تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از چک ثبت نشده چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

به منظور طرح شکایت از چک ثبت نشده می توانید از وکیل چک به عنوان مشاور حقوقی کمک دریافت نمایید. وکیل چک می تواند راهنمایی های لازم در رابطه با مراحل این شکایت را به شما ارائه دهد. برای تهیه و تنظیم دادخواست مطالبه وجه چک می توانید از وکلای حرفه ای و خبره کمک بگیرید. قبل از طرح این شکایت بهتر است از کامل بودن مدارک مورد نیاز اطمینان حاصل نمایید. برای محاسبه هزینه های احتمالی مورد نیاز طرح دعوا بهتر است به دفاتر خدمات قضایی الکترونیکی مراجعه نمایید تا از هزینه دادرسی باخبر شوید. اما برای طرح این شکایت چه شرایطی باید فراهم باشد؟

شرایط شکایت از چک ثبت نشده

طبق قانون جدید صدور چک صادر کننده و دارنده چک صیادی نسبت به یکدیگر تعهداتی به عهده دارند. چک باید توسط صادر کننده در سامانه صیاد ثبت شود و طرف مقابل موظف است قبل از تحویل چک آن را تایید نماید. ذینفع در صورت عدم ثبت چک در سامانه باید از تحویل آن خودداری نماید. دارنده نیز بهتر است قبل از دریافت چک مورد نظر آن را در سامانه استعلام نماید. در صورت ثبت مشخصات چک در سامانه در تحویل مشکلی ایجاد نخواهد شد. اگر انتقال در سامانه ثبت نگردد، به این معناست که انتقال انجام نشده و دارنده می تواند آن را به عنوان سند معمولی مطالبه کند. طرح شکایت از چک ثبت نشده به زمان زیادی نیاز دارد و زمان مورد نیاز برای آن متغیر است. زمان مورد نیاز طرح این شکایت به مرجع رسیدگی و دلایل ارائه شده وابسته می باشد.

شرایط شکایت از چک ثبت نشده

شکایت از چک ثبت شده و مورد تایید در سامانه صیاد به چهار روش امکان پذیر می باشد در حالی که شکایت از چک ثبت نشده تنها از طریق یک روش امکان پذیر است. برای مطالبه این وجه تنها می توان دعوای حقوقی توسط صادر کننده مطرح گردد. برای این منظور می توان با بهترین وکیل حقوقی در تهران مشورت کرد. در صورت عدم ثبت و تایید چک در سامانه صیاد طبق قانون جدید، بانک از پرداخت وجه و صدور گواهی عدم پرداخت خودداری می کند.

دارنده برای طرح این شکایت می تواند به دادگاه حقوقی مراجعه نماید و اقدامات لازم را برای طرح دعوای مطالبه وجه سند انجام دهد. در این شرایط برای طرح شکایت از چک ثبت نشده همچنین می توان از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران کمک گرفت.

مراحل شکایت از چک ثبت نشده

در صورت وجود شرایط طرح شکایت از چک ثبت نشده، دارنده قادر به انجام اقدامات مورد نیاز برای طرح شکایت از صادرکننده این چک طبق قوانین و مقررات مصوب می باشد. مراحل طرح این شکایت شامل موارد زیر می باشند:

مراحل شکایت از چک ثبت نشده

در مرحله نخست شاکی قبل از انجام هر گونه اقدامی برای طرح شکایت از چک ثبت نشده باید در سامانه ثنا ثبت نام کرده و هویت خود را احراز نماید. برای این منظور کافی است وارد وب سایت این سامانه شوید. برای ورود به این سامانه می توان به یکی از دفاتر خدمات قضایی الکترونیک مراجعه کرد. طبق قوانین و مقررات در مرحله بعد شاکی باید اقدام به تنظیم دادخواست مطالبه وجه سند عادی نماید. برای این منظور کافی است فایل ورد این دادخواست و مدارک مورد نیاز را به یکی از دفاتر خدمات قضایی ارائه دهید. برای تنظیم دادخواست خود می توانید با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت نمایید. اگر مدارک شما کامل باشد باید دادخواست را به شورای حل اختلاف یا دادگاه حقوقی ارسال نمایید.

پس از ارسال دادخواست به شورا یا دادگاه و ارجاع آن به شعبه زمان جلسه رسیدگی تعیین خواهد شد و طرفین به منظور حضور در این جلسه دعوت می گردند. اسناد و مدارک خواهان باید مورد بررسی قرار گیرند و در صورت احراز صحت اسناد حکم پرداخت وجه چک صادر خواهد شد. پس از قطعیت حکم واحد اجرای احکام دادگاه باید آن را اجرا کند.

مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تنها در صورتی دادخواست خواهان را به دادگاه حقوقی ارسال می کنند که مدارک مورد نیاز به دادخواست پیوست شده باشند. مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت شامل موارد زیر می باشند:

  • رسید ثبت نام در سامانه ثنا، در صورت عدم وجود رسید باید کد ملی خواهان ارائه گردد و ثبت نام وی انجام گیرد. در این شرایط به ارائه رسید نیاز نخواهید داشت.
  • چک ثبت نشده در سامانه صیاد
  • مدارک هویتی خواهان که شامل کارت ملی یا شماره ملی افراد حقیقی و شناسه ملی اشخاص حقوقی می باشد.

به منظور پیشگیری از مواجهه با مشکل عدم ثبت چک برنامه های مختلف بسیار زیادی پیش بینی شده اند. آپ و 724 ار جمله این سامانه ها هستند.

هزینه طرح این شکایت

اگر مدارک خواهان برای شکایت از چک ثبت نشده کامل باشد، هزینه شکایت را نیز باید پرداخت نمایید. طبق قوانین هزینه طرح این شکایت شامل موارد زیر می باشد:

  • مهمترین هزینه مورد نیاز برای طرح این شکایت، تعرفه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی می باشد که شامل هزینه ثبت دادخواست می باشد. این هزینه به صورت تقریبی 40 هزار تومان است. از دیگر هزینه های مورد نیاز در این زمینه می توان به هزینه تایپ دادخواست و ثبت ثنا اشاره کرد.
  • هزینه دادرسی دیگر هزینه مورد نیاز برای طرح این شکایت می باشد. طبق تعرفه هزینه دادرسی و خدمات قضایی، اگر مبلغ چک 20 میلیون تومان باشد 2.5% و در صورتی که بیش از 20 میلیون تومان باشد 3.5% مبلغ چک خواهد بود.

هزینه طرح شکایت

کلام آخر

یکی از وظایف افراد طبق قانون صدور چک جدید در رابطه با صدور و انتقال چک، ضرورت ثبت چک صیادی در سامانه صیاد می باشد. گیرنده چک با مراجعه به این سامانه می تواند چک دریافت شده را استعلام و تایید نماید. گاهی اوقات صادر کننده از ثبت چک در سامانه خودداری می کند و گیرنده بدون توجه به این مسئله قادر به دریافت چک خواهد بود. نحوه پیگیری شکایت از چک ثبت نشده تابع مقررات خاص است که این قوانین از دعاوی مربوط به چک برگشتی کاملا متفاوت است. این شکایت در سامانه صیاد اگر چک از نوع چک های صیادی باشد، به عنوان یک سند تجاری غیر ممکن خواهد بود. دارنده می تواند به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و برای مطالبه وجه مندرج در چک به عنوان سند عادی غیر تجاری دادخواست ارائه دهد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

یک نظر

  1. چک ثبت نشده نگیرید حداقل ١ سال طول میکشه به حقتون برسید و باید ٣.۵ درصد پول به دادگاه بدید
    این چه قانونی است که راه را برای کلاه بردار باز میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا