تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

چگونه از بانک شکایت کنم؟ ⚖️【 آپدیت 1403 】

طرح شکایت از بانک برای افراد کمی سخت و گیج کننده است. برای طرح این شکایت ابتدا باید به خاطر داشت که بانک شخصی حقوقی است از این رو در صورت بروز شکایت قابلیت تعقیب کیفری را دارد. این شکایت با توجه به نوع تخلف ممکن است به دو صورت حقیقی یا حقوقی صورت گیرد. در صورتی که کارمندان بانک از حساب مشتری پول برداشت کنند یا بابت ارائه خدمات رشوه دریافت نمایند، مشتری قادر به طرح این شکایت به عنوان شخص حقیقی می باشد. اگر از حساب مشتری بدون اطلاع برداشت شود با دریافت کمک از بهترین وکیل کیفری در شیراز می توان شکایت خود را مطرح کرد.

در صورت انجام غیر قانونی محاسبه سود، قوانین بانک یا دستورات هیئت مدیره در شرایط قرارداد، می توان شکایت حقوقی علیه بانک را مطرح کرد. برای انجام شکایت به صورت اصولی و صحیح، باید دقیق بدانید که قصد شکایت از چه کسی با چه طرحی را دارید.

نحوه شکایت از بانک

شکایت از بانک و پیگیری حقوقی آن بهترین روش برخورد با تخلفات بانکی می باشد. به منظور طرح این شکایت باید مراحل و روش های زیر را طی کنید:

  • در مرحله نخست طرح این شکایت می توان موضوع شکایت را با رئیس بانک یا موسسه اعتباری مطرح کرد. بانک ظرف 30 روز کاری موظف به بررسی موضوع می باشد و در نهایت باید نتیجه نهایی را به شما اطلاع دهد.
  • اگر مشکل شما در مرحله نخست رفع نشد، می توان شکایت خود را نزد معاونت نظارتی بانک مرکزی مطرح کرد. بانک مرکزی در این شرایط موظف به بررسی موضوع مورد نظر می باشد. طبق بخش نامه های موجود در نهایت باید نتایج به اطلاع شما برسند. پس از ارائه حکم، بانک وظیفه دارد نسبت به اجرای حکم اقدامات لازم را انجام دهد. مدیر عامل و معاون بانک یا موسسه مالی ظرف 10 روز پس از تاریخ ابلاغ دستور می توانند برای بررسی دوباره موضوع اعتراض خود را اعلام کنند.

نحوه شکایت از بانک

مراحل شکایت از بانک

امروزه زندگی مالی افراد با بانک ها گره خورده است. بدون شک تمام ما چندین حساب بانکی داریم یا ممکن است ذهن ما درگیر وام و تسهیلات بانکی باشد. هر یک از خدمات و سرویس هایی که از بانک ها دریافت می شوند در حقیقت قراردادی دو طرفه بین ما و بانک هستند. این قرارداد ممکن است مانند دیگر قراردادها بین طرفین اختلاف ایجاد نماید. ممکن است به چالش کشیدن یک بانک برای یک مشتری بانکی عجیب و غیر واقعی به نظر برسد اما این صحت ندارد. کافی است با مراحل طرح شکایت از بانک آشنایی داشته باشید تا شکایت شما مورد رسیدگی قرار گیرد. بهترین وکیل حقوقی در شیراز می تواند این اطمینان خاطر را به شما بدهد تا بهترین و سریع ترین مسیر برای دستیابی به نتیجه مطلوب از طرح شکایت بانکی را پیدا می کند. بدون شک نتیجه نهایی به نفع شما رقم خواهد خورد.

1. تماس با پشتیبانی

اگر هنگام دریافت سود سپرده بانکی با بانک مشکل پیدا کنید، یا بانک مورد نظر بنا به دلایل مختلف از ارائه وام به شما طفره برود در حالی که از لحاظ قانونی برای دریافت آن مشکل وجود نداشته باشد، نخستین گام برای طرح شکایت تماس با واحد پشتیبانی بانک ها می باشد. در این شرایط بهتر است ابتدا با پشتیبانی تماس بگیرید و شکایت خود را مطرح نمایید. پس از ثبت شکایت، شکایت شما توسط اپراتور پشتیبانی ثبت خواهد شد و برای شما کد پیگیری ارسال می شود. برای بررسی شکایت خود به یک هفته زمان نیاز خواهید داشت. پس از گذشت یک هفته می توانید دوباره با پشتیبانی تماس بگیرید و پس از اعلام کد پیگیری شکایت خود را دنبال کنید.

2. بازرسی بانک

در صورت عدم دریافت نتیجه از بخش پشتیبانی که مشکل شما رفع خواهد شد اما اگر به نتیجه مطلوب دست نیافتید باید مرحله دوم را سپری کنید. در مرحله دوم شکایت از بانک باید با بخش بازرسی بانک تماس بگیرید. قطعی ترین مسیر شکایت از بانک که از عملکرد آن رضایت ندارید یا نسبت به عملکرد یکی از کارمندان آن اعتراض دارید، تماس با واحد بازرسی بانک مورد نظر می باشد. افراد ممکن است نسبت به نوع رفتار کارمند بانک یا سختگیری غیر قانونی شعبه مورد نظر در رابطه با ضمانت تسهیلات یا سود سپرده بانکی اعتراض داشته باشند. در این شرایط کافی است با واحد بازرسی بانک تماس بگیرید و شکایت خود را ثبت نمایید. واحد بازرسی به تمام شکایات رسیدگی می کند. پس از ثبت شکایت در سامانه بازرسی باید منتظر تماس تلفنی آن ها بود.

3. شعبه مرکزی

در صورت عدم دستیابی به نتیجه مطلوب از طریق تماس با پشتیبانی و بازرسی در شکایت خود، تماس با شعبه مرکزی بانک مورد نظر آخرین راه ثبت شکایت می باشد. اگر مسیر تماس با بخش پشتیبانی و امور مشتریان و بازرسی بانک را قبلا طی کرده باشید، احتمال انجام کار شما در شعبه مرکزی بسیار پایین خواهد بود. خوب است این شانس اندک را نیز امتحان نمایید.

4. بانک مرکزی

در صورتی که در بانک مورد نظر کسی متوجه منافع به حق شما نشد و گوش آن ها بدهکار حرف حساب نبود، باید به بانک مرکزی مراجعه کنید. بانک مرکزی در این بین نقش پدر خانواده را برای تمامی بانک ها ایفا می کند. در این مواقع دو راه پیش روی شما قرار دارد. راه نخست تماس با سامانه ارتباطات بانک مرکزی با شماره تلفن 2706 می باشد. مسیر دوم نیز ورود به سامانه ثبت و رسیدگی به شکایات است.

5. نهاد ریاست جمهوری

در صورت عدم دستیابی به نتیجه مطلوب در روش های قبل، به این معنا که بخش پشتیبانی و بازرسی بانک پاسخگو نبودند و بانک مرکزی نیز پیگیر شکایت شما نباشد تنها راه باقیمانده مراجعه به سامانه نهاد ریاست جمهوری و طرح شکایت می باشد. برای این منظور کافی است به مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری مراجعه نمایید. شکایت از بانک را می توان در این مرکز ثبت کرد. به منظور ثبت تخلفات بانکی در این سامانه باید گزینه شکایت را انتخاب نمایید. پس از ثبت شکایت، کد پیگیری برای شما پیامک می شود.

شکایت از بانک نزد نهاد ریاست جمهوری

کلام آخر

به منظور طرح شکایت از بانک و پیگیری دعاوی بانکی و مالی توصیه می شود از خدمات وکیل آنلاین آگاه و مسلط بر قوانین و مقررات بانکی استفاده نمایید. شما می توانید برای پیگیری و بررسی پرونده های شکایت بانکی خود از خدمات وکلای ماهر و حرفه ای استفاده نمایید. شکایت از نوع بانک، موسسه مالی و اعتباری و دلایل آن اهمیت زیادی ندارد در هر صورت می توان برای پیشبرد بهتر پرونده خود از وکلای باتجربه و ماهر کمک بگیرید.

4.4/5 - (5 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا