تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

نحوه شکایت از کابینت ساز چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

طبق قانون حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده، هنگام خرید کابینت آشپزخانه توسط خریدار در صورت وجود مشکل در جنس می توان با مراجعه به مرجع صالح رسیدگی به شکایات از اصناف شکایت خود را مطرح کرد. بر اساس آماد به دست آمده از سازمان تعزیرات حکومتی،بیشترین آمار شکایات مردمی از اصناف متخلف ابتدا به اتحادیه مشاوران املاک و سپس به کابینت سازان مربوط می باشد. در ادامه با نحوه طرح شکایت از کابینت ساز آشنا خواهیم شد.

روش های شکایت از کابینت ساز

یکی از روش های رایج شکایت از کابینت ساز در حال حاضر، طرح شکایت از طریق سامانه فعال و وابسته به سازمان حقوق مصرف کننده و تولیدکننده کشور است. این روش به راحتی در دسترس عموم مردم قرار دارد. اکثر متضرران اصناف ترجیح می دهند شخصا وارد عمل شوند و به عنوان شاکی خصوصی این شکایت را پیگیری کنند. در این حالت چندین روش پیش روی شما وجود دارد که با توجه به شرایط خود می توانید روش مناسب را انتخاب نمایید و شکایت خود را تا دستیابی به نتیجه مطلوب از طریق مرجع صالح پیگیری نمایید.

روش های شکایت از کابینت ساز

صنف یا اتحادیه کابینت سازان

یکی از روش های شکایت از کابینت ساز مراجعه به صنف یا اتحادیه مربوطه می باشد. شما می توانید شخصا یا با کمک بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان شکایت خود را از این روش مطرح نمایید. پس از مراجعه به این اتحادیه یا صنف باید مدارک و مستندات مورد نیاز را به مرجع مرجع ثبت تخلفات ارائه دهید. در نهایت شکایت شما از طریق دایره پیگیری شکایات، پیگیری خواهد شد. بازرس ویژه از زمان ثبت شکایت شما تنها 10 روز فرصت دارد موضوع را توسط کارشناس مربوطه پیگیری کند. پس از بازدید از محل نصب کابینت و تطبیق آن با قرارداد و نوع عملکرد کابینت ساز، در صورت اثبات تخلف کابینت ساز میزان تخلف تعیین خواهد شد و گزارش مربوطه به اتحادیه و شاکی ابلاغ می شود.

پس از ابلاغ اخطار به کابینت ساز و عدم اعتراض نسبت به تصمیم کارشناس، اگر رای کارشناس به تخلف توسط کابینت ساز مربوط باشد، ایشان موظف خواهند بود ایرادات کاری را رفع نمایند یا مبلغ مورد نظر را به حساب مشتری بازگردانند. کابینت ساز باید رضایت شاکی را جلب نماید تا مشل موجود حل و فصل شود. در غیر این صورت صنف مربوطه موظف به انعکاس مراتب به مراجع بالاتر برای اخذ تصمیم نهایی می باشد. پیگیری شکایات از طریق اصناف بسیار راحت تر و سریع تر است و به زمان کمتری نیاز دارد. همواره توصیه می شود قبل از هر گونه اقدامات به دلیل پیچیدگی فرآیند طرح شکایت از کابینت ساز در مراجع مختلف در این زمینه اطلاعات لازم کسب نمایید.

سازمان تعزیرات حکومتی

در صورت عدم دستیابی به نتیجه مطلوب از طرح شکایت در اتاق اصناف و عدم تمکین کابینت ساز به حکم صادره توسط اتحادیه اصناف، پرونده پس از 10 روز کاری به سازمان تعزیرات حکومتی مرجوع می شود. رسیدگی به این پرونده ها در این سازمان حدود یک ماه طول می کشد. تخمین زمان عنوان شده ممکن است دقیق یا کارشناسی شده نباشد. گاهی ممکن است رسیدگی به شکایت از کابینت ساز ماه ها طول بکشد. سازمان بازرسی و نظارت موظف است ظرف 15 روز نتیجه و نظر کارشناسی خود را به شعبه مربوطه ارسال کند.

در صورت اثبات تخلف کابینت ساز، متهم برای ارائه توضیحات بیشتر به سازمان تعزیرات حکومتی احضار می شود. پس از مراجعه ایشان و کسب مدارک و مستندات لازم توسط ایشان این مرجع رای نهایی را صادر خواهد کرد. در صورت عدم حضور متهم در شعبه، حکم به صورت غیابی صادر خواهد شد. متهم در مدت مشخص می تواند تقاضای واخواهی خود را به سازمان تعزیرات ارسال کند و شعبه باید این درخواست را مورد بررسی و رسیدگی قرار دهد. در صورت عدم حضور کابینت ساز در جلسه دادگاه شعبه مربوطه، حق تجدید نظر به رای صادره را نخواهد داشت. کابینت ساز پس از اجرای حکم نمی تواند تقاضای تجدید نظر خواهی یا بررسی مجدد پرونده را داشته باشد. اگر درخواست واخواهی ارسال نشور پرونده پس از اتمام مهلت برای اجرای حکم نهایی به دایره اجرای احکم تعزیرات مرجوع می شود.

دادگاه های عمومی

سازمان تعزیرات قانونا باید به تخلفات اصناف و اتحادیه های صنفی رسیدگی کند. این سازمان یک مرجع قضایی نیست و اشخاص برای اقدام قضایی در صورت ارتکاب تخلف از سوی کابینت ساز یا دیگر اصناف طبق قانون مسئولیت مدنی و در صورت وقوع خسارت از طریق محاکم دادگستری می تواند دادخواست خود را پیگیری کند یا شکایت خود را مطرح نماید. با توجه به میزان خسارت وارده و اخذ تامین ادله قضایی از سوی شورای حل اختلاف، می توان شکایت را در شورای محل وقوع تخلف یا دادگاه عمومی حقوقی محل مطرح کرد. همچنین می توان درخواست مطالبه وجه را داشت.

مدارک مورد نیاز طرح این شکایت

برای طرح شکایت از کابینت ساز مانند شکایت از تعمیرکار لوازم خانگی باید تمام اسناد و مدارک بیانگر تخلف صورت گرفته همچون قرارداد، رسید، فاکتور و رسیدهای واریز وجه را همراه با لایحه تنظیمی و نوع دقیق خواسته به پرونده پیوست کرد. برای طرح این شکایت باید تمام مدارک و مستندات بیانگر حقانیت را در صورت نیاز به دادگاه یا سازمان تعزیرات حکومتی ارائه داد. این مدارک در نهایت باید همراه با لایحه دفاعیه به پرونده پیوست شوند. طبق قانون برای اثبات دعاوی مختلف می توان از سند، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. لازم به ذکر است که علم و آگاهی قاضی در بسیاری از پرونده ها موثر است.

مدارک شکایت از کابینت ساز

زمان مورد نیاز پیگیری شکایت

تخمین زمان آغاز و اتمام مناسب با موضوع شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است و کارشناسی های متعدد در این مراحل زمان مورد نیاز برای پیگیری پرونده را افزایش می دهد. بهترین وکیل حقوقی در اصفهان با توجه به پیچیدگی های امور قضایی سعی می کند از ارائه زمان نهایی پایان کار خودداری نماید. کارشناسان و وکلای شاغل در این حوزه با تجربه خود در پیگیری و انجام پرونده های مختلف می توانند بهترین و سریع ترین مسیر را برای شما انتخاب نمایند.

کلام آخر

همواره توصیه می شود به منظور پیشگیری از رد درخواست یا شکایت از کابینت ساز در سازمان تعزیرات حکومتی یا مراجع قضایی برای جبران خسارت، قبل از طرح شکایت با وکیل آنلاین فعال در این حوزه مشورت نمایید. این وکیل می تواند مسیر موفقیت پرونده شما را مورد رسیدگی قرار دهد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا