تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

بررسی حقوقی عدم ارسال پیامک رمز پویا از طریق بانک ها⚖️【 آپدیت 1403 】

رمز دوم کارت بانکی یکی از اطلاعات مورد نیاز برای خرید اینترنتی می باشد. به طور کلی می توان گفت خرید اینترنتی بدون وارد کردن رمز روم غیر ممکن است. از این رو در صورتی که تمایل به خرید اینترنتی داشته باشید باید رمز دوم کارت خود را وارد کنید و هنگام خرید باید از آن استفاده کنید. اما گاهی اوقات ممکن است با مشکل عدم ارسال پیامک رمز پویا مواجه شوید در ادامه به بررسی دلایل مواجهه با این مشکل خواهیم پرداخت. برای حل این مشکل می توان با بهترین وکیل تهران مشورت کرد.

در طول سالیان اخیر گسترش خرید اینترنتی با استفاده از کارت بانکی باعث افزایش هک و فیشینگ حساب افراد شده بود و حساب های بانکی امنیت مناسب نداشتند. این مسائل باعث افزایش مواجهه با مشکلات مختلف شده از این رو افراد قادر به خرید اینترنتی‌ از حساب خود با اطمینان کافی نمی باشند. تمام خریدهای اینترنتی به استفاده از اطلاعات شخصی حساب بانکی نیاز دارند و افراد در این زمینه باید اطلاعات کارت را در صفحه مربوطه وارد کنند. این امر برای کلاهبرداری اینترنتی بستر مناسبی را فراهم کرده و سودجویان قادر به تخلیه حساب متقاضیان در کسری از ثانیه می باشند.

رمز پویا بانکی چیست؟

در سال های گذشته در مراجع قضایی و پلیس فتا پرونده های زیادی در رابطه با کلاهبرداری های اینترنتی صادر شده اند و شاکیان ادعا می کنند که ار حساب بانکی آن ها به صورت غیر قانونی پول برداشت شده است. برداشت از حساب بانکی به صورت غیر مجاز زمانی انجام می گیرد که اطلاعات بانکی افراد بنا به دلایل مختلف افشا شود. در این صورت کلاهبرداران می توانند با استفاده از اطلاعات بانکی افراد در کوتاه ترین زمان ممکن حساب قربانیان را صفر کنند. آمار فیشینگ تا قبل از ایجاد ساز و کار کافی در رابطه با رمز پویا به طور قابل توجهی زیاد بود و رمز دوم ثابت بانکی برای صاحبان حساب، امنیت مناسب ایجاد نمی کرد.

رمز پویا بانکی چیست؟

یکی از اصلی ترین موارد امنیتی حساب بانکی و پیشگیری از عملیات کلاهبرداری در حال حاضر استفاده از رمز پویا بانکی می باشد. در حالی که اطلاعات رمز دوم بانک ها عامل اصلی کلاهبرداری اینترنتی و فیشینگ می باشد. در نظر نگرفتن موارد امنیتی ممکن است مشکلاتی را در این زمینه برای شما ایجاد نماید.

بررسی دلایل عدم ارسال پیامک رمز پویا

پیامک رمز پویا اغلب توسط بانک ها ارسال می گردد اما گاهی اوقات ممکن است بنا به دلایل وجود اختلال در سامانه بانکی پیامک رمز دوم یا پویا با تاخیر ارسال شود. در این بخش به بررسی دلایل عدم ارسال پیامک رمز پویا یا تاخیر در ارسال آن خواهیم پرداخت. با آغاز استفاده از رمز پویا به جای رمز دوم متقاضیان خرید اینترنتی با چالش های زیادی مواجه شدند. یکی از اصلی ترین چالش ها در این زمینه عدم ارسال پیامک رمز پویا یا تاخیر در ارسال این پیامک می باشد. این مسائل در خرید اینترنتی مشکل ایجاد می کنند و مشتریان در این شرایط قادر به استفاده از خدمات اینترنتی نخواهند بود.

دلایل عدم ارسال پیامک رمز پویا

تمام کاربران خدمات اینترنتی ممکن است هنگام استفاده از رمز پویا بانکی با مشکلات مختلف مواجه شوند. در این شرایط باید دلایل اصلی عدم ارسال پیامک رمز پویا از طرف بانک ها را مورد بررسی قرار داد. از مهمترین دلایل ایجاد این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم تطابق شماره تلفن برای حساب بانکی و شماره تلفن درخواستی برای ارسال رمز پویا
  • عدم تعلق سیم کارت به نام دارنده حساب بانکی
  • مسدود شدن پیامک های مربوط به حساب بانکی
  • مشکلات مربوط به حوزه اپراتور و مخابرات
  • اختلال در سیستم بانکی صادرکننده پیامک رمز پویا
  • سایت و اپلیکیشن ارائه دهنده خدمات مربوط به نقل و انتقالات بانکی با مشکل مواجه شده باشند.
  • عدم فعالسازی رمز پویا به صورت اصولی

نحوه رفع مشکل عدم ارسال پیامک رمز پویا

مشکلات موجود در زیرساخت مخابرات و پیامک کشور از دیگر دلایل عدم ارسال پیامک رمز پویا محسوب می شوند. همچنین لازم به ذکر است که فاصله و شلوغی منطقه از مهمترین دلایل تاخیر در ارسال پیامک می باشند. حجم بالای درخواست پیامک رمز پویا باعث ایجاد اختلال در روند دریافت پیامک می باشد. از این رو هنگام خرید اینترنتی با مشکل عدم ارسال پیامک رمز پویا حتی پس از زدن دکمه دریافت رمز پویا مواجه خواهید شد. برخی از کاربران رمز پویا را فعالسازی نکرده اند و این امر باعث عدم ارسال پیامک برای آن ها می شود.

به منظور دریافت پیامک رمز دوم پویا ابتدا باید مراحل فعالسازی رمز پویا را انجام داد که در ادامه به آن می پردازیم:

رفع مشکل عدم ارسال پیامک رمز پویا

1. کسب اطمینان از فعال بودن شماره

به منظور رفع مشکل عدم ارسال پیامک رمز پویا ابتدا باید مطمئن شوید که سیم کارتی که هنگام افتتاح حساب و فعالسازی رمز پویا به بانک معرفی نموده اید داخل گوشی شما فعال باشد.

2.بررسی شبکه ارتباطی

گاهی اوقات با مشکل شبکه موبایل مواجه خواهید شد که در این شرایط با جابجایی یا خاموش و روشن کردن گوشی موبایل مشکل شما رفع خواهد شد.

3. پر بودن فضای حافظه گوشی

پر بودن فضای حافظه گوشی موبایل در دریافت پیامک برای شما مشکل ایجاد می کند و قادر به مشاهده پیامک های جدید در گوشی نخواهید بود. از این رو برای دریافت پیامک رمز پویا باید مطمئن شوید که فضای خالی در گوشی وجود دارد. این مشکل در گوشی های ساده شایع تر است.

4. شلوغی ترافیک شبکه پیامک و موبایل

گاهی اوقات ممکن است ترافیک بالای استفاده کاربران از شبکه های موبایل در ایام یا ساعات خاص باعث عدم ارسال پیامک رمز پویا برای شما شود یا ممکن است این پیامک با تاخیر برای شما ارسال شود.

کلام آخر

عدم ارسال پیامک رمز پویا با مقررات حقوق شهروندی ارتباط دارد. رمز پویا باید توسط سیستم های بانکی ارسال شود و در صورت وجود مشکل در بانک صادر کننده مقررات حقوق شهروندی نقض خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است مشتری تمام مراحل فعالسازی رمز پویا را به درستی انجام دهد، عدم تطابق بین اطلاعات بانکی و اطلاعات ثبتی برای درخواست رمز پویا را بررسی کرده باشد اما باز هم رمز دوم پویا برای ایشان ارسال نگردد. این مسائل برای مشتری ضرر و زیان زیادی به همراه خواهد داشت و مشتری بانک در این صورت قادر به استفاده از خدمات اینترنتی نخواهد بود.

4/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا