دارای جنبه کیفری باشد و در صورت وجود ارکان کلاهبرداری امکان طرح این شکایت به دلیل وقوع کلاهبرداری باشد. در این شرایط می توان با بهترین وکیل کیفری در تهران مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمود.

بر اساس بررسی های صورت گرفته، اکثر جرائم مربوط به کلاهبرداری در حوزه فضای مجازی رخ می دهند و این موضوع نمایانگر آمار بالای وقوع جرم به روش الکترونیکی است. اگر فرد به شماره حساب داده شده وجه واریز کند و صاحب حساب تخلف کند، می توان از ایشان شکایت طرح کرد.

نحوه شکایت از حساب بانکی

در صورت تمایل به طرح شکایت از حساب بانکی با نام و شماره کارت بانکی از صاحب حساب، ابتدا باید در این زمینه شکواییه مربوط به موضوع دعوا تنظیم نمود. برای تنظیم شکواییه می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت نمود. شکایت کیفری از حساب بانکی بر خلاف شکایات حقوقی که در مراجع قضایی مطرح می شوند، از طریق تنظیم شکواییه صورت می گیرد. نخستین و مهمترین گام شکایت از حساب بانکی ثبت شکواییه در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و ارائه آن به دادسرا می باشد. برای این منظور می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کرد.

نحوه شکایت از حساب بانکی

در صورت تمایل به بررسی شکایت شما در اسرع وقت و بدون وجود مشکل خاص، باید با رعایت اصول قانونی نسبت به تهیه و تنظیم شکواییه اقدام کرد. همواره توصیه می شود تنظیم شکواییه را به وکلا و کارشناسان حقوقی با تجربه سپرد. شما می توانید تهیه و تنظیم شکواییه مربوط به موضوع این شکایت را می توان به وکیل آنلاین از طریق وب سایت مستر وکیل سپرد.

مراحل شکایت از حساب بانکی

برای طرح شکایت از حساب بانکی باید ابتدا مشخص نمایید که قصد طرح شکایت حقوقی یا کیفری را دارید. اگر طرف مقابل با ترفندهای خود قصد اغفال شما را داشته باشد و به شماره حساب اعلام شده پول واریز نمودید، امکان طرح شکایت کیفری به دلیل جرم کلاهبرداری برای شما وجود خواهد داشت. در صورت انجام کلاهبرداری به صورت اینترنتی می توان از طریق پلیس فتا این شکایت را مطرح نمود. در غیر این صورت باید نسبت به تنظیم شکواییه و ثبت آن در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای ارجاع به دادسرا اقدام نمود.

این شکایت در این شرایط دارای جنبه کیفری است از این رو باید مراحل مربوط به شکایت کیفری را به صورت قانونی طی نمود. برای طرح این شکایت باید آن را در دادسرا مطرح کرد. صلاحیت رسیدگی به این شکایت به عهده دادسرا محل وقوع جرم می باشد. قبل از ارسال شکایت به دادگاه، تحقیقات مقدماتی جرم را انجام داد. تحقیقات مقدماتی جرائم در دادسرا باید انجام گیرند، در صورت نیاز باید انجام بخشی از این تحقیقات را به عهده کلانتری سپرد.

در صورت ارجاع پرونده شکایت به پلیس فتا، شاکی با مراجعه به مرجع مربوطه از ضابطین دادگستری می خواهد تا اطلاعات و تحقیقات مورد نیاز را انجام دهد و در نهایت پرونده دوباره به دادسرا مرجوع می شود. در صورت ارسال پرونده به یکی از شعبات بازپرسی یا دادرسی، شاکی پس از دریافت شکواییه از معاونت ارجاع باید به شعبه دادیاری یا بازپرسی مشخص مراجعه نماید تا پرونده در مرجع مشخص ثبت گردد. قبل از ثبت شکایت، دادیار یا بازپرس ممکن است برای انجام تحقیقات مقدماتی دستوراتی را برای پلیس فتا صادر نماید.

دلایل طرح این شکایت

طرح شکایت از حساب بانکی بنا به دلایل مختلف امکان پذیر می باشد. از مهمترین دلایل طرح این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. کلاهبرداری

برای طرح شکایت از حساب بانکی به صورت کیفری باید شرایط خاص وجود داشته باشد. شاکی به دلیل واریز پول به حساب صاحب حساب قادر به طرح شکایت کیفری از ایشان نمی باشد. برای طرح شکایت کیفری در این زمینه باید جرم کلاهبرداری و شرایط تحقق آن را مورد بررسی قرار داد. به منظور طرح این شکایت به دلیل کلاهبرداری ابتدا باید اعمال فریبانه و متقلبانه صاحب حساب را ثابت کرد. همچنین باید ثابت کرد که متهم قصد و نیت این امر را داشته است. در صورت عدم بروز رفتار متقلبانه، جرم کلاهبرداری صورت نگرفته است. اصلی ترین رکن این شکایت اثبات این موضوع است که شخص یا اشخاص کلاهبرداری نموده اند.

شکایت از حساب بانکی به دلیل کلاهبرداری

این موضوع را به خاطر داشته باشید که تنها اعمال متقلبانه زمینه طرح این شکایت را نمی توان فراهم کند. سوء نیت متهم نیز باید در این زمینه ثابت گردد. اگر با روش های مختلف قصد فریب دادن طرف مقابل را داشته باشید یا با ارائه شماره حساب از ایشان مبلغ دریافت نمایید در این زمینه باید قصد فریب، سوء نیت و همراه با آگاهی کامل قصد دست یافتن به مال را داشته باشید. در صورت اثبات این موارد، کلاهبرداری ثابت می شود و شرایط برای طرح این شکایت فراهم می شود.

2. برداشت غیر مجاز

برداشت غیر مجاز از دیگر دلایل طرح شکایت از حساب بانکی می باشد. برای بسیاری از افراد ممکن است برداشت غیر مجاز رخ دهد. برداشت غیر مجاز از حساب به این معناست که شخص بدون اجازه از حساب بانکی ما برداشت کرده باشد. این موضوع جنبه مجرمانه دارد و در صورت برداشت وجه معین از حساب بانکی شخص بدون اطلاع ایشان، امکان شکایت کیفری از حساب بانکی برای شما وجود خواهد داشت. از مهمترین دلایل اصلی برداشت غیر مجاز از حساب بانکی می توان به سرقت اینترنتی، کلاهبرداری اینترنتی و فیشینگ اشاره کرد.

کلام آخر

شکایت از حساب بانکی با وجود مشخصات و اطلاعات حساب بانکی، یکی از روش های طرح شکایت علیه اشخاص حقیقی می باشد. در صورت بردوز تخلف از سوی صاحب حساب، با پیگیری های قانونی می توان از ایشان شکایت کرد. برای طرح این شکایت بهترین روش استفاده از خدمات وب سایت مستر وکیل می باشد. وکلا و متخصصین این وب سایت راهنمایی های لازم در رابطه با مراحل طرح این شکایت را به شما ارائه می دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا